Sport

Zarobki trenerów w Bundeslidze

Najlepiej zarabiający trener w Bundeslidze otrzymuje 12 milionów euro netto rocznie podstawowej pensji, co pokazuje, że wykonywanie zawodu trenera w Niemczech daje duże możliwości zarobku.

Zarobki trenerów Bundesligi są zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Trenerzy z głośnym nazwiskiem zarabiają wiele milionów euro, a pracodawcą, który najlepiej wynagradza trenerów jest FC Bayern München. Adekwatnie do tego rosną oczekiwania włodarzy klubu co do zdobywania trofeów na arenie krajowej oraz międzynarodowej, a wszelkie sukcesy są dotowane dodatkowymi premiami. Roczne wynagrodzenia trenerów składające się z siedmiocyfrowej kwoty w euro (od 1.000.000 wzwyż) są dziś powszechnie wypłacane przez większość klubów 1 Bundesligi.

Więcej: Zarobki trenerów w Bundeslidze

 

Sponsoring klubów Bundesligi

Prywatnym firmom opłaca się płacić pieniądze na rzecz klubów piłkarskich, gdyż w zamian za to otrzymują świetną platformę do promowania przez piłkę nożną swoich produktów, usług, a przede wszystim marki.

Kluby najwyższej klasy rozgrywkowej w Niemczech (1. Bundesliga) w sezonie 2017/2018 otrzymują łącznie 190,5 miliona euro z tytułu sponsoringu. Firmy płacą coraz większe pieniądze za możliwość umieszczenia swojego logo na koszulkach piłkarzy. W porównaniu do sezonu 2016/2017 wpływy od sponsorów wzrosły o 8,5 miliona euro. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest większa powierzchnia reklamowa przeznaczona na strojach piłkarskich do promocji sponsorów (udostępniono rękaw koszulki) oraz większe zaangażowanie inwestorów w promowanie biznesu przez sport. Największe przychody ze sponsoringu generuje w Niemczech od lat FC Bayern München.

Więcej: Sponsoring klubów Bundesligi

 

Wysokość zarobków sędziów piłkarskich w Bundeslidze

Sędziowie piłkarscy prowadzący w sezonie 2017/2018 spotkania najwyższego szczebla rozgrywek w Niemczech otrzymują podwyżkę wynoszącą dodatkowe 1.200 euro za jeden mecz.

Coraz większe obciążenie sędziów w trakcie meczów Bundesligi oraz intensywne przygotowania do spotkań piłkarskich spowodowały znaczne podwyższenie stawek, jakie otrzymują sędziowie za gwizdanie spotkań na niemieckich boiskach. W górę poszły wszystkie do tej pory obowiązujące stawki. Wyższe wynagrodzenie zostało przewidziane nie tylko dla sędziów głównych (+1.200 euro), ale także dla ich asystentów biegających przy liniach bocznych boiska (+500 euro), sędziego technicznego (+250 euro) oraz asystenta analizującego zapis video (+500 euro). Dzięki coraz wyższym zarobkom zawód sędziego piłkarskiego staje się coraz bardziej atrakcyjny.

Więcej: Wysokość zarobków sędziów piłkarskich w Bundeslidze

 

Ile zarabiają piłkarze ręczni w Niemczech?

Szczypiorniści zarabiają całkiem przyzwoite pieniądze w klubach, natomiast występy w kadrze narodowej, nawet w przypadku zdobycia trofeum, nie są premiowane jakimiś nadzwyczajnymi pieniędzmi.

Piłka ręczna staje się coraz bardziej popularnym sportem zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Polska jako organizator Mistrzostw Europy w 2016r. spisała się na medal, ale złoty medal zdobyła reprezentacja Niemiec. Jakie premie finansowe uzyskali piłkarze ręczni reprezentacji Niemiec, którzy w Polsce zdobyli tytuł Mistrza Europy?

Jak podaje Niemiecki Związek Piłki Ręcznej wysokość premii za udział w turnieju finałowym nie została ustalona ani przed turniejem, ani w trakcie jego trwania. Nikt nie spodziewał się, że młoda reprezentacja Niemiec sięgnie po Mistrzostwo Starego Kontynentu. Premie zostały ustalone dopiero po zdobyciu tytułu i powrocie szczypiornistów z Krakowa do Niemiec.

Więcej: Ile zarabiają piłkarze ręczni w Niemczech?

 

Wysokość premii finansowych podczas Mistrzostw Świata

Blisko 7 milionów EUR przygotował Niemiecki Związek Piłki Nożnej na premie dla reprezentantów Niemiec za zdobycie Mistrzostwa Świata w Brazylii. Jest to najwyższa premia w historii niemieckiej reprezentacji.

Niemiecki Związek Piłki Nożnej (DFB) obiecał piłkarzom 6.900.000 Euro do podziału za zdobycie tytułu Mistrza Świata na brazylijskim mundialu. Przy 23-osobowej kadrze daje to po 300.000 Euro na piłkarza. Premia wynosi o 50.000 Euro więcej niż na mundialu w Republice Południowej Afryki, gdzie DFB obiecał każdemu piłkarzowi po 250.000 Euro za tytuł.

Za awans do ćwierćfinału przypada premia po 50.000 Euro na piłkarza,  za awans do półfinału premia podwaja się i wynosi po 100.000 Euro.

Więcej: Wysokość premii finansowych podczas Mistrzostw Świata

 

Zyski akcjonariuszy Borussia Dortmund GmbH & Co. KGaA

Polscy kibice BVB, którzy kupili akcje spółki Borussi Dortmund, otrzymają wypłatę dywidendy w stosunku do posiadanych akcji. Pula pieniędzy do rozdysponowania wśród akcjonariuszy to 6,1 miliona Euro.

Koncern Borussia Dortmund osiągnął w okresie od 1 lipca 2012r. do 30 czerwca 2013r. obrót na poziomie 305 milionów Euro (wzrost obrotu o +89,8 miliona Euro w ciągu roku), co klub z Dortmundu stawia na drugim miejscu pod względem osiąganych obrotów przez kluby sportowe w Niemczech. Spółka komandytowo-akcyjna wypracowała w w/w okresie zysk przed opodatkowaniem w wysokości 61,5 miliona Euro, co daje najlepszy wynik finansowy wśród niemieckich klubów sportowych. Największe wpływy finansowe klubu to przychody z praw telewizyjnych w wysokości 60 milionów Euro, sprzedaż wejściówek na stadion w wysokości 33 milionów Euro, pieniądze od sponsorów takich jak Evonik (11,5 miliona Euro), Puma (7,5 miliona Euro) i Signal Iduna (5 milionów Euro) w łącznej wysokości 24 milionów Euro, sprzedaż piłkarzy za kwotę 44,325 milionów Euro, sprzedaż artykułów fan-klubowych w wysokości 25 milionów Euro oraz zyski z gry w Champions League.

Wartość 61.425.000 akcji Borussi Dortmund zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami finanzamt.pl (http://finanzamt.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1193:kurs-akcji-bvb-09&catid=59:sport&Itemid=102) wzrosły na tyle, iż posiadacze akcji klubu z Dortmundu otrzymali dywidendę w wysokości 10 Eurocentów za jedną akcję. Dla porównania poprzednia wypłata dywidendy na rzecz akcjonariuszy klubu za sezon 2011/2012 wyniosła 6 Eurocentów za jedną akcję, zatem wzrost wyniósł 4 Eurocenty w przeliczeniu na akcję. Akcje o numerze WKN 549309 rosły adekwatnie do sportowych sukcesów klubu osiąganych na arenie międzynarodowej.

Opracowanie własne. Wszystkie prawa do artykułu zastrzeżone. © finanzamt.pl

 

Sponsorzy ze wschodniej Europy w Bundeslidze

Bundesliga jest atrakcyjną platformą finansową dla sponsorów i reklamodawców z Europy środkowej i wschodniej. Przykład polskiej firmy Comarch (1860 München) i rosyjskiego Gazpromu (Schalke 04) jest na to dobrym dowodem.

Stawki jakie płacą sponsorzy w Bundeslidze są różne. Aby logo firmy pojawiło się na koszulkach drużyny piłkarskiej występującej na boiskach Bundesligi nie trzeba głęboko sięgać do kieszeni. Wystarczy już kwota 1,5 miliona EUR za sezon. Tyle bowiem kosztuje miejsce reklamowe na koszulkach piłkarzy FC Augsburg. Na przeciwnym biegunie jest FC Bayern München, gdzie za reklamę na koszulkach firma telekomunikacyjna płaci 25 milionów Euro. Na drugim miejscu w kategorii najdroższej reklamy na koszulkach znajduje się VfL Wolfsburg, gdzie sponsor wykłada 20 milionów Euro za sezon. Wspomniany Gazprom płaci Schalke 04 gwarantowane 18 milionów Euro, a w przypadku sukcesów drużyny klub otrzymuje premię i wtedy kwota pieniędzy wpływająca od sponsora wynosi także 20 milionów Euro. Tę magiczną granicę finansową przekraczają zatem tylko 3 kluby w Niemczech. Reklama na trykotach Borussi Dortmund jest warta ok. 15 milionów Euro. Z kolei Hamburger SV otrzymuje 8,5 miliona Euro, a Werder Bremen 8 milionów Euro za sezon. Wartość marketingowa koszulek piłkarzy Bayeru Leverkusen opiewa na 7 – 7,5 miliona Euro. Reklama na koszulkach VfB Stuttgart kosztuje 6 milionów Euro, a tylko nieco mniej (5,5 miliona Euro) na czarno-czerwonych trykotach Eintrachtu Frankfurt. Aby stać się sponsorem Borussi Mönchengladbach lub TSG 1899 Hoffenheim trzeba wyłożyć za sezon 4,5 miliona Euro, a FC Nürnberg, FSV Mainz lub Hannover 96 okrągłe 4 miliony Euro.  Zupełnie inne kwoty obowiązują wśród klubów o mniejszych budżetach i właśnie tu polskie firmy mogą upatrywać dobrego rozwiązania w zakresie skutecznego nośnika reklamy. By stać się sponsorem Fortuny Düsseldorf wystarcza kwota sięgająca poniżej 3 milionów Euro, SC Freiburg 2,5 miliona Euro, a Greuther Fürth 2,2 miliona Euro. Są to być może niemałe pieniądze, ale dla wielu polskich firm znajdują się w zasięgu ręki. Przy wciąż rosnącej na świecie popularności Bundesligi warto, by o miano sponsora ubiegały się firmy działające zarówno na rynku niemieckim, jak i europejskim, a także globalnym, a takich europejskich i globalnych przedsiębiorców w Polsce pojawia się coraz więcej.

Opracowanie własne. Wszystkie prawa do artykułu zastrzeżone.

 

Niekorzystne przepisy podatkowe dla klubów Bundesligi

Niemieckie prawo podatkowe działa na niekorzyść niemieckiej piłki klubowej. Drużyny występujące w Bundeslidze nie mogą automatycznie odliczać od podatku wydatków związanych z kwotami płaconymi za odstępne (Ablösesumme).

Kuriozalna sytuacja, ale od ponad 20 lat w Niemczech istnieją przepisy, które zabraniają bezpośredniego odliczenia od podatku kwoty odstępnego, jaką jeden klub płaci innemu za nabycie praw transferowych zawodnika. W ten sposób FC Bayern München kupując Javiera Martineza za 40 milionów Euro nie mógł odliczyć tej kwoty od podatku !!!! Bundesfinanzhof stoi na stanowisku, iż kluby piłkarskie w Niemczech mają ujmować w bilansie rocznym zakup praw transferowych do piłkarza jako dobro o wartości niematerialnej w wysokości sumy składającej się z zapłaconego odstępnego i wypłaconych prowizji managerskich, a następnie mogą odliczać tę kwotę nie jednorazowo, a w przeciągu całego okresu obowiązywania z piłkarzem umowy o pracę (BFH I R 108/10). W przypadku transferu Javiera Martineza do Bayernu podpisano z piłkarzem umowę na 5 lat, a to oznacza, że sumę odstępnego FC Bayern München będzie odliczał od podatku dokładnie pięć lat, czyli przez okres 2012-2017. W porównaniu do innych krajów i rozgrywek ligowych, gdzie sumę odstępnego można odliczyć od podatku od razu, wszystkie kluby piłkarskie w Niemczech muszą płacić niepotrzebnie zawyżony podatek.

Opracowanie własne. Wszystkie prawa do artykułu zastrzeżone.         

 

Mario Götze najlepiej zarabiającym piłkarzem Borussi Dortmund

74,5 miliona Euro wynoszą koszty personalne Borussii Dortmund w ciągu jednego sezonu, z czego 60 milionów pochłaniają zarobki kadry pierwszego zespołu. Tym samym BVB zajmuje w Bundeslidze czwarte miejsce pod względem wysokości płaconych piłkarzom apanaży. Większe wynagrodzenia niż w Dortmundzie płaci jedynie FC Bayern München, VfL Wolfsburg i Schalke 04.

Aktualnie najlepiej zarabiającym piłkarzem BVB jest Mario Götze, który za sezon gry inkasuje 4,6 miliona Euro. Kontrakt obowiązuje do 2016 roku. Do tego młoda gwiazda Borussi otrzymuje każdego roku 1,5 miliona Euro od indywidualnego sponsora i producenta odzieży sportowej. Kontrakt Mario Götze z firmą Nike obowiązuje aż do 2022 roku, co pozwoli zarobić mu w sumie 15 milionów Euro.

Marco Reus w barwach Borussi Dortmund może liczyć na zarobek sięgający wraz z premiami do 4 milionów rocznie. Wcześniej piłkarz ten w barwach imienniczki z M’Gladbach zarabiał 1,2 miliona Euro. Kapitan zespołu z Dortmundu Sebastian Kehl za przedłużenie umowy na sezon 2012/2013 otrzymał okrągłe 3 miliony Euro. Bramkarz Roman Weidenfeller w sezonie 2012/2013 oraz 2013/2014 zainkasuje po 2,5 miliona Euro, co łącznie za dwa lata gry da mu 5 milionów. Lewy obrońca Marcel Schmelzer do 2014 roku otrzymuje za jeden sezon gry po 2 miliony Euro. Tyle samo, a więc 2 miliony Euro, zarabia rocznie do 2014 roku serbski obrońca Neven Subotic. Nowy nabytek klubu z Dortmundu napastnik Julian Schieber podpisał kontrakt gwarantujący mu roczne zarobki na poziomie 1,3 miliona Euro. Trener Jürgen Klopp ma zagwarantowane do 2014 roku 2,1 miliona Euro rocznie.

Rekordowe obroty klubu w sezonie 2011/2012 na poziomie 215,2 miliona Euro (wzrost o 42,1% w porównaniu do poprzedniego sezonu) i wypracowany zysk netto w kwocie 34,3 miliona Euro pozwalają klubowi podnosić apanaże swoich gwiazd. Tym samym Robert Lewandowski z aktualnie szacowanym zarobkiem 2,2 miliona Euro może liczyć w przypadku przedłużenia kontraktu z Borussią Dortmund powyżej 2014 roku na roczną płacę w wysokości 4,5 miliona Euro.

Opracowanie własne na podstawie bilansu, raportu płacowego & Insider. Wszystkie prawa do artykułu zastrzeżone.

 

Wysokość zarobków gwiazd piłkarskiej reprezentacji Niemiec

Urodzony w Opolu najlepszy napastnik reprezentacji Niemiec Miroslav Klose ma podpisany kontrakt z Lazio Rzym gwarantujący mu 9 milionów Euro netto za trzy sezony gry (3 miliony EUR za sezon). Grając w przeszłości w barwach FC Bayern München zarabiał 7 milionów Euro rocznie, ale była to kwota brutto. Podatki dochodowe i składki ubezpieczeniowe pochłaniały ponad połowę tej kwoty.

Reprezentanci Niemiec grający w FC Bayern München otrzymują roczne wynagrodzenie od swojego klubu: Kapitan Phillip Lahm zarabia w FCB 10 milionów Euro. Kwota ta nie obejmuje premii i kontraktów reklamowych. Manuel Neuer zarabia 8 milionów Euro. Również vice-kapitan Bastian Schweinsteiger zarabia 8 milionów Euro, ale jego intratne kontrakty reklamowe dają mu kolejne 4 miliony Euro. Do tego dochodzą premie. Mario Gomez na mocy nowego kontraktu przedłużonego do 2016 roku ma gwarantowane roczne zarobki wraz z premiami dochodzące do kwoty 10 milionów Euro.

Dla porównania najlepsza niemiecka piłkarka wszechczasów i dwukrotna mistrzyni świata Birgit Prinz zarabiała w najlepszym okresie kariery maksymalnie 130.000 Euro rocznie. Najlepiej zarabiającą aktualnie piłkarką jest zawodniczka 1.FFC Frankfurt Fatmire Bajramaj. Kontrakt Niemki z Kosowa daje jej 132.000 Euro rocznie (11.000 Euro miesięcznie). Do tego dochodzi kontrakt reklamowy. Kim Kulig zarabia rocznie 60.000 Euro. Jak widać na podanych przykładach zarobki piłkarzy i piłkarek dzieli przepaść finansowa.

Reprezentanci Niemiec zarabiają także grając w koszulce z czarnym orłem na piersi. Za powołanie do kadry Niemiec każdy piłkarz reprezentacyjny (niezależnie czy grał, czy siedział na ławce) otrzymywał za jeden mecz kwalifikacyjny do turnieju Euro2012 kwotę 18.000 Euro. Premia za 10 meczów została wypłacona po zakwalifikowaniu się do Mistrzostw Europy.

Zarobek za mecze kwalifikacyjne :

Mesut Özil  180.000 EUR

Toni Kroos  180.000 EUR

Thomas Müller  180.000 EUR

Philipp Lahm  180.000 EUR

Manuel Neuer  180.000 EUR

Tim Wiese  180.000 EUR

Mario Gomez  162.000 EUR

Per Mertesacker  144.000 EUR

Miroslav Klose  144.000 EUR

Niemiecki Związek Piłki Nożnej przygotował budżet 6,9 miliona Euro z przeznaczeniem na premie dla piłkarzy.

Premia przypadająca na 1 niemieckiego piłkarza podczas turnieju Euro2012 :

Faza grupowa  0,00 EUR

Ćwierćfinał  50.000 EUR

Półfinał  100.000 EUR

Finał  150.000 EUR

Tytuł Mistrza Europy  300.000 EUR

 

Za kwalifikacje do turnieju Euro2008 piłkarze niemieccy otrzymywali 15.000 Euro za powołanie do kadry, a związek zarobił na udziale w turnieju 19 milionów Euro premii. Powołanie na mecze kwalifikacyjne do Mistrzostw Świata 2010 było wynagradzane kwotą 20.000 Euro. Dojście do półfinału turnieju w RPA pozwoliło zarobić każdemu piłkarzowi dodatkowe 100.000 Euro premii. Za osiągnięcie półfinału Mistrzostw Świata w 2006r. niemieccy piłkarze otrzymali po 100.000 Euro. Przykładowo Grecy za zdobycie Mistrzostwa Europy w 2004r. otrzymali premie po 750.000 Euro, więc premie niemieckich piłkarzy są w tym ujęciu sporo niższe.

Opracowanie własne na podstawie informacji prasowych i informacji związkowych. Wszystkie prawa do artykułu zastrzeżone.

team.dfb.de

 

Opodatkowanie zarobków i wynagrodzeń w Borussi Dortmund

Na czwartym piętrze biurowca klubowego przy Rheinlanddamm w niebieskim segregatorze znajduje się umowa, która zagwarantowała Robertowi Lewandowskiemu już w sezonie 2011/2012 wynagrodzenie brutto 1.860.000 Euro rocznie po rozegraniu dla BVB 40 meczów o punkty. Ile od tej kwoty zarobku należy odprowadzić należnego podatku do niemieckiego fiskusa ?

Piłkarz będący kawalerem należy w Niemczech do pierwszej klasy podatkowej. Od uzyskanej pensji musi odprowadzić podatek dochodowy Lohnsteuer, a także podatek solidarnościowy na wschodnie Niemcy oraz obowiązujący w Landzie Nordrhein-Westfalen dziewięcioprocentowy podatek kościelny. Do tego dochodzi obowiązkowe ubezpieczenie społeczne składające się z 4 rodzajów składek, tj. zdrowotnej, pielęgnacyjnej, emerytalnej i na wypadek bezrobocia. Dopiero po odciągnięciu sumy wszystkich w/w obciążeń uzyskujemy kwotę zarobku netto otrzymywaną przez piłkarza „na czysto” na rękę. Zarabiając 1,86 miliona Euro rocznie należy zatem odprowadzić w Niemczech od tej kwoty podatki i ubezpieczenia w następujących wysokościach:

Podatek dochodowy ( Lohnsteuer) w wysokości 817.531,92 Euro

Podatek solidarnościowy (Solidaritätszuschlag) w wysokości 44.964,24 Euro

Podatek kościelny (Kirchensteuer) w wysokości 73.577,76 Euro.

Ubezpieczenie zdrowotne (Krankenversicherung) w wysokości 3.763,80 Euro

Ubezpieczenie pielęgnacyjne (Pflegeversischerung) w wysokości 562,32 Euro

Ubezpieczenie emerytalne (Rentenversicherung) w wysokości 6.585,60 Euro.

Ubezpieczenie od bezrobocia (Arbeitslosenversicherung ) w wysokości 1.008 Euro.

Zarobek netto wynosi 912.006,36 Euro.

Płacone w Niemczech podatki i ubezpieczenia społeczne pochłoną praktycznie połowę zarobku piłkarza. Zarabiając rocznie 1.860.000 Euro brutto, na rękę otrzyma się już tylko 912.006,36 Euro. Dzieląc ten zarobek netto na 12 miesięcy roku, da to miesięczne wynagrodzenie na czysto w kwocie 76.000,53 Euro.

W wielu niemieckich klubach zarobki czołowych piłkarzy są w przypadku przedłużenia kontraktu często podwajane, tzn. kwota wynagrodzenia zasadniczego zawarta w pierwszej umowie z klubem (w tym przypadku 1,5 miliona Euro) jest mnożona przez 2. Gdyby zatem piłkarz zarabiał na mocy nowego kontraktu 3 miliony Euro brutto w ciągu roku, to obciążenia podatkowo-ubezpieczeniowe pochłoną więcej niż połowę zarobku.

Miesięczne obciążenia przy zarobku 250.000 Euro:

Wynagrodzenie miesięczne brutto: 250.000 Euro.

Podatek dochodowy:  110.877,66 Euro.

Podatek solidarnościowy:  6.098,27 Euro.

Podatek kościelny:  9.978,98 Euro.

Składki ubezpieczeniowe razem:  993,31 Euro.

- w tym składka zdrowotna 313,65 Euro,

- w tym składka pielęgnacyjna 46,86 Euro,

- w tym składka emerytalna 548,80 Euro,

- w tym składka na wypadek bezrobocia 84 Euro.

Obciążenia łącznie: 127.948,22 Euro.

Wynagrodzenie miesięczne piłkarza przy zarobku brutto 250.000 Euro wynosi netto na rękę: 122.051,78 Euro.

Tym samym z 3 milionów Euro brutto zostaje piłkarzowi rocznie na rękę 1.464.621,30 Euro. Dla finansów piłkarza ma ogromne znaczenie, czy roczny kontrakt opiewa na kwotę 1,86 miliona Euro, czy też na 3 miliony Euro, bowiem różnica  miesięcznej pensji na rękę po odciągnięciu wszystkich należnych podatków i składek ubezpieczeniowych wynosi dokładnie 46.051,25 Euro. W ujęciu całego roku podwyżka do kwoty 3 milionów Euro daje czysty zysk w postaci 552.615 Euro.

Wśród specjalistów od rynku transferowego panuje przekonanie, że piłkarz powinien zarabiać rocznie 20% swojej wartości rynkowej. Jeżeli wartość piłkarza na rynku transferowym wynosi 15 milionów Euro, to jego roczny zarobek powinien zapewniać mu przychód brutto na poziomie 3 milionów Euro. Jeżeli piłkarz na rynku transferowym osiągnie wartość 24 milionów Euro, to jego kontrakt roczny powinien opiewać na 4,8 miliona Euro, co miesięcznie przekłada się na pensję 400 tysięcy Euro. Wtedy jednak obciążenia podatkowo-ubezpieczeniowe wyniosą w Niemczech w skali jednego miesiąca  205.235,72 Euro, a faktyczny zarobek netto na rękę 194.764,28 Euro. Zarobek piłkarza przy kontrakcie 4,8 miliona Euro da mu w skali roku na czysto 2.337.171,30 Euro.

Opracowanie własne. Wszystkie prawa do artykułu zastrzeżone.

 

Strona 1 z 2

«pierwszapoprzednia12następnaostatnia»
Copyright © 2009-2017 Finanzamt.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zakaz kopiowania. Wykorzystywanie tekstów wymaga opłacenia licencji.