Ograniczenie przywozu papierosów z Polski do Niemiec

Uwaga palacze! W okresie od 1 stycznia 2014 do 31 grudnia 2017 zostają zmniejszone limity na przywóz z Polski do Niemiec papierosów przez osoby fizyczne. Przez granicę polsko-niemiecką nie można wiele przewozić.

Zmniejszenie limitów na przywóz papierosów do Niemiec trafia bezpośrednio w osoby, które wjeżdżają na niemiecki obszar celny z takich krajów jak Polska, Litwa, Łotwa, Węgry, Rumunia i
Bułgaria. Do końca roku 2013r. osoby fizyczne mogły przywieźć ze sobą do Niemiec 800 sztuk papierosów na głowę. W latach 2014 – 2017 limit wynosi zaledwie 300 papierosów na osobę.

Wjeżdżając do Niemiec trzeba uważać, jeżeli przewozi się większą liczbę papierosów niż 300 sztuk. Fakt taki należy zgłosić niemieckim organom celnym w momencie wjazdu na niemiecki obszar celny. Zatem w momencie przekroczenia granicy lądowej lub w momencie wylądowania na niemieckim lotnisku trzeba zadeklarować ilość przewożonych sztuk. W przypadku gdy celnicy wykryliby większą ilość przewożonych papierosów niż wyznaczony limit 300 sztuk, to papierosy takie są rekwirowane, a osoba je przewożąca musi dodatkowo zapłacić podatek od tytoniu (Tabaksteuer).

Jaka jest wysokość podatku od tytoniu ?

Papierosy sprzedawane w Niemczech są najczęściej pakowane po 19 sztuk w paczce, a cena takiej paczki wynosi około 5 Euro. Wysokość samego Tabaksteuer, którym jest obłożonych 19 papierosów wynosi 2,88 Euro. Trzeba pamiętać, że papierosy podlegają także opodatkowaniu podatkiem VAT, a więc mniej więcej 3/4 ceny papierosów pochłaniają podatki. Roczne wpływy z samego Tabaksteuer do niemieckiego budżetu przewyższają kwotę 14 miliardów Euro.

Ile podatku od tytoniu trzeba zapłacić za przekroczenie limitu ?

Osoba przewożąca 800 sztuk papierosów, a więc o 500 sztuk za dużo niż wynosi nowy limit, musi zapłacić Tabaksteuer od 500 papierosów, co wyniesie prawie 76 Euro. Zatem ostateczna cena przewożonych papierosów będzie większa niż zakup papierosów w Niemczech, gdyż podatek od tytoniu trzeba de facto zapłacić podwójnie. Pierwszy raz przy zakupie papierosów w Polsce, drugi raz w momencie oclenia ich w Niemczech. W efekcie końcowym operacja przewozu papierosów z Polski do Niemiec przestaje się opłacać.

Źródło: Informator celny.