Wysokość zarobków inżynierów w Niemczech

Wyższe studia inżynierskie pozwalają na uzyskanie wysokich zarobków, ale niekoniecznie w branży budowlanej. Polscy inżynierowie najlepiej zarabiają w Niemczech min. w telekomunikacji i branży motoryzacyjnej.

Na niemieckim rynku pracy brakuje od kilku dobrych lat fachowców z wyższym wykształceniem technicznym. Skoro na pracę inżynierów jest duży popyt, to sytuacja ta skutkuje tym, iż z roku na rok rosną w Niemczech stawki zarobków inżynierów, co skrupulatnie wykorzystuje młoda kadra inżynierska z Polski.

Absolwenci szkół wyższych o profilu technicznym posiadający dyplom z oceną co najmniej dobrą, a także znający język niemiecki (czasem wystarcza angielski) mogą wybierać spośród wielu ofert pracy.

Niemieccy pracodawcy wychodząc naprzeciw problemowi zbyt małej liczby fachowców oferują atrakcyjne pakiety wynagrodzeń na rzecz młodego pokolenia inżynierów. To idealna sytuacja dla absolwentów szkół technicznych oraz inżynierów z kilkuletnim doświadczeniem zawodowym.

Większość inżynierów zarabia w Niemczech dobrze. Jedynie inżynierowie budowlani nie zawsze mogą liczyć w Niemczech na zadawalające warunki finansowe. Najlepiej zarabiają inżynierowie w branży telekomunikacyjnej, gdzie roczne pensje sięgają średnio 73.138 Euro. Również w przemyśle elektronicznym zarabia się w Niemczech dobrze, gdyż średnia roczna wynosi 71.138 Euro. W przemyśle motoryzacyjnym zarabia się średnio w skali roku 71.779 Euro. Szczególnie w branży motoryzacyjnej można znaleźć sporo wolnych stanowisk pracy, ponieważ czołowe niemieckie koncerny samochodowe zwiększyły w ostatnich latach produkcję. Najlepszym przykładem jest koncern Volkswagen. Również dobrze zarabia się pracując w przemyśle lotniczym, gdzie średnia wynosi 70.745 Euro na rok. Pracując w firmach konsultingowych zarabia się średnio 69.978 Euro. W sektorze energetycznym, wodnym, ochrony środowiska, gospodarki odpadami można liczyć na średnie zarobki w wysokości 69.643 Euro. W branży chemicznej średnie wynagrodzenie wynosi 68.901 Euro, a w mechanice precyzyjnej i optyce 68.461 Euro. Inżynierowie mogą także liczyć na niezłe zarobki pracując w elektrotechnice, gdzie średnie roczne zarobki wynoszą 67.879 Euro.

Nieco rozczarowani poziomem wynagrodzenia mogą być budowlańcy. Zarobki inżynierów budowlanych w Niemczech są wprawdzie wyższe od porównywalnych zarobków osiąganych na tych samych stanowiskach w Polsce, jednak w porównaniu do pozostałych zarobków inżynierów w Niemczech, są one stosunkowo niskie.

Średnie zarobki inżynierów budowlanych w Niemczech :

Minimalne miesięczne wynagrodzenie: 2.478 Euro

Średnie miesięczne wynagrodzenie: 3.499 Euro

Maksymalne miesięzne wynagrodzenie: 5.282 Euro

Źródło: Gehaltsvergleich

Możliwości zarobkowe dla polskich inżynierów w Niemczech są ogromne. Najłatwiej o pracę dla inżynierów w dużych aglomeracjach przemysłowych, gdzie znajdują się zakłady czołowych niemieckich firm. Warto zatem szukać zatrudnienia w stolicy Badenii Wirtembergii (Stuttgart), gdzie znajdują się min. zakłady Siemensa, Mercedesa i Porsche. Również bawarskie Monachium jest ciekawym miejscem na znalezienie dobrze płatnej pracy, a także region Rhein-Main (Frankfurt i okolice). W takich miastach jak Ludwigshafen (fabryka BASF) oraz Mannheim również warto szukać zatrudnienia.

Najchętniej do pracy w Niemczech wyjeżdżają młodzi inżynierowie z województwa dolnośląskiego, a także z Wielkopolski oraz z województwa mazowieckiego. O dziwo liczba inżynierów z wyjeżdżających za pracą do Niemiec z województwa śląskiego nie jest zbyt wysoka, co przez znajomość języka i wieloletnie kontakty Śląska z Niemcami może nieco dziwić.

Pierwszym krokiem – jeszcze przed podpisaniem z niemieckim pracodawcą umowy o pracę – jest potwierdzenie polskiego dyplomu w Niemczech. Ważne, aby polski inżynier już na samym starcie był traktowany na równi z niemieckim fachowcem tego samego szczebla.

Opracowanie własne. Wszystkie prawa do artykułu zastrzeżone. © finanzamt.pl

 

Chcesz uzyskać potwierdzenie polskiego dyplomu w Niemczech ?


Zleć nam przeprowadzenie całej procedury !


Zadzwoń i skorzystaj z naszej pomocy !


TEL : 34 34 70 200