Niemiecki dyplom zwiększa wynagrodzenie

Polacy, którzy zdobywali w polskich szkołach zawód, masowo ubiegają się o niemieckie dyplomy. Cel jaki przyświeca temu przedsięwzięciu jest jeden – niemiecki dyplom gwarantuje wyższe zarobki.

Nie trzeba mieszkać lub pracować w Niemczech, aby zdobyć niemiecki dyplom. Jednak posiadając go otwiera się furtka do lepszych zarobków. Posiadacz niemieckiego dyplomu otrzymuje średnio za godzinę pracy od kilku do kilkunastu Euro więcej, niż posiadacz adekwatnego polskiego dyplomu. Wszystko przez to, że niemieccy pracodawcy i zleceniodawcy ufają przede wszystkim dokumentom wydanym przez niemieckie urzędy i za godzinę pracy płacą Polakom z niemieckim dyplomem tyle samo co rodowitym Niemcom. Wiele przykładów z życia dowodzi, że polscy pracownicy budowlani legitymujący się tylko polskimi papierami potwierdzającymi zdobycie zawodu w Polsce otrzymywali za godzinę pracy od 10 Euro do 12 Euro, natomiast po zdobyciu niemieckich uprawnień zarabiali za tę samą pracę od 18 Euro do 20 Euro na godzinę. Wyższe zarobki stały się możliwe, gdyż niemieccy pracodawcy o wiele wyżej cenią niemiecki papier nad polski.

Jak zdobyć niemiecki dyplom ? Nie trzeba znać języka niemieckiego, nie trzeba ani mieszkać ani pracować w Niemczech, nie trzeba zdawać żadnego egzaminu. Jedyny wymóg to posiadanie polskiego dyplomu (np. dyplom mistrza, czeladnika, magistra, inżyniera, itd.). Oznacza to, że każdy Polak kończący w Polsce szkołą dającą zawód, może otrzymać niemiecki dyplom. Zatem kilkanaście milionów czynnych zawodowo Polaków powinno ruszyć szturmem do niemieckich urzędów celem otrzymania niemieckiego dyplomu. A nuż może się taki dyplom przydać. A przyda się na pewno, gdyż pozwoli zarobić większe pieniądze w zarówno w Niemczech, jak i w Polsce.

Istnieje wiele powodów, dla których warto posiadać niemiecki dyplom :
a) wyższa stawka godzinowa podczas pracy w Niemczech (tak sama jak Niemca),
b) chwalenie się niemieckimi uprawnieniami w CV zwiększa szansę na znalezienie dobrze płatnej pracy zarówno w Niemczech, jak i w Polsce,
c) możliwość dodatkowego zatrudnienia na kilku etatach (np. osoba z niemieckim dyplomem mistrza budowlanego może być zatrudniona w kilku firmach budowlanych, aby firmy te nabyły uprawnienia do wykonywania w Niemczech prac budowlanych).

Wielu Polaków, którzy nigdy nie nosili się z zamiarem podjęcia pracy w Niemczech, uzyskuje niemieckie dyplomy tylko dlatego, żeby ubiegać się u swojego polskiego pracodawcy o wyższe zarobki. Jako argument służy niemiecki dyplom. Istnieje także spora grupa polskich pracodawców, która wręcz szuka osób mających niemiecki dyplom, aby w ten sposób nabyć dla firmy uprawnienia pozwalające bez przeszkód prawnych działać w Niemczech. Szczególnie pożądani przez pracodawców są posiadacze tytułów mistrzowskich uznanych w Niemczech, a także absolwenci studiów wyższych, ale nawet niemiecki dyplom czeladnika jest na rynku pracy w cenie.

Dla różnych zawodów mogą istnieć zróżnicowane procedury zdobycia niemieckiego dyplomu, dlatego usługę uzyskania uprawnień warto oddać w ręce specjalisty, który jest biegły w niemieckim prawie. W poszczególnych niemieckich Landach może istnieć inne prawo dotyczące wykonywania zawodów, stąd samemu może być trudno złożyć stosowny wniosek zakończony sukcesem w postaci otrzymania niemieckiego dyplomu.

Warto pamiętać, że dostęp do niektórych zawodów w Niemczech jest regulowany. Tak jest np. w przypadku doradców podatkowych i adwokatów. Przedstawiciele tych zawodów posiadający polski dyplom muszą zdać w Niemczech państwowy egzamin uprawniający do wykonywania w Niemczech zawodu. Ale z kolei przedstawiciele zawodów budowlanych, inżynierowie, chemicy, a nawet lekarze (po aprobacji) mogą bez większych przeszkód swobodnie wykonywać swój zawód w Niemczech, jeśli tylko potwierdzą swój dyplom.

Opracowanie własne. Wszystkie prawa do artykułu zastrzeżone. © finanzamt.pl