Prawo

Zasiłek w Niemczech a bezrobotny przebywa w Polsce - sankcje.

Coraz więcej sankcji czeka osoby pobierające w Niemczech Hatz IV. Okazuje się, że już w ubiegłym roku pomiędzy styczniem a październikiem zostało nałożonych 677.671 sankcji. Informację taką przekazała do publicznej wiadomości Federalna Agencja Pracy. Ponad sześćset siedemdziesiąt siedem tysięcy sankcji to bardzo dużo, zważywszy tym bardziej na fakt, że oznacza to wzrost z rokiem 2009 o aż 13%. Oznacza to, że na 4,2 % wszystkich bezrobotnych otrzymujących świadczenia została przynajmniej raz nałożona jakaś sankcja. Co oznacza w praktyce nałożenie sankcji ? Oczywiście zmniejszenie wypłacanego świadczenia. Według statystyk zmniejsza się ono w wyniku sankcji średnio o 120,90 Euro. Od razu nasuwa się jeden wniosek : aby otrzymywać świadczenie w pełnej wysokości, to należy przestrzegać przepisów i zasad rządzących Hartz IV.

Według Federalnej Agencji Pracy najczęstszym powodem nałożenia sankcji jest niestawienie się na umówiony termin. W roku 2010 aż 407.322 bezrobotne osoby zlekceważyło obowiązkowe stawienie się w urzędzie w wyniku czego urzędnicy byli zmuszeni nałożyć sankcję na bezrobotnego. W przypadku osób, które wyjechały na pewien określony okres czasu do pracy w Niemczech, a w zamiarze chciały skorzystać najpierw z bezrobotnego a później z Hartz IV, to należy zauważyć, że osoby te bardzo często pobierając świadczenie w Niemczech przebywają faktycznie w Polsce. W momencie kiedy przychodzi urzędowe wezwanie wzywające do stawienia się, to nagle okazuje się, że bezrobotny znajduje się 800 km dalej od miejsca zameldowania. Wtedy często nawet nie wiem, że otrzymał pismo. Efektem braku reakcji jest sankcja nałożona na bezrobotnego. Czyli świadczenie wypłacane bezrobotnemu zostaje zmniejszone o konkretną kwotę pieniędzy.

Kolejnym powodem, dla którego urzędnicy stosują środki w postaci sankcji, jest zbyt mała aktywność bezrobotnego w poszukiwaniu nowej pracy. Wielu bezrobotnym w Niemczech zwyczajnie nie chce się pracować, gdyż otrzymują od Państwa pieniądze na życie, które im wystarczają na bieżące potrzeby. Urzędnicy często proponują bezrobotnym podjęcie pracy. Ci jednak unikają jej i odmawiają. Negatywna reakcja bezrobotnego na propozycję podjęcia pracy może skończyć się nałożeniem sankcji. W roku 2010 zostało nałożonych 117.513 sankcji na osoby, które  jako bezrobotne odmówiły podjęcia zaproponowanej im pracy.

Na pocieszenie chcemy poinformować, że aktualnie w Niemczech toczy się dyskusja na temat podwyższenia zasiłku Hartz IV. W niemieckim Bundestagu rozgorzała gorąca dyskusja dotycząca kwoty podwyżki. Są duże szanse, że bezrobotni będą wkrótce otrzymywali więcej pieniędzy.

Źródło: S. Ernst & R. Kleine dla Bild Zeitung.

 

Kandydatka na pracownicę otrzymała 10.870 EUR odszkodowania

Rok 2011 jest niezwykle ważny dla pracowników z Polski. Już teraz wielu Polaków szuka pracy w Niemczech. Część poprzez pośredników i agencje pracy, a część osób szuka na własną rękę zatrudnienia w Niemczech. Szczególnie nieco lepiej wykształceni pracownicy, a już na pewno absolwenci wyższych uczelni szukają pracy poprzez internet i gazety, w których można znaleźć ciekawe oferty pracy. Wielu z tych, którzy wyjechali z Polski za pracą do Niemiec już wie, a ci co dopiero wkrótce wyjadą pewnie niedługo sami się zorientują, że w Niemczech duży nacisk kładzie się na zwalczanie dyskryminacji - w tym również na zwalczanie dyskryminacji w pracy, a także na dyskryminację podczas procesu rekrutacji pracowników. Faktem jest, że wielu potencjalnych pracowników z Polski znających język niemiecki wysyła już swoje aplikacje do niemieckich firm. W tym względzie chcemy przypomnieć pewne zdarzenie, o którym jesienią 2010 roku było głośno w rejonie Heidelberg - Mannheim - Ludwigshafen. W rejonie, w którym mieszka wielu Polaków, jest sporo zakładów pracy i pewnie ten rejon będzie nadal celem migracji zarobkowej z Polski. Otóż Sąd Pracy w Mannheim przyznał duże odszkodowanie pewnej pani, która ubiegała się w Heidelbergu o stanowisko pomocnika/sekretarki w tamtejszej klinice uniwersyteckiej.

10.870 Euro - aż tyle wyniosło odszkodowanie za dyskryminowanie kandydatki na stanowisko pracy ze względu na wiek. 50-letnia pani złożyła swoje dokumenty z nadzieją na otrzymanie pracy, a otrzymała negatywną odpowiedź pisemną, na której była naklejona karteczka z następującym tekstem : "Zu alt, geb. 61" (za stara, ur. 61). Ta odpowiedź tak rozwścieczyła kobietę, że oddała sprawę do sądu - i ją wygrała. Otrzymała prawie jedenaście tysięcy Euro odszkodowania za dyskryminowanie jej ze względu na wiek podczas procesu rekrutacji.

Jak takie powyższe zdarzenie można wykorzystać dla siebie ? Na pewno trzeba udowodnić w pierwszej kolejności dyskryminowanie ze względu na wiek. Ale dla szukających aktualnie pracy w Niemczech może być to bardzo przydatna informacja, że nawet podczas procesu rekrutacyjnego nie wolno pracodawcom dyskryminować kandydatów na stanowisko pracy ze względu na wiek. Pamiętajmy o tym rozsyłając nasze aplikacje po niemieckich pracodawcach. Akta sprawy: Sąd Pracy Mannheim (Az. 5 Ca 266/10).

Źródło: informacja Rhein Neckar Zeitung.

 

Nowe dowody osobiste

Od dnia pierwszego listopada 2010 pojawią się w Niemczech nowe dowody osobiste. Opłaty za ich wystawienie będą wynosiły odpowiednio:

osoby pow. 24 lat - 28,80 Euro

osoby do 24 lat - 19,80 Euro

osoby pomiędzy 16 a 18 lat - bez opłat

przejściowy dowód osobisty - 10 Euro

Podstawa prawna: Rozporządzenie w/s opłat za nowe dowody osobiste

 

Targi dydaktyczne w Köln

W dniach od 16 do 20 marca 2010 odbywają się w Köln największe w Europie targi dydaktyczne, noszące nazwę Didacta.

Wydawnictwa akademickie posiadają na targach swoje stanowiska, w których informują o najnowszych narzędziach z zakresu podatków, prawa oraz finansów.  

W hali numer 6 F58 można zapoznać się z modelami oszczędzania oraz ze wskazówkami finansowymi dotyczącymi Homebanking 2010.

Źródło:
Pressemitteilung Didacta 2010

 

600 EUR dla podróżujących samolotem

Bardzo dobra wiadomość dla podróżujących z Niemiec do Polski samolotem: linie lotnicze muszą w przypadku opóźnienia 3-godzinnego zapłacić odszkodowanie swoim klientom.
Wysokość odszkodowania za opóźnienie lotu wynosi od 250 do 600 EUR.
Linie lotnicze muszą zapłacić odszkodowanie również w przypadku awarii technicznych samolotu, które spowodują opóźnienie powyżej 3 godzin.
Przed sądami Bundesgerichtshof oraz Handelsgericht w Wiedniu toczyły się sprawy pomiędzy poszkodowanymi pasażerami a liniami lotniczymi Condor i Air France w sprawie odszkodowań za 22 oraz 25 godzinne opóźnienia. Condor i Air France chciały zakwalifikować opóźnienie jako anulowanie lotu, za co nie przysługuje żadne odszkodowanie. Sędziowie wykazali jednak dużą roztropność i nie ulegli naciskom linii lotniczych.

Austriackie sądy przekazały sprawę sądom europejskim, a te zadecydowały, że już w przypadku opóźnienia trzygodzinnego pasażerom należy się odszkodowanie.

Oto stawki odszkodowania:
do 1500 km - 250 Euro
do 3500 km - 400 Euro
pow. 3500 km - 600 Euro

Proszę pamiętać, że gdy lecąc z Niemiec do Polski samolotem nastąpi 3-godzinne opóźnienie, to należy się Państwu odszkodowanie w wysokości przynajmniej 250 EUR. 

Podstawa prawna: EU Gerichtshof, wyrok z dnia 19. 11. 2009, numer sprawy C-402/07 oraz C-432/07

Źródło: Informacje prasowe.

 

Strona 3 z 3

«pierwszapoprzednia123następnaostatnia»
Copyright © 2009-2017 Finanzamt.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zakaz kopiowania. Wykorzystywanie tekstów wymaga opłacenia licencji.