Z OSTATNIEJ CHWILI

Osoby prowadzące działalność gospodarczą będą płacić obowiązkowe ubezpieczenia!

W Niemczech pojawił się pomysł, aby dla osób prowadzących działalność gospodarczą wprowadzić obowiązek ubezpieczenia. Wprowadzenie takich zmian ma zapewnić środki na przyszłe emerytury, ale także stanowić zabezpieczenie finansowe dla osób prowadzących swoją działalność. O planach informuje niemiecka prasa na czele z dziennikiem Bild. Ekspercie zajmujący się emeryturami zgodzili się co do proponowanej zmiany. W planach są dwie opcje: jedna z możliwości to taka, że przedsiębiorcy działający na własny rachunek sami zapłacą na własny rachunek obowiązkowe składki na emeryturę. Druga opcja wymaga przejścia na ustaloną emeryturę z wolnym wyborem modelu zabezpieczenia, a więc ubezpieczony przedsiębiorca mógłby wybrać ubezpieczenie z różnych opcji emerytalnych, takich jak np. prywatne ubezpieczenie na życie lub emeryturę. W Niemczech wielu Polaków prowadzi działalność gospodarczą, gdzie zakładają tzw. Gewerbe – jednoosobowe firmy lub GbR – spółki osobowe na prawie cywilnym. Zgodnie z nowym projektem także i te osoby musiałyby opłacać obowiązkowe ubezpieczenie, a co za tym idzie koszt prowadzenia działalności gospodarczej w Niemczech znacznie wzrósłby. Model, w którym przedsiębiorca działający na własny rachunek płaci obowiązkowe składki ubezpieczeniowe, działa min. w Polsce, gdzie właściciel firmy odprowadza składki do ZUS-u. Podobny model ma wejść wkrótce w życie w Niemczech.

©finanzamt.pl

Decathlon otwiera w Niemczech nowe sklepy i centrum logistyczne

Uwaga osoby poszukujące w Niemczech pracy w branży tekstylnej i handlu. W Dortmundzie powstaje nowe centrum logistyczne firmy Decathlon. Nie bez przypadku firma z Francji zdecydowała się zainwestować akurat w tym niemieckim mieście. W roku 1986 właśnie w Dortmundzie powstał pierwszy zagraniczny sklep Decathlona. W przyszłości z Zagłębia Ruhry ma być dostarczany towar do oddziałów firmy w północnych Niemczech. Jak poinformował opinię publiczną francuski potentat, centrum logistyczne w Dortmundzie będzie także służyć jako magazyn dla stale rozwijającego się handlu online. W roku 2015 dystrybutor towarów sportowych firma Decathlon osiagnęła obroty rzędu 9,1 miliarda euro. Firma powstała w 1976 roku i na całym świecie działa około 1.000 sklepów tej marki. Zatrudnienie sięga około 70.000 pracowników. Decathlon działa również w Polsce, gdzie posiada 45 sklepów zlokalizowanych w największych miastach kraju. W związku z tym, że planowane rozszerzenie działalności w Niemczech o centrum logistyczne, a także nowe oddziały (zgodnie z informacjami firmy tylko do końca 2016 roku mają powstać dwa kolejne sklepy marki w Niemczech) dadzą kolejne wolne miejsca pracy do obsadzenia, to sytuacja ta jest także szansą na pracę dla polskich pracowników szukających zatrudnienia w Niemczech.

©finanzamt.pl

Niemiecka produkcja odnotowała niespodziewany spadek

Produkcja w Niemczech spadł niespodziewanie w miesiącu maj, o czym właśnie poinformował Federalny Urząd Statystyczny. Z najnowszych danych statystycznych wynika, iż produkcja wynosiła 1,3 procent poniżej poziomu z poprzedniego miesiąca. Ekonomiści Banku Centralnego spodziewali się średniego wzrostu o +0,1 procent. Ponadto wzrost został skorygowany w miesiącu kwietniu z początkowego 0,8 procent do 0,5 procent w dół. Produkcja w przemyśle spadła o -1,8 procenta. Dóbr kapitałowych było o -3,9 procent mniej niż wyprodukowanych w poprzednim miesiącu. Z drugiej strony produkcja dóbr konsumpcyjnych była o 0,5 procenta wyższa. Za to produkcja dóbr pośrednich spadła o 0,3 procent. Poza przemysłem produkcja energii wzrosła o 3,9 procent, podczas gdy produkcja w budownictwie spadła o 0,9 procenta.

©finanzamt.pl

Większe pensje dla pracowników banków

Dobre wieści napłynęły od związkowców w branży bankowej. Pracownicy banków publicznych i prywatnych w Niemczech dostaną więcej pieniędzy. Strony ustaliły w czwartej rundzie negocjacji w Wiesbaden wprowadzenie nowych zapisów do umowy taryfowej. Zmiany mają być wprowadzone w okresie 33 miesięcy, tj. do końca stycznia 2019 roku. Wynagrodzenia dla ponad 200.000 pracowników niemieckiego sektora bankowego będą odpowiednio zwiększone w trzech etapach: w październiku 2016 roku o 1,5 procent, od stycznia 2018 roku o 1,1 procenta i ponownie od listopada 2018 roku o kolejne 1,1 procenta. Stażyści otrzymają od października 2016 wzrost wynagrodzeń o 50 euro. Związek zawodowy Verdi żądał w trakcie negocjacji o 4,9 procenta więcej pieniędzy, a dla stażystów podwyżkę o 80 euro. Pracodawcy kontrargumentowali przeciwko podwyżkom, podając za powód niskie stopy procentowe. Obie strony zgodziły się, aby poza regularnym wzrostem wynagrodzenia w rozmowach kontraktowych mówić o prawdziwej transformacji systemu taryfowego i bardziej atrakcyjnych możliwościach edukacji w bankach.

©finanzamt.pl