Z OSTATNIEJ CHWILI

Więcej pieniędzy w 2016 roku!

Większość osób pracujących w Niemczech w 2016 roku z radością będzie zaglądać do swoich portfeli. Według prognoz RWI (Reńsko-Westfalski Instytut Badania Gospodarki) w nowym 2016 roku na jednego mieszkańca Niemiec przypadnie około 430 euro więcej. Jak wynika z prognoz, siła nabywcza w 2016 roku wzrośnie w sumie o około dwa punkty procentowe i ma ona oscylować w całych Niemczech na poziomie 1776 miliarda euro. Różnica w rozkładzie siły nabywczej jest także w podziale na regiony Niemiec. Podczas gdy dla mieszkańców Starnberg na Bawarii siła nabywcza to około 31.850 euro, to w przygranicznym Görlitz w Saksonii jest na poziomie 17.194 euro. Porównując wszystkie miasta w Niemczech na samym czele plasuje się München. Hamburg jako drugie najbardziej zaludnione miasto w Niemczech, uplasowało się dopiero na 8 miejscu pod względem największej ilości siły nabywczej.

©finanzamt.pl

Ceny za energię elektryczną w Niemczech wzrastają, a gaz tanieje

Niestety nie za dobre wieści płyną dla konsumentów. Jak podaje niemiecka prasa, cena energii elektrycznej w Niemczech będzie w roku 2016 rosła. Spadną natomiast ceny gazu. W nowym roku będą one tańsze niż w roku 2015. Obniżenie ceny za gaz w pierwszym kwartale roku 2016 średnio o 4,5 procenta będzie bardzo sprzyjające dla 3,9 mln gospodarstw domowych w Niemczech. Ceny oleju opałowego spadły już w ciągu 2015 roku o 23 procent. Przewiduje się, iż  cena za energię elektryczną w styczniu i lutym 2016 wzrośnie średnio o 2,8 procenta. Wzrost ceny energii dotknie około 6,7 miliona gospodarstw domowych w Niemczech.

©finanzamt.pl

Najnowsze wyniki finansowe w niemieckiej branży budowlanej

Mimo mniejszej liczby zleceń w branży budowlanej w miesiącu październiku 2015 roku, branża ta nie przechodzi kryzysu, a wręcz przeciwnie ma się kwitnąco. Wpływ na niższą ilość zleceń miało przyjęcie wyjątkowo dużo zamówień w miesiącu wrześniu. Jak podaje niemiecki Urząd Statystyczny przyjęte zlecenia w miesiącu październiku 2015 przekroczyły poziom o 2,6 procenta, niż to miało miejsce w październiku 2014 roku. W pierwszych dziesięciu miesiącach 2015 roku branża odnotowała wzrost o 1,2 procenta analogicznie do tego okresu w roku 2014. Branża budowlana zapowiada na rok 2016 nowe wolne miejsca pracy. Przełom roku branża będzie miała także dobry, gdyż pogoda sprzyja budowlańcom.

©finanzamt.pl

Rekordowy wzrost płac w Niemczech!

Siła nabywcza pracowników niemieckich w 2015 roku wzrosła w rekordowym tempie, co pokazują dane statystyczne. W pierwszych trzech kwartałach 2015 płaca realna była średnio wyższa o 2,5 procent, niż w tym samym okresie 2014 roku. Powodami trendu wzrostowego są m. in.: wzrost płacy od stycznia do września średnio o 2,8 procenta (w porównaniu do roku 2014) oraz niska inflacja. Stopa inflacji w III kwartale 2015 roku to zaledwie 0,1 procenta. Innym powodem jest także wprowadzenie płacy minimalnej w Niemczech, co według ekonomistów przyczyniło się do znacznego wzrostu zysków. Odnotowane szczególnie znaczący wzrost płac w przedziale pracowników otrzymujących za swą pracę przeciętne wynagrodzenie. Pracownicy niewykwalifikowani tylko w III kwartale 2015 mieli aż 3,9 procenta więcej w kieszeni. Łącznie we wszystkich kwartałach grupa ta odnotowała 2,6 procent wzrostu płac.

©finanzamt.pl

Zabezpieczanie miejsc pracy w firmie Stihl w Niemczech do 2020 roku

Największy producent pił – firma Stihl –  gwarantuje do 2020 roku w swoich zakładach na terenie Niemiec pracę dla 4.200 pracowników. Firma ogłosiła także plany, że do roku 2018 ma zamiar zainwestować 300 milionów euro w rynek krajowy. Firma Stihl do tej pory inwestuje ponad 50 milionów euro w Ludwigsburg w logistyce i dystrybucji. W swojej siedzibie w Waiblingen zakończy wkrótce rozbudowę nowej sieci logistyczno-produkcyjnej. Ale plany nie kończą się tylko na rynku niemieckim. Do 2018 roku Firma Stihl ma plany inwestycji obejmujące cały świat. Na inwestycje ma przypaść około 1 miliarda euro. Głównie chodzi o to, by poszerzyć swoją produkcję (m.in. w Szwajcarii). Na Filipinach ma powstać nowa fabryka gaźników. Sthil posiada 14.300 tysięcy pracowników na całym świecie. Spółka w roku 2015 najprawdopodobnie pobiła rekord sprzedaży. W 2014 roku Stiehl odnotował 2,98 miliarda przychodu.

©finanzamt.pl

Sprzedaż samochodów w Europie wzrasta

Monachium ma znacznie więcej sprzedanych samochodów w Unii Europejskiej w listopadzie 2015 roku, niż miało to miejsce rok wcześniej. Stowarzyszenie producentów Acea ogłosiło, że w porównaniu do poprzedniego miesiąca liczba ta wzrosła o 13,7 procenta. Prawie 1,1 miliona pojazdów zostało sprzedanych. W ten sposób od początku roku mamy 12,6 mln nowych samochodów na drogach w całej Europie, co przyniosło wzrost o 8,7 procenta w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym. Skandal, który wstrząsnął koncernem Volkswagen, uplasował VW znacznie niżej niż konkurencję. Udział koncernu w rynku spadł w listopadzie o 2,3 punktu procentowego do 24,3 procent.

©finanzamt.pl

Ceny oleju napędowego i benzyny nadal na niskim poziomie

Ceny na stacjach benzynowych w Niemczech mogą się wahać w ciągu dnia nawet o dziesięć centów. Dobra wiadomość dla posiadaczy pojazdów jest taka, że cena paliwa nadal będzie bardzo niska. Jak podaje gazeta Bild kierowcy wybierają na tankowanie godziny między 18:00 a 20:00, bo to właśnie w tych godzinach tankowanie się najbardziej opłaca. Najdrożej zatankujemy nocą i w południe. Ceny w samo południe mogą podskoczyć średnio nawet o trzy centy za litr. W niektórych przypadkach nawet do pięciu centów za litr. Wczesnym rankiem, tj. ok. 4 nad ranem, ceny na stacjach w całych Niemczech są najdroższe. Następnie ceny spadają po troszku przez cały dzień, aby w godzinach między 17:00 a 20:00 być najbardziej korzystne. Średnio benzyna jest w nocy droższa o około 13 centów za litr. W niektórych przypadkach nawet i 23 centy na litrze. Daje to wszystkim naszym rodakom wracającym na święta do domu już mały prezent na samej stacji benzynowej. Tankując wszyscy płacimy mniej.

©finanzamt.pl