Brudne interesy firmy czyszczącej i sprzątającej

W niemieckim Karlsruhe wpadła firma omijająca stosunek pracy przy zatrudnianiu obcokrajowców.  Niemiecki sąd jak zawsze – tak i w tym przypadku – wydał na przedsiębiorcę wyrok pozbawienia wolności.

Jak poinformował Główny Urząd Celny w Karlsruhe, ukarano kobietę prowadzącą firmę w sektorze usług czyszczenia i sprzątania, która ukrywając stosunek pracy z podwładnymi nie odprowadziła składek na poczet ubezpieczenia społecznego do niemieckiego ZUS.

Kobieta prowadząca firmę czyszczącą w Karlsruhe zatrudniała w firmie 40 osób. Byli to głównie pracownicy pochodzący z Europy Wschodniej. Takich firm pojawia się na rynku niemieckim coraz więcej i sprawiają mnóstwo kłopotów.

Nielegalny proceder kwitnął w następujący sposób : osoby zatrudniane do czyszczenia i sprzątania formalnie były zarejestrowane jako osoby prowadzące działalność gospodarczą, choć rzeczywiście byli pracownikami w zależnym stosunku pracy. Jednak składki na ubezpieczenie społeczne, które wynikały z zależnego stosunku pracy, nie były przez tą panią opłacane. W efekcie zaplanowanego działania kobieta celowo ukrywała powstały stosunek pracy. W wyniku takiego postępowania powstała szkoda niemieckiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w kwocie 700.000,00 Euro.

Sąd Rejonowy w Karlsruhe skazał właścicielkę firmy na rok i sześć miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu. Okres zawieszenia wynosi dwa lata. Wyrok jest prawomocny.

Oprócz zarzutu zatajenia i defraudacji wynagrodzeń, winna została oskarżona także o przewlekanie wszczęcia upadłości oraz umyślnego bankructwa.

Informacja ta powinna stanowić ostrzeżenie dla firm, które zatrudniają w Niemczech podwykonawców prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze.

Opracowanie własne. Wszystkie prawa do artykułu zastrzeżone. © finanzamt.pl

Więcej informacji o prowadzeniu firmy w Niemczech na portalu :

www.ZOLLAMT.pl