Kindergeld 2012

Kto otrzymywał w 2011 roku Kindergeld, ten pracując przez cały okrągły rok w 2012r. otrzyma na pierwsze dziecko 2.208 Euro. Kto posiada dwójkę dzieci, ten otrzyma za 2012r. kwotę 4.416 Euro. Z kolei te osoby, które posiadają trójkę dzieci, otrzymają na nie 6.696 Euro. Przy czwórce dzieci Kindergeld w 2012 roku wyniesie 9.276 Euro. 

Ostatnia podwyżka Kindergeld miała miejsce wraz z początkiem stycznia 2010 roku. Wtedy Kindergeld wzrósł o 20 Euro. W efekcie na pierwsze dziecko przysługuje 184 Euro miesięcznie. Podobnie jest z drugim dzieckiem, na nie także rodzice otrzymują 184 Euro każdego miesiąca. Kindergeld na trzecie dziecko wynosi już 190 Euro, natomiast na czwarte dziecko i każde następne to dodatkowe 215 Euro co miesiąc. Kto ma niskie dochody, ten może otrzymać oprócz Kindergeld dodatkowe świadczenie na dzieci w postaci tzw. dodatku na dzieci. Ten dodatek jest uzupełnieniem Kindergeld. Maksymalna wysokość dodatku na dzieci wynosi 140 Euro na każde dziecko żyjące razem z rodzicami. Jednakże o dodatek na dzieci mogą ubiegać się tylko ci rodzice, którzy mają niskie dochody.

Zmiany związane z Kindergeld od 01.01.2012:

a)      kto pobiera Kindergeld na pełnoletnie dzieci, ten nie musi przedstawiać zaświadczenia z Urzędu Skarbowego o wysokości dochodów uzyskiwanych przez dzieci mające powyżej 18 lat (z drugiej zaś strony dzieci pełnoletnie nie mogą pracować w pełnym wymiarze godzin, a jedynie do 20 godzin tygodniowo)

b)       na dzieci będzie można więcej odliczyć od podatku w momencie składania rocznej deklaracji podatkowej (z drugiej zaś strony trzeba dobrze znać aktualne przepisy podatkowe)

 

Kindergeld 2013 – zapowiedź

Umowa koalicyjna niemieckiego rządu przewiduje, że kolejna podwyżka stawki Kindergeld będzie miała miejsce w 2013 roku. Jednakże rząd przewiduje dla rodziców pobierających Kindergeld pewną niespodziankę. Otóż mimo podwyżki nie będzie ona wypłacona w pieniądzach, jak to miało miejsce do tej pory (rodzice otrzymywali przelew na konto). Rodzice będą otrzymywali bony, które będą do zrealizowania na konkretne cele. Urzędnicy ministerialni chcą w ten sposób zapewnić dzieciom wsparcie, jakim w swoim przeznaczeniu jest Kindergeld.

Zważywszy na to, że wielu rodziców pieniędzy otrzymywanych z tytułu Kindergeld wcale ale to wcale nie wydaje zgodnie z przeznaczeniem na potrzeby dzieci, a wręcz przeciwnie – na swoje własne potrzeby, to pomysł z wprowadzeniem bonów nie jest może aż taki zły. Przynajmniej zdyscyplinuje tych rodziców, którzy własne potrzeby stawiają ponad potrzeby dzieci. Dzięki wprowadzeniu bonów uda się urzędnikom zrealizować jeden z zamierzonych celów. Otóż Kindergeld w postaci bonu towarowego trafi tak naprawdę bezpośrednio do dziecka, a nie do jego rodzica. Pieniądze rodzic zawsze przecież może wydać na swoje wydatki, ale bonu towarowego już nie spienięży, a tylko może go zrealizować, tj. wymienić na jakiś konkretny produkt niezbędny dziecku.

Opracowanie własne na podstawie Kindergeld 2012.