Najbardziej wartościowe przedsiębiorstwa w Niemczech

Polscy pracownicy podejmując pracę dla niemieckich firm, zwracają bardzo dużą uwagę na wartość przedsiębiorstwa. Polacy chcą pracować dla dużych, stabilnych finansowo firm, które stwarzają możliwości rozwoju.

Wiele niemieckich firm gwarantuje dobre warunki płacowe i stwarza możliwość zrobienia kariery. Potencjał ludzki stanowi dla dzisiejszych przedsiębiorców olbrzymi kapitał, na którym opiera się rozwój koncernów, mających coraz większy wpływ na gospodarkę. Niemieckie przedsiębiorstwa nie są wprawdzie w ścisłej czołówce najbardziej wartościowych przedsiębiorstw na świecie, ale mimo wszystko ich wartość jest bardzo wysoka.

Zgodnie z badaniami PwC niemieckie przedsiębiorstwa w 2018 roku zwiększyły swoją wartość aż o 1/3 w porównaniu do 2014 roku. Ten bardzo duży wzrost dowodzi, że sytuacja gospodarcza przedsiębiorstw w Niemczech jest bardzo dobra. To z kolei stwarza możliwości rozwoju przedsiębiorstw, a a co za tym idzie tworzenia nowych miejsc pracy w stabilnym środowisku biznesowym.

Najbardziej wartościowym niemieckim przedsiębiorstwem jest obecnie koncern informatyczny SAP z Walldorf. Wartość giełdowa spółki to 103,51 miliarda euro. Pierwsza pozycja dla firmy informatycznej może być sporą niespodzianką. Jeszcze kilka lat temu pierwsze miejsce w zestawieniu najbardziej wartościowych niemieckich przedsiębiorstw okupował koncern Bayer, mający siedzibę w Leverkusen. Dzisiejsza sytuacja na rynku pokazuje, że firmy oferujące nowoczesne rozwiązania informatyczne rozwijają się nader dobrze. SAP jest jedynym niemieckim koncernem, którego wartość przekracza 100 miliardów euro.

Drugim najbardziej wartościowym niemieckim przedsiębiorstwem jest SIEMENS, którego wartość giełdowa wynosi 93,86 miliarda euro.  To blisko 10 miliarda euro mniej od lidera klasyfikacji.

Kolejne miejsca w zestawieniu najbardziej wartościowych firm w Niemczech zajmują Volkswagen (84,56 mld euro), Allianz (83,80 mld euro), Bayer (80,50 mld euro),  BASF (79,59 mld euro), Daimler (76,86 mld euro), Deutsche Telekom (62,14 mld euro), BMW (57 mld euro) oraz Continental (45,72 mld euro).

Warto zauważyć, że niemieccy producenci samochodowi zajmują w zestawieniu dopiero trzecie (Volkswagen), siódme (Daimler) oraz dziewiąte miejsce (BMW). O ile w przypadku monachijskiego koncernu BMW wynik jest bardzo dobry, to od grupy VW oraz Daimlera można byłoby oczekiwać nieco lepszego wyniku.

Powyższe wartości dziesięciu najbardziej wartościowych przedsiębiorstw są bardzo przyzwoite, jednak w porównaniu do czołówki globalnego zestawienia, w którym znajdują się firmy amerykańskie i chińskie, wyniki niemieckich firm wypadają słabo. Najbardziej wartościowym przedsiębiorstwem na świecie jest w tej chwili koncern Apple, a jego wartość to 703 miliardy euro. Na tym tle wartość najlepszego niemieckiego przedsiębiorstwa prezentuje się mizernie. Jednak z punktu widzenia polskiej emigracji zarobkowej sytuacja na rynku w Niemczech przedstawia się bardzo dobrze. Dzięki rosnącej wartości niemieckich firm mogą one pozwolić sobie na kolejne inwestycje oraz tworzenie nowych miejsc pracy. A na tym właśnie najbardziej zależy Polakom szukającym pracy w Niemczech – pracować w dużej i stabilnej firmie oraz zarabiać w niej jak największe pieniądze.

Opracowanie własne na podstawie danych PwC. Zdjęcie: Robert Köhn  / pixelio.de

Pracujesz lub wykonujesz zlecenia w Niemczech?

Pomożemy Ci w sprawach formalnych, administracyjnych i finansowych!

Zadzwoń! Telefon: +48 / 34 34 70 200

Więcej informacji o usługach dla polskich pracowników i firm w Niemczech na stronie:

www.kanzlei.pl