Co robią Polacy z zarobionymi w Niemczech pieniędzmi?

Wynagrodzenie (Lohn), zasiłek rodzinny (Kindergeld), dodatki finansowe, odszkodowania pieniężne oraz świadczenia emerytalne – to najczęstsze źródła dochodu Polaków w Republice Federalnej Niemiec.

Polacy zarabiają w Niemczech od 3 do 5 razy więcej niż w Polsce, dlatego decydując się na wyjazd zarobkowy w przemyślany sposób inwestują zarobione pieniądze. Portfel Polaka zatrudnionego w Niemczech zasilają nie tylko euro zarobione z tytułu świadczenia pracy, ale także wiele świadczeń przysługujących mu z faktu wykonywania pracy na terenie Niemiec. W efekcie końcowym Polak wykonujący pracę zarobkową w Niemczech ma do dyspozycji spory budżet finansowy. Co Polacy robią z pieniędzmi przywożonymi do Polski?

Ustalmy najpierw jakimi pieniędzmi dysponuje Polak w Niemczech. Zgodnie z danymi statystycznymi średnie miesięczne wynagrodzenie brutto za rok 2016 wyniosło 4.078 euro. Osoba pracująca przez cały rok dysponowała zatem średnim budżetem rocznym w wysokości 48.900 euro brutto. Tak to wygląda w teorii, jednak praktyka jest zupełnie inna. Jeszcze spora grupa Polaków (tych niewykwalifikowanych) pracuje w Niemczech za najniższą stawkę wynagrodzenia minimalnego, która wynosi w 2018 roku 8,84 euro na godzinę. Pracując 160 godzin w miesiącu da to zarobek w wysokości 1.414,40 euro. Na całe szczęście coraz więcej Polaków pracuje w swoim zawodzie jako fachowcy i zarabia znacznie więcej niż wynagrodzenie minimalne. To podstawa, by marzyć o zarobkach sięgających do 50.000 euro rocznie.

Oprócz zarobku pochodzącego z tytułu świadczenia pracy Polak zatrudniony w Niemczech, a posiadający na terenie Unii Europejskiej dzieci w wieku do lat 18 lub uczące się do lat 25, otrzymuje po pół roku zatrudnienia niemiecki zasiłek rodzinny, który od 2018 roku wynosi 194 euro na dziecko miesięcznie. Przy dwójce dzieci zasiłek rodzinny wynosi już 388 euro na miesiąc, a przy trójce 588 euro. Posiadając czwórkę dzieci Kindergeld wynosi miesięcznie 813 euro. To wspaniały zastrzyk pieniędzy, jakie przysługują Polakowi w Niemczech poza wynagrodzeniem pracowniczym.

Kolejne pieniądze można zdobyć dzięki dodatkom finansowym (np. Weihnachtsgeld, Urlaubsgeld, Auslöse, Vermögenswirksame Leistungen, itd.). które w określonych przypadkach przysługują pracownikom, ale część z nich nie jest wypłacana przez wszystkie zakłady pracy lub tylko w niektórych branżach. Dla licznej grupy pracowników są to jednak dodatkowe pieniądze, jakie wypłacane są raz w roku lub w przypadku niektórych świadczeń pracodawcy na rzecz pracownika nawet każdego miesiąca.

Pieniądze otrzymuje się także w momentach przestoju pracy (np. Krankengeld, Schlechtwettergeld, itd.) lub po jej zakończeniu (emerytura lub renta). To wszystko sprawia, że Polacy zatrudnieni w Niemczech mają do dyspozycji całkiem wysokie środki do rozdysponowania.

Wiedząc już jakim budżetem dysponuje pracownik zatrudniony na terenie Niemiec, pora przejść do odpowiedzi na zadane pytanie w tytule niniejszego artykułu – co robią Polacy z zarobionymi w Niemczech pieniędzmi?

Polacy zarobkujący w Niemczech odchodzą od oszczędzania w tradycyjny sposób, tj. prowadzenie kont oszczędnościowych lub zakładania lokat bankowych. Niestety odsetki wypłacane przez instytucje finansowe są tak niewielkie, że w skali roku są przeważnie mniejsze niż wynosi inflacja. Głównie z tego powodu Polacy decydują się na inwestowanie zarobionych pieniędzy. W pierwszej kolejności remontują własne domy i mieszkania w Polsce, a także kupują samochody. Jednak coraz większa liczba Polaków dostrzega potrzebę zabezpieczenia swojej egzystencji po powrocie do kraju z emigracji zarobkowej. Dysponując większą gotówką zgromadzoną dzięki pracy w Niemczech kupują w Polsce nieruchomości licząc, że sprzedadzą je z zyskiem. W ostatnim okresie bardzo popularne wśród Polaków pracujących bądź działających w Niemczech stało się kupowanie za zarobione pieniądze nieruchomości w Polsce, a następnie budowanie na nich budynków mieszkalnych pod klucz. Zdobyte w Niemczech pieniądze, ale i także doświadczenie budowlane, pozwoliły na rozwinięcie się tego trendu. W Polsce nadal brakuje wielu mieszkań, a w dobie programu Mieszkanie Plus coraz większa liczba osób chce je kupić. To sprawia, że Polacy zatrudnieni w Niemczech już dostrzegli, jak wykorzystać w kraju pieniądze zarobione za granicą.

Opracowanie własne. Dane statystyczne o średnich zarobkach pochodzą od Federalnego Urzędu Statystycznego. Zdjęcie: N.Schmitz  / pixelio.de

Chcesz zarabiać w Niemczech dużo pieniędzy?

Koniecznie zadzwoń!

Telefon: 34 34 70 200

Pomożemy Ci w uzyskaniu wysokich zarobków!