Krankenkasse wypłaca pieniądze z tytułu premii

Pracownicy pracujący i ubezpieczeni w Niemczech, w tym również pracownicy z Polski, otrzymają pieniądze od swoich Kas Chorych, które pochodzą z nagromadzonej nadwyżki składek sięgającej zawrotnej sumy ponad 11 miliardów Euro.

Od 60 Euro do 120 Euro otrzymają osoby ubezpieczone w drugiej co do wielkości Kasie Chorych w Niemczech – Techniker Krankenkasse. Ta niemiecka instytucja ubezpieczeniowa zgromadziła na swoich kontach nadwyżkę w wysokości ponad 2 miliardów Euro. Pieniądze zostaną rozdysponowane pomiędzy wszystkich członków kasy, a jest ich 5,9 miliona osób. Również osoby, które dopiero rozpoczęły pracę w Niemczech i skorzystały z niemieckiego ubezpieczenia społecznego w TK otrzymają pieniądze. Wypłata nastąpi w postaci przelewu na konto, a jeżeli Krankenkasse nie będzie znany numer konta osoby ubezpieczonej, to wtedy wystawi ona czek i wyśle go pocztą na adres ubezpieczonego, a ten spienięży go.

Techniker Krankenkasse (fot.) – ta niemiecka Kasa Chorych już wypłaca pieniądze ubezpieczonym.

Pozostałe niemieckie Kasy Chorych również planują wypłatę środków pieniężnych i rozdysponowanie ich wśród wszystkich ubezpieczonych, lecz nie są jeszcze znane kwoty zwrotu – te zostaną ustalone w drodze decyzji poszczególnych zarządów. Polscy pracownicy podejmujący legalne zatrudnienie w Niemczech również otrzymają pieniądze. Warunkiem niezbędnym jest jednak opłacanie składek ubezpieczeniowych w Niemczech. W ten sposób pracownicy oddelegowani z polskich firm do pracy w Niemczech, których składki ubezpieczeniowe są odprowadzane do polskiego ZUS-u, nie mogą liczyć na tego typu bonus. Pracownicy ubezpieczeni w Polsce nie otrzymają żadnego zwrotu pieniędzy z tytułu nadwyżki składek, gdyż nie opłacali ubezpieczenia w Niemczech. Po raz kolejny pojawia się niezbity dowód na to, iż pracownikom z Polski dużo bardziej z punktu widzenia finansów opłaca się pracować w Niemczech na niemieckich warunkach pracy i płacić ubezpieczenie społeczne w Niemczech. Aby skorzystać z możliwości otrzymania pieniędzy od niemieckiej Kasy Chorych warto zmienić polskiego ubezpieczyciela na niemieckiego, gdyż nawet nowi członkowie Kas Chorych otrzymają wspomnianą premię. W tym celu należy wypowiedzieć dotychczasową umowę i wybrać nowego, lepszego ubezpieczyciela w Niemczech.

Opracowanie własne. Wszystkie prawa do artykułu zastrzeżone.