Z OSTATNIEJ CHWILI

Równa płaca za równą pracę!

Komisja Europejska pracuje cały czas nad wprowadzeniem regulacji dotyczących zrównania wynagrodzeń za tą samą pracę na terenie całej Unii Europejskiej, co będzie bardzo korzystną opcją dla naszych rodaków. Będzie to miało szczególne znaczenie dla pracowników oddelegowanych do pracy na czas określony do pracy w innym kraju unijnym. Warto wiedzieć, że już w tej chwili obowiązują przepisy gwarantujące polskim pracownikom płacę minimalną obowiązującą w kraju oddelegowania. Pracodawcy delegując swoich pracowników do Niemiec winni zapewnić im odpowiednie warunki, by ci mogli pracować w wyznacznym miejscu, czyli zapewnić dojazd, nocleg, tłumaczenie dokumentów, a przede wszystkim zapewnić płacę minimalną obowiazującą pracowników w Niemczech. Przepisy o stawkach minimalnych są jednak nagminnie łamane przez pracodawców, jak również te o zapewnieniu im odpowiednich i komfortowych warunków pracy. Polska jako jeden z czołowych państw pod względem delegowania pracowników będzie musiała się zmierzyć z dużym problemem. Zasada „równa płaca za równą prace” może dla dużej liczby polskich przedsiębiorców oznaczać mniejsze zyski płynące z świadczenia usług na terenie Niemiec. Na pewno jednak nie będzie oznaczała końca delegowania.

©finanzamt.pl

70% kobiet pobiera rentę poniżej poziomu Hartz IV

Kobiety otrzymują średnio 566 Euro renty na zachodzie Niemiec, czyli o połowę mniej niż mężczyźni (1020 Euro). We wschodnich Niemczech otrzymują one 824 Euro, czyli 75% emerytury mężczyzn (1111 Euro). Około 70% rencistek (6,9 mln) otrzymuje mniej niż 800 Euro, a tym samym spada poniżej płatności Hartz IV dla osób samotnych. Około 312 tysięcy seniorów pobiera zasiłek Hartz IV, ponieważ ich własna emerytura nie wystarcza na życie. 4,8 mln kobiet otrzymuje rentę wdowią. Dla większości jest to główne źródło dochodu po śmierci partnera. Renta ma wynosić 584 Euro, a na wschodzie 628 Euro.

©finanzamt.pl

Presja konkurencyjna w branży lotniczej

Uwaga pasażerowie podruzujący samolotami do Niemiec. Presja konkurencyjna zmusza największą linią lotniczą w Europie Lufthansa do podjęcia działań. W celu utrzymania konkurencyjności wobec takich linii lotniczych jak Emirates i Etihad, Lufthansa chce zaoferować nową klasę Premium Economy. Oferta powinna wejść w życie w dniu 25 października 205 roku. W związku z tym grupa spodziewa się większej sprzedaży. Szczegóły nie zostały jednak do tej pory ujawnione. Miejsce w Premium Economy kosztować będzie średnio 600 Euro więcej niż w najtańszej klasie. Pasażerowie otrzymają w zamian m.in. szersze siedzenia i więcej miejsca na nogi.

©finanzamt.pl

Pewne miejsca pracy w fabrykach VW

Bardzo dobre wieści dla Polaków zatrudnionych w koncernie VW napłynęły z Wolfsburga. Szef rady zakładowej Volkswagena poinformował opinię publiczną, że póki co miejsca pracy w koncernie nie są zagrożone. Skandal z manipulowaniem pomiarem emisji spalin w silnikach dieslowskich będzie kosztował Volkswagena miliardy euro, ale na razie nie przewiduje się konsekwencji dla miejsc pracy – powiedział przewodniczący rady zakładowej koncernu Bernd Osterloh. Nie wiadomo natomiast jakie konsekwencje prawne i finansowe czekają na koncern VW, dlatego w przyszłości sytuacja może ulec zmianie. Wszystko zależy od wielkości skandalu i jego późniejszych konsekwencji typu kary, odszkodowania.

©finanzamt.pl

Rosną koszty skandalu dotyczącego manipulowania pomiarem emisji spalin w VW

Koszty związane ze skandalem manipulowania pomiarami emisji spalin w silnikach diesla mogą sięgać nawet dziesiątków miliardów dolarów. Skandal wpłynie niestety na utratę statusu najlepszego producenta aut na świecie. Aż 18 mld USD może wynieść kara, która nałożona została przez amerykańską federalną Agencję Ochrony Środowiska (EPA).  Jeśli Volkswagen manipulował pomiarem spalin również w innych krajach, gdzie sprzedano samochody ze złym oprogramowaniem, tam też może oczekiwać naliczenia kar. Także klienci indywidulani, którzy zostali oszukani przez VW, mają prawo do złożenia pozwu sądowego w/s odszkodowania. Takie sytuacje mają już miejsce w USA i Europie. Odszkodowania wobec osób prywatnych mogą wynieść kolejne miliardy dolarów.

©finanzamt.pl