Z OSTATNIEJ CHWILI

Planowane zmiany w kwestii wypłacania emerytur

Bardzo ważna informacja dla osób, które już otrzymują bądź w przyszłości będą otrzymywały emeryturę za pracę wykonywaną w Niemczech. Pojawiły się nowe plany zmian emerytalnych, które to docelowo mają wejść w życie z końcem 2017 roku, a obejmą także Polaków pracujących legalnie w Niemczech. Chodzi o zwiększenie wysokości wypłacanych świadczeń.  Jako zgodnie informuje niemiecka prasa powołując się na źródła rządowe, powodem konieczności wprowadzenia zmian jest coraz większa liczba pracowników kończących pracę zawodową w wieku emerytalnym z emeryturą w wysokości ok. 800 euro. To niewiele, aby starczyło emerytowi na utrzymanie się w Niemczech, gdzie jak wiemy są np. bardzo drogie mieszkania. Obecnie takim stanem rzeczy dotkniętych jest 28 % mężczyzn i 70 % kobiet będących na emeryturze. W tej sytuacji poziom emerytur spadnie z obecnego 47,6% od wynagrodzenia do poziomu 44%. Świadczenia emerytalne są w Niemczech opodatkowane. Podatek od emerytur pogarsza już w tej chwili sytuację około 3,8 miliona emerytów. Dla przykładu: emeryci musieli w roku 2011 zapłacić niemieckiemu fiskusowi średnio około 724 euro rocznie! Spekuluje się, że zostanie obniżony podatek od emerytur, a tym samym podwyższy się poziom emerytur do 56%. Niestety pociągnie to za sobą istotną zmianę – składka emerytalna wzrośnie z 18,7% aż do 26 %, co w rezultacie odczuje na własnej kieszeni każda osoba zatrudniona w Niemczech i odprowadzająca tam składki ubezpieczeniowe. Tym samym Polak pracujący legalnie w Niemczech i tam odprowadzający podatki oraz składki ubezpieczeniowe musi liczyć się z większymi obciążeniami finansowymi, ale za to jego emerytura po nabyciu do niej prawa będzie wyższa.

©finanzamt.pl

Nieznaczny wzrost cen w Niemczech

Uwaga osoby robiące w Niemczech zakupy: poziom cen w ostatnim czasie nieznacznie wzrósł. Miały na nie niego wpływ niedawno obchodzone święta wielkanocne. Ceny konsumpcyjne wzrosły o 0,3 procent w marcu w porównaniu do poprzedniego miesiąca jak podał do wiadomości Federalny Urząd Statystyczny. Tak wczesny tegoroczny termin świąt nie wywindował zbyt drastycznie cen w tym roku. Jedynie ceny imprez turystycznych znacząco wzrosły. W miesiącu lutym inflacja stała na poziomie zero, stawki były w stagnacji. W marcu koszty utrzymania były wyższe o 0,8 procenta w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Podobnie jak w ostatnich miesiącach, niskie ceny energii znacząco przyczyniły się do niskiej inflacji. Ceny za energię w marcu były o 8,9 procenta niższe niż przed rokiem, co wynika przede wszystkim z gwałtownego spadku cen ropy naftowej.

©finanzamt.pl

Rekord przejęć i fuzji w Niemczech

W ubiegłym roku w Niemczech na rynku M&A było tak wiele fuzji i przejęć przedsiębiorstw jak nigdy wcześniej. Liczba transakcji wzrosła w 2015 roku o niesamowite 57 procent!!! Statystycy z PWC doszukali się w roku 2015 ponad 2.500 transakcji dotyczących przedsiębiorstw, o czym opinię publiczną w Niemczech poinformował FAZ. Daje to o 400 więcej transakcji niż w dotychczas rekordowym pod względem fuzji i przejęć roku 2007. Jak mówią eksperci, Niemcy to najbardziej atrakcyjny kraj w Europie do dokonywania fuzji i przejęć na najbliższe lata. Przede wszystkim stabilny rynek w Niemczech powoduje, iż łatwiej niż w innych krajach można dokonać analiz gospodarczych. Co ciekawe, obecnie to zagraniczni inwestorzy są coraz bardziej aktywni na niemieckim rynku przejęć i fuzji. Ich udział wzrósł do 54 procent. Głównym powodem takiego stanu rzeczy są korzystne warunki finansowania. Ponadto niemiecki krajobraz korporacyjny jest interesujący dla nabywców, ponieważ wielu światowych liderów już teraz ma swoje siedziby na terenie Niemiec. Według prognoz rok 2016 ma być równie silny pod względem ilości fuzji i przejęć jak rok 2015. Tutaj rodzi się szansa dla polskich firm działających lub zamierzających podjąć działalność na terenie Niemiec. Przejęcie niemieckiego przedsiębiorstwa jest opcją dla wielu polskich inwestorów pragnących rozwinąć swoje interesy między Odrą a Renem.

©finanzamt.pl

Sprzedaż w firmie Henkel na poziomie poniżej 20 miliardów euro

Jak pokazują prognozy koncernu Henkel, to znane przedsiębiorstwo działające w branży chemicznej z całym prawdopodobieństwem w roku 2016 nie osiągnie swojego celu rocznej sprzedaży generując roczny wynik sprzedażowy na poziomie 20 miliardów euro. W roku 2015 Henkel był bliski osiągnięcia tego celu. Rok ubiegły został zakończony z wynikiem sprzedażowym 18,1 miliarda euro. Natomiast prognozy są pewne co do osiągnięcia celu zarobkowego u producenta Henkel. Przewidziany wzrost skorygowany o zysk na akcje uprzywilejowane wynosi średnio 10 procent rocznie. To pokazuje, że prognozy dla niemieckiego koncernu chemicznego są jak najlepsze. To powinno ucieszyć Polaków pracujących w zakładach Henkel. Dla przypomnienia – koncert Henkel produkuje środki piorące, środki czystości, kosmetyki pielęgnacyjne, kosmetyki zapachowe, kleje konsumenckie, chemię budowlaną, a także specjalizuje się w technologiach i usługach przemysłowych. Polacy znają koncern Henkel głównie za sprawą bardzo popularnego proszku do prania o nazwie Persil.

©finanzamt.pl

BOSCH zmniejsza zatrudnienie

Spółka zależna Boscha – Bosch AS – w pogoni za nowymi technologiami chce ostro obciąć koszty. Ma to się odbić na pracownikach zatrudnionych w tej spółce. Jeżeli produkcja pomp hydraulicznych do pojazdów użytkowych w Bietigheim-Bissingen rzeczywiście przeniesie się do Berlina, wtedy w niemieckiej spółce straci pracę 300 osób z obecnie 480 pracujących. O takim scenariuszu informują dwie gazety ze Stuttgartu, tj. „Stuttgarter Zeitung“ oraz „Stuttgarter Nachrichten“. Rzecznika spółki sukcesywnie odmawia komentarza na temat planowanego przenoszenia miejsc pracy.  W poniedziałek 11.04.2016 nastąpiły pierwsze negocjacje z Unią (związkami zawodowymi). Kto pracuje w zakładach Boscha w Bietigheim-Bissingen powinien mieć się na baczności, gdyż może zostać objęty redukcją etatów. Z drugiej zaś strony Polacy czasowo zatrudnieni w Niemczech mogą skorzystać na przeprowadzce do Berlina, gdyż w przypadku podjęcia zatrudnienia w nowej fabryce, będą mieli o wiele bliżej do domu w Polsce.

©finanzamt.pl

Apteczno-Kosmetyczny gigant Rossmann rośnie w siłę

Sieć sklepów Rossmann powiększa swoją siłę za granicą dwa razy szybciej niż w Niemczech. Podczas gdy wzrost sprzedaży odnotował trzeci rok z rzędu mniejszą dynamikę na rynku krajowym, to poza granicami Niemiec obrót znów ostro poszedł w górę. Sprzedaż zagraniczna wzrosła w 2015 roku o 14 procent, prawie dwa razy szybciej niż dochody w Niemczech. Jak podała sieć, obroty Rossmanna w Niemczech to ponad dwa miliardy euro, co stanowi prawie jedną czwartą całkowitych obrotów z 7,9 miliarda euro, jakie osiągają sklepy za granicą. Polska to kraj, w którym Rossmann osiąga poza granicami Niemiec największy obrót. Na terenie Polski znajduje się 1.264 sklepy samoobsługowe. Drogerie Rossmann są także w Czechach, na Węgrzech, w Albanii oraz w Turcji.

©finanzamt.pl

Niemiecka produkcja odnotowała mniejszy spadek

Manufacturing produkcji spadł w Niemczech w lutym z powodu słabego popytu na dobra inwestycyjne i konsumpcyjne. Na tak mały spadek miała wpływ łagodna pogoda, zwłaszcza w sektorze budownictwa. Ogólnie rzecz ujmując produkcja przemysłowa w lutym spadła o 0,5 procenta w porównaniu do stycznia, co ogłosił Federalny Urząd Statystyczny. Eksperci prognozowali aż 1,8 procentowy spadek. Jednakże w porównaniu do roku ubiegłego poziom produkcji wzrósł w luty o 1,3 procenta. W przemyśle produkcja dóbr inwestycyjnych i konsumpcyjnych spadła o jeden procent. Natomiast produkcja dóbr pośrednich podniosła się lekko. Produkcja energii zmniejszyła swój poziom, a produkcja budowlano-montażowa wzrosła.

©finanzamt.pl

Nokia likwiduje tysiące miejsc pracy

Koncern Nokia wprowadza ogromny program oszczędnościowy, w którym głównym punktem jest zlikwidowanie wielu tysięcy miejsc pracy w okresie przejściowym. Sytuacja jest konsekwencją przejęcia konkurencyjnej marki Alcatel-Lucent. W Niemczech do końca 2018 roku ma być zlikwidowanych w sumie 1.400 miejsc pracy, w Finlandii zaś 1.300, co ogłosili przedstawiciele koncernu Nokia. Koszty jakie mają być zmniejszone do 2018 roku to aż 900 milionów euro. Około 1.250 miejsc pracy powinno być usuniętych do końca 2017 roku. To właśnie te oszczędności mają mieć wpływ na badania i rozwój w firmie Nokia. Jak mówią jej przedstawiciele, firma musi się skupić na przyszłych technologiach.

©finanzamt.pl