Finanse

Co robią Polacy z zarobionymi w Niemczech pieniędzmi?

Wynagrodzenie (Lohn), zasiłek rodzinny (Kindergeld), dodatki finansowe, odszkodowania pieniężne oraz świadczenia emerytalne – to najczęstsze źródła dochodu Polaków w Republice Federalnej Niemiec.

Polacy zarabiają w Niemczech od 3 do 5 razy więcej niż w Polsce, dlatego decydując się na wyjazd zarobkowy w przemyślany sposób inwestują zarobione pieniądze. Portfel Polaka zatrudnionego w Niemczech zasilają nie tylko euro zarobione z tytułu świadczenia pracy, ale także wiele świadczeń przysługujących mu z faktu wykonywania pracy na terenie Niemiec. W efekcie końcowym Polak wykonujący pracę zarobkową w Niemczech ma do dyspozycji spory budżet finansowy. Co Polacy robią z pieniędzmi przywożonymi do Polski?

Więcej: Co robią Polacy z zarobionymi w Niemczech pieniędzmi?

 

Spadek po krewnym w Niemczech

W Niemczech na rachunkach bankowych znajduje się ponad 2 miliardy euro, które czekają na właścicieli. Pieniądze te należą się spadkobiercom zmarłych i nikt się po te środki nie zgłasza!

Macie Państwo w Niemczech krewnych, którzy zmarli? Zapewne pozostawili po sobie jakieś pieniądze. Warto zainteresować się sprawą, gdyż może okazać się, że należą się Wam spore sumy. Polacy mający w Niemczech rodzinę powinni niezwłocznie sprawdzić, czy jakiś krewny nie zostawił im po śmierci spadku! W Niemczech na kontach bankowych znajduje się ponad dwa miliardy euro, które na dzień dzisiejszy do nikogo nie należą. Wielu właścicieli rachunków bankowych zginęło lub zmarło, a ich spadkobiercy nie są świadomi faktu, że mogą dziedziczyć fortunę.

Więcej: Spadek po krewnym w Niemczech

 

Wypłata należności Polakom pracującym w Niemczech

Osoby pracujące w Niemczech powinni posiadać konto bankowe, na które wpływałyby środki pieniężne z tytułu zwrotu podatku, wypłaty świadczeń rodzinnych, a także wynagrodzenie od pracodawcy.

Polacy zatrudnieni w Niemczech posiadają albo konta dewizowe bądź złotówkowe zakładane w bankach w Polsce, albo też konta bankowe w walucie euro bezpośrednio w Niemczech. Każda z tych opcji jest możliwa, jednak konto założone w Niemczech jest pod pewnymi względami dużo lepsze dla pracujących na terenie Niemiec. Analizujemy sytuację dla osób ubiegających się o zwrot niemieckiego podatku, osób otrzymujących niemieckie świadczenia rodzinne oraz osób zatrudnionych na terenie Niemiec i otrzymujących z tego tytułu wynagrodzenie.

Więcej: Wypłata należności Polakom pracującym w Niemczech

 

Commerzbank wypłaca pieniądze!

Nieprawdopodobny zysk w wysokości ponad 1 miliarda EUR osiągnięty przez Commerzbank w 2015 roku spowodował, że instytucja bankowa wypłacać będzie swoim akcjonariuszom pieniężne dywidendy.

1,06 miliarda euro wyniósł zysk netto Commerzbank za rok 2015!!!!

W porównaniu do roku 2014 zysk zwiększył się aż czterokrotnie! To niebywały wynik! Tak dobra sytuacja finansowa banku spowodowała, że akcjonariuszom w roku 2016 zostaną wypłacone dywidendy. Warto w tym miejscu przypomnieć, że pomimo wypracowanego w ostatnich latach zysku od wielu lat Commerzbank nie wypłacał akcjonariuszom dywidend. Ostatnia wypłata wypracowanego zysku miała miejsce w 2007 roku.

Więcej: Commerzbank wypłaca pieniądze!

 

Obowiązek dostarczenia przez klientów banków swojego Steuer-ID

Posiadasz konto w niemieckim banku? Jeśli chcesz skorzystać z kwoty wolnej od podatku od zysków kapitałowych, to dostarcz do swojej instytucji bankowej informację o posiadanym Numerze Identyfikacji Podatkowej.

Od 2016 roku banki w Niemczech są zobowiązane do odprowadzania do niemieckich Urzędów Skarbowych podatku od zysków kapitałowych, jeżeli nie posiadają prawidłowo wypełnionego wniosku o zwolnienie z tego rodzaju obciążenia podatkowego. W tym celu klienci banków są zobowiązani do przedstawienia swojej instytucji bankowej Numeru Identyfikacji Podatkowej (Steuer-Identifikationsnummer), czyli tzw. Steuer-ID. Złożone do tej pory wnioski o zwolnienie podatkowe są nieważne, jeżeli bank nie ma Numeru Identyfikacji Podatkowej klienta.

Więcej: Obowiązek dostarczenia przez klientów banków swojego Steuer-ID

 

Nowa siedziba Europejskiego Banku Centralnego

We Frankfurcie nad Menem powstał nowy wieżowiec, do którego przeprowadzą się pracownicy Europejskiego Banku Centralnego – centralnej instytucji finansowej wspólnej waluty europejskiej EURO.

Od momentu wprowadzenia wspólnej waluty dla krajów Unii Europejskiej głównym ośrodkiem dbającym o stabilność euro jest Europejski Bank Centralny (EBC). Do tej pory mieszczący się w trzech budynkach we Frankfurcie nad Menem, zostanie przeniesiony do nowego budynku. Nowa siedziba powstała na terenie frankfurckiej Grossmarkthalle, w której dawniej mieścił się targ hurtowy. Teraz nowy Europejski Bank Centralny będzie mieścił się w zespole budynków, który składa się z trzech architektonicznych elementów :

Więcej: Nowa siedziba Europejskiego Banku Centralnego

 

Nowe zasady przelewów bankowych w EUR

Osoby dokonujące z Niemiec do Polski lub z Polski do Niemiec przelewy bankowe muszą od 2014r. stosować nowe dwudziestodwucyfrowe numery IBAN. Wymaga tego od 01.02.2014r. europejski system SEPA.

Dotychczasowy numer konta (Kontonummer) składający się maksymalnie z 10 cyfr zostaje zamieniony zupełnie nowym, o wiele dłuższym numerem. Nowy numer składający się z 22 cyfr już zawiera w sobie zarówno numer konta, jak i numer banku (Bankleitzahl). Dzięki temu osoba dokonująca przelewu bankowego nie będzie już wpisywała numeru BLZ. Zamiast niego trzeba bowiem od lutego 2014r. wpisać Code Bic składający się już nie z cyfr, ale z kombinacji liter. Ponadto trzeba pamiętać, że każdy kraj ma swój kod. Właściwy dla Niemiec kod to DE, natomiast dla Polski PL.  SEPA to Jednolity Obszar Płatniczy w Euro, do którego należą Niemcy i Polska. Dokonując stosunkowo taniego przelewu w jego ramach, pracownicy i przedsiębiorcy mogą dokonywać bezgotówkowych rozliczeń w Euro w obrębie Europy według takich samych zasad, regulacji prawnych i zobowiązań. Jest to najszybsza forma płatności w obrocie zagranicznym. Dzięki temu systemowi można tanio, szybko i bezpiecznie dokonać przelewu pieniędzy pomiędzy niemieckim a polskim bankiem. Dodatkowym atutem systemu SEPA jest wykluczenie jakichkolwiek ukrytych opłat za przelewy, których w żaden sposób nie mogą naliczać banki na obszarze Unii Europejskiej. Są to niewątpliwie plusy wynikające z ujednolicenia systemu w krajach unijnych. 

Źródło: informacje prasowe.

 

Gdzie Polacy chowają zarobione w Niemczech pieniądze ?

Wynagrodzenie w Niemczech jest średnio cztery razy wyższe niż w Polsce. Wielu pracodawców wypłaca pracownikom pensję w kopercie do ręki i tu pojawia się pytanie - jak bezpiecznie schować pieniądze posiadane w gotówce ?

Polscy pracownicy często mieszkają w trakcie pracy w Niemczech w przepełnionych  hotelach pracowniczych, w których jeden pokój dzielą łącznie cztery osoby. W takich warunkach mieszkaniowych trudno o znalezienie bezpiecznego miejsca, w którym można byłoby przechować pieniądze z wypłaty do następnego zjazdu do Polski. W tej sytuacji warto pomyśleć o należytym zabezpieczeniu gotówki przed dostępem osób postronnych. Tanim rozwiązaniem, które jednocześnie gwarantuje wysokie bezpieczeństwo, jest wynajęcie miejsca w sejfie umieszczonym w banku. Osoba pragnąca schować swoje pieniądze otrzymuje skrytkę w banku (Bankschließfach). W skrytce można schować zarówno pieniądze, jak i wartościowe przedmioty, np. biżuterię. Średni koszt roczny wynajęcia takiej skrytki  w Niemczech waha się od 30 Euro do 60 Euro w zależności od banku i wielkości skrytki, a więc nie są to wygórowane pieniądze w niemieckich warunkach. Kwota ta obejmuje już najczęściej ubezpieczenie ulokowanych środków. Najczęściej wynajmuje się skrytki o pojemności od 6 do 9 litrów, co absolutnie wystarcza pracownikom zatrudnionym w Niemczech. Z większych skrytek mogą skorzystać oczywiście polskie firmy działające w Niemczech, ale koszty w tym przypadku są dużo większe. Cena wynajęcia skrytki o pojemności 150-250 litrów dochodzi nawet do 500 Euro w skali całego roku. Ale przecież nie po to taka pojemna skrytka, aby  w niej chować małe kwoty.

Źródło własne.

 

Otwarcie konta bankowego w Niemczech

Konto jest niezbędne dla każdego, kto w Niemczech podejmuje pracę lub prowadzi zarobkową działalność gospodarczą. Na konto bankowe powinno wpływać comiesięczne wynagrodzenie pracownicze oraz należności za wystawiane rachunki.

Otwarcie konta w banku w Niemczech to bardzo prosta czynność niewymagająca zbyt wielu formalności i będąca w pełni dostępna dla obywateli polskich. Wystarczy posiadać dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport) oraz posiadać adres zameldowania. Na tej podstawie otwiera się rachunek bankowy. Najbardziej popularnym kontem jest rachunek bieżący (Girokonto) spełniający funkcję typowego rachunku o charakterze oszczędnościowo-rozliczeniowym. Koszty prowadzenia konta są zróżnicowane. Konto w niektórych bankach jest oferowane za darmo, ale warunkiem darmowego prowadzenia konta są comiesięczne wpływy w określonych kwotach. Kto jednak otrzymuje regularnie każdego miesiąca pensję na konto, ten nie powinien mieć większych problemów ze spełnieniem tego warunku. Jeżeli jednak otwiera się konto w Niemczech, na które środki finansowe będą wpływały tylko okazyjnie (np. ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop lub odszkodowanie finansowe), to trzeba liczyć się w większości banków z miesięcznymi kosztami rzędu od 3 Euro do 6 Euro. Wyjątek stanowią studenci, gdyż wiele banków w Niemczech oferuje studentom darmowe prowadzenie konta i nie wymaga przy tym minimalnych wpływów miesięcznych. Kto posiada konto w niemieckim banku, ten może bez ograniczeń zakładać terminowe lokaty, na których to lokuje się oszczędności. W zależności od stanu konta, wartości posiadanego majątku, wysokości osiąganych zarobków i historii dokonywanych operacji bankowych na koncie, osobie prowadzącej rachunek bankowy może zostać udzielony kredyt (konsumpcyjny, zakupowy lub inny) po złożeniu stosownego wniosku w instytucji bankowej.

Opracowanie własne. Wszystkie prawa do artykułu zastrzeżone.

 

Niemieckie banki, a oddziały zagranicznych banków

Oszczędzając pieniądze w Niemczech stoi się przed dylematem, czy posiadane środki finansowe powierzyć niemieckim bankom typu Sparkasse, Volksbank, Deutsche Bank,  Commerzbank, czy też lepiej zagranicznym instytucjom bankowym ?

Kindergeld, pensja, zwrot podatku wpływają na konto otwarte najczęściej w Niemczech. O ile niemieckie banki nie oferują rewelacyjnego oprocentowania zgromadzonych środków, to jednak są one na tyle bezpieczne, iż oszczędzającym gwarantują wypłatę pieniędzy. Zamiarem osoby wpłacającej pieniądze na konto bankowe jest generalnie ich bezpieczne ulokowanie, a to akurat niemieckie banki gwarantują swoim klientom dzięki zabezpieczeniom, które nakłada na nie niemieckie prawo bankowe. Otóż w momencie bankructwa banku gwarantuje się jego klientom ochronę zgromadzonych finansów (Einlagensicherung). Zabezpieczenie następuje w 100% do kwoty zgromadzonych środków o maksymalnej wysokości 100.000 Euro na jedną osobę. W przypadku wspólnego konta obu małżonków kwota zabezpieczenia wzrasta do 200.000 Euro.  Z drugiej strony oprocentowanie w niemieckich bankach jest tak niskie, że najczęściej sięga poniżej poziomu inflacji, więc siła nabywcza ulokowanych w banku pieniędzy z czasem powoli spada. Zatem oszczędzający lokując pieniądze w niemieckim banku decydują się na bezpieczeństwo bez faktycznego wzrostu wartości zgromadzonych środków.

Zagraniczne banki działające w Niemczech kuszą nowych klientów wyższym oprocentowaniem ulokowanych środków finansowych. Jednak te atrakcyjne oferty nie muszą wcale być bezpieczne. Oszczędzający powinien w pierwszej kolejności sprawdzić, czy dana placówka zagranicznego banku w Niemczech faktycznie podlega niemieckiemu nadzorowi bankowemu. W Niemczech istnieje urząd o nazwie Krajowy Instytut Nadzoru nad Usługami Finansowymi (BaFin), w którego kompetencji leży kontrola nad finansowymi usługodawcami. Zagraniczne banki działają na terenie Niemiec niekoniecznie w 100% pod niemiecką jurysdykcją.  Wszystko zależy od tego, czy w Niemczech oddział banku został zarejestrowany jako GmbH (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) lub jako AG. (spółka akcyjna). Ponadto dużo łatwiej ścigać bank z główną siedzibą na terenie Unii Europejskiej, niż z siedzibą poza UE (np.  z siedzibą w Ameryce Płn. lub Ameryce Płd.). W sytuacji bankructwa niemieckiego oddziału zagranicznego banku, urząd ten może zabezpieczyć wyprowadzanie pieniędzy z tego oddziału zagranicę. W sytuacji kryzysowej pozwoli to chociaż częściowo zabezpieczyć interes osób lokujących pieniądze w zagranicznych bankach mających swoje placówki w Niemczech, ale nigdy nie ma pewności, że zdąży się na czas zabezpieczyć wszystkie zgromadzone tam pieniądze przed wypłynięciem do innego kraju.

Źródło: informacje prasowe, źródła własne.

 

Niemieckie banki płacą za otwarcie konta

Pracownicy z Polski otrzymają dodatkowe pieniądze za otwarcie konta w Niemczech, które służyć będzie do otrzymywania comiesięcznego wynagrodzenia, comiesięcznego Kindergeld oraz corocznego zwrotu podatku.

Commerzbank płaci nowym klientom (w tym również Polakom) za otwarcie bieżącego konta aż 50 Euro. Co więcej, utrzymywanie tego konta jest bezpłatne, zatem Polak zarabia te pieniądze na czysto.

Aby otrzymać 50 Euro wystarczy założyć w Commerzbank bezpłatne konto, a po okresie 3 miesięcy bank wpłaca na nasze konto pieniądze w wyżej określonej kwocie. Warunek jaki trzeba spełnić, to miesięcznie na nasze konto musi wpływać min. 1.200 Euro, a więc wystarczy, że pracodawca będzie nam przelewał na konto wynagrodzenie za pracę, a Kasa Rodzinna pieniądze z tytułu zasiłku rodzinnego. Łącznie będzie to z pewnością ponad 1.200 Euro, więc większość Polaków pracujących w Niemczech spełni ten warunek. Oczywiście wynagrodzenie za pracę oraz Kindergeld wpływające na konto nie zostaną w żaden sposób uszczuplone i pozostaną tak samo wysokie, gdyż jak już wspomnieliśmy prowadzenie konta jest bezpłatne, tj. bank nie pobiera żadnych opłat za utrzymywanie konta, przelewy są darmowe, zlecenia stałych przelewów są również za darmo, wypłata gotówki w bankomatach odbywa się także za darmo (do dyspozycji klientów banku jest 9.000 bankomatów), a do tego karta kredytowa też jest za darmo.

Polskim pracownikom pracującym w Niemczech bardziej opłaca się posiadanie konta w Niemczech, aniżeli w Polsce. Nie dość, że polskie banki pobierają duże opłaty za przelewy przychodzące z zagranicy, to jeszcze na dodatek realizacja przelewu trwa najczęściej kilka dni. Niemcy oferują darmowe konta i na dodatek jeszcze płacą za nie klientom pieniądze.

Opracowanie własne na podstawie informacji Commerzbank Frankfurt.

 

Strona 1 z 3

«pierwszapoprzednia123następnaostatnia»
Copyright © 2009-2017 Finanzamt.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zakaz kopiowania. Wykorzystywanie tekstów wymaga opłacenia licencji.