Liczba pasażerów lecących samolotami z Niemiec do Polski

Lot samolotem jest coraz częściej wybieranym środkiem transportu w Niemczech. Jednak pomimo tego, że bardzo mocno wzrasta liczba podróżnych korzystających z połączeń lotniczych, to spada liczba chętnych na przelot samolotem z Niemiec do Polski.

Aż 3,4 miliona pasażerów więcej skorzystało w 2011 roku w czasie letniego rozkładu lotów z podróży samolotem, niż uczyniło to w tym samym okresie w roku 2010. W okresie od kwietnia do października 2011 roku z niemieckich lotnisk wyleciało łącznie 65 milionów pasażerów. Zanotowano zatem wzrost pasażerów w stosunku rocznym o 5,5%. Biorąc pod uwagę ostatnie 20 lat, to jest to trzeci największy wzrost liczby pasażerów.

W okresie letnim 2011 roku z Niemiec do Polski przyleciało  882.000 pasażerów. Niestety rok wcześniej w tym samym okresie, tj. od kwietnia do października 2010 przyleciało z Niemiec do Polski  921.000 pasażerów.

W ciągu jednego roku liczba pasażerów decydujących się na lot do Polski spadła o 39.000, co stanowi (minus) -4,2%.

Niepokojące jest to, że praktycznie w ujęciu wszystkich krajów europejskich zanotowano mocny wzrost liczby pasażerów udających się w podróż samolotem z Niemiec do poszczególnych państw. Za przykład tego zjawiska niech posłuży porównanie procentowego wzrostu pasażerów lecących z Niemiec do innych krajów w Europie. Tendencja lotów do Polski słabo wygląda w szczególności, gdy porównamy tendencję lotów do innych krajów sąsiadujących z Niemcami. W tym porównaniu Polska nie tylko przegrywa z Francją, Austrią, Szwajcarią i Holandią, ale jako jedyny kraj notuje ujemny wynik.

Liczba podróżnych lecących z Niemiec do Francji zwiększyła się o +11%.

Liczba podróżnych lecących z Niemiec do Austrii zwiększyła się o +7,2%.

Liczba podróżnych lecących z Niemiec do Szwajcarii zwiększyła się o +14,9%.

Liczba podróżnych lecących z Niemiec do Holandii zwiększyła się aż o +22,8%.

Liczba podróżnych lecących z Niemiec do Polski zmniejszyła się o 4,2%.

Dane statystyczne dotyczące liczby pasażerów udających się z Niemiec do poszczególnych krajów zostały sporządzone na podstawie liczby pasażerów wsiadających do samolotów na 27 lotniskach w Niemczech.

Źródło: Na podstawie danych Federalnego Urzędu Statystycznego.