Istotne zmiany przepisów prawnych w Niemczech

UWAGA pracujący w Niemczech!!! Zmieniły się przepisy w zakresie świadczeń rodzicielskich, świadczeń emerytalnych, zajęcia mienia, czynszu, oszczędności, aptek internetowych, jazdy samochodem oraz TÜV.

Osoby pracujące w Niemczech powinny bacznie przyjrzeć się nowym regulacjom prawnym, które pojawiły się w niemieckim ustawodawstwie. Począwszy od 01.07.2015 weszło w życie kilka istotnych zmian w dotychczasowym porządku prawnym. A te gwarantują przede wszystkim więcej pieniędzy oraz lepszą ochronę, jednak z drugiej strony narażają na o wiele bardziej rygorystyczne kontrole niż dotychczas.

Wprowadzone w życie nowe przepisy prawne w Niemczech dotyczą także Polaków, którzy pobierają tam świadczenia rodzicielskie lub emerytalne, a także wynajmują w Niemczech mieszkania, korzystają z niemieckich banków, handlują lekarstwami, poruszają się samochodami po Niemczech lub dokonują przeglądów technicznych.

Oto najważniejsze zmiany:

Świadczenia rodzicielskie: zasiłek wychowawczy Elterngeld+ przysługujący zarówno mamie, jaki i ojcu dziecka, może zostać wydłużony od 14 do 28 miesięcy, pod warunkiem, że rodzic pracuje w niepełnym wymiarze godzin. O ile wydłużony został w tym przypadku okres wypłacania świadczenia rodzicielskiego, to niestety wysokość miesięcznego świadczenia zostanie jednak zmniejszona o połowę.

Świadczenia emerytalne: wraz z dniem 1 lipca 2015 nastąpiła ustawowa podwyżka świadczenia emerytalnego! Na Zachodzie Niemiec emeryci uzyskają dodatkowe 2,1% zysku, a we wschodniej części kraju dodatkowe 2,5% większych dochodów. Emeryt otrzymujący 800 euro miesięcznie otrzyma dodatkowo 16,80 euro (mieszkając w zachodniej części kraju) lub podwyżkę o 20 euro (mieszkając na wschodzie Niemiec). Przy takich kwotach da się już odczuć podwyżkę.

Zajęcie mienia: Zmienia się wysokość podstawowej kwoty niepodlegającej zajęciu mienia i od 01.07.2015 wynosi ona już 1073,88 euro. Warto przypomnieć, iż uprzednio (do 30.06.2015) wynosiła 1.049,99 euro. Dla zobowiązań alimentacyjnych podstawowa kwota wzrosła do 404,16 euro na pierwszą osobę, a na każdą kolejną osobę wzrosła o dalsze 225,17 euro.

Czynsz: Jak wiadomo w Berlinie uporano się już z rosnącymi cenami najmu mieszkań. Za Berlinem podąża również Hamburg i Nordrhein-Westfalen (w tym 22 miasta) stosując Mietpreisbremse, czyli wprowadzenie tzw. ,,hamulcaˮ zapobiegającego ciągłego wzrostu cen najmu. Pozwoliło to na utrzymanie cen czynszu nieprzekraczającego maksymalnie 10% powyżej średniej statystycznej cen lokalnych.  

Oszczędności: od dnia 3 lipca 2015 weszło w życie nowe prawo dotyczące zabezpieczeń depozytu. Oszczędności klientów banku będą chronione we wszystkich 28 krajach UE w wysokości do 100 000 euro na jednego klienta danego banku. W przypadku upadłości banku, pieniądze mają być wypłacone w przyszłości w ciągu 7 dni (uprzednio okres wypłaty wynosił do 20 dni).

Apteki internetowe: jednolita pieczęć UE powinna pomóc konsumentom przy wyborze oraz kontroli wierzytelności aptek internetowych. Nowe logo przedstawia biały krzyż na tle zielonych pasków, pudełko z flagą wskazuje na siedzibę przedstawiciela apteki poza UE.

Jazda samochodem bez ważnych uprawnień: kierowca niemający ważnych uprawnień dopuszczających prowadzenie pojazdu w momencie zatrzymania przez policję lub inne służby zostanie ukarany karą grzywny w wysokości 60 euro (uprzednio 40 euro). W zależności od regionu nowy przepis prawny powinien obowiązywać w całych Niemczech od 1 sierpnia 2015 roku.

TÜV: W głównym badaniu technicznym auta systemy takie jak: system blokowaniem kół podczas hamowania ABS oraz system stabilizacji toru jazdy ESP będą dodatkowo sprawdzane. Mimo rozszerzenia usługi, koszt badania technicznego TÜV powinien zostać bez zmian.

Źródło: informacje prasowe.

 

 

BEZPIECZNY ZWROT

NIEMIECKIEGO PODATKU

 

Zadzwoń!!!

TEL: 34 34 70 200