Z OSTATNIEJ CHWILI

Rekordowa nadwyżka w niemieckiej gospodarce!

W Niemczech odnotowano największą nadwyżkę od czasów zjednoczenia (1991), co świadczy o znakomitej sytuacji w gospodarce. Największą nadwyżkę odnotowały rządowe, państwowe i gminne fundusze socjalne, bo około 19,4 miliarda euro więcej niż się spodziewano. Pod względem całkowitej produkcji gospodarczej spadek był niższy niż zakładano. Na styczeń szacuje się go na 0,5 punktu procentowego, o czym poinformował Federalny Urząd Statystyczny. W ubiegłym roku największa gospodarka w Europie korzystała z dobrej sytuacji na rynku pracy i bardzo dobrych nastrojów konsumentów. Podatki i składki na ubezpieczenie społeczne energicznie wypełniły kasy publiczne. Konsumpcja i uchodźcy są gospodarczym podparciem. Wzrost w październiku i grudniu był głównie na rynku krajowym. Z powodu niskich stóp procentowych wielu konsumentów mogło zaoszczędzić więcej pieniędzy. Tankowanie i ogrzewanie jest stosunkowo tanie ze względu na niskie ceny ropy, a co za tym idzie pozwoliło to konsumentom na przeznaczenie zaoszczędzonych pieniędzy na zakup innych towarów i usług. W czwartym kwartale wydatki konsumentów gwałtownie wzrosły, a imigracja ludzi z Syrii, Iraku czy Afganistanu, uważana jest jako pakiet stymulujący dla całego roku 2016. Rząd Federalny wraz z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) spodziewa się wzrostu PKB na poziomie 1,7 proc. Tak dobry wynik oznacza stabilne miejsca pracy, a także możliwość dalszej ekspansji niemieckich przedsiębiorstw.

©finanzamt.pl

5.000 EUR za zakup auta elektrycznego

Od 1 lipca 2016 roku każdy zakup samochodu napędzanego prądem będzie dotowany kwotą 5.000 EUR, co czym poinformował niemiecki magazyn Spiegel powołując się na koncepcję Rządu Federalnego dotyczącą wsparcia przyspieszenia rynku pojazdów elektrycznych. Owe 5.000 EUR ma otrzymać każdy nabywca, który kupi samochód prywatnie. Zakupy aut elektrycznych na firmę będą dotowane kwotą 3.000 EUR. Program został przewidziany na lata 2016 – 2020, jednak wspomniane kwoty będą co roku zmniejszane o 500 EUR. Z tego powodu najbardziej samochód o napędzie elektrycznym będzie się opłacało kupić w 2016 roku. Koszt programu to wg szacunków 1,3 miliarda EUR. Polacy pracujący w Niemczech także będą mogli skorzystać z dofinansowania, ale zakupione w Republice Federalnej Niemiec auto elektryczne musi zostać także tam zarejestrowane!

©finanzamt.pl

Kontrole graniczne wewnątrz Europy oznaczają miliardowe koszty gospodarcze całej Europy!

Wprowadzenie kontroli na granicach grozi niemieckiej gospodarce stratami rzędu aż 235 miliardów euro. Trwały powrót do kontroli granicznych wewnątrz Europy byłby poważnym ciosem dla wzrostu gospodarczego. Przede wszystkim przywrócenie kontroli doprowadzi do drastycznego wzrostu kosztów i cen produktów oraz usług. O analizę pokusiła się spółka Prognos AG, która wykonała ją na zlecenie fundacji Bertelsmanna. Nawet w scenariuszu optymistycznym, który zakłada umiarkowany wzrost cen towarów importowanych o jeden procent, spadek wzrostu byłyby znaczny. Dla UE jako całości spadek produktu krajowego brutto (PKB) w ciągu dziesięciu lat wyniósłby 470 miliardów euro. W bardzo pesymistycznym scenariuszu zakłada się wzrost cen importowych na poziomie 3 %. Tutaj spadek PKB w Niemczech wyniósłby do 235 miliardów euro. We Francji byłoby to około 244 miliardów euro, a dla całej Unii Europejskiej straty byłyby na poziomie 1,4 biliona euro. Ekonomiści biją na alarm, ponieważ to w końcowym rozrachunku za wszystko zapłacą i tak klienci. Ceny wzrosną w handlu online, w którym to akurat czas odgrywa rolę najważniejszą. Klient czeka na dostarczenie paczki z dnia na dzień. Przy kontrolach granic dostarczenie międzynarodowej paczki na czas może okazać się wręcz niemożliwe. Wielu z dostawców swoje magazyny ma poza granicami własnego kraju, co sprawia, że czas oczekiwania znacznie się wydłuży. Wiele niemieckich firm ulokowało swoje centra logistyczne w Polsce w okolicach granicy i stamtąd dostarcza towary do niemieckich odbiorców. Dłuższy czas oczekiwania daje wyższe koszty pracy dla przedsiębiorców, co odbije się na cenach.

©finanzamt.pl

Liczba pasażerów na niemieckich lotniskach rośnie

Na niemieckich lotniskach w roku 2015 przybyło 7,5 miliona pasażerów. Na koniec roku całkowita liczba wyniosła 193,9 miliona. Stanowi to wzrost o 4 procent w stosunku do roku poprzedniego. Zgodnie z tym co przedstawił Federalny Urząd Statystyczny wzrost o 4,4 procenta przypada na pasażerów podróżujących do krajów europejskich. Ruch krajowy wzrósł o 1,5 punkt procentowy do 23,1 miliona pasażerów. Coraz więcej obywateli niemieckich wybiera wygodną i szybką podróż samolotem. Nie inaczej ma się sytuacja z naszymi rodakami pracującymi w Niemczech, którzy to coraz częściej wybierają właśnie ten środek transportu. Najczęściej pracownicy zatrudnieni w Niemczech wylatują z Polski w niedzielę wieczorem, a wracają w piątek popołudniu na weekend do domu. Nic dziwnego, gdyż w dzisiejszych czasach można tanio kupić bilety, a podróżuje się komfortowo, szybko i wygodnie.

©finanzamt.pl