Ile zarabia Polka w niemieckim biurze ?

Niemieccy pracodawcy potrzebują pracowników ze znajomością języka polskiego do pracy biurowej związanej z obsługą klientów z Polski bądź opieką nad polskimi pracownikami w Niemczech. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku, dla pracodawców z Niemiec znajomość języka polskiego przez pracownika jest niezwykle użyteczna.

Zapotrzebowanie na polskojęzyczny personel w Niemczech stwarza świetne perspektywy pracy dla germanistek, filologów, sekretarek – jednym słowem dla tych wszystkich, którzy dobrze znają zarówno polski język, jak i niemiecki. Dla kandydatek do pracy decydujące znaczenie ma wysokość zarobków, a te potrafią być bardzo zróżnicowane. Przeprowadziliśmy własne badania dotyczące wysokości zarobków wśród pracujących w Niemczech Polek.

Przykładowo: polska pracownica oddelegowana do Berlina w celu prowadzenia tam niemieckiego przedstawicielstwa polskiej firmy zarabia 1.100 Euro + otrzymuje diety i darmowy nocleg w kawalerce. Inna pracownica z Polski zatrudniona w niemieckiej firmie z branży pracy czasowej w rejonie Rhein-Main zarabia 1.350 Euro. Polka będąca przedstawicielem handlowym firmy z południa Niemiec, a sprzedająca towary wśród Polaków mieszkających w Niemczech, zarabia 1.600 Euro na rękę + otrzymuje prowizję w wysokości 1,5% od sprzedanego towaru. Tak zarobki kształtują się po przeprowadzonym przez nas Interview. Zarobki Polek mogą być w Niemczech jeszcze większe, jednak trzeba dobrze szukać.

Według niemieckiego Instytutu Gospodarki i Socjologii średnie wynagrodzenie sekretarek w Niemczech bez dodatkowych premii wynosi 2.400 Euro. Wskazywałoby to, iż polskie pracownice biurowe zarabiają poniżej średniej w Niemczech. Co zatem mają zrobić, aby zarabiać więcej ?

Dobre wynagrodzenie zależy od wielkości firmy, branży i doświadczenia pracownika. Duże firmy w Niemczech zatrudniające pow. 500 pracowników płacą średnio 2.819 Euro pracownicy biurowej. Firmy zatrudniające do 100 pracowników już tylko 2.215 Euro. Sekretarka z niewielkim doświadczeniem zarabia w Niemczech średnio 2.000 Euro. Jednak z doświadczeniem 10-letnim już 2.430 Euro, a z powyżej 20-letnim 2.628 Euro.

W branży chemicznej pracownice biurowe zarabiają najwięcej, bo  średnio 3.127 Euro w miesiącu. W branży metalowej średnia płaca sekretarki wynosi 2.850 Euro, w sektorze finansowym 2.682 Euro, w sektorze zaopatrzenia w energię i wodę 2.480 Euro, w handlu 2.339 Euro, w budownictwie 2.231 Euro, w administracji publicznej 2.187 Euro, a w sektorze mieszkaniowym 2.162 Euro.

Pracownice z Polski szukające lepiej płatnych stanowisk pracy powinny szukać w pierwszej kolejności takich pracodawców, którzy stosują umowy taryfowe, gdyż w takich przedsiębiorstwach sekretarki zarabiają o 15% więcej niż ich koleżanki w firmach niestosujących stawek taryfowych. Stosując taryfę średni zarobek to 2.669 Euro.

Opracowanie własne, badania własne, porównanie z badaniami  Instytutu Gospodarki i Socjologii.