Reklamy obiecujące zwrot podatku w ciągu 7 dni

Obiecano Ci zwrot podatku z Niemiec w ciągu 7 dni ? – To nie zwrot podatku, tylko kredyt !!! Każdy zwrot podatku musi poprzedzić wydanie decyzji podatkowej w tradycyjnej formie papierowej, która stanowi dokument urzędowy.

W ostatnim czasie pojawiły się na rynku oferty firm, które oferują zwrot podatku w ciągu tygodnia lub nawet od ręki, co fizycznie nie jest możliwe, gdyż tak szybko nie są wydawane decyzje urzędowe o przyznanym zwrocie.  Od momentu wpłynięcia do Urzędu Skarbowego deklaracji podatkowej urzędnicy potrzebują jednak czasu, aby rozpatrzyć sprawę i wydać decyzję urzędową o przyznanym zwrocie podatku. To trwa w najlepszym przypadku kilka tygodni, o ile nie kilka miesięcy. Decydujące znaczenie ma bowiem data wpłynięcia deklaracji do urzędu i kolejność złożonych deklaracji, a także ilość deklaracji czekających na rozpatrzenie.

Jeżeli jakaś firma oferuje zwrot podatku niemal od ręki, to nie są to pieniądze pochodzące z podatków, którymi dysponują Urzędy Skarbowe. To są inne, zewnętrzne pieniądze, które pochodzą od pośrednika, pożyczkodawcy lub kredytodawcy. I tu pojawia się niebezpieczeństwo – czy podatnik został wystarczająco dobrze poinformowany, że wypłacane mu są pieniądze, których jeszcze nie przyznał Urząd Skarbowy drogą decyzji urzędowej ?

Istnieje realne ryzyko, że reklama obiecująca „Zwrot podatku w ciągu 7 dni”, a pojawiająca się w kolorowej prasie lub w Internecie, to reklama wprowadzająca klienta w błąd i mogąca przez to wpłynąć na jego decyzję co do nabycia usługi.

Swego czasu w München w okolicach Hauptbahnhof wielu pracowników z Polski skusiło się na ofertę firmy, która to odkupowała Lohnsteuerkarte za śmiesznie niskie kwoty. Otrzymując 50, 100, a czasem 200 Euro za Lohnsteuerkarte, klienci nie do końca świadomi konsekwencji podpisywali dokument, w którym zrzekali się zwrotu podatku. W ten sposób na jednej tylko Lohnsteuerkarte tracili od kilkuset do kilku tysięcy Euro ! Każdy zwrot podatku musi poprzedzić wydana decyzja urzędowa. Dopiero wtedy podatnik może być pewien, że określona w decyzji kwota pieniędzy należy naprawdę do niego.

Opracowanie własne. Wszystkie prawa do artykułu zastrzeżone.