Z OSTATNIEJ CHWILI

Wzrost płac w Niemczech!

Coraz więcej pracowników jest zadowolonych z podwyżek płac. W pierwszej kolejności podwyżki wynagrodzeń objęły urzędników i pracowników służby publicznej, następnie metalowców, a teraz pracowników budowlanych. Jak informują związki zawodowe poszczególnych branż, pracownicy budowlani dostaną z mocą wsteczną od 1 maja 2016 podwyżkę płac o +2,4% (zachód) i o +2,9% (wschód). W przyszłym roku przewiduje się kolejną podwyżkę w tej branży na poziomie +2,2 % oraz +2,4%. Z podwyżki płynie bardzo wiele innych korzyści. Najważniejsze to np.: blisko 5% podwyżki w 2017 roku dla emerytów, wzrost o 3,2%  płac minimalnych do 8,80 euro na godzinę. Ponadto od 1 stycznia 2017 osoby pobierające Hartz IV otrzymują dodatkowo 5 euro na miesiąc więcej (409 euro). Polacy pracujący w Niemczech są także objęci podwyżkami. Przewidywane dodatkowe wpływy do budżetu Niemiec pochodzące z podatku dochodowego będą wynosiły 5,6 miliarda euro za rok 2016, a podwyżki płac w Niemczech są największe od 24 lat!

©finanzamt.pl

Niemiecka gospodarka wzrasta w 2016 roku

Kierując się wydatkami konsumpcyjnymi konsumentów oraz sprzyjającą łagodną zimą, krajowy produkt brutto (PKB) odnotował wzrost. PKB wzrosło w pierwszym kwartale 2016 w stosunku do poprzedniego o 0,7 procenta, o czym poinformował Federalny Urząd Statystyczny. Ekonomiści spodziewali się wzrostu o 0,6 procenta, więc wzrost jaki odnotowała niemiecka gospodarka był zdziwieniem dla wszystkich. W ostatnim kwartale 2015 roku niemiecka gospodarka wzrosła o 0,3 procenta. Wzrost był napędzany głównie przez wydatki konsumpcyjne i rządowe wsparcie dla integracji setek tysięcy uchodźców. Sektor budowlany skorzystał z łagodnej zimy. Inwestycje przedsiębiorstw w sprzęt były także na wysokim poziomie. Wielu konsumentów ma luźne pieniądze, miedzy innymi dzięki dużo niższym cenom za energię. Płace i emerytury wzrastają, a inflacja idzie w dół. Ponadto sytuacja na rynku pracy jest historycznie niska. W kwietniu stopa bezrobocia w Niemczech spadła do najniższego poziomu od 25 lat. Według szacunków ekspertów konsumpcja państwowa i prywatna pozostanie filarem niemieckiego ożywienia gospodarczego w bieżącym roku.

©finanzamt.pl

Henkel może zaliczyć silny wzrost zysków

Grupa Henkel informuje opinię publiczną o bardzo dobrych wynikach i świetnych prognozach na przyszłość. Producent min. marki Persil od ubiegłego roku prowadzi również dystrybucję na rynku detalicznym w USA. W ostatnim czasie bardzo dobrze marka ma się także na rynku kanadyjskim.  W szczególności sprzedaż w Europie Zachodniej i Niemczech wpłynęła na tak dobry wynik sprzedażowy w pierwszym kwartale roku. Sprzedaż wzrosła o +0,6 procenta do 4,5 miliarda euro. Bez wliczania niskiego kursu walut obcych takich jak ruble czy tureckie liry zbycie produktów marki Henkel wzrosło o 2,9 proc. Oszczędności, niższe koszty marketingu i niższe koszty surowców pomogły w uzyskaniu takich wysokich zysków. Operacyjnie Henkel zarobił 751 mln euro, a więc o 6,2 procent więcej niż przed rokiem. Nadwyżka wzrosła o prawie 12 procent do 525 milionów euro, a tym samym oczekiwania analityków zostały przebite. Koncern Henkel jest znany z produkcji detergentów i środków czyszczących (np. Persil, Pril) i kosmetyków (np. Schwarzkopf, Syoss). Największy podział jest natomiast w produkcji klei, które są stosowane w opakowaniach, motoryzacji i przemyśle elektronicznym. To właśnie ten segment w grupie Henkel wypadł w pierwszym kwartale 2016 najsłabiej. Wynikało to częściowo z powodu spowolnienia gospodarczego w Chinach i spadku popytu ze strony przemysłu elektronicznego, zwłaszcza w produkcji telefonów komórkowych i wyświetlaczy. Mimo, że światowa gospodarka rozwija się tylko nieznacznie i niepewność na rynkach prawdopodobnie utrzyma się, Henkel ma silne marki i wprowadza wiele innowacji. Dzięki własnym wysiłkom Henkel zamierza rozwinąć się w tym roku od 2 do 4 procent. Skorygowana marża operacyjna ma osiągnąć wzrost do 16,5 procent i  skorygowany zysk na akcję o 8 do 11 procent.

©finanzamt.pl

Ceny ropy będą spadać

Osoby pracujące w Niemczech, a posiadające samochód, powinna ucieszyć informacja o ciągłym spadku cen paliwa. Już w tej chwili po cenach na stacjach benzynowych widać, że stopniowo cena obniża się. Presja na cenę ropy pochodzi głównie od strony zmieniających się walut. Silny dolar i droższa ropa dla wielu inwestorów oznacza spadek popytu. Na szczęście kierowcy jak i przedsiębiorcy w najbliższym czasie mogą oczekiwać spadku cen ropy. To z kolei spowoduje zmniejszenie kosztów i wydatków. Co ważne, więcej pieniędzy zostanie w portfelach osób pracujących w Niemczech. Polacy zatrudnieni na terenie Niemiec ponoszą duże koszty związane z przejazdami do domów rodzinnych w Polsce. Dzięki spadkowi cen ropy koszt podróży zmaleje, a w portfelach Polaków zatrudnionych nad Renem pozostanie więcej na inne wydatki.

©finanzamt.pl

BMW spadek sprzedaży względem Mercedesa

Czołowe niemieckie koncerny samochodowe ogłosiły najnowsze wyniki sprzedaży. Monachijski koncern odnotował w kwietniu 2016 sprzedaż o 1,1 procent większą niż rok temu o tej porze. Jednak konkurent Mercedes-Benz uzyskał wzrost sprzedaży o 10,8 procent i rozszerza swoją przewagę w ujęciu rocznym. Koncern BMW w pierwszych czterech miesiącach bieżącego roku ma sprzedanych 629.325 samochodów marki głównej. Dla porównania Mercedes-Benz ma ich w tym samym okresie 647.550.

©finanzamt.pl

Ceny za najem mieszkań nadal idą w górę

Jak informuje zgodnie niemiecka prasa, ustawa, która weszła w życie w czerwcu 2015 roku, miała na  celu zapobieganie wygórowanym cenom wynajmu mieszkań w dużych miastach Niemiec – jednak stan faktyczny jest zgoła inny. Ustawa nie działa zgodnie z oczekiwaniami. Jak informuje Bild od momentu wprowadzenia ustawy w Berlinie ceny wzrosły o +4,8 %, a w Düsseldorfie ceny wzrosły o  4,1%. Również w innych miastach sprawne działanie ustawy pozostawia wiele do życzenia. Berlin chce, aby rząd federalny naprawił felernie działającą ustawę. Chodzi głównie o zapis, aby właściciel ujawniał wysokość czynszu poprzedniego lokatora bez monitowania.

©finanzamt.pl