Z OSTATNIEJ CHWILI

Pieniądze pozostałe z Betreuungsgeld zostaną przeznaczone na inne cele

W związku z kontrowersyjnym orzeczeniem w sprawie wypłaty zasiłku Betreuungsgeld rozpoczęła się w Niemczech dyskusja na temat rozdysponowania środków finansowych przeznaczonych uprzednio na zasiłek opiekuńczy. Jak pamiętamy – Federalny Trybunał Konstytucyjny wycofał wprowadzony w 2013 roku miesięczny zasiłek opiekuńczy w wysokości 150 euro dla rodziców, którzy opiekują się dzieckiem w domu i nie wysyłają go do żłobka lub opiekunki. Natomiast w budżecie niemieckim pozostały pieniądze, których nie zdołano rozdysponować. Co zatem stanie się z tymi pieniędzmi? Otóż najbardziej prawdopodobny scenariusz jest taki, że pozostałe w budżecie pieniądze otrzymają poszczególne niemieckie Landy z przeznaczeniem na budowę środków dla dzieci lub zakup wyposażenia do nich. Inną opcją jest przeznaczenie środków finansowych na inne świadczenia związane z dziećmi. Może to być np. dofinansowanie zasiłku rodzinnego, a więc popularnego Kindergeld. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą jednak niemieccy politycy.

©finanzamt.pl

Niemieckie auta szlagierem eksportowym

Producenci niemieckich aut zacierają ręce – rok 2015 jest najlepszym rokiem pod względem sprzedaży samochodów na rynek amerykański od 2001 roku! Najlepszy wynik od 14 lat jest zasługą rosnącej siły amerykańskiej gospodarki, a co za tym idzie – amerykańskich konsumentów, którzy lubują się w luksusowych niemieckich autach. Według przewidywań do końca bieżącego roku sprzedaż niemieckich aut w Ameryce wyniesie 17.800.000. Jest to o pół miliona więcej niż oczekiwano. W USA świetnie sprzedają się niemieckie samochody takie jak SUV, pickup oraz truck. Z kolei spada dosyć mocno sprzedaż amerykańskich i japońskich aut.

©finanzamt.pl

Podział uchodźców w Europie

Po niedawnej udanej wizycie Prezydenta Andrzeja Dudy wraz z małżonką w Berlinie, kanclerz Niemiec – Angela Merkel – na niedawnej konferencji prasowej zapowiedziała kolejne próby kontaktowania się oraz apelowania do władz polskich o współpracę przy sprawiedliwym podziale napływających fal uchodźców do Europy. Tematem numer jeden w Brukseli jest również problem wdrożenia nowoczesnej polityki imigracyjnej. Potrzebne będą nowe rozwiązania oraz sposób wypracowania uczciwego podziału uchodźców na poszczególne kraje. Zważywszy na ostanie tragiczne i niepokojące wydarzenia związane z przemieszczaniem się migrantów do Europy, należy pośpieszyć się z podejmowaniem decyzji władz Unii Europejskiej, gdyż każdego dnia do Niemiec, Francji i Austrii napływa coraz to większa liczba zdesperowanych imigrantów, szukających dla siebie i bliskich bezpieczeństwa i stabilizacji.

©finanzamt.pl

Solidarność z Polską w zamian za pomoc w rozwiązaniu problemu uchodźców

Pewne grupy interesu pragną, aby w Polsce pozostawała wieksza liczba uchodźcow. Jak podkreśla Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung w Europie potrzebny jest nowe rozwiązanie, nowy układ, nowa świadomość oraz zaakceptowanie wspólnego losu i traktowania. Jak tłumaczy, w przełożeniu na konkrety oznacza to, że kraje wschodnie Europy, takie jak: Polska, Rumunia, Czechy, Finlandia i Słowacja będą mogli korzystać na stałe z solidarności i wspólnoty Unii Europejskiej wobec rosyjskiego realnego zagrożenia tylko wtedy, gdy wezmą na swoje barki ciężary i problemy wynikające z kryzysu imigracyjnego głównie z kilku krajów Europy. Nie da się ukryć, iż kryzys imigracyjny skupia się i ciąży głównie w kilku krajach środkowej Europy, czyli: Niemiec, Francji, Włoszech, Grecji, Szwecji, Austrii i Węgrach. Sama Austria przyjęła masę imigrantów, tyle co 18 innych krajów Europy razem wzięte. Praktycznie co drugi uchodźca ląduje w Niemczech. Jak podkreśla w swym artykule Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung fala imigracyjna będzie nadal wzbierać, pomysł rozdzielenia uchodźców na poszczególne państwa nie został jeszcze zrealizowany, potrzebna jest jedność i gotowość do realizacji wszystkich krajów Unii Europejskiej. Czy pomysł ten spodoba się Polakom?

©finanzamt.pl