Z OSTATNIEJ CHWILI

Więcej pieniędzy dla 75.000 pracowników!

Doskonałe informacje dla pracowników zatrudnionych w Niemczech w przemyśle stalowym. 75.000 pracowników pracujących w Nadrenii-Westfalii, Bremie i Dolnej Saksonii otrzyma od przyszłego roku 2,3 ​​procent więcej pieniędzy. Wzrost zarobków jest niższy, niż początkowo założył związek zawodowy przystępując do negocjacji. W trzeciej rundzie negocjacji zbiorowych pracodawcy i IG Metall zawarli kompromis korzystny dla obu stron. Za miesiąc listopad i grudzień 2015r. pracownicy otrzymają jednorazową wypłatę w wysokości 200 euro, a dla stażystów wypłata wynosi po 80 euro. Ze względu na trudną sytuację gospodarczą w przemyśle stalowym, strony chciały uniknąć długotrawałego sporu i przestojów w pracy, gdyż to mogłoby mieć fatalne konsekwencje dla kondycji całego przemysłu. Rynek stali w Niemczech także nie ustrzegł się przed kryzysem w ostanich miesiącach. W trzecim kwartale tego roku ilość zamówień w przemyśle stalowym w Niemczech spadła aż o 11 procent w porównaniu do ubiegłego roku. Przyczyna leży w zalewającej rynek niemiecki taniej stali z Chin, która jest oferowana po cenach niższych niż krajowe. Związek podkreśla, że bezpieczne miejsca pracy i godziwe dochody będą możliwe w momencie równych szans dla wszystkich w branży.

©finanzamt.pl

Planowane zwolnienia w Deutsche Bank!

Duże zmiany w Niemieckim Deutsche Banku. Jak donosi „Handelsblatt”, mówi się w kuluarach, że co czwarty pracownik banku ma stracić pracę, a to oznacza prawdziwe trzęsienie ziemi we frankfurckim banku! Nowy prezes banku John Cryan ogłosił radykalne i ścisłe oszczędności we wszystkich sektorach Deutsche Banku. Przeprowadzany program oszczędnościowy zlikwiduje bowiem około 25.000 miejsc pracy we wszystkich oddziałach banku. W samych Niemczech pracę straci około 4.000 pracowników placówek banku. Warto przypomnieć, że Deutsche Bank zatrudnia w Niemczech ponad 12.000 pracowników. Największy potentat w branży bankowej ma także w planach co do zamknięcia 200 oddziałów do 2017 roku. Prezes wraz z zarządem uspokajają jednak, że wprowadzane zmiany nie będą miały wpływu na jakość usług bankowych. Dzięki czemu klienci banku, w tym nasi rodacy, którzy tworzą liczną grupę korzystającą w Niemczech z usług tej instytucji finansowej, mogą spać spokojnie i nie bać się o swoje pieniądze ulokowane na kontach Deutsche Bank.

©finanzamt.pl

Lepsza opieka dla przewlekle chorych

Niemiecka BKK (Betriebskrankenkasse) zapowiada dużo lepszą opiekę dla przewlekle chorych. Z punkut widzenia spółki chorzy w Niemczech, którzy borykają się z chorobami przewlekłymi, powinni być pod większą opieką ubezpieczalni. W zeszłym tygodniu ubezpieczalnia BKK ogłosiła dane dotyczące pacjentów przewlekle chorych. Z danych tych wynika, że prawie połowa przypadków nieobecności pracowników w pracy jest efektem chorób długoterminiowych. Najczęstsze z nich to nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, rak, zaburzenia psychiczne, zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego (takie jak ból pleców). Niestety na przestrzeni ostatnich lat liczba pacjentów cierpiących na takie schorzenia wzrosła. Według BKK największym priorytetem na nadchodzący czas jest zmiana w leczeniu tego typu chorób w starzejącym się niemieckim społeczeństwie.

©finanzamt.pl

Od 25 listopada aż 4,3 miliarda nowych banknotów o nominale 20 euro

Europejski Bank Centralny wprowadził do obieku aż 4,3 miliarda nowych banknotów o nominale 20 euro. Wprowadzono szereg nowych zabezpieczeń, co ma skomplikować i zasadniczo zminimalizować najczęściej podrabiany banknot w Niemczech. Każdy z nowych banknotów posiada hologram. Jeśli poddamy banknot pod światło, to hologram staje się przeźroczysty i uwidoczni się portret mitologicznej postaci Europy. Ponadto przy przechyleniu banknotu, liczba 20 drukowana w lewym dolnym roku, jest błyszcząca i mieni się zmiennie 20 kolorami. Wprowadzenie nowego bankntotu w obieg nie powoduje konieczności wymiany starego na nowy. Starymi dwudziestkami można w dalszym ciągu płacić. Bank Centralny wycofuje je z rynku powoli w momencie mocnego zabrudzenia lub uszkodzenia. Od roku 2013 stopniowo wymieniane są wszystkie banknoty w Niemczech. Na pierwszy rzut poszły banknoty o nominale 5 euro. W wrześniu 2014 wprowadzono nowe 10-tki. W następnej kolejności mają być wymienione wszytkie 50-tki (co do tego jednak Bank Centaralny nie ustalalił jeszcze daty finalnej). Bank Centralny i Bundesbank dodatkowo uspokajają, że sytuacja wynikła w 2013 roku co do płatności nowymi banknotami w automatach biletowych i parkomatach nie będzie miała miejsca. Operatorzy tych urządzeń zostali już wiosną zobligowani do przystosawnia ich do nowo obowiązujących banknotów.

©finanzamt.pl