Z OSTATNIEJ CHWILI

Niemiecka produkcja stali nabiera wiatru w żagle

Niemieccy producenci stali rozważają zwiększenie produkcji biorąc pod uwagę polepszenie koniunktury gospodarczej. W styczniu produkcja stali w Niemczech wzrosła o 2% do 3,7 mln ton, w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku. To był piąty z rzędu miesiąc zysków.

@finanzamt.pl

Austriacka produkcja stali obniża prognozy

Podczas gdy produkcja stali w Niemczech rośnie, w Austrii sprawa wygląda inaczej. Austriacki producent stali Voestalpine obniżył swoją roczną prognozę z powodu utrzymującego się słabego popytu ze strony sektora energetycznego. Za bieżący rok obrotowy 2013/2014 do końca marca, oczekuje się zysku nieco poniżej wartości poprzedniego roku o 850 mln Euro.

@finanzamt.pl

Porsche rozpoczyna produkcję w Lipsku

Producent samochodów Porsche otworzył nową fabrykę Macan’a w Lipsku. W rozszerzenie wschodnioniemieckiej lokalizacji zainwestowano 500 mln Euro. Powstało 1500 nowych miejsc pracy. Według planów, corocznie ma zjeżdżać z taśmy  50 000 małych samochodów terenowych Macan. Dotychczas produkowano w Saksonii duże terenówki Cayenne i limuzyny sportowe Panamera. Porsche sprzedał w 2013 roku łącznie 162 000 pojazdów.

@finanzamt.pl

Mniejsze zużycie gazu

Dotychczas łagodna zima powoduje niskie zużycie gazu w niemieckich gospodarstwach domowych. Mowa tu o sprzedaży głównego paliwa mniejszej o 10% w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Jednak chłodna wiosna może pochłonąć dotychczasowe oszczędności.

@finanzamt.pl

Utrata wpływów dla niemieckiego przemysłu

W 2013 roku niemiecki przemysł drugi raz z rzędu doświadczył spadku sprzedaży. Powodem takiego spadku są słabnące transakcje na rynku krajowym oraz w strefie Euro. Przychody spadły o 0,2%, po tym jak w 2012 roku spadły o 0,8%. Biznes krajowy spadł o 1,6% podczas gdy sprzedaż zagraniczna wzrosła o 1,4%. Wzrost sprzedaży w odniesieniu do krajów strefy Euro spadł o 1,7%, zaś sprzedaż w pozostałych krajach zagranicznych wzrosła o 3,5%.

@finanzamt.pl