Weihnachtsgeld – gratyfikacja świąteczna dla pracownika

Z pracą w Niemczech wiąże się wiele dodatków finansowych, jakie otrzymują pracownicy w formie dodatku pieniężnego do pensji zasadniczej.To powoduje, że praca w Niemczech jest dla pracowników z Polski bardzo opłacalna finansowo.

Wysokość należnych pracownikom dodatków finansowych określona zostaje w zawartej w formie pisemnej umowie o pracę, w regulaminach obowiązujących w zakładach pracy, a także w umowach taryfowych obejmujących całą branżę.

Jedną z najbardziej znanych form dodatku finansowego do pensji pracownika jest Weihnachtsgeld, który wypłaca pracodawca w związku ze Świętami Bożego Narodzenia. Gratyfikacja świąteczna ma charakter typowo pieniężny. Konstrukcja Weihnachtsgeld przypomina nieco popularną trzynastkę, czyli trzynaste wynagrodzenie miesięczne. Wiele niemieckich firm wypłaca bowiem pracownikom Weihnachtsgeld w wysokości ich miesięcznego zarobku brutto, a to powoduje, iż pracownik pracujący cały okrągły rok otrzymuje nie 12 a 13 pensji. Najczęściej Weihnachtsgeld wypłacany jest już w miesiącu listopadzie, aby pracownik za gratyfikację świąteczną mógł dobrze przygotować się do świąt i za otrzymane pieniądze kupić prezenty dla rodziny lub wyprawić bogate święta.

Innym popularnym dodatkiem finansowym są premie wypłacane pracownikom zakładów produkcyjnych w przypadku wzrostu zysków ze sprzedaży. Pracownicy współuczestniczą niejako w podziale zysków firmy. Ta forma wypłaty dodatku finansowego jest popularna w branży samochodowej i stosują ją wszyscy producenci aut.

Wielu niemieckich pracodawców stosuje ponadto premię uznaniową, którą wypłaca pracownikowi za dobre wyniki w pracy. Jednak ta forma dodatku finansowego uzależniona jest tylko i wyłącznie od dobrej woli pracodawcy.

Opracowanie własne. Wszystkie prawa do artykułu zastrzeżone.