Ile zarabiają piłkarze ręczni w Niemczech?

Szczypiorniści zarabiają całkiem przyzwoite pieniądze w klubach, natomiast występy w kadrze narodowej, nawet w przypadku zdobycia trofeum, nie są premiowane jakimiś nadzwyczajnymi pieniędzmi.

Piłka ręczna staje się coraz bardziej popularnym sportem zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Polska jako organizator Mistrzostw Europy w 2016r. spisała się na medal, ale złoty medal zdobyła reprezentacja Niemiec. Jakie premie finansowe uzyskali piłkarze ręczni reprezentacji Niemiec, którzy w Polsce zdobyli tytuł Mistrza Europy?

Jak podaje Niemiecki Związek Piłki Ręcznej wysokość premii za udział w turnieju finałowym nie została ustalona ani przed turniejem, ani w trakcie jego trwania. Nikt nie spodziewał się, że młoda reprezentacja Niemiec sięgnie po Mistrzostwo Starego Kontynentu. Premie zostały ustalone dopiero po zdobyciu tytułu i powrocie szczypiornistów z Krakowa do Niemiec.

Każdy zawodnik kadry będący na turnieju w Polsce – niezależnie czy występował, czy też nie i ile grał minut – otrzymał premię za zwycięstwo w szacowanej wysokości 11.111 euro. Zgodnie z informacjami prasowymi jakie pojawiły się po zwycięstwie reprezentacji Niemiec na turnieju o tytuł Mistrza Świata w 2007 roku, reprezentanci tamtejszej kadry otrzymali za tytuł po 15.000 euro. Z kolei ewentualny medal Mistrzostw Świata wywalczony w Katarze miał kosztować Federację zaledwie 3.000 euro na jednego piłkarza reprezentacji. Nie są to bardzo duże pieniądze jeżeli porównamy je do zarobków przedstawicieli innych sportów, np. piłkarzy, golfistów, tenisistów lub kierowców F1.

Zarobki w klubach grających w pierwszej lidze piłki ręcznej w Niemczech są już nieco większe. Poniżej prezentujemy miesięczne zarobki znanych graczy z różnych klubów.

Uwe Gensheimer (Rhein-Neckar Löwen): 29.000 EUR
Silvio Heinevetter (Füchse Berlin): 28.000 EUR
Steffen Weinhold (THW Kiel): 24.000 EUR
Michael Müller (MT Melsungen): 22.000 EUR
Michael Kraus (Frisch Auf Göppingen): 20.000 EUR
Patrick Wiencek (THW Kiel): 18.000 EUR
Carsten Lichtlein (VfL Gummersbach): 18.000 EUR
Patrick Groetzki (Rhein-Neckar Löwen): 16.000 EUR
Stefan Kneer (Rhein-Neckar Löwen): 16.000 EUR
Martin Strobel (HBW Balingen-Weilstetten): 14.000 EUR
Jens Schöngarth (TuS N-Lübbecke): 14.000 EUR
Hendrik Pekeler (TBV Lemgo): 14.000 EUR
Johannes Sellin (MT Melsungen): 13.000 EUR
Paul Drux (Füchse Berlin): 10.000 EUR
Fabian Böhm (HBW Balingen-Weilstetten): 7.000 EUR
Erik Schmidt (TSG Friesenheim): 6.000 EUR

Źródło: Sport Bild.

Jak widać na przedstawionym przykładzie są to przyzwoite pieniądze, ale szczypiornistom do zarobków piłkarzy (futbolistów) jeszcze daleko.

Źródło: informacje Sport Bild, informacje Niemieckiego Związku Piłki Ręcznej, informacje prasowe, źródła własne. Zdjęcie: hukstefan Handball piqs.de some rights reserved.