Z OSTATNIEJ CHWILI

Niemiecki rynek samochodowy pnie się w górę

Pierwsza połowa 2016 roku była bardzo dobra dla producentów samochodów, gdyż wśród kierowców dobrze sprzedawały się nowe samochody. Jak podaje Stowarzyszenie Przemysłu Motoryzacyjnego liczba nowych rejestracji samochodów w Niemczech wzrosła w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku o siedem procent do około 1.730.000 sztuk. W samym tylko czerwcu 2016 roku zostało zarejestrowanych prawie 340.000 samochodów, a to wynik aż o osiem procent większy w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Producenci samochodów w okresie od 01.01 do 30.06.2016 roku wyprodukowali więcej niż trzy miliony samochodów, co oznacza wzrost o cztery procenty. W miesiącu czerwcu rozszerzona została zarówno produkcja i eksport o około dziesięć procent! Co ciekawe, aż 75 procent wyprodukowanych w Niemczech samochodów było wywożonych za granicę. Według danych zgromadzonych przez Stowarzyszenie Przemysłu Motoryzacyjnego eksport do Chin utrzymał się na poziomie z ubiegłego roku. Z kolei eksport do krajów Unii Europejskiej zdecydowanie rósł. Głównymi kierunkami eksportu w UE były Włochy i Hiszpania. Niemieckie marki sprzedały około 1,3 miliona samochodów w Wielkiej Brytanii, co należy uznać za spory sukces. Niestety w tym samym czasie eksport do USA spadł. Mimo wszystko niemieccy producenci samochodów spodziewają się w najbliższym czasie stabilnego eksportu.

©finanzamt.pl

Mniejsza liczba Niemców planuje urlopy

Polskie ośrodki wypoczynkowe mają szansę na pozyskanie dodatkowych turystów z Niemiec. W 2016 roku wielu Niemców planuje nie skorzystać z wyjazdu urlopowego, do jakiego byli przyzwyczajeni w latach ubiegłych. Latem 2016 roku na odpoczynek we własnym domu ma się zdecydować 25 procent Niemców, co wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez Norisbank. Powodem takiego stanu rzeczy są oszczędności. Z tego skorzystać mogą polskie hotele i polscy restauratorzy, gdyż wielu Niemców w ramach oszczędności nie wyjedzie w tym roku do Włoch lub Hiszpanii (które od dawna były ulubionymi kierunkami niemieckich turystów), a jednak będzie chciała odpocząć po trudach całego roku pracy. Te osoby, które z kolei wyjadą na wypoczynek w czasie urlopu, będą miały mniejszy budżet na wydatki niż w latach poprzednich, więc wielu turystów zrezygnuje z drogich wycieczek. Generalnie branża turystyczna w Niemczech przeżywa problemy. Poza problemami natury finansowej są one spowodowane także zagrożeniami ze strony terrorystów.

©finanzamt.pl

Ceny kwiatów w Niemczech idą w górę

Jak informuje Stowarzyszenia Niemieckich Florystów konsumenci powinni spodziewać się wzrostu cen w sklepach roślinnych i kwiatowych. Wzrost ceny kwiatów jest konsekwencją silnych burz i ulew, które miały miejsce w Niemczech w ostatnich kilku tygodniach. W wyniku poniesionych strat na rynku jest obecnie o wiele mniej kwiatów niż w latach ubiegłych, a tym samym wzrastają ich ceny. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na wysokość cen jest woda, która stała na polach i spowodowała dłuższy wzrost oraz większe ryzyko wystąpienia chorób w uprawach.

©finanzamt.pl

Właściciele BMW serii X3 i X4 muszą udać się z autami do serwisu

Niedobra wiadomość dla właścicieli SUV-ów niższego segmentu produkowanych przez monachijskiego giganta. Koncern BMW wzywa wszystkich obecnych właścicieli modelu X3 i X4 do swoich serwisów. Powód odwiedzin w serwisie jest prozaiczny: zamontowane fabrycznie uchwyty do fotelików dziecięcych mogą się złamać! Jak informuje koncern BMW, podczas jazdy drgania mogą działać na pałąk, a przy zwiększonym obciążeniu wibracji istnieje pewne ryzyko, że uchwyt montażowy może się złamać. Ta obawa spowodowała, iż koncern postanowił usunąć bezpłatnie usterkę i w ten sposób zapewnić bezpieczeństwo przewożonych dzieci. Zgodnie z informacjami koncernu należy poprawić mocowania dla fotelików dziecięcych w modelach X3 i X4. Jak ogłoszono, cztery uchwyty montażowe mogą się złamać na tylnym siedzeniu, co w konsekwencji przy wypadku nie zatrzyma fotelika na miejscu. Problem dotyczy wszystkich pojazdów w bieżącej serii F25 (X3 od 2010 roku) i F26 (X4 od 2014 roku). Na całym świecie jeździ około 600.000 modeli tych właśnie samochodów. Ponadto w fabrykach BMW pracuje wielu Polaków, którzy zatrudnieni w koncernie na stałe mają możliwość kupienia samochodów marki BMW po atrakcyjnych cenach.

©finanzamt.pl