Wartość rynkowa niemieckich firm

W związku z bardzo dobrą koniunkturą na niemieckim rynku wiele niemieckich przedsiębiorstw podwyższyło zarówno swoje obroty, jak i sprzedaż. Tym samym poszła w górę wartość niemieckich przedsiębiorstw i ich cena ewentualnego nabycia. Ile mogą kosztować najlepsze niemieckie przedsiębiorstwa ? Ich wartość rynkowa została przecież policzona.

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na wartość cenową niemieckich przedsiębiorstw są mimo wszystko światowe giełdy papierów wartościowych. I to właśnie kursy akcji w głównej mierze decydują o wartości poszczególnych przedsiębiorstw.

Międzynarodowy koncern Ernst & Young, który należy do światowych liderów świadczących profesjonalne usługi audytorskie oraz dokonuje wycen przedsiębiorstw, sporządził listę 100 najdroższych firm na świecie. W pierwszej setce znajdują się zaledwie cztery niemieckie koncerny.  Są nimi Siemens, Volkswagen, SAP oraz BASF.

Na światowych rynkach kapitałowych wyceny następują w amerykańskich dolarach, dlatego też w poniższym zestawieniu została ujęta wartość niemieckich przedsiębiorstw liczona w USD.

Najwięcej wartą niemiecką firmą jest koncern Siemens, którego wartość giełdowa wynosi prawie 86 miliardów dolarów. Przeliczając wartość Siemensa na Euro jego aktualna cena wynosi 66,6 miliardów Euro.

Drugą pozycję wśród niemieckich firm o największej wartości zajmuje producent samochodowy Volkswagen, którego wartość rynkową szacuje się na 64,7 miliardów dolarów.

Trzecia firma z Niemiec o największej wartości na rynku to międzynarodowa i największa tego typu w Europie firma informatyczna SAP (Systeme Anwendungen Produkte) z Walldorf, a aktualnie wycenia się jej cenę na poziomie kwoty 64,1 miliarda dolarów. W swojej branży SAP zajmuje czwarte miejsce na świecie.

Na czwartym miejscu sklasyfikowano koncern chemiczny BASF (Badische Anilin und Soda Fabrik) z Ludwigshafen, a przedsiębiorstwo to wycenia się na 62,4 miliarda dolarów.

Źródło: Najnowsza lista 100 najdroższych firm świata E&Y.