Wzrost zatrudnienia i poziomu płac w przemyśle

Niemiecki przemysł stwarza 180.000 nowych miejsc pracy każdego roku. Miejsca te mogą obsadzać także polscy pracownicy, dla których jest otwarty niemiecki rynek pracy.

Aktualnie w branży produkcyjnej jest zatrudnionych na terenie Niemiec 5.200.000 (pięć milionów dwieście tysięcy) pracowników. Roczne zapotrzebowanie na nowy personel wzrasta rok w rok o 3,6%. Niemcy wiedząc o tym, że nie potrafią znaleźć na własnym rodzimym rynku pracy fachowców, kuszą nowych potencjalnych pracowników elementem finansowym. Bardzo ważnym czynnikiem, który właśnie może przekonać polskich pracowników do wyjazdu do pracy do Niemiec, są rosnące zarobki we wszystkich sektorach przemysłu.

Porównując wynagrodzenie pracownicze z początku roku 2011 z wynagrodzeniem pracowniczym z pierwszych miesięcy 2012 wyraźnie widać wzrost płac. Wyniósł on w ciągu roku bagatela +4,9% !

W ujęciu tak dużego wzrostu stawek wynagrodzenia na niemieckim rynku pracy, który spowodował jakby niebyło deficyt wśród rodzimych fachowców, praca w przemyśle w Niemczech staje się coraz bardziej atrakcyjna dla Polaków. Jeśli jednak nie wyjedzie ich nad Ren dostateczna ilość, to poziom niemieckiego wynagrodzenia jeszcze bardziej się podniesie i to ku uciesze wszystkich zainteresowanych.

Opracowanie własne, dane przemysłowe.