Najlepsi pracodawcy w branży samochodowej

Kto jest najlepszym pracodawcą w branży samochodowej wśród niemieckich producentów aut ? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie stworzyliśmy ranking najlepszych pracodawców. Większość mężczyzn interesuje się przecież samochodami. Celem wielu z nich jest praca w dużej niemieckiej fabryce produkującej fantastyczne auta. Od wielu lat pracownicy z Polski pracują masowo dla niemieckich koncernów samochodowych i  są powszechnie chwaleni za jakość świadczonej pracy, podejście do wykonywanych obowiązków, profesjonalność i fachowość. Pracowników z Polski można spotkać w zakładach produkcyjnych należących do Mercedesa, Porsche, Audi, Volkswagena czy też BMW.   Nie brakuje ich także w firmach, które dostarczają elementy branży samochodowej.

Celem pracowników z Polski jest oczywiście praca dla samochodowego giganta w oparciu o umowę na stałe, co jednak jest  bardzo trudne zważywszy na fakt bardzo dobrej selekcji pracowników w firmach wiodących czołową rolę w przemyśle samochodowym. Z drugiej strony ta gałąź przemysłu w Niemczech opiera się w dużej mierze o pracowników wypożyczanych bezpośrednio od Leihfirm. Ważnym czynnikiem jest natężenie produkcji, które uzależnione jest od ilości zleceń. Niemieccy producenci otrzymują duże zlecenia na produkcję aut od Amerykanów, a ci w ostatnich latach ulegają wpływowi kryzysu. Zatem w branży samochodowej należy od razu założyć, że pomimo dużego popytu na niemieckie auta, mogą zdarzyć się przestoje w pracy. To wszystko powoduje, że produkcja w branży motoryzacyjnej opiera się w pewnym procencie o pracowników wypożyczanych.

Pierwsza większa i zorganizowana grupa pracowników z Polski wyjeżdżała za pośrednictwem agencji pracy czasowej do pracy do Niemiec już w latach 90’. Głównym celem podróży zarobkowej było München i Regensburg, gdzie znajdują się fabryki BMW. Firmy pośredniczące w pracy, czyli popularne Leihfirmy, pochodziły najczęściej właśnie ze wspomnianego München oraz okolicy. Natomiast pierwszymi pracownikami tych firm byli posiadacze niemieckich paszportów wywodzący się głównie z województwa opolskiego, w przeważającej części z powiatu strzeleckiego, a później kozielskiego i krapkowickiego. Wtedy praca w Leihfirmie dostarczającej personel dla producentów samochodów była szczytem marzeń wielu pracowników. Wielu z nich (oczywiście tym najlepszym) udało się uzyskać umowę na stałe z wielkim BMW. Dzisiaj szanse na to są mniejsze, ale praca poprzez Leihfirmę w branży samochodowej (także dla posiadaczy tylko polskiego paszportu) jest w zasięgu ręki.

Poniżej prezentujemy listę firm przemysłu samochodowego, które z uwagi na osiągane obroty, uzyskiwane zyski i utrzymywane zatrudnienie są wiodącymi przedsiębiorcami w Niemczech, tj. są sklasyfikowani wśród 100 największych niemieckich firm. W tych koncernach samochodowych z pewnością warto szukać pracy, chociażby na początku miałaby to być praca w Leihfirmie mającej kontrakt podpisany z którąś z firm z czołówki. Wystarczy spojrzeć na wartość rynkową niżej prezentowanych niemieckich gigantów o markach nie tylko rozpoznawalnych, ale także szanowanych i uwielbianych na całym świecie.

Najlepsi niemieccy pracodawcy wśród producentów aut – tak oto prezentuje się Top 5 branży samochodowej :    

Miejsce Nr  1 : Volkswagen AG z Wolfsburga. Roczny obrót tej firmy wynosi 126.875 milionów EUR. Roczne zyski wynoszą 6.835 milionów EUR. Liczba zatrudnionych pracowników wynosi 399.381. Wartość rynkowa przedsiębiorstwa to 51.863 milionów EUR.

Miejsce Nr  2 : Daimler AG ze Stuttgartu. Roczny obrót tej firmy wynosi 97.761 milionów EUR. Roczne zyski wynoszą 4.498 milionów EUR. Liczba zatrudnionych pracowników wynosi 260.100. Wartość rynkowa przedsiębiorstwa to 54.059 milionów EUR.

Miejsce Nr 3 : BMW z München. Roczny obrót tej firmy wynosi  60.477 milionów EUR. Roczne zyski wynoszą 3.218 milionów EUR. Liczba zatrudnionych pracowników wynosi 95.453. Wartość rynkowa przedsiębiorstwa to 37.374 milionów EUR.

Miejsce Nr 4 : MAN z München.  Roczny obrót tej firmy wynosi 14.675 milionów EUR. Roczne zyski wynoszą 713 milionów EUR. Liczba zatrudnionych pracowników wynosi 47.669. Wartość rynkowa przedsiębiorstwa to 13.007 milionów EUR.

Miejsce Nr 5 : Porsche ze Stuttgartu. Roczny obrót tej firmy wynosi  7.792 milionów EUR. Firma w roku 2010 nie osiągnęła zysków, a stratę w wysokości -379 milionów EUR. Liczba zatrudnionych pracowników wynosi 12.722. Wartość rynkowa przedsiębiorstwa to  10.426 milionów EUR.

Źródło: Lista 100 największych firm + ich bilanse.