Złoty biznes polskich firm na transporcie osób po Niemczech

Coraz więcej osób podróżuje po Niemczech autokarami. Sytuację tę wykorzystują przewoźnicy (również polscy), którzy bazując na dobrej koniunkturze i otwartym rynku zarabiają krocie na transporcie osób po terenie Niemiec.

 

Na początku 2013 roku rząd federalny anulował zakaz dla autokarów, który miał pierwotnie służyć ochronie połączeń kolejowych w Niemczech. Od tego czasu na rynku niemieckich połączeń autokarowych panuje dostęp do wolnego rynku i konkurencji. Jest to świetna okazja dla polskich firm turystycznych, autokarowych, jak i przewozowych, które mogą tworzyć w Niemczech swoje linie autokarowe. Dzięki otwarciu rynku polskie firmy albo otwierają swoje oddziały w Niemczech lub też decydują się na otwarcie niezależnej spółki kapitałowej. Część firm dokonuje transportu osób polską firmą po uprzednim dokonaniu rejestracji w Niemczech.  

Liczba autokarowych linii dalekobieżnych w Niemczech nadal rośnie. Rok po otwarciu rynku istniało pod koniec 2013 roku aż 221 linii. To o 135 linii lub 157% więcej niż rok wcześniej. 17 dalszych wniosków o pozwolenie zostało odnotowanych pod koniec 2013 roku. Wnioski te zostały pozytywnie rozpatrzone na początku 2014 roku. Obecnie rozpatrywane są wnioski złożone przez kolejne firmy transportowe i ich wnioskodawcy czekają na pozytywną decyzję.

Transport osób mogą po Niemczech dokonywać nie tylko firmy założone na terenie Niemiec, ale także polskie firmy. Jednak polskie firmy muszą pamiętać o aspektach podatkowych takiej transgranicznej działalności.

Przewóz osób podlega w Niemczech opodatkowaniu podatkiem VAT. Kto zatem przewozi pracowników lub turystów i przejeżdża przez Niemcy, ten musi odprowadzić podatek VAT do niemieckiego Urzędu Skarbowego. Transgraniczny przewóz osób autobusami i busami, które nie zostały dopuszczone do ruchu na terytorium Niemiec, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Opodatkowanie tych usług nakazuje szósta Dyrektywa Wspólnoty Europejskiej dotycząca harmonizacji podatku VAT. Zgodnie z tą dyrektywą wszystkie państwa członkowskie Wspólnoty Europejskiej, w których w chwili jej uchwalania obowiązywało już opodatkowanie podatkiem VAT przewozu osób, muszą to opodatkowanie kontynuować. Do państw tych należy Republika Federalna Niemiec.

Opracowanie własne. Wszystkie prawa do artykułu zastrzeżone. © finanzamt.pl

Chcesz zarejestrować swoją polską firmę transportową w Niemczech ? Zadzwoń !

Pomożemy Ci rozkręcić biznes w Niemczech !

Tel: 34 34 70 200