Z OSTATNIEJ CHWILI

Bezrobocie w Niemczech dalej spada

Liczba bezrobotnych w Niemczech spadła w lutym o 9.000 osób i wynosi obecnie 2,911 miliona osób bez pracy. Daje nam to 106 tysięcy bezrobotnych mniej niż rok temu. Wyniki ogłosiła Federalna Agencja Pracy w Norymberdze. Stopa bezrobocia spadła o 0,1 pkt do 6,6 procent. Po korekcie sezonowej w lutym było 2,723 miliona osób bez pracy w Niemczech. To daje 10 tys. mniej niż w styczniu. W Niemczech nadal brakuje rąk do pracy, w szczególności fachowców. Dla polskich pracowników jest to duża szansa na dobry zarobek. Należy jednak pamiętać, że aby dyplomy i uprawnienia zawodowe naszych rodaków były brane po uwagę, muszą zostać uznane w Niemczech. Dzięki temu na pracy w Niemczech można zarobić dużo więcej i doprowadzić do sytuacji, że to pracodawcy zaczną się bić o nas. Jak widać po wielu przykładach, dzięki uznaniu polskiego dyplomu dużo łatwiej o dobrze płatną pracę u niemieckich pracodawców.

Więcej o uznaniu polskich dyplomów w Niemczech na www.arbeitsamt.pl

©finanzamt.pl

Wzrost sprzedaży niemieckich samochodów na rynku chińskim

Niemiecki przemysł samochody zwiększył swoje prognozy dotyczące wzrostu na rynku chińskim. Od października 2015 roku na rynku było dość spokojnie, za to w styczniu 2016 zakończył się sprzedażą 2,2 miliona nowych samochodów. To dało 11 % wzrost w stosunku do miesiąca poprzedniego. W związku z tym prognozy na cały 2016 roku zostały przez niemiecki Związek Przemysłu Samochodowego podniesione i prognozuje się wzrost o 6 % do 21,3 mln sprzedanych samochodów. Warto zaznaczyć, że rynek zbytu w Chinach jest dla niemieckich producentów samochodów kluczowy. W ubiegłym roku koncern samochodowy VW sprzedał 3,4 mln samochodów w Chinach, co pokazuje że mimo ogromnego skandalu koncern ma się dobrze. Największa konkurencja Volkswagena sprzedała dużo mniej: BMW 464 tys., a Mercedes 373 tys. sprzedanych samochodów.

©finanzamt.pl

Silny wzrost w niemieckim przemyśle meblarskim

Niemiecki przemysł meblowy odnotował niespodziewanie silniejszy wzrost niż prognozowano z początkiem ubiegłego roku. Sprzedaż w branży wzrosła o 6,2 % do 17,4 miliarda euro, jak poinformowało Stowarzyszenie Niemieckiego Przemysłu Meblowego. Wzrost leży znacznie powyżej oczekiwań branży. Wzrost sprzedaży wynika między innymi z dużego sukcesu w działalności eksportowej, co pokazało silną pozycję niemieckich produktów w Europie. Jednak wyzwania są nadal duże. By sprostać wymaganiom w branży należy zmierzyć się z coraz większym importem, presją ceny i trudnych strukturach handlowych w Niemczech. W bieżącym roku stowarzyszenie oczekuje tylko umiarkowanego wzrost o wysokości 1 procenta. Niemiecki przemysł meblowy zatrudniał w zeszłym roku około 83,747 ludzi w 499 firmach.

©finanzamt.pl

Problemy w branży turystycznej w Niemczech

Niemieckie firmy turystyczne odnotowały w ostatnich tygodniach tylko niewielki wzrost zainteresowania wśród turystów zakupem wycieczek. Jak podaje DRV trudno w tej chwili pokusić się o jakąkolwiek prognozę na 2016 rok. Powodem takiego stanu rzeczy jest zagrożenie zamachami. Widać wyraźnie, że w roku 2016 o wiele mniej osób rezerwuje wycieczki niż rok temu o tej samej porze. Czas jest niepewny. Szczególnie wśród niemieckich turystów spadło zainteresowanie wyjazdami do Turcji, bo aż o minus 40%!!! Warto dodać, że Turcja jeszcze w 2015 roku była na 3 miejscu wśród ulubionych celów turystycznych niemieckich turystów. Podobnie ma się rzecz z wyjazdami do połnocnej Afryki. W przeszłości popularnymi celami podróży urlopwej był Egipt i Tunezja. Niestety w tej chwili wielu ludzi boi się latać w tamtym kierunku z uwagi na zamachy terrorystyczne. Jak podaje GfK liczba zarezerwowanych urlopów spadła w Niemczech o prawie 1 milion w porównaniu do roku ubiegłego. Szacuje się, że niemieccy turyści w 2016 roku o wiele chętniej będą decydowali się na odpoczynek we własnym kraju. Jeżeli chodzi o wyjazdy zagraniczne, to Włochy i Hiszpania nadal powinny się cieszyć wśród Niemców dużym zainteresowaniem.

©finanzamt.pl