Boom na opiekunki dla dzieci

W Niemczech dużym wzięciem na rynku pracy cieszą się opiekunki do dzieci. Gwałtownie rośnie liczba chętnych na zatrudnienie opiekunki, a braki w personelu są na tyle olbrzymie, że rosną stawki wynagrodzenia.

Jeżeli szukacie Państwo zatrudnienia w Niemczech w charakterze opiekunki do dziecka, to w tej chwili jest na to odpowiedni moment, aby zdobyć dla siebie zlecenia. Dlaczego? Otóż od wielu lat sytuacja na niemieckim rynku sprzyja zatrudnianiu osób trudniących się opieką nad dziećmi. Coraz więcej rodziców zostawia pod opieką swoje maleństwa opiekunce do dzieci lub w przedszkolu. Jednak boom na prywatne opiekunki trudniące się opieką nad małym dzieckiem zwiększył ogromnie możliwości zatrudnienia w Niemczech dla pracowników przedszkolnych.

Szczególnie dużo ofert pracy jako opiekunka dziecka można znaleźć w prasie i internecie. W ostatniej dekadzie sporo się działo na niemieckim rynku pracy, który przyjął dużą liczbę opiekunek sprawujących opiekę nad dziećmi. Liczba pracowników w branży wzrosła w latach 2006 – 2016 aż o 62 procent do poziomu około 571 tysięcy. Dane te można znaleźć w publikacji „Fachkräftebarometer Frühe Bildung 2017“. Do tego dolicza się 43,5 tysiąca zatrudnionych w opiece dziennej nad dzieckiem. Szacuje się, że w całych Niemczech liczba zatrudnionych pedagogów wczesnoszkolnych wynosi 615 tysięcy, a rynek pracy mógłby wchłonąć kolejne 250 tysięcy opiekunek!

Tendencja wzrostowa idealnie wkomponowała się w aktualne potrzeby polskiej emigracji zarobkowej. W ostatnich latach wielu młodych Polaków wyjechało do Niemiec w celach zawodowych i edukacyjnych. Dla wielu z nich – przede wszystkim młodych kobiet – praca w opiece jest możliwością dorabiania, ale także staje się już sposobem na życie. Dobra i zaufana opiekunka to dziś w Niemczech bardzo pożądana osoba. Niemieccy rodzice w kręgu znajomych polecają swoje opiekunki zaprzyjaźnionym małżeństwom, a dzięki temu jedna opiekunka jest w stanie zapewnić opiekę nawet kilku dzieciom. Tym samym praca dorywcza, jaką często staje się praca opiekunki do dziecka, urosła do rangi stałego zatrudnienia. Wystarczy, że opiekunka otrzymuje od jednej rodziny 600 euro miesięcznie z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem, a dodatkowo świadczy opiekę dla trzech kolejnych rodzin, to miesięcznie zarabia 2.400 euro. Oczywiście praca ta niesie za sobą także pewne utrudnienia, jakimi są nielimitowany czas pracy, wykonywanie opieki w godzinach wieczornych i nocnych, a także praca w trakcie weekendu. Mimo to są chętni na podjęcie pracy w charakterze opiekunki do dziecka.

W związku z tym, że już coraz mniej przedszkoli ma wolne miejsca, a w tych nowopowstających za umieszczenie dziecka żąda się kwot powyżej 1 tysiąca euro miesięcznie, to zaangażowanie prywatnej opiekunki jest dla wielu rodziców dużo lepszą alternatywą – tym bardziej, że ustawodawca niemiecki daje nam kilka możliwości.

Opiekunki do dzieci mogą pracować w Niemczech na następujących zasadach:

A)     Opiekunka jest zatrudniana przez rodziców dziecka.

B)      Opiekunka jest zatrudniana przez prywatną agencję pracy i wypożyczana rodzicom dziecka.

C)      Opiekunka prowadzi własną działalność gospodarczą (Gewerbe) i wystawia rachunki za usługę rodzicom dziecka.

Konkurencją dla działalności opiekunek do dzieci są przedszkola. Według danych rządowych na dzień 1 marca 2016 w niemieckich przedszkolach pod opieką znajdowało się 719 tysięcy dzieci poniżej 3-go roku życia. W ostatniej dekadzie wskaźnik opieki wzrósł o 32,7 procenta, a więc o blisko o 1/3. Coraz większe zapotrzebowanie na wykonywanie opieki nad dzieckiem wiąże się także z tym, że według danych Federalnego Urzędu Statystycznego brakuje w Niemczech ponad 200 tysięcy miejsc w przedszkolach i żłobkach dla dzieci w wieku do lat 3. W związku z zaistniałą sytuacją powstają w Niemczech coraz częściej prywatne przedszkola. Jednak z uwagi na bardzo wiele wymogów prawnych i formalnych otwarcie oraz prowadzenie przedszkola w Niemczech to nie lada wyzwanie. Tylko i wyłącznie profesjonalne projekty biznesowe mają szanse na powodzenie w realiach niemieckich. To z kolei stwarza doskonałą możliwość prowadzenia w Niemczech działalności polegającej na świadczeniu usług opieki nad dziećmi. Otwarcie trzeba przyznać, że potrzeby niemieckiego rynku na tego rodzaju usługi stale rosną.

W Niemczech mieszka coraz więcej rodzin wielodzietnych i systematycznie zwiększa się liczba populacji. Ze względu na wzrost liczby urodzeń oraz ciągle rosnącą liczbę emigrujących do Niemiec rodzin, trzeba liczyć się z tym, że w najbliższych latach będzie potrzebnych na niemieckim rynku pracy wiele opiekunek do dzieci. Stwarza się zatem olbrzymia szansa dla przedsiębiorczych Polaków na zagospodarowanie rynku opieki nad dziećmi w Niemczech.

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych „Fachkräftebarometer Frühe Bildung 2017“, danych Frühpädagogische Fachkräfte (WiFF), danych Federalnego Ministerstwa Edukacji oraz Federalnego Urzędu Statystycznego. Zdjęcie: erysipel  / pixelio.de

Pracujesz jako opiekunka w Niemczech?

Rozlicz swój dochód za naszym pośrednictwem!

Zadzwoń! TEL: +48 / 77 46 21 240

Pomożemy Ci we wszystkich sprawach!