Nowa stawka minimalna w branży mięsnej

Coraz to nowe branże podlegają pod przepisy o obowiązkowym wynagrodzeniu minimalnym, które gwarantują pracownikom zatrudnionym w Niemczech płace na odpowiednio wysokim poziomie.

Wynagrodzenie minimalne zaczyna obowiązywać wobec coraz większej liczby osób czynnych zawodowo, ponieważ coraz to nowe branże podlegają pod przepisy o wynagrodzeniu minimalnym. Sektor przetwórstwa mięsnego został wciągnięty w Niemczech do katalogu branżowego ustawy o oddelegowaniu pracowników. Rada Federalna zgodziła się na takie rozwiązanie. Branżowa stawka płacy minimalnej ma obowiązywać za niedługo także w branży mięsnej. W branży tej obciążenie fizyczne pracownika zdarza się niezwykle często, a sama praca jest ciężka. Stawka minimalna ma wynagrodzić pracownikom ich trud pracy.

W branży mięsnej pracują osoby, które często są oddelegowane do pracy za granicę. Między innymi z tego powodu wynagrodzenie w branży mięsnej znalazło się pod presją. Struktury taryfowe istniały do tej pory w ograniczonym rozmiarze. Przykładowo do końca 2013 roku nie istniała regionalna lub obejmująca cały kraj umowa taryfowa. Rząd niemiecki właśnie stworzył podstawę dla wprowadzenia minimalnej stawki płacy w tej branży. Sektor przetwórstwa mięsnego zostaje wciągnięty do katalogu branżowego ustawy o oddelegowaniu. Dlatego też wprowadzona stawka minimalna obejmie także pracowników tej branży. Szczegółowe minimalne warunki pracy zostaną ustalone przez rząd federalny w rozporządzeniu z mocą ustawy. Płaca minimalna będzie dotyczyła także pracowników z zagranicy, którzy zostaną oddelegowani do pracy w Niemczech. Tym samym obejmie polskich pracowników oddelegowanych do wykonywania pracy w Niemczech. Ma to prowadzić celowo do uczciwej konkurencji na terenie Niemiec oraz Europy. Gdyby stawka minimalnego wynagrodzenia nie obowiązywałaby, to wielu pracodawców zaniżałoby wynagrodzenia pracowników, a przez to na rynku niemieckim mielibyśmy do czynienia z cenami dumpingowymi. Wynagrodzenie minimalne redukuje to ryzyko do minimum.

Opracowanie własne. Wszystkie prawa do artykułu zastrzeżone. © finanzamt.pl

Chcesz znać niemieckie stawki minimalne ?


Zamów płatny informator !


TEL : 34 34 70 200