Niemcy kuszą polskich pracowników wyższymi zarobkami

Pracownicy z Polski są bardzo mile widziani na niemieckim rynku pracy. Najnowszy raport gospodarczy przygotowany przez niemieckie Ministerstwo Gospodarki i Technologii zakłada dalsze zatrudnianie pracowników z Europy wschodniej w przypadku braku fachowców w Niemczech – a tych naprawdę jest niedostatek.

W Niemczech brakuje ponad pół miliona pracowników. Minimum jakie założyli sobie ministerialni urzędnicy odpowiedzialni za sektor gospodarki zakłada, iż w roku 2012 Niemcy muszą zatrudnić min. 220.000 pracowników. Z tym, że pracowników tych będzie niezwykle trudno znaleźć wśród rezydentów, więc trzeba będzie szukać ich zagranicą.

Coraz więcej Polaków zastanawia się nad podjęciem pracy w Niemczech.

Żeby jednak przekonać pracowników z zagranicy (np. z Polski) do pracy w Niemczech, trzeba zaproponować im bardzo atrakcyjne wynagrodzenie. Dużo większe niż to, jakie otrzymywali do tej pory. Tylko w ten sposób argumentem finansowym przekona się nowych pracowników do przyjazdu do Niemiec. Ale o tej prawidłowości, iż aby pozyskać dobrego fachowca trzeba mu najpierw dobrze zapłacić, Niemcy zdążyli się już przekonać.  Co więcej, tworząc nowe miejsca pracy z myślą o przybyszach z zagranicy, zwiększają systematycznie poziom wynagradzania.

Dla polskich pracowników otwiera się tym samym szansa na coraz większe zarobki w Niemczech. W samym tylko 2012 roku dochód przypadający na jedno gospodarstwo domowe wzrośnie o +3,0%. Jednocześnie inflacja spadnie o 1,8%, a tym samym wzrośnie realna siła nabywcza zatrudnionych w Niemczech.

Nowe miejsca pracy powstają w Niemczech wskutek rozwoju wewnętrznego (niemieckiego) rynku. Istotną rzeczą jest to, iż niemiecki rynek nie jest już podatny na negatywne wpływy zagranicy i w ten sposób skutecznie broni się przed skutkami kryzysu, który dopadł inne kraje należące do Unii Europejskiej.

Brak fachowców na niemieckim rynku pracy powoduje, iż niemieckie firmy coraz więcej płacą pracownikom z Polski, aby ci tylko raczyli podjąć u nich pracę. Oczywiście potencjalni pracownicy muszą znać się na swoim fachu i znać język niemiecki lub chociaż angielski.

Szczególnie dużym wzięciem cieszą się młodzi, dobrze wykształceni Polacy. Z jednej strony są dobrze przygotowani merytorycznie do pracy, z drugiej zaś strony niemieckim pracodawcom odpowiada mentalność Polaków, którzy są inteligentni, sprytni i pracowici.

Wielu Polaków z wysp brytyjskich nosi się z zamiarem opuszczenia Wielkiej Brytanii i przeniesienia się do Niemiec. Tam bowiem łatwiej o pracę. Liczba bezrobotnych w Wielkiej Brytanii wzrosła do 8,4% i jest to największe bezrobocie od 1994r.

Perspektywa większych zarobków i stałej pracy w Niemczech powoduje, iż atrakcyjne wynagrodzenia przyciągną wielu Polaków, którzy zdecydują się podpisać umowy o pracę z niemieckimi pracodawcami.

Źródło: informacje zawarte w raporcie gospodarczym na rok 2012 niemieckiego Ministerstwo Gospodarki i Technologii.