Prawo

Informator Finansowy 2020

Nowy Informator Finansowy 2020 zawiera 27 stron, na których znajdziecie Państwo najważniejsze informacje dotyczące niemieckich finansów i ich wpływu na polskich pracowników oraz przedsiębiorców.

W bieżącym roku sporo się zmienia dla pracujących w Niemczech oraz prowadzących tam firmy bądź wykonujących usługi. Najważniejsze zmiany w Niemczech wchodzące w życie w 2020 roku to: wzrost płac minimalnych, wzrost kwoty wolnej od podatku, wzrost składek ubezpieczenia społecznego, wzrost diet dla pracowników delegowanych i kierowców ciężarówek, zmiany europejskiego prawa transportowego, większe kontrole polskich samochodów pod kątem płacenia niemieckiego podatku drogowego, zmiana zasad księgowania, rozszerzenie obowiązku rozliczenia dochodów kapitałowych, sposób przeliczenia na euro oszczędności posiadanych w niemieckich markach, wzrost emerytur, podwyżka zasiłku rodzinnego Kindergeld oraz otwarcie niemieckiego rynku pracy dla obywateli spoza Unii Europejskiej - w tym dla Ukraińców. Wiedzę niezbędną dla pracowników wykonujących pracę w Niemczech oraz firm prowadzących interesy na rynku niemieckim, znajdziecie Państwo w dokumencie PDF, klikając na poniższy link:

http://kanzlei.pl/pliki/INFORMATOR%20FINANSOWY%202020%20KW%20KANZLEI.pdf

 

Ważne zmiany w niemieckich finansach w 2019 roku

Wzrost Kindergeld i nowe prawo rodzinne, pomoc osobom ubezpieczonym, pakiet emerytalny, ulepszenia dla zatrudnionych, finansowanie budownictwa mieszkaniowego to tylko część zmian.

Co roku osoby pracujące bądź prowadzące działalność w Niemczech są konfrontowane z nowymi przepisami obowiązującymi nad Renem. W roku 2019 niemiecki ustawodawca przygotował wiele ciekawych zmian, które z korzyścią wpłyną na finanse emigracji. Dla pracowników najważniejszą zmianą jest przede wszystkim kolejny wzrost zasiłku rodzinnego wypłacanego z tytułu posiadania dzieci. Z kolei dla firm najistotniejszą sprawą jest finansowanie budownictwa mieszkaniowego, co wpłynie na ilość ofert i zleceń na niemieckim rynku budowlanym.

Więcej: Ważne zmiany w niemieckich finansach w 2019 roku

 

Zmiany w niemieckich przepisach w 2018 roku

Wraz z 2018r. państwo niemieckie odciąża rodziny i pracowników wprowadzając w życie nowe przepisy dotyczące podwyższonego Kindergeld oraz zwiększonych kwot wolnych od podatku i dodatku na utrzymanie.

Pracownikom zatrudnionym w Republice Federalnej Niemiec przysługuje sporo przywilejów w związku z wykonywaniem pracy i posiadaniem w Niemczech statusu nieograniczonego obowiązku podatkowego. Jeden z najwyższych w Europie zasiłków rodzinnych – wypłacany także na dzieci zamieszkałe w innych krajach Unii Europejskiej, stale rosnąca kwota wolna od podatku, umożliwiająca otrzymanie całego zwrotu oraz atrakcyjne stawki dodatków finansowych powodują, że pobyt w celach zarobkowych w Niemczech staje się w 2018 roku niezwykle atrakcyjny.

Więcej: Zmiany w niemieckich przepisach w 2018 roku

 

Nowelizacja niemieckich przepisów podatkowych w latach 2017-2018

W Niemczech zmieniają się przepisy dotyczące podstawowej kwoty wolnej od podatku, a także kwoty wolnej od podatku ze względu na posiadane dzieci oraz wysokość zasiłku rodzinnego.

Dochody osób pracujących w Niemczech zostaną objęte planowanymi zmianami w podatku dochodowym, które są przewidziane na lata 2017 i 2018. W tych bowiem latach wzrastają podstawowe kwoty wolne od podatku, a to powoduje, że zwrot podatku dochodowego dla pracujących w Niemczech może okazać się wyższy niż w latach poprzednich. Szczególnie pracownicy sezonowi, bądź wykonujący pracę w Niemczech przez niecały rok, a także osiągający niskie dochody mogą liczyć na nieco większy zwrot podatku za rok 2017 oraz 2018, gdyż dochody wielu z nich po odliczeniu kosztów uzyskania przychodu zmieszczą w kwocie wolnej od podatku.

Więcej: Nowelizacja niemieckich przepisów podatkowych w latach 2017-2018

 

Projekt reformy podatkowej w Niemczech na lata 2018 - 2020

Projekt reformy podatkowej w Niemczech zakłada 3 istotne zmiany: zwiększenie odliczeń podatkowych, przesunięcie progów podatkowych oraz wzrost świadczenia rodzinnego KINDERGELD.

Osoby pracujące bądź prowadzące działalność gospodarczą w Niemczech z niecierpliwością oczekują na zapowiedziane zmiany w niemieckim systemie podatkowym. Zgodnie z zapowiedzią reforma podatkowa ma zostać przeprowadzona w Niemczech w trzech następujących po sobie etapach. Jej cel to odciążenie podatkowe przede wszystkim osób zarabiających rocznie do 60.000 euro.

Więcej: Projekt reformy podatkowej w Niemczech na lata 2018 - 2020

 

Nowe kasy fiskalne w Niemczech od 1 stycznia 2017r.

Od 1 stycznia 2017 roku niemiecki ustawodawca nakazuje wymianę starych kas fiskalnych na nowe certyfikowane. Przedsiębiorcy trudniący się sprzedażą detaliczną i gastronomią musza liczyć się z wydatkami.

Coraz większa liczba Polaków trudni się w Niemczech sprzedażą detaliczną różnych produktów i usług, a także prowadzi restauracje i kawiarnie. Przedsiębiorcy ci sprzedając detalicznie produkty i usługi muszą nastawić się na zmiany w księgowości związane z rejestrowaniem przychodów (Einnahmen). Pismo Federalnego Ministerstwa Finansów w/s przechowywania elektronicznych dokumentów przy transakcjach gotówkowych (pismo o numerze IV A 4 - S 0316/08/10004-07) nakłada na przedsiębiorców określone obowiązki.

Więcej: Nowe kasy fiskalne w Niemczech od 1 stycznia 2017r.

 

O czym warto pamiętać w 2016 roku

Osoby pracujące w Niemczech powinny pamiętać o kilku istotnych aspektach prawnych dotyczących rozliczenia podatkowego, zabezpieczenia mieszkania oraz dopuszczenia pojazdów do ruchu.

Do końca maja 2016 roku osoby pracujące w Niemczech muszą złożyć roczne zeznanie podatkowe z dochodów uzyskanych w roku 2015. Data z jaką zeznanie podatkowe najpóźniej musi wpłynąć do niemieckiego Urzędu Skarbowego to 31.05.2016, co znalazło swój zapis w par. 149 ustęp 2 niemieckiej ustawy AO. Obowiązkowemu rozliczeniu podatku podlegają nie tylko pracownicy i przedsiębiorcy, ale także emeryci.

Więcej: O czym warto pamiętać w 2016 roku

 

Istotne zmiany przepisów prawnych w Niemczech

UWAGA pracujący w Niemczech!!! Zmieniły się przepisy w zakresie świadczeń rodzicielskich, świadczeń emerytalnych, zajęcia mienia, czynszu, oszczędności, aptek internetowych, jazdy samochodem oraz TÜV.

Osoby pracujące w Niemczech powinny bacznie przyjrzeć się nowym regulacjom prawnym, które pojawiły się w niemieckim ustawodawstwie. Począwszy od 01.07.2015 weszło w życie kilka istotnych zmian w dotychczasowym porządku prawnym. A te gwarantują przede wszystkim więcej pieniędzy oraz lepszą ochronę, jednak z drugiej strony narażają na o wiele bardziej rygorystyczne kontrole niż dotychczas.

Więcej: Istotne zmiany przepisów prawnych w Niemczech

 

Nowości w niemieckich przepisach w 2015 roku

Dodatkowe składki na ubezpieczenie społeczne uzależnione od wysokości osiąganych dochodów, wzrost progu dochodowego i opodatkowanie świadczeń pracodawcy na rzecz pracownika to najważniejsze zmiany w 2015r.

Rok 2015 przynosi w niemieckim ustawodawstwie kilka nowości w dziedzinie ubezpieczeń społecznych i podatku dochodowego. Co się zmienia i co wprowadzono nowego ? Przede wszystkim wzrosły granica wymiaru składki oraz próg dochodowy, a zmiany dosięgły także płacy minimalnej oraz uregulowań dotyczących Mini Job. Pracując lub działając w Niemczech należy znać najważniejsze nowe regulacje, chociażby z tego powodu, by nie doświadczyć żadnych przykrych niespodzianek w zakresie kadr, płac i ubezpieczeń społecznych.

Więcej: Nowości w niemieckich przepisach w 2015 roku

 

Bardzo drogie koszty procesów sądowych

Pracownikom zatrudnionym w Niemczech lub przedsiębiorcom działającym na rynku niemieckim nie za bardzo opłaca się oddawać sprawy sporne do rozstrzygnięcia sądom powszechnym. Powód to bardzo wysokie koszty procesów.

Usługi prawnicze podrożały w Niemczech od 12% do 19%. Tym samym osoby korzystające z usług wszelkiego rodzaju adwokatów, radców prawnych, notariuszy, prawników, a także osoby spierające się sądownie o sprawy sporne ponoszą coraz większe koszty obsługi prawnej i procesów. Ceny usług prawniczych w Niemczech potrafią być wręcz astronomiczne. Jak podaje Niemiecki Związek Adwokatów postępowanie dwuinstancyjne z zakresu niemieckiego prawa pracy kosztuje według urzędowego cennika 6.687,55 Euro ! Jeszcze droższe może być postępowanie cywilne w Niemczech. Jeżeli strony postępowania spierają się o wartość przedmiotu sięgającą 50.000 Euro, to dwuinstancyjne postępowanie sądowe kosztuje dokładnie 11.205 Euro ! To mnóstwo pieniędzy, które pochłonie proces. Trzeba pamiętać, iż ceny usług prawniczych są w Niemczech regulowane i przedstawicieli zawodów prawniczych obowiązują ustawowe tabele wynagrodzeń, które wskazują jaką cenę prawnik ma żądać w ramach honorarium za wykonaną usługę. W związku z horrendalnymi kosztami coraz mniej opłaca się pracownikom i przedsiębiorcom z Polski oddawać sprawy na wokandę sądową w Niemczech. Wszystko przez bardzo wysokie koszty. W tej sytuacji warto przed podjęciem zatrudnienia lub zlecenia w Niemczech dobrze poznać przepisy obowiązujące na terenie Niemiec, aby zminimalizować w przyszłości szanse na kosztowny spór sądowy. Problemem wielu pracowników i przedsiębiorców wyjeżdżających z Polski do Niemiec jest brak jakiejkolwiek wiedzy z zakresu obowiązującego w Niemczech prawa. Dopiero w momencie wystąpienia kłopotów prawnych osoby te decydują się na pomoc prawną, która niestety bardzo drogo kosztuje. W efekcie tego pojawiają się nieoczekiwane koszty obsługi prawnej, które mocno nadwyrężają kieszeń poszkodowanego, a wyjazd zarobkowy do Niemiec staje się mało opłacalny lub nawet deficytowy. Rozwiązaniem tego problemu jest poznanie przepisów prawnych obowiązujących w Niemczech i to jeszcze przed wyjazdem.

Źródło: informacja prasowa DAV.

 

Likwidacja i upadek wielu kancelarii prawnych w Niemczech

Poważny kłopot dla Polaków pracujących w Niemczech i korzystających z usług prawniczych. Niemiecki Związek Adwokatów DAV Deutsche Anwaltverein informuje o spodziewanym bankructwie wielu niemieckich prawników !

Ogromna liczba Polaków załatwia za pośrednictwem niemieckich prawników swoje sprawy prawne, majątkowe i finansowe. Nierzadko powierzają w ich ręce dorobek swojego całego życia zawodowego i wszystkie pieniądze zdobyte zagranicą. W przypadku upadku biura prawnego konsekwencje dla klienta powierzającego mu swoje sprawy i pieniądze mogą być przeogromne – począwszy od niezamkniętych spraw, zawalonych terminów, ciągnących się latami pozwów, zwiększonych kosztów, zaangażowania kolejnych osób, po straty finansowe i majątkowe. A statystki biją na alarm, gdyż likwidacją i upadkiem zagrożonych jest w Niemczech mnóstwo biur prawnych !

Bardzo wielu prawników zmaga się w Niemczech z coraz bardziej wymagającym rynkiem usług prawnych. W szczególności małe biura prawne borykają się z problemem zbyt niskiej liczby klientów, dużych kosztów zatrudniania fachowców i drogich lokali biurowych. W efekcie tego coraz więcej prawników zmuszonych jest zamykać swoje biura. To prawdziwym koszmar dla klienta. Osoby korzystające z usług biur prawnych zagrożonych upadkiem lub likwidacją są o tyle w niewygodnej sytuacji, że boją się o pozytywne zakończenie spraw powierzonych prawnikom, a przede wszystkim boją się o utratę pieniędzy, nierzadko dorobku całego życia. W szczególności właśnie niedokończone sprawy finansowe i majątkowe w perspektywie upadku wielu biur prawnych przyprawiają klientów o prawdziwy ból głowy.

Wcale lepiej nie wygląda sytuacja biur prawnych w Polsce zajmujących się niemieckim prawem. Tylko duże kancelarie mają się dobrze i są pewnymi usługodawcami, natomiast małe biura prawne dosłownie i w przenośni przymierają głodem” z uwagi na coraz mniejszą liczbę klientów i spadające drastycznie z roku na rok obroty. Biura prawne ratują się często pisaniem prostych pism urzędowych i darmowymi poradami, jednak pieniędzy z tego nie ma, a bieżące rachunki trzeba opłacać.

Jak zatem chronić się przed upadającymi biurami prawnymi ?

Niemiecki Związek Adwokatów opracował strategię rynku usług prawniczych w Niemczech do 2030 roku o nazwie Der Rechtsdienstleistungsmarkt 2030”. Jak wynika z opracowania klienci korzystający z usług prawnych są coraz bardziej wymagający, a ich świadomość prawna jest z roku na rok coraz wyższa. To owocuje tym, że klienci szukają kancelarii bardzo znanych, pewnych, o długiej historii, sprawdzonych i gwarantujących całkowite bezpieczeństwo prawne i finansowe. Małe biura mają coraz mniejsze szanse, aby przetrwać na rynku usług prawniczych. Stąd klienci wymagający i dbający o jakość kierują swoje kroki ku liderom rynku. I to bodaj najlepsza metoda na uniknięcie wpadki polegającej na powierzeniu sprawy prawnikowi, który niebawem ogłosi likwidację lub upadłość.

Źródło: informacje opublikowane przez DAV, informacje prasowe.

 

Strona 1 z 3

«pierwszapoprzednia123następnaostatnia»
Copyright © 2009-2017 Finanzamt.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zakaz kopiowania. Wykorzystywanie tekstów wymaga opłacenia licencji.