Coraz więcej osób pobiera niemiecką emeryturę!

Mając 63 – 67 lat może zostać rozpoczęte wypłacanie niemieckiej emerytury pracowniczej. Warunki jakie trzeba spełnić nie są wygórowane, dlatego już teraz warto ustalić kapitał początkowy w Niemczech.

Coraz więcej osób korzysta z niemieckich świadczeń emerytalnych. Zgodnie z danymi Niemieckiego Ubezpieczenia Rentowego prawie 18 milionów osób pobiera niemiecką emeryturę. Wśród tych osób są także emeryci mieszkający w Polsce, a w przeszłości pracujący w Niemczech. Wypłaty comiesięcznego świadczenia emerytalnego można być pewnym już po przepracowaniu 5 lat w Niemczech, a wiele osób bez problemu spełnia ten warunek. Trzeba tylko ustalić niemiecki kapitał początkowy, a najlepiej zrobić to jeszcze przed uzyskaniem wieku emerytalnego.

W zależności od tego ile trwała praca w Niemczech, jakie było to stanowisko pracy, jakie warunki zatrudnienia, a także jakie ma się wykształcenie, zależy wysokość wypłacanego świadczenia. Niemieckie Ubezpieczenie Rentowe po złożeniu wniosku o ustalenie kapitału początkowe dokładnie wylicza, w jakiej wysokości będzie przyszłe świadczenie emerytalne. Wniosek taki warto złożyć na długo przed przejściem na emeryturę, gdyż niemiecka instytucja wyliczy nam nie tylko wysokość przyszłej emerytury na podstawie już przepracowanych lat, ale także poda nam prognozę na przyszłość, ile wynosiłaby emerytura, gdybyśmy pracowali na podobnych warunkach do wieku emerytalnego.

Na jakiej wielkości emeryturę możemy liczyć?

Średnia wysokość wypłacanej emerytury na koniec 2014 roku wynosiła w Niemczech 805 euro miesięcznie. Zdecydowanie wyższe emerytury otrzymują mężczyźni, co zresztą z uwagi na podejmowane przez nich prace nie powinno dziwić. Mężczyzna może średnio liczyć na świadczenie w wysokości 1.037 euro miesięcznie. Z kolei kobiety na 618 euro każdego miesiąca.

Co może bardzo dziwić, to bardzo wzrosły świadczenia osób pracujących w przeszłości we wschodnich Niemczech. Średnia wysokość emerytury wypłacanej na koniec 2014 we wschodnich Niemczech wynosiła 1.111 euro miesięcznie, gdzie w tym samym czasie w zachodnich Niemczech średnia ta była na poziomie 1.020 euro miesięcznie. Jak widać na wschodzie Niemiec emerytury są średnio o 91 euro większe, niż na zachodzie.

Powyższe dane powinny Państwu uzmysłowić, że warto ubiegać się o niemiecką emeryturę. Kto zatem pracował w Niemczech przez 60 miesięcy (5 lat), ten powinien koniecznie złożyć wniosek o ustalenie kapitału początkowego. Z możliwości tej korzysta już tysiące osób mieszkających w Polsce.

Niemiecka emerytura może być wypłacana także na konto bankowe posiadane w Polsce. Rozwiązanie to jest wygodne szczególnie dla tych emerytów, którzy mieszkają w Polsce i na miejscu w kraju zamieszkania jest im najwygodniej podejmować pieniądze. Z tego powodu konto w Polsce bardzo im się przydaje, a niemiecka instytucja dokonująca przelewów bez problemów skieruje pieniądze do Polski.

Aby złożyć wniosek o ustalenie niemieckiego kapitału początkowego, trzeba koniecznie posiadać dokumenty potwierdzające pracę w Niemczech. Jakie mają to być dokładnie dokumenty, warto ustalić już bezpośrednio z doradcą pomagającym nam w złożeniu wniosku.

Opracowanie własne. Dane statystyczne opublikowane przez Niemieckie Ubezpieczenie Rentowe. Zdjęcie: Uwe Schlick/pixelio.de

Chcesz uzyskać niemiecką emeryturę?

Powierz nam sporządzenie wniosku!

 

TEL: 77 46 21 240

Zadzwoń w sprawie emerytury!