Z OSTATNIEJ CHWILI

Zakup przedsiębiorstw w Niemczech na rekordowo wysokim poziomie

Jedną z istotniejszych metod wejścia na rynek niemiecki jest kupienie już istniejącego podmiotu, a następnie rozbudowanie go. Tak robią dziś czołowi inwestorzy na świecie, a wielu z nich (min. z Azji i Ameryki) szuka ciekawych firm w Europie, by w nie zainwestować. Przykładowo Chińscy inwestorzy w 2017 roku wydali rekordową kwotę na przejęcia korporacji i holdingi korporacyjne w Niemczech. Według badania firmy konsultingowej EY, chińskie firmy zainwestowały prawie 13,7 miliarda dolarów, co stanowi równowartość prawie 11,2 miliardów euro w  zakupy 54 firm lub na inwestycje kapitałowe. W 2016 roku przeprowadzono wprawdzie więcej transakcji, bo 68, ale chińscy biznesmeni wydali o miliard dolarów mniej. Niemcy byli liczbowo głównym celem inwestycyjnym Chin w Europie i to przed Wielką Brytanią. Przejęcia firm cieszą się w Niemczech dużą popularnością, a coraz więcej polskich przedsiębiorstw inwestuje swoje pieniądze w zakup niemieckiej firmy. Dzięki temu agresywniej wchodzą na rynek i posiadają z miejsca pracowników, dostawców, zaplecze infrastrukturalne i kontakty biznesowe.

©finanzamt.pl

Duży popyt na maszyny

Globalne ożywienie gospodarcze zwiększyło popyt na niemieckie maszyny, co wynika z danych za 2017 rok. Jak podało stowarzyszenie branżowe VDMA we Frankfurcie w całym 2017 roku ceny realne spadły o 8% w przemyśle zorientowanym na eksport w porównaniu z poprzednim rokiem. Zamówienia z zagranicy wzrosły znacznie o 10%. W Niemczech plus wynosił tylko 5%. Mając 1,35 milionów pracowników, przemysł mechaniczny i inżynieryjny twierdzi, że jest największym pracodawcą przemysłowym w Niemczech.

©finanzamt.pl

Dramatycznie wzrasta liczba brakującej kadry nauczycielskiej

Zgodnie z przeprowadzonym badaniem niedobór nauczycieli w szkołach podstawowych w Niemczech staje się dramatyczny i w nadchodzących latach sytuacja będzie wyglądała dramatycznie. Według najnowszych danych fundacji Bertelsmanna do roku 2025 będzie brakowało około 35.000 nauczycieli szkół podstawowych. Zgodnie z tym badaniem, do roku 2025 trzeba będzie zatrudnić w Niemczech prawie 105.000 nowych nauczycieli, a niestety do tego czasu uniwersytety są w stanie wyszkolić zaledwie 70.000 pedagogów. W tej sytuacji powstanie wakat na 35.000 stanowisk pracy. Miejsca te mogliby zająć nauczyciele z zagranicy, jednak koniecznym warunkiem do spełnienia jest biegła znajomość języka niemieckiego w mowie i piśmie.

©finanzamt.pl

W Niemczech kwitnie biznes na słodkościach

Niemcy nie żałują pieniędzy na słodycze. Tylko w handlu spożywczym i drogeriach konsumenci wydali w ubiegłym roku 172 Euro na mieszkańca. Najpopularniejszymi słodyczami była czekolada, żelki i inne słodkości. Całkowite wydatki mieszkańców Niemiec na słodycze wzrosły w 2017 roku aż do 13,8 miliardów euro. Najważniejszym świętem dla przemysłu cukierniczego pozostają niezmiennie Święta Bożego Narodzenia, kiedy kupuje się najwięcej słodyczy. Tak wynika z ostatnich badań przeprowadzonych przez firmę badawczą Nielsen.

©finanzamt.pl

Wzrostu w branży budowy maszyn nadal się utrzymuje

Trend wzrostowy we wschodnioniemieckim przemyśle maszynowym i inżynieryjnym trwa, o czym donosi Regionalne Stowarzyszenie „Na Wschód” Niemieckiej Federacji Inżynieryjnej w Lipsku. Zgodnie z wynikami ankiety firmy były w stanie wykorzystać swoje moce produkcyjne średnio o ponad 90 procent rocznie. Portfel zamówień wynosił około pięć miesięcy produkcyjnych. Co drugie przedsiębiorstwo chce zatrzymać obecną siłę roboczą. Jednocześnie coraz więcej zakładów chciałoby zatrudniać nowych pracowników. Niestety braki kadrowe są bardzo duże, dlatego poszukiwania pracowników trzeba rozpocząć za granicą.

©finanzamt.pl

Średniej wielkości firmy tworzą nowe miejsca pracy

Według badania, co trzecie średnie przedsiębiorstwo chce w następnych miesiącach zainwestować więcej pieniędzy i zatrudnić nowych pracowników. Oczekuje się, że gotowość inwestycyjna i dynamika zatrudnienia osiągną rekordowe poziomy w pierwszej połowie 2018 roku. 61 procent ankietowanych średnich przedsiębiorców oceniło swoją sytuację jako dobrą. To jest najwyższa wartość od pierwszego badania przeprowadzonego w 2004 roku. Średniej wielkości firmy są bardzo często pracodawcami dla polskich pracowników zatrudnionych w Niemczech.

©finanzamt.pl

Trudności w znalezieniu kierowcy autobusu

Firmy autobusowe w Niemczech mają coraz większe problemy ze znalezieniem nowych kierowców. Według Federalnego Związku Niemieckich Przedsiębiorstw Omnibusowych w wielu regionach Republiki Federalnej Niemiec praktycznie nie ma bezrobotnych, którzy mogliby kandydować na wolne stanowiska pracy. Zapotrzebowanie jest tak duże, ponieważ wielu z liczby 103.000 krajowych kierowców jest już w starszym wieku, a potrzeby związane z zatrudnieniem nowego personelu na rozwijającym się rynku autobusów stale rosną. Koszty zrobienia prawa jazdy w wysokości 10.000 euro mogą również zniechęcić przyszłych kierowców. Z tego powodu polscy kierowcy autobusów mają duże szanse na znalezienie dobrze płatnej pracy w Niemczech w swoim zawodzie.

©finanzamt.pl

Lufthansa: 8000 nowych pracowników

Firma Lufthansa chce zatrudnić w 2018 roku tysiące nowych pracowników. W szczególności poszukiwani są stewardzi. Połowa wśród planowanych 8000 nowych przyjęć stanowi personel pokładowy. Jak ogłosiła Lufthansa, tylko około 2500 stewardów i stewardes chce zatrudnić największa linia lotnicza w Niemczech w swoich centrach we Frankfurcie i Monachium. Ogólnie jest ich ponad 4000. Lufthansa stara się także o to, by zatrudnić również około 900 pilotów. Oprócz tego planuje się utworzenie około 2700 nowych stanowisk pracy dla nowych pracowników w rozwijającej się spółce zależnej Eurowings.

©finanzamt.pl

Firma Daimler ponownie się zwiększyła

Producent samochodów Daimler znacząco zwiększył sprzedaż i zarobki, a to dzięki nowym, najlepszym wynikom sprzedaży. W roku, w którym toczyły się debaty na temat silników wysokoprężnych i zarzutów dotyczących kartelu, grupa z siedzibą w Stuttgarcie odnotowała w  2017 roku sprzedaż o wartości 164,3 mld euro, czyli o 7% więcej niż w 2016 roku. Najważniejsze było osiągnięcie zysku przypadającego akcjonariuszom w wysokości 10,5 miliarda euro, a jest to aż o 23% więcej. W ubiegłym roku Daimler bronił swojej światowej pozycji w sprzedaży samochodów premium przed konkurencyjnym BMW. Sprzedano 2,29 miliona samochodów marki Mercedes-Benz.

©finanzamt.pl

Toyota dąży do rekordowego zysku

Dynamicznie rosnący popyt na rynku krajowym i słabszy Yen dały firmie Toyota podstawy do większego zysku. W ostatnim kwaratle 2017 roku wynik operacyjny wzrósł o 54% do prawie 5 miliardów euro. Zostało to zgłoszone przez japońskiego producenta samochodów. Wzrost ten był wyższy niż oczekiwali analitycy. Przez cały rok Toyota podniosła perspektywy rozwoju. Pod względem zysków operacyjnych grupa, do której należy również mały producent samochodów Daihatsu i producent pojazdów użytkowych Hino Motos, spodziewa się wzrostu o 10% do 16,24 miliardów euro.

©finanzamt.pl

Większe wydatki gospodarstw domowych w Niemczech

Gospodarstwa domowe w Niemczech kupiły w 2017 roku nieco więcej owoców i warzyw. Średnio 72,8 kg świeżych warzyw i 90,9 kg owoców trafiło do jednego gospodarstwa, co ogłosili organizatorzy Fruit Logistica. W porównaniu do 2016 roku wielkość zakupów nieznacznie wzrosła, co wynika z danych z danych posiadanych przez Spółkę Informacyjną Rynku Rolnego. W obu przypadkach gospodarstwo domowe rocznie wydło średnio około 370 euro.

©finanzamt.pl

51 godzin korków rocznie w Monachium

51 godzin zatoru rocznie – w 2017 roku żaden kierowca w Niemczech nie utknął w korku tak długo, jak w bawarskiej stolicy Landu. To sprawia, że Monachium staje się niemieckim kapitałem zatorowym po raz drugi z rzędu, co pokazują badania przeprowadzone przez dostawcę danych o ruchu drogowym Inrix, z czego wszystkie po 44 godzin w Hamburgu, Berlinie i Stuttgarcie. Według informacji koszty, które spowodowały przeciążenia dla wszystkich kierowców bezpośrednio i pośrednio, wyniosły prawie 80 miliardów euro.

©finanzamt.pl

Tesco chce powstrzymać Aldi i Lidl

Według ,,Sunday Times” brytyjska sieć supermarketów Tesco chce powstrzymać niemieckich konkurentów Aldi i Lidl z własnymi sklepami dyskontowymi. W sklepach powinna być niższa oferta w cenach na poziomie Aldi i Lidla. Tesco nie chciał tego komentować. Aldi i Lidl są na drodze do sukcesu w Wielkiej Brytanii. Według Kantal Worldpanel generują one wzrost sprzedaży o 19,2 procent i udział w rynku 12 procent.

©finanzamt.pl

Reżyserskia praca kobiet jest efektywniejsza od mężczyzn

Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez Instytut Badań Mediów Uniwersytetu Rostock, kobiety piastujące zawód reżysera bardziej efektywniej korzystają z dopłat filmowych niż ich koledzy. Dla każdego z widzów pani reżyser wydała 13 euro na subwencję, a pan reżyser wydał 41 euro. Kolejne odkrycie naukowca Elizabeth Prommer: im więcej kobiet należy do zespołu filmowego, tym więcej kobiet można zobaczyć na ekranie. Jak twierdzi autorka badań, kobiety są niedostatecznie reprezentowane w niemieckim kinie.

©finanzamt.pl

Unia Europejski promuje baterie do e-samochodów

Wszystko wskazuje na to, że w Unii Europejskiej z każdym rokiem będziemy mieli coraz więcej aut o napędzie elektrycznym. UE przyspiesza prace nad wysokowydajnymi akumulatorami samochodowymi. „My w Europie chcemy nie tylko być konkurencyjni na naszym rynku, ale także na całym świecie, powiedział komisarz ds. Energii z Unii Europejskiej Maros Sefcovic po wydarzeniu „sukces baterii” w Brukseli. Do roku 2025 rynek będzie wynosił 250 miliardów euro rocznie. Komisja chce dopilnować, aby państwa członkowskie mogły w pewnym stopniu wspierać sektor akumulatorowy. Warto dodać, że w niektórych miastach parkowanie dla samochodów elektrycznych jest za darmo. Działanie to ma za cel promowanie pojazdów sprzyjających ekologii.

©finanzamt.pl

Oczekuje się wyższej inflacji

Rząd federalny nieznacznie podnosi prognozę inflacji w swoim nowym rocznym raporcie gospodarczym. Zakłada on, że w roku 2018 ceny konsumpcyjne wzrosną o 1,7 procent. Jak dotąd było to 1,6 procent. Tak relacjonuje Reuters. Mówi się, że ze względu na słabszy wzrost cen energii, wzrost cen prawdopodobnie będzie nieco niższy niż w ubiegłym roku. Rząd federalny znacznie zwiększył swoje prognozy dotyczące wzrostu w bieżącym roku na 2,4 procent w porównaniu do dotychczasowych 1,9 procenta.

©finanzamt.pl

Europa na drodze do wzrostu

Dobry okres dla emigracji zarobkowej. Gospodarka Europy wzrosła w 2017 roku bardzo mocno, a takiego wzrostu nie było już od 10 lat. O tym fakcie poinformowała agencja statystyczna Eurostat. Zarówno w UE jak i w strefie euro wyniki gospodarcze wzrosły w ubiegłym roku o 2,5 procent. W obu przypadkach był to najsilniejszy wzrost od 2007 roku. Zgodnie z dalszymi informacjami agencji Eurostat w ostatnim kwartale 2017 roku gospodarka UE i unii walutowej wzrosła o 0,6 procent w porównaniu z poprzednim kwartałem.

©finanzamt.pl

Ceny konsumpcyjne nieznacznie wzrosły

Ceny konsumpcyjne w Niemczech wzrosły o +1,6% na początku roku 2018 w porównaniu do roku ubiegłego. Jak poinformował Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden, przeciętnie zdrożała żywność, dla której ceny wzrosły w styczniu 2018r. o +3,1%. Natomiast inflacja na energię i paliwa dla gospodarstw domowych wzrosła jedynie o +0,9%. Z tego powodu stopa inflacji w styczniu pozostaje w granicach ostatnich miesięcy. W całym 2017 roku ceny wzrosły o +1,8%. Wzrost cen był więc znacznie wyższy niż rozwój ostatnich lat.

©finanzamt.pl

Export z Niemiec stale rośnie

Niemiecki sektor eksportowy zmierza do kolejnego rekordowego roku po mocnym listopadzie. W miesiącu tym zostały wyeksportowane towary o wartości 116,5 miliarda euro. To był wzrost o 8,2% w porównaniu do roku ubiegłego. W pierwszych jedenastu miesiącach wzrosły eksporty o 6,5% do 1178,6 miliarda euro. W całym roku 2016 przedsiębiorstwa eksportowe osiągnęły trzeci rekord z rzędu z wartością 1207,5 miliarda euro. W listopadzie wzrósł również import o 8,3% do 92,8 miliarda euro.

©finanzamt.pl

 

Wzrost obrotów w branży wykończeniowej o +2,8%

Świetnie informacje napływają do nas z branży budowlanej. W trzecim kwartale 2017 wzrosły obroty w branży wykończeniowej o +2,8% w stosunku do trzeciego kwartału roku 2016. Jak informuje Federalny Urząd Statystyczny według wstępnych danych, aż o 1,6% więcej osób zatrudnionych były w trzecim kwartale 2017 niż analogicznym okresie roku ubiegłego. W pierwszych trzech kwartałach 2017 roku obrót wzrósł o 2,8% i liczba zatrudnionych o 2% w porównaniu do pierwszych trzech kwartałów roku 2016. Podobnie jak w poprzednich dwóch kwartałach, tak i w trzecim kwartale 2017, wszystkie sektory branży wykończeniowej odnotowały wzrost sprzedaży. W branży instalacyjnej wzrosła sprzedaż o 3,4% w porównaniu do roku 2016. W obrębie tego działu gospodarki największy wzrost sprzedaży nastąpił w instalacjach elektrycznych, bo aż +4,5%. W pozostałej „wykończeniówce” w trzecim kwartale 2017 roku wzrósł obrót o +1,8% w porównaniu do roku 2016. W pozostałych sektorach tej branży odnotowano największy wzrost obrotów w segmencie stolarki budowlanej i segmencie stolarskim, gdzie obroty wzrosły o +2,3%. Branża budowlana w Niemczech od lat cieszy się dużą popularnością wśród polskich firm budowlanych i montażowych, które podejmują zlecenia za zachodnią granicą. Jedną z najbardziej popularnych metod działalności jest wykonywanie usług poprzez firmę zarejestrowaną w Polsce i oddelegowywanie personelu budowlanego do wykonywania przejściowych prac na terenie Niemiec.

©finanzamt.pl

Wzrosły wydatki związane z zasiłkiem rodzicielskim Elterngeld

Koszty, jakie państwo niemieckie ponosi na rodziców, stale rosną i coraz bardziej obciążają budżet. Zgodnie z najnowszymi danymi, przez cały 2017 roku wzrosły wydatki związane z ustawowym zasiłkiem rodzicielskim. Zgodnie z informacjami gazety ,,Rheinische Post”, która opiera się na aktualnych danych Federalnego Ministerstwa ds. Rodziny, koszty Elterngeld stanowiły w ubiegłym roku nową rekordową wartość. Jest to kwota przewyższająca 6,5 miliardów euro. Powodami takiego dużego wzrostu były nieznacznie rosnący wskaźnik urodzeń, wyższe pensje wnioskujących rodziców, a także więcej wniosków składanych przez ojców dzieci. Podstawowy zasiłek rodzicielski jest wypłacany maksymalnie przez 14 miesięcy, a ubiegać się mogą o niego także Polacy legalnie zatrudnieni w Republice Federalnej Niemiec. Najniższa kwota Elterngeld, jaką miesięcznie można uzyskać, to 300 euro. Maksymalnie zasiłek rodzicielski wynosi 1.800 euro miesięcznie. Warto zatem skorzystać z możliwości uzyskania Elterngeld w momencie urodzenia dziecka.

©finanzamt.pl

Wysokość składek ubezpieczeniowych pozostanie stabilna

Ustawowe ubezpieczenie zdrowotne (GKV) oczekuje w roku 2018 stabilnej wysokości składek. Ze względu na korzystną sytuację gospodarczą osoby posiadające ustawowe ubezpieczenie zdrowotne mogą liczyć w nadchodzącym roku nawet na niewielką obniżkę składek. Przeciętna dodatkowa stawka składki w ustawowym ubezpieczeniu zdrowotnym dotycząca ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego, za które muszą zapłacić pracownicy, została ustalona na 1,0 procent. W 2017 roku wynosiła ona 1,1 procent. Detaliczne fundusze mogą być poniżej lub powyżej tej stawki. Polscy pracownicy zatrudnieni na terenie Niemiec i odprowadzający tam składki ubezpieczenia społecznego, powinni cieszyć się ze stabilnej sytuacji panującej w chwili obecnej w segmencie ubezpieczeń zdrowotnych (Krankenversicherung).

©finanzamt.pl

Niemcy intensywnie oszczędzają pieniądze

Zgodnie z przeprowadzonym badaniem obywatele Niemiec w dalszym ciągu oszczędzają. Pomimo niskich stóp procentowych, wzmacniają swoje prywatne aktywa. Osoby, które nie miały żadnych udziałów w portfelu, musiały przyjąć straty w 2017 roku, spowodowane sytuacją stóp procentowych. Wynika to z badania przeprowadzonego przez niemiecki DZ-Bank. Generalnie rzecz ujmując w roku 2017 wzrósł prywatny majątek Niemców o około 300 miliardów euro, co dało wzrost na poziomie +5,2 procenta. Aktywa Niemców na koniec 2017 roku wyniosły 6,1 bilionów euro. Wzrost w roku 2017 był zdecydowanie większy niż w roku 2016. W przypadku polskich pracowników pracujących w Niemczech, większość zarobionych pieniędzy przywożona jest do Polski i przeznaczana na wydatki konsumpcyjne.

©finanzamt.pl

Niemcy patrzą optymistycznie na przyszłość

Ludzie w Niemczech spoglądają bardziej optymistycznie na swoją finansową przyszłość, jednakże wzrasta strach przed ubóstwem w starszym wieku. Tak wynika z ankiety firmy konsultingowej Ernst & Young. Aż 83% osób ankietowanych stwierdziło, iż patrzą na rok 2018 tak samo optymistycznie jak na rok 2017. Poza tym 22% osób uważa, że polepszy się w tym roku ich osobista sytuacja finansowa i gospodarcza. Rok wcześniej, tj. u progu 2017 roku taką prognozę składało 18% osób (zatem w ciągu 12 miesięcy kolejne 4% społeczeństwa zaczęło patrzeć optymistycznie w przyszłość).  Zaledwie 8% osób spodziewa się pogorszenia swojej sytuacji finansowej. Przed rokiem takie osoby stanowiły 9%. Tylko niewiele z ankietowanych osób ma lęk przed utratą pracy. Wiąże się to z tym, że niemiecki rynek pracy jest bardzo stabilny i wciąż brakuje na nim fachowców. Optymistyczna sytuacja w Niemczech powinna przełożyć się na liczbę osób wyjeżdżających z Polski w celach zarobkowych do Niemiec.

©finanzamt.pl

Niemcy stawiają na markowe produkty

Niemieccy konsumenci wybierają znane produkty uznanych marek. Większość niemieckich konsumentów jest lojalna markowym produktom, ale spadek jakości lub skoki cenowe powstrzymują tę tendencję. Jak wynika z badań firmy konsultingowej PwC, prawie dwie trzecie konsumentów preferuje markowe produkty w przeciwieństwie do niemarkowych produktów. Jednakże w przypadku pogorszenia się jakości, to prawdopodobnie aż 91% ankietowanych zmieniłaby markę. Główne powody wyboru markowych produktów stanowią w 64 % wysoka jakość i w 54 % wysoką wartość rozpoznawcza. Dla 53 % ankietowanych ważną rolę odgrywa tradycja.

©finanzamt.pl

Emeryci otrzymują coraz dłużej niemiecką emeryturę

Emeryci pobierający w Niemczech świadczenie emerytalne otrzymują je przeciętnie przez blisko 20 lat. W przeciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci wzrósł przeciętny okres pobierania emerytur aż o 3,6 lat i obecnie niemiecka emerytura wypłacana jest przez 19,6 lat. Od roku 1960 okres pobierania emerytury zwiększył się dwukrotnie. Powodem takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim to, że zwiększyła się średnia długość życia w ostatnich latach, co zawdzięczamy zarówno medycynie, jak i zdrowemu trybowi życia.

©finanzamt.pl

Deutsche Bank sprzedaje swoje działy w Polsce

Jak informuje największy niemiecki bank - Deutsche Bank - wycofuje się ze swojej działalności z klientami prywatnymi i korporacyjnymi w Polsce. Dział ten trafi za 305 mln euro do trzeciego co do wielkości banku w kraju, Banku Zachodniego WBK (BZ WBK), który w większości należy do hiszpańskiego giganta finansowego Santander. Deutsche Bank zamierza pozostać aktywny w Polsce w obszarach takich jak bankowość inwestycyjna, obrót płatniczy i transakcje kredytowe z dużymi klientami. Dużo Polaków przeliczyło się z kredytami w szwajcarskich frankach. Deutsche Bank otrzyma 80% ceny kupna w formie 2,75 mln nowych akcji BZ WBK.

©finanzamt.pl

Mniej gospodarstw uprawiających rośliny ozdobne

Niemieccy producenci roślin ozdobnych zmieszyli mocno swoje obroty. Obecna sytuacja na rynku roślin ozdobnych stwarza nowe możliwości dla polskich eksporterów, którzy zamierzają być aktywni na niemieckim rynku. W roku 2017 w Niemczech niespełna 3.700 gospodarstw zajmujących się roślinami ozdobnymi uprawiało na gruncie o łącznej powierzchni około 6.600 hektarów kwiaty i rośliny ozdobne. Liczba producentów uprawiających rośliny ozdobne znacznie spadła, bo aż o 18% w porównaniu do ostatniego sondażu na temat roślin ozdobnych, który miał miejsce w roku 2012, gdy powierzchnia przeznaczona pod uprawę zmniejszyła się nieco o 2%. Według informacji Federalnego Urzędu Statystycznego 1.700 hektarów więcej niż jedna czwarta powierzchni uprawnej znajdowały się pod wysoko chronionymi osłonami takimi jak szklarnie. W 2017 roku zaledwie 1.500 gospodarstw ogrodniczych wyprodukowało na całym terytorium Niemiec około 94 miliony roślin doniczkowych jako wyroby gotowe. Przy czym największy udział stanowiły poinsecje (17 milionów sztuk) a następnie fiołki alpejskie (13 milionów sztuk). Przez pojęcie „wyroby gotowe“ rozumie się rośliny, które przeszły przez wszystkie procesy produkcji i są sprzedawane konsumentowi.

©finanzamt.pl

Hurtownicy Niemieccy przed rekordowym rokiem

Hurtownicy z Niemiec zakończyli rekordowy rok. Zgodnie z informacjami Federalnego Urzędu Statystycznego ich obrót wzrósł w roku 2017 aż o +6,1% w porównaniu do podobnego okresu w 2016 roku. Przede wszystkim zachęcający popyt na dobra inwestycyjne i surowce, handel zagraniczny oraz hurt dobrami konsumpcyjnymi przyczyniły się do tak dużego wzrostu. Hurt jest ogniwem łączącym przemysł, rzemiosło, gastronomię z handlem detalicznym.

©finanzamt.pl

Bardzo wysoka liczba godzin pracy

Osoby zatrudnione w Niemczech przepracowały w trzecim kwartale 2017 prawie 15,4 mld godzin - tak nie było już od ćwierćwiecza. Jak informuje Instytut Badań nad Rynkiem Pracy i Zatrudnieniem od lipca do września 2017 roku zwiększyła się liczba godzin pracy o +1,3% w porównaniu do podobnego okresu roku ubiegłego. Więcej wypracowanych godzin zanotowano ostatnio 25 lat temu. W pierwszym kwartale 1992 roku zakres pracy wyniósł 15,38 mld godzin. Według instytucji badawczej jaką jest Instytutu Badań nad Rynkiem Pracy i Zatrudnieniem, tendencja zwyżkowa zakresu pracy polega na ciągle wzrastającej liczbie osób zatrudnionych.

©finanzamt.pl

Rolnicy zarabiają więcej

Niemieccy rolnicy osiągają większy zysk po dwóch latach kryzysowych i liczą na dalszą poprawę sytuacji. Zgodnie z informacjami niemieckiego Związku Rolników w roku gospodarczym 2016/17 zysk przedsiębiorstw wzrósł średnio o +34 procent i wyniósł 56.800 euro. Sytuacja polepszyła się, a zwłaszcza w przypadku rolników prowadzących gospodarstwa mleczarskie i hodowlę trzody chlewnej, podczas gdy w uprawie roli sytuacja ustabilizowała się. Biorąc pod uwagę niskie ceny na rynku światowym dla kluczowych produktów, dochody z gospodarstw spadły przez okres dwóch lat z rzędu.

©finanzamt.pl

Spadek liczby ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych

Liczba ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych osiągnie w roku 2017 prawdopodobnie niższy poziom od początku istnienia Republiki Federalnej. Według szacunków Federalnego Urzędu Statystycznego, które bazują na przedłożonych danych od stycznia do września 2017 roku, liczba wypadków drogowych ma spaść o 1%. Wypadki mają zatem pochłonąć w 2017 roku 3.170 ofiar. W przypadku rannych spodziewany jest spadek w roku 2017 w porównaniu do 2016 roku o 2% na około 390.000. Do końca roku 2017 wzrośnie o około 1% liczba wypadków odnotowanych przez niemiecką Policję. Tym samym po raz pierwszy w 2017 roku na niemieckich drogach odnotowano ponad 2,6 miliona wypadków. Szacuje się jednak, że liczba wypadków związanych z obrażeniami ciała zmniejszy się o prawie 3% do poziomu 300.000. Oczekuje się natomiast wzrostu wypadków wyłącznie ze szkodami materialnymi o około 1% (2,3 miliona). Niestety Polscy pracownicy zatrudnieni w Niemczech pokonują sporo kilometrów w drodze do pracy i są narażeni do kolizje drogowe.

©finanzamt.pl

Ubezpieczalnia Ergo zarządza nadal starymi zapasami

Ubezpieczalnia Ergo z Düsseldorf zakończyła bezskuteczne poszukiwania nabywcy sześciu milionów starych kontraktów ubezpieczenia na życie. Dotychczasowe oferty nie odzwierciedlają w odpowiedni sposób obecnej wartości akcji oraz potencjału jej wyniku finansowego. Z tego powodu na własną rękę zarządza się zapasami. Spółka zależna koncernu Munich Re z Monachium szukała potencjalnego nabywcy ze względu na obowiązujące przez lata niskie stopy procentowe.

©finanzamt.pl

Użytkowanie internetu w Niemczech

W roku 2017 w sumie 87% społeczeństwa od 10 roku życia mieszkająca w  Niemczech używała internetu. Wynik ten odpowiada 64,5 milionom ludzi. Zgodnie z informacjami z Federalnego Urzędu Statystycznego w ciągu ostatnich 12 miesięcy przed sporządzeniem ankiety z internetu korzystało niespełna 86% ludności powyżej 10 roku życia (63,5 miliony). 77% osób korzystających z internetu w ostatnich 12 miesiącach przed ankietą dokonało wielu zakupów online. Więcej niż dwie trzecie (67%) zakupów w sieci stanowiły ubrania i artykuły sportowe. Niewiele ponad połowa (53%) to zakup towarów konsumenckich takich jak meble, zabawki oraz naczynia, które były bardzo popularne. Natomiast 45% kupujących zamawiało książki, gazety i czasopisma z internetu, przy czym 12% zakupów online stanowiły E-Booki i 6% elektroniczne gazety i czasopisma. Więcej niż jedna trzecia (37%) kupowało filmy i muzykę w internecie, zazwyczaj (26%) jako strumienie video i muzyczne.

©finanzamt.pl

Obawa przed cyfryzacją

Wielu pracowników w Niemczech obawia się redukcji miejsc pracy z powodu cyfryzacji. Udział osób, które boją się utraty pracy wynosi aż 38%.  Liczba ta jest dwukrotnie większa niż liczba pracowników, którzy postrzegają cyfryzację jako siłę roboczą. Informacje te wynikają z raportu zdrowotnego BKK przedłożonego w Berlinie. Największy odsetek osób ankietowanych (45%) uważa, że eliminacja i wzrost miejsc pracy zostanie zrównoważony przez cyfryzację.

©finanzamt.pl

VW rozdziela pieniądze na przyszłość

Volkswagen rozdziela inwestycje na najbliższe pięć lat. Kontrolerzy koncernu decydują o budżecie oraz dodatkowo o obciążeniu zakładu. Ostatecznie może chodzić o wysoką dwucyfrową miliardową sumę. Przed skandalem gazowym było to również ponad 100 miliardów euro. Afera gazowa i kryzys diesla generalnie wspierają inwestycję na przyszłość. Inwestycje w elktromobilność lub też autonomiczną jazdę są zbyt drogie. Jednocześnie w pierwszej kolejności muszą zostać polepszone systemy spalania.

©finanzamt.pl

Zasiłek integracyjny dla osób niepełnosprawnych:

Zgodnie z 6 rozdziałem dwunastej księgi kodeksu społecznego w roku 2016 na terenie Niemiec niespełna 895.000 osób otrzymało zasiłek integracyjny dla niepełnosprawnych. Zgodnie z informacjami z Federalnego Urzędy Statystycznego wzrosła liczba osób pobierających ten zasiłek w porównaniu do roku ubiegłego o +1,3%. Zasiłek integracyjny ma za zadanie zapobiec zbliżającej się niepełnosprawności, istniejącej niepełnosprawności oraz eliminować bądź też łagodzić niepełnosprawność lub jej skutki, a także włączyć osoby niepełnosprawne do społeczeństwa. W roku 2016 osoby pobierające zasiłek integracyjny były przeciętnie w wieku 34 lat. 59% odbiorców świadczenia stanowili mężczyźni, a 41 % kobiety. Na świadczenia zasiłku integracyjnego poświęcono około 16,5 miliardów euro netto w roku 2016 co stanowiło ponad połowę (57%) wszystkich wydatków na pomoc socjalną zgodnie z kodeksem społecznym księgi dwunastej w wysokości 29 miliardów euro netto.

©finanzamt.pl

Kobiety zarabiają znacznie mniej

Przepaść przy opłacaniu mężczyzn i kobiet prawie nigdzie w Europie nie jest tak duża jak w Niemczech. Z różnicą 22% przy średniej stawce godzinowej Republika Federalna znajduje się na 26 miejscu z 28 państw Unii Europejskiej. Te liczby przedłożyła Komisja Europejska. Za obywatelami Niemiec są tylko Czechy z 22,5 % i Estonia 26,9 %. Średnia w Unii Europejskiej mieści się w granicy 16,3%. We wiodących krajach, czyli we Włoszech i Luksemburgu, różnica stanowi tylko 5,5%.

©finanzamt.pl

0,6 % więcej rozpoczynających szkołę w 2017 roku w porównaniu do roku ubiegłego

Na początku roku szkolnego 2017/2018 według wstępnych danych w Niemczech zostało przyjętych do szkoły 725.100 dzieci. To było 0,6% więcej niż w 2016 roku. Zgodnie z informacjami z Federalnego Urzędu Statystycznego wzrosła liczba przyjęć do szkoły w porównaniu do roku poprzedniego we wszystkich landach z wyjątkiem Baden-Württemberg (-0,8%). Największy wzrost procentowy był w Thüringen (+2,5%) i Sachsen-Anhalt (+2,2%). Przeważająca część dzieci rozpoczęła kształcenie szkolne w szkołach podstawowych (93,4%). 3,1% pierwszaków przyjęto do szkół specjalnych, 2,6% do zintegrowanych szkół ponadpodstawowych i 0,9% do otwartych szkół. Spośród wszystkich przyjętych dzieci 48,5% stanowiły dziewczynki.

©finanzamt.pl

Lufthansa zapowiada nowe loty

Lufthansa zapowieda od stycznia 2018 roku miesięcznych 1000 nowych lotów wewnątrz Niemiec. Upadłość firmy Air Berlin doprowadziła do ograniczeń zdolności produkcyjnych. Obecnie trasy takie jak Berlin – München, czy też Berlin - Köln są prawie całkowicie zarezerwowane, a pozostałe bilety dostępne tylko w bardzo wysokich cenach. Część floty Air Berlin została przejęta przez firmę Lufthansa. 3000 pracowników powinno latać w Eurowings, która jest spółką córką firmy Lufthansa. 

©finanzamt.pl

Wydajność ciepła wzrosła o +3,2%

W roku 2016 operatorzy sieci oddali do dyspozycji około 162 terawatogodzin ciepła (TWh). Jak informuje Federalny Urząd Statystyczny było to 3,2 % więcej niż w poprzednim roku. Wzrost spadł w zasadzie na wyższe zapotrzebowanie prywatnych gospodarstw. Najważniejszymi nośnikami energii do wytwarzanie ciepła były w roku 2016 gaz ziemny (45%), węgiel kamienny (22%) i odpady (15%). Skład nośników energii zmienił się w ostatnich latach. Udział gazu ziemnego znacznie spadł  w porównaniu do roku 2008 (52%). Natomiast udział odnawialnej energii zwiększył się dwukrotnie w tym samym czasie o 3% na 8%. Zgodnie z wynikami statystki dotyczącej ciepłowni, dostarczono 149 TWh w kraju (92%), 13 Twh (8%) ciepła zostało straconych podczas przeniesienia. Konsumentom końcowym oddano  w roku 2016 około 149 TWh ciepła. Z tego 48 TWh trafiło do przemysłu, 51 TWh do prywatnych gospodarstw, jak i 22 TWh do pozostałych konsumentów (łącznie z konsumentami zagranicznymi). W obrębie grupy końcowych konsumentów w 2016 roku miały największy wzrost pobieranego ciepła domy prywatne na plus 9,4% .

©finanzamt.pl

Spadek zysków BMW

BMW w III kwartale 2017 roku osiągnęło mniejsze zyski niż się spodziewano. Straty są spowodowane wysokimi kosztami związanymi z mobilnością elektryczną, autonomiczną jazdą i licznymi nowymi modelami. Wyniki koncernu przed opodatkowaniem spadły na 2,422 miliardy euro, a to 5,9% mniej niż przed upływem roku. Ostatecznie zysk spadł o 1,8% na 1,789 miliardy euro. BMW inwestuje dużą liczbę pieniędzy w rozbudowę badań i rozwoju. Dodatkowo koncern w latach 2017 i 2018 wprowadza na rynek około 40 nowych i przerobionych modeli marek BMW, Mini, i Rolls-Royce.

©finanzamt.pl

1,1 mln nowych miejsc pracy

Niemiecka gospodarka szuka w fazie zwiększonego rozwoju nowego personelu. W trzecim kwartale 2017 roku w całym kraju było prawie 1,1 milionów nowych stanowisk. Liczba ta stanowiła o 174.400 więcej niż w pierwszym kwartale i o 1.100 mniej niż poprzednim kwartale, jak wynika z reprezentatywnego badania Instytutu Badań nad Rynkiem Pracy. Zgodnie z danymi w Niemczech zachodnich było 842.200 nowych stanowisk do przydzielenia, natomiast na wschodzie 255.400. Zgodnie z opinią ekspertów szczególnie mocno wzrósł popyt na personel w sektorze produkcyjnym oraz w obrębie transportu i magazynowania.

©finanzamt.pl

Porsche zarabia więcej

Dobre wyniki Volkswagena zapewniają imponujące zyski głównemu udziałowcowi Porsche SE. Jak poinformował Automobil Holding Porsche w Stuttgarcie, w pierwszych trzech kwartałach 2017 roku wyniki koncernu wyniosły po opodatkowaniu około 2,2 miliardy euro. Wynik ten dał o jedną trzecią więcej zysku, niż w tym samym okresie 2016 roku. Na koniec roku przewiduje się łącznie wynik sięgający do 3,1 miliardów euro. W ubiegłym roku holding zaksięgował 1,37 miliardów zysku po opodatkowaniu.

©finanzamt.pl

Firma Flixbus planuje ekspansję w USA

Europejski operator autobusów międzymiastowych chce obecnie uruchomić sieć autobusów również w USA. Według firmy Flixbus zmienia się amerykański rynek mobilności. Publiczne środki transportu oraz dalekobieżne podróże bardziej zyskają na znaczeniu. Flixbus nie posiada własnych busów, używa średniej wielkości firm autobusowych. Planuje się ,że na tej samej zasadzie powstanie w Stanach Zjednoczonych sieć autobusów międzymiastowych i sieć linii kolejowych. Nie został jeszcze jednak ustalony termin rozpoczęcia wdrażania powstałych planów.

©finanzamt.pl

Rolnicy stawiają na większą uprawę dyni

Niemieccy rolnicy powiększają swoją powierzchnię uprawną. Powierzchnia upraw zwiększyła się w Niemczech od roku 2012 o jedna trzecią na około 4000 hektarów (ostatnie dostępne dane z 2016 roku), jak wynika z danych spółki informacyjnej dotyczącej rynku rolnego. Zbiory dyni były w roku 2017 zgodnie z oceną stowarzyszenie rolników tylko przeciętne. Około 2100 niemieckich rolników i ogrodników uprawiają duże jagody, roczne zbiory w ubiegłym roku wyniosły prawie 90.000 ton (2016), jest to dwa razy więcej niż 10 lat temu.

©finanzamt.pl

Handel detaliczny powoduje większy obrót

Handel detaliczny w Niemczech ponownie kieruje się do zwiększenia rocznego obrotu. Jak informuje Federalny Urząd Statystyczny, od stycznia do września 2017 roku wzrosły o 3,0 % obroty handlarzy w oparciu o ceny. W miesiącu wrześniu wzrosły obroty w handlu ubraniem, biżuterią, obuwiem, meblami, sprzętem kuchennym, książkami, artykułami spożywczymi i napojami o +4,1%. Obroty sprzedawców detalicznych wzrosły od marca w każdym miesiącu. Szczególnie silny wzrost był w maju (5,9%). Warto mieć jednak na uwadze, że miesiąc ten miał jeden dzień sprzedaży więcej niż w maju 2016 roku.

©finanzamt.pl

 

Wzrośnie minimalne wynagrodzenie w branży budowlanej

Wiele osób zatrudnionych w budownictwie otrzyma od roku 2018 wyższą płacę minimalną. W trzecim spotkaniu negocjacyjnym IG Bau i pracodawcy zgodzili się na wyraźny plus w drugim etapie. Wzrośnie zatem ogólnokrajowa obowiązująca minimalna płaca dla niewykwalifikowanych pracowników budowlanych z dotychczasowego 11,30 euro na 11,75 euro, a od pierwszego marca 2019 roku wejdzie na poziom 12,20 euro. Minimalne wynagrodzenie dla fachowców w Niemczech zachodnich wzrośnie z 14,70 euro na 15,20 euro, a w Berlinie z 14,55 euro na 15,05 euro. IG Bau na próżno postulował o ponowne wprowadzenie minimalnego wynagrodzenia dla fachowców na wschodzie kraju.

©finanzamt.pl

Rosnące wynagrodzenia

Według badań wynagrodzenia w przemyśle i w sektorze usług w Niemczech są coraz bardziej rozbieżne. W latach 2000-2016 taryfowe stawki godzinowe przemysłu metalurgicznego i elektrycznego wzrosły o 51%, relacjonował ,,Rhenische Post” powołując się na badanie Instytutu Niemieckiej Gospodarski (IW). W sektorze publicznym był wzrost tylko 34,9%, a w handlu 36,9%. Podobny wysoki wzrost wynagrodzenia jak przemysł metalurgiczny miał tylko przemysł chemiczny.

©finanzamt.pl

Zmniejszają się koszty za gaz

Opłaty sieciowe za gaz będą nieco niższe w roku 2018. Średnio oczekuje się spadku o 1%, co ujawnił portal internetowy Check24. Istnieją różnice regionalne: w Hamburgu, Berlinie i w Schleswig-Holstein koszty obniżają się, natomiast w Baden-Württemberg i Bayern wzrastają. Koszty pochodzące z zasilania z sieci uwzględniane są w kalkulacji kosztów dostawców energii. Opłaty sieciowe stanowią około jednej trzeciej ceny gazu. Tym samym zwiększają się szanse, że cena gazu może pozostać nadal stosunkowo niska dla większości konsumentów.

©finanzamt.pl

Oszczędzanie na cenach benzyny

Od momentu, gdy kierowcy mają możliwośc porównania cen stacji benzynowych na smartfonie, tankują coraz częściej na tych stacjach, gdzie jest najtaniej. Wynika to z badania ekonomisty Justusa Haucap opublikowanego w ,,Wirtschaftsdienst “. Brał on udział w 2013 roku w tworzeniu stacji przejrzystości rynku. Według danych statystycznych opublikowanych w „Wirtschaftsdienst” prawie 60% benzyny w czterech badanych miastach sprzedano za korzystną cenę. Kierowcy zaoszczędzili przez celowe korzystanie z najkorzystniejszej oferty średnio 3,24 centa na litrze w porównaniu do średniej ceny paliwa.

©finanzamt.pl

Większe zyski operatora płatnych autostrad

Operator autostrad Abertis prowadzony przez niemiecki koncern budowlany Hochtief i włoską grupę Atlantia zwiększył znacznie swój zysk. Strategiczny dochód wzrósł w pierwszych miesiącach na porównywalnym poziomie o 14% na 2,754 mld euro, o czym opinię publiczną poinformował Abertis. Również dzięki programie oszczędnościowym zwiększył się zysk netto o 20% na 735 mln euro. Abertis odnotował więcej ruchu na swojej płatnej drodze. Przede wszystkim w Hiszpanii i we Włoszech więcej pojazdów korzystało z dróg zbudowanych przez Abertis.

©finanzamt.pl

Wysoka wartość eksportu

W roku 2016 wyeksportowano z Niemiec żywność i używki o wartości 69,9 miliardów euro, a importowano zaś do Niemiec o wartości 81,2 miliardów euro. Jak informuje Federalny Urząd Statystyczny, eksport przemysłu żywnościowego stanowił udział 5,8% całkowitych  niemieckich eksportów, a import 8,5% niemieckich importów. Więcej niż połowa (50,7%) niemieckiego eksportu żywności stanowiła żywność pochodzenia roślinnego. Żywność pochodzenia zwierzęcego i żyjących zwierząt stanowiła 32,8% niemieckiego eksportu żywności. Używki takie jak wyroby tytoniowe, kawa, herbata czy też napoje stanowiły udział 16,5%. Po stronie importu również artykuły spożywcze pochodzenia roślinnego stanowiły w większej części import żywności (59,9%). W przypadku importu udział żywności pochodzenia zwierzęcego i żyjących zwierząt wyniósł 26,8, przy czym udział używek 13,4%. Europa była w roku 2016 najważniejszym rynkiem dla dóbr gospodarki żywnościowej. Około 83% eksportu trafiało do innych europejskich krajów i 75% importu trafiało z Europy do Niemiec. W ramach eksportu do Azji trafiło około 10%, do Ameryki 4% i do Afryki 2% niemieckich towarów. W imporcie dużą rolę dla Niemiec odgrywają państwa spoza Europy.

©finanzamt.pl

Wzrost cen masła i produktów mlecznych

We wrześniu 2017 roku konsumenci w Niemczech musieli zapłacić za masło i produkty mleczne o 70% więcej niż w roku ubiegłym. Jak informuje Federalny Urząd Statystyczny wzrosły znacznie ceny konsumenckie produktów mlecznych o 15% w tym samym okresie. Największy wzrost ceny o około 30% odnotowano dla takich produktów jak śmietana, mleko i twaróg. Również produkty takie jak ser i jogurt kosztowały na skutek podwyżki cen w ostatnim miesiącu znacznie więcej niż rok temu. Tendencja rosnąca cen masła i produktów mlecznych w roku 2017 ukazała się nie tylko przy konsumentach, lecz odbiła się także na poziomie gospodarczym w podobnym wymiarze.  Ceny za mleko i produkty mleczne były w sierpniu 2017 roku zarówno w imporcie jak i w przypadku producentów komercyjnych około 20% większe niż w podobnym okresie ubiegłego roku.

©finanzamt.pl

Daimler planuje nową strukturę koncernu

Producent samochodów osobowych i ciężarowych Daimler podejmuje pierwsze kroki w kierunku nowej struktury koncernu. Są planowane trzy jednostki, które mają stworzyć nowy podział finansowy. Jednostki powinny działać niezależnie i stanowić odrębne podmioty prawne, które obejmą najważniejsze obszary działalności gospodarczej, na czele z samochodami osobowymi, ciężarowymi i busami, o czym poinformowało kierownictwo koncernu w Stuttgarcie. Zarząd i rada nadzorcza nie podjęły jeszcze ostatecznej decyzji. Nowa struktura koncernu mogłaby zostać zatwierdzona najwcześniej na walnym zgromadzaniu w 2019 roku.

©finanzamt.pl

Inflacja w strefie euro na poziomie 1,5%

Pomimo przepływu pieniędzy Europejskiego Banku Centralnego, to ceny w strefie euro wzrastają nie tak mocno jak życzył to sobie bank.  Roczna stopa opodatkowania pozostała we wrześniu na poziomie 1,5 procent, czyli dokładnie na takim samym poziomie jak w  poprzednim miesiącu, o czym informuje Europejski Urząd Statystyczny. Energie kosztowała w porównaniu z ubiegłym rokiem o 3,9 procent więcej. Tym samym wzrost nie był tak samo duży jak w sierpniu. Natomiast ceny za żywność, alkohol i tytoń zwiększyły się o 1,9 procent. Europejski Bank Centralny dąży do wartości ogólnej inflacji prawie dwóch procent.

©finanzamt.pl

Więcej powierzchni użytkowych w ogrodnictwie

W 2016 roku w Niemczech 27.200 przedsiębiorstw zagospodarowało ogrodnicze powierzchnie użytkowe o łącznej powierzchni 229.000 hektarów. Jak informuje Federalny Urząd Statystyczny zgodnie z wynikami ankiety ogrodnictwa, obniżyła się liczba przedsiębiorstw z uprawą wyrobów ogrodniczych w stosunku do liczby gospodarstw w 2010 roku (35.700) o prawie jedną czwartą (-24%). To bardzo dużo w tak krótkim okresie (6 lat).  Jednocześnie wzrosła liczba ogrodniczych powierzchni użytkowych w przeciwieństwie do roku 2010 o 5.600 hektarów lub 2,5%. Przeciętne zagospodarowanie ogrodniczych powierzchni w gospodarstwach wzrosło o 6,3 hektara w roku 2010 na 8,4 hektary w roku 2016. Na powierzchniach ogrodniczych uprawiano warzywa, owoce, kwiaty, rośliny ozdobne, produkty ze szkółki leśnej, rośliny ozdobne i lecznicze, jak i grzyby jadalne. Przeważająca część całej powierzchni ogrodniczej przypadła na 130.000 hektary warzywnictwa wraz z truskawkami (57%). W porównaniu do 121.500 hektarów w roku 2010 odpowiada to wzrostowi o 7%. Na gruncie uprawnym posadzono w roku 2016 drzewa owocowe i owoce jagodowe łącznie z orzechami (-1%), następne grunty uprawne z upraw ze szkółek leśnych 19.300 hektarów (-8%), powierzchnie uprawne dla kwiatów i roślin ozdobnych 7.300 hektarów(-13%) jak i leczniczych, aromatycznych i korzennych 7.100 hektarów(+4%). Pozostałe ogrodnicze uprawy o powierzchni 1.200 hektarów są rozmieszczone na nasiona ogrodowe, stałe rejony uprawne w wysokich stokach ochronnych i obszarach produkcyjnych grzybów jadalnych (+4%).

©finanzamt.pl

Unia Europejska wprowadza sankcje dla importerów stali

W celu zapobiegania taniemu importowi z Brazylii, Rosji, Ukrainy i Iranu - Unia Europejska wprowadziła dalsze sankcje karne. Na określone produkty metalu i stali, importerzy muszą uiścić w trybie natychmiastowym dopłatę w wysokości do 96,50 euro za tonę, o czym poinformowała Komisja Europejska. Zgodnie z rozporządzeniem dotyczy to produktów przede wszystkim potrzebnych do produkcji rur stalowych oraz budowy statków i samochodów. Dopłaty powinny spowodować wzrost cen zagranicznych towarów i producentów produkujących w Europie oraz chronić przed nieuczciwą konkurencją.

©finanzamt.pl

Dużo zleceń dla niemieckiego przemysłu

Dobry okres dla przemysłu w Niemczech! Pomimo europejskiej rewaloryzacji zwiększa się liczba zamówień i to głównie dzięki dużemu popytowi zagranicznemu. W przedsiębiorstwach wzrosły zamówienia. W sierpniu było ich o 3,6 procent więcej niż w miesiącu ubiegłym. Zgodnie z informacjami Federalnego Ministerstwa Gospodarki jest to znaczący wzrost od grudnia 2016 roku. W lipcu nastąpił wprawdzie lekki spadek o 0,4 procent, co jednak nie wpłynęło w żaden sposób na sytuację rynkową. Działalność dotycząca zamówień znajduje się na wysokim poziomie i według prognoz będzie się jeszcze zwiększać.

©finanzamt.pl

BMW sonduje możliwość otwarcia fabryki w Rosji

BMW sonduje możliwość budowy pierwszej fabryki w Rosji. Jako potencjalną lokalizację wybrano Kaliningrad, obszar nad Morzem Bałtyckim wokół dawnego Królewca. BMW spogląda na Rosję jako rozwijający się rynek i obecnie analizuje go pod kątem działania na nim jako producent. Planowana inwestycja wynosiłaby kilkaset milionów euro. BMW współpracuje w Rosji od 1999 roku z kaliningradzkim producentem Awtotor.

©finanzamt.pl

Rzemiosło znów popularne wśród uczniów

Zawody rzemieślnicze znów mają wzięcie u młodych ludzi. Według danych Centralnego Stowarzyszenia Rzemiosła Niemieckiego prawie 4.000 więcej młodych ludzi rozpoczęło kształcenie w rzemiośle w bieżącym roku, porównując do liczby uczniów startujących w nauce zawodu w ubiegłym roku. Do końca września było 135.038  nowych zawartych umów o naukę zawodu, co spowodowało zwiększenie o +2,9 procent w stosunku do roku ubiegłego. Wiele zakładów miało jednakże w dalszym ciągu problemy, aby znaleźć młode kadry. Zdaniem ZDH puste miejsca są wciąż przede wszystkim w branży elektrycznej, wodno - kanalizacyjnej i fryzjerstwie.

©finanzamt.pl

 

Wartość orientacyjna w szpitalach w 2017 roku

Federalny Urząd Statystyczny publikuje tak zwaną wartość orientacyjną zgodnie z wytycznymi prawa szpitalnego. Wartość ta odzwierciedla średnio roczną procentową zmianę, której można przypisać wyłącznie zmiany dotyczące cen lub zarobków. W okresie drugiej połowy roku 2016 i pierwszej połowy roku 2017 wartość orientacyjna wynosiła 2,11% w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku przypadającą na drugą połowę 2015 roku i pierwszą połowę 2016. Częściowa wartość orientacyjna dotycząca kosztów personelu wynosi 2,73%, a dotycząca kosztów rzeczowych 1,11%. Do obliczenia wartości wykorzystuje się wyłącznie wyniki istniejących już statystyk. Do tego zaliczają się w szczególności kwartalne badanie zarobków, wybrane statystyki cen i zestawienie kosztów szpitali.  Informacje o bazach danych i obliczeniach wartości orientacyjnej szpitali można znaleźć w streszczeniu koncepcji do ustalenia wartości. Szczegółowe przedstawienie metodycznych podstaw pojawiły się w czasopiśmie ,,Wirtschaft und Statistik”.

©finanzamt.pl

Wzrasta liczba ludności w Niemczech

Do roku 2035 przewiduje się wzrost ludności w Niemczech. Liczba społeczeństwa ma być większa niż 83,1 milionów ludzi. Będzie to około miliona więcej niż w roku 2015, relacjonują gazety ,,Funke - Mediengruppe” powołując się na Instytut Niemieckiej Gospodarki w Kolonii (IW). Długo oczekiwany spadek  ludności w Niemczech zniknie z pewnością w najbliższych dwóch dekadach”. Jako przyczynę wzrostu naukowcy określają zaś coraz większą liczbę urodzeń i imigracji.

©finanzamt.pl

Więcej zatrudnień w 2018 roku

Instytut badawczy Federalnej Agencji Pracy spodziewa się w 2018 roku spadku liczby osób bezrobotnych do niespełna 2,5 milionów. Byłoby to około 60.000 mniej niż w tym roku. Na skutek prognozy wzrosła jednocześnie liczba osób pracujących o 550.000 na 44,83 miliony. Wzrost zatrudnienia podlegających ubezpieczeniu społecznemu prowadzi również do wzrastających dochodów, przykładowo w ubezpieczeniu emerytalnym lub też w ubezpieczeniu na wypadek bezrobocia. Ryzyko, które mogłoby osłabić prognozę, upatruje się w Brexicie oraz polityce USA.

©finanzamt.pl

Starsi ludzie żyją w większości w partnerstwie

Starsi ludzi powyżej 65 roku życia, którzy żyją w prywatnych domach, mieszkają z reguły z partnerką lub partnerem pod jednym dachem. Jak informuje Federalny Urząd Statystyczny, około 65% osób powyżej 65 roku życia żyło w roku 2016 w związku partnerskim. Kolejne 4,5% starszych osób mieszkało z innymi osobami, jednakże bez partnera lub partnerki we wspólnym gospodarstwie. Udział samotnie żyjących wśród osób  starszych wynosił 33,5%. Tym samym znacznie wzrósł udział ludzi powyżej 65 roku życia w ostatnich dwudziestu latach, którzy żyli w partnerstwie: w roku 1996 żyło około 53,6% osób powyżej 65 roku życia razem z partnerem albo partnerką pod jednym dachem. Około 38,9% stanowiły osoby żyjące samotnie. Z wiekiem starsi ludzie żyją coraz rzadziej w partnerstwie. Z pośród ludzi powyżej 80 roku życia żyły w 2016 roku tylko 42,9% w związku partnerskim, około 49,8% mieszkało samotnie. W perspektywie 20 lat ukazuje się trend wspólnego gospodarowania domem z partnerem lub z partnerką. W roku 1996 żyło tylko 26,3 % tej grupy osób w partnerstwie i 59,8 % samotnie.

©finanzamt.pl

W Niemczech produkuje się dużo prądu

W roku 2016 zakłady górnictwa i przemysłu wytwórczego wytworzyły 54 terawatogodziny (TWh) prądu. Jak informuje Federalny Urząd Statystyczny, odpowiada to udziałowi 11,2% zarejestrowanej przez urzędowe statystki wytworzonej wartości brutto prądu, w tym publicznych elektrowni. W rezultacie udział prądu przemysłowego był w zarejestrowanych wartościach wytworzonego prądu brutto o 0,8 procentów punktowych wyższy niż w 2015 roku. Od 2006 (8,6%) udział ten wzrósł o 2,6 punktów procentowych. Elektrownie przemysłowe służą w pierwszej kolejności samodzielnemu zaopatrzeniu. Energia elektryczna jest jednakże wielokrotnie dostarczana do innych zakładów lub też do publicznej sieci. Skład wykorzystanych źródeł energii zmienił się od roku 2006: udział gazu ziemnego wzrósł o 32,4% w roku 2016 na obecne 46,6 %. Gaz ziemny jest najważniejszym nośnikiem energii w przemyśle. Udział energii, która została pozyskana poprzez węgiel kamienny i brunatny spadła natomiast o 28,6 % (2006) na 11,6 % w roku 2016. 31% wyprodukowanej w 2016 roku przez przemysł ilości prądu pochodzi z zakładów przemysłu chemicznego, 20 % z produkcji i obróbki metalu, a 13% z zakresu produkcji papieru, kartonu i towarów.

©finanzamt.pl

Generalli wstrzymuje ubezpieczenie na życie

Zerowe stopy procentowe są w tej chwili zmorą wielu przedsiębiorstw. Niestety sytuacja nie jest ciekawa. Europejski Bank Centralny oferuje 0,00 procent, a to min. doprawadza ubezpieczalnie do zmian w realizacji działalności związanej z ubezpieczeniem na życie. Ubezpieczalnia Generalli od wiosny 2018 roku nie chce już sprzedawać żadnych nowych polis. Podobnie jak Generalli również inni ubezpieczyciele cierpią z powodu polityki zerowej stopy procentowej. Starzy ubezpieczyciele zajmujący się ubezpieczeniem na życie są dotowani wysokimi stawkami gwarancyjnymi, które dziś trudno osiągnąć.

©finanzamt.pl

Coraz więcej wpływów z podatków

Dzięki dobrej sytuacji gospodarczej w sierpniu wzrosły ponownie dochody fiskusa z podatku. Federacja, kraje związkowe i gminy zainkasowały 47,88 mld euro. W stosunku do tego samego miesiąca roku ubiegłego były to 6,8 % więcej. W lipcu wzrost wyniósł 9,2%. Od stycznia fiskus zainkasował tym samym 427,11 miliardów euro, tj. o 4,1% więcej niż w tym samym okresie 2016 roku. W rezultacie dochody z podatków są nieco wyższe od ostatniego oszacowania podatkowego. W przypadku podatków federalnych przychody w lipcu obniżyły się jednak o 7,9%, co uzasadniło ministerstwo finansowe spłatą podatku paliwowego.

©finanzamt.pl

Producenci aut mogą odliczyć sobie od podatku modernizację samochodów Diesel

Niemiecki przemysł może odliczyć sobie od podatku koszty związane z modernizacją oprogramowania przy 5 milionach samochodów Diesla. To wynika z odpowiedzi Rządu Federalnego na pisemne zapytanie partii Linken. Zgodnie z raportem gazety ,,Süddeutsche Zeitung” chodzi o trzycyfrową kwotę liczoną w milionach euro. Również premie środowiskowe branży przy zakupie nowego pojazdu obowiązują zgodnie z danymi koła rządowego jako podlegające odliczeniu. Przedsiębiorstwa lub prywatne osoby nie mogą odliczyć sobie od podatku spadku wartości swoich pojazdów, wywołany przez skandal związany z emisją spalin

©finanzamt.pl

Trudne negocjacje taryfowe dla około 600.000 sprzątających budynki

Blisko 600.000 osób sprzątających budynki w Niemczech może spodziewać się wyższych dochodów z czwartej taryfy w Essen. Pracodawcy oferują 3% na zachodzie i 4,5% na wschodzie na okres najbliższych dwóch lat. IG BAU wymaga jednak około 16 procent na zachodzie i 29 procent na wschodzie Niemiec. Chociaż sytuacja ekonomiczna branży jest dobra, to związek zawodowy oczekuje dalszej konfrontacji przy negocjacjach. Aby zwiększyć nacisk na pracodawców, zaplanowano min. protest.

©finanzamt.pl

 

Duże wydatki na pomoc społeczną

Niemcy bardzo hojnie rozdają pieniądze! Szczególnie silnie rosną w Republice Federalnej Niemiec wydatki z tytułu pomocy społecznej, które w roku 2016 wyniosły aż 29 miliardów euro netto. Jak informuje Federalny Urząd Statystyczny, odpowiada to zwiększeniu o 4,5% w stosunku do roku 2015. Z całkowitych wydatków netto w wysokości 29,0 miliardów euro na świadczenia socjalne przeznaczono 16,5 miliardów euro na zasiłek integracyjny dla osób niepełnosprawnych (+5,3% w porównaniu z rokiem poprzednim). Dla podstawowego ubezpieczenia na starość i przy obniżeniu zdolności do pracy zarobkowej wydano 6,1 miliardów euro (+2,4 %), na pomoc pielęgnacyjną 3,8 miliardów euro (+6,4 %”). Na pomoc związaną z kosztami utrzymania wypłynęły 1,4 miliardy euro (+2,3%) i na pomoc dla zdrowia, pomoc na przezwyciężenie trudności społecznych jak i pomoc w innych życiowych sytuacjach łącznie 1,2 miliardy euro. Tym samym przeważający udział wydatków netto na pomoc socjalną przeznaczono aż 56,8% na zasiłek integracyjny dla osób niepełnosprawnych. 20,9% wydatków poświęcono na podstawowe ubezpieczenie na starość i przy obniżonej zdolności do pracy zarobkowej, 13,1% na pomoc w opiece. 5,0% wydatków wpłynęło na pomoc w kosztach utrzymania i 4,2% w pozostałych świadczeń.

©finanzamt.pl

Wzrosła sprzedaż nowych samochodów w UE

Sprzedaż nowych aut znacznie wzrosła w ubiegłym miesiącu. W sierpniu poszły w górę liczba wydanych dopuszczeń do ruchu (o 5,5 %), o czym poinformował Europejski Związek Producentów (ACEA) w Brukseli. W sumie do ruchu zostało dopuszczonych więcej niż 865.000 nowych samochodów. Podczas gdy udział samochodów z silnikiem wysokoprężnym ponownie spadł, pojazdy o napędach alternatywnych znacznie wzrosły.

©finanzamt.pl

Coraz wyższy czynsz w niemieckich miastach

Według badania przeprowadzonego przez Fundację Hansa Böcklera ponad milion gospodarstw domowych z 1,6 milionem osób w 77 dużych miastach wydało nawet ponad połowę swoich dochodów na czynsz. Rosnące stawki najmu mieszkań powodują, że dla osób pracujących w Niemczech rosną koszty utrzymania się.

©finanzamt.pl

Zapowiedź dobrej koniunktury

Przewidywania niemieckich ekspertów co do koniunktury polepszyły się we wrześniu po spadku w ubiegłym miesiącu. Wskaźnik koniunktury Europejskiego Centrum Badań nad Gospodarką (ZEW) wzrósł o 7,0 pkt do 17 pkt. Tym samym nadrobiono spadek w ubiegłym miesiącu. Europejskie Centrum Badań nad Gospodarką doprowadziło do poprawy dobrego wzrostu gospodarki w drugim kwartale, silnego wzrostu transakcji kredytowych banków i zachęcających inwestycji państwa i przedsiębiorstw.

©finanzamt.pl

Duży napływ zleceń w przemyśle budowlanym

Napływ zleceń uzależnionych od sezonu, pracy dziennej i ceny w przemyśle budowlanym był według danych Federalnego Urzędu Statystycznego w czerwcu 2017 o 3,9 % wyższy niż w maju 2017 roku. W słabszych podatnych na wahania trzech miesiącach porównawczych obniżyła się ilość zleceń. Od kwietnia do czerwca 2017 o 2,6 % w porównaniu do  okresu od stycznia roku 2017 do marca 2017.  W porównaniu do roku poprzedniego odnotowano napływ zleceń uzależnionych od pracy dziennej i ceny w budownictwie o 1,3% wyższe niż w czerwcu 2017. W pierwszych sześciu miesiącach roku 2017 wzrósł on o 2,6 % w porównaniu do odpowiedniego przedziału czasowego roku poprzedniego. Napływ zleceń w budownictwie w zakładach przedsiębiorstw z 20 i więcej osobami zatrudnionymi były w czerwcu 2017 nominalnie około 6,8 miliardy euro (o 1,1%) wyższe niż w czerwcu roku 2016. Wyższy napływ zleceń osiągniętych w czerwcu został ostatnio odnotowany 21 lat temu. W roku 1996 wyniósł 7,1 miliarda euro. W porównaniu do pierwszych sześciu miesięcy roku 2016 wzrósł napływ zleceń w pierwszych sześciu miesiącach roku 2017 nominalnie o 5,5%.

©finanzamt.pl

Koszty pracy w Niemczech znacznie wzrosły

Znacznie wyższe pensje zwiększyły czynnik pracy w drugim kwartale tego roku w Niemczech. Zarobki brutto były o 2,9 procent powyżej wartości w porównaniu do roku ubiegłego. Wynika to z danych Federalnego Urzędu Statystycznego. Wraz ze wzrostem dodatkowych kosztów utrzymania o 0,3 procenta zwiększyły się koszty pracy o 2,3 procent. W całym roku 2016 wzrosła wartość o 2,8 procent. Na tle europejskim (średnia wynosząca 1,7 procent) w Niemczech w pierwszym kwartale wzrost wyniósł 2,2 procent.

©finanzamt.pl

Coraz więcej umów o pracę tylko na czas określony

Prawie co druga nowo zatrudniona osoba otrzymała w ubiegłym roku umowę o pracę tylko na czas określony. W 2016 roku było to (oprócz osób uczących się i osób zatrudnionych na zasadzie Minijob) około 3,4 milionów nowo zatrudnionych osób zobowiązanych do ubezpieczenia społecznego.  Z tego było około 45%, a więc około 1,6 milionów stanowisk, na czas określony. Informację tę podała do publicznej wiadomości gazeta ,,Rheinischen Post” powołując się na zapisy dokumentacji rządu federalnego.W 2015 roku było 41 procent wszystkich nowo zatrudnionych osób na czas określony. Przede wszystkim wzrósł znacznie udział u pracowników pomiędzy 30 a 39 rokiem życia. W roku 2016 aż 49% pracowników pracowało na czas określony. W roku 2015 odsetek ten wynosił 38%.

©finanzamt.pl

Unia Europejska chce więcej podatku od gigantów internetowych

Zgodnie z dokumentem Unia Europejska chce zażądać więcej pieniędzy od amerykańskich internetowych gigantów takich jak Google i Amazon. Ministrowie Finansów Unii Europejskiej chcą wprowadzić zmian przepisów, które mają na celu zwiększenie obciążenia podatkowego. To wynika z dokumentu Unii Europejskiej, który mogła przeglądać agencja prasowa Reuters. Pismo, które zostało przygotowane przez estońską prezydenturę, proponuje reformę międzynarodową przepisów podatkowych. Następnie koncerny internetowe powinny zostać opodatkowane, tam gdzie tworzą wartość, a nie tylko tam gdzie są przynależne do celów podatkowych.

©finanzamt.pl

Duży wzrost obrotów w przemyśle budowlanym

W czerwcu 2017 roku dochody w przemyśle budowlanym były wyższe o 3,4% niż w czerwcu 2016 roku. Jak poinformował Federalny Urząd Statystyczny według wstępnych wyników w czerwcu 2017 w przemyśle budowlanym było o 2,8% więcej zatrudnionych osób niż w podobnym okresie ubiegłego roku. Wzrost obrotu w porównaniu do czerwca 2016 był widoczny we wszystkich obszarach przemysłu budowlanego, tak jak i również w obu ważnych działach gospodarki budownictwa podziemnego (+4,9%) i budownictwa naziemnego (+3,2 %).

©finanzamt.pl

Zezwolenia na budowę budynków mieszkalnych

W pierwszej połowie 2017 roku w Niemczech zostało wydanych 7,3% lub około 13.400 mniej zezwoleń na budowę mieszkań niż w pierwszych sześciu miesiącach 2016 roku. Jak informuje Federalny Urząd Statystyczny w okresie od stycznia do czerwca 2017 roku zatwierdzono budowę łącznie 169.500 mieszkań. Liczba zezwoleń na budowę mieszkań w nowym budownictwie zmniejszyła się w budynkach mieszkalnych ogólnie w pierwszej połowie 2017 roku w porównaniu do roku poprzedniego o 4,9 % lub 7.500 mieszkań. Wbrew tendencji zezwolenia na budowę mieszkań w wielorodzinnych domach były lekko na plusie, tj. +1,8%, co dało 1.400 nowych mieszkań. Tym samym liczba zatwierdzonych mieszkań  w wielorodzinnych domach osiągnęła poziom 82.100 mieszkań. Jest to najwyższa wartość w pierwszej połowie roku odnotowana od dwudziestu lat. W 1997 roku były to 117.400 mieszkania. Zezwolenia na budowę mieszkań spadły w domach jednorodzinnych o -9,5%, co dało 4.800 mniej mieszkań i w domach bliźniakach, gdzie odnotowano spadek o -2,2%  (200 mieszkań). Zezwolenia na budowę domów również spadły i to aż o -31,8%, co daje nam 3.900 mniej mieszkań. Również spadła liczba mieszkań, które powinny powstać przez zatwierdzone w pierwszej połowie roku przebudowy i rozbudowy istniejących budynków. Spadek nastąpił o -22,2%, co daje 5.700 mniej mieszkań.

©finanzamt.pl

6,7% mniej upadłości przedsiębiorstw w pierwszej połowie 2017

W pierwszej połowie 2017 roku niemieckie sądy rejonowe zgłosiły 10.246 upadłości przedsiębiorstw. Było to 6,7% mniej niż w analogicznym czasie roku ubiegłego. Takie informacje przekazał Federalny Urząd Statystyczny według tymczasowych wyników. W dziedzinie gospodarki handlu (łącznie z utrzymaniem w dobrym stanie i naprawą pojazdów mechanicznych) dało to w pierwszej połowie 2017 roku na 1793 przypadków najwięcej upadłości przedsiębiorstw. 1712 wniosków o upadłość złożyły przedsiębiorstwa budowlane. W dziedzinie gospodarki świadczących usług wolnych zawodów, ekonomicznych i technicznych zostały zgłoszone 1144 wnioski o upadłość. Prawdopodobnie długi wierzycieli z wnioskowanych upadłości przedsiębiorstw opiewały w pierwszej połowie 2017 roku na niespełna 9,4 miliardów euro, co wynika z danych sądów rejonowych. W pierwszej połowie 2016 roku wyniosły one około 16,0 miliardów euro. Dodatkowo w pierwszej połowie 2017 roku do upadłości przedsiębiorstw zgłoszono 48.142 przypadków pozostałych dłużników (-5,9 w porównaniu do pierwszej połowy 2016 roku). Wśród nich było 36.123 wniosków o upadłość od konsumentów i 10.180 wniosków o upadłość od uprzednio prowadzących działalność gospodarczą, którzy przechodzą postępowanie upadłościowe.

©finanzamt.pl

Szybszy wzrost cen za domy

Boom w nieruchomościach w Niemczech doprowadził do wzrostu cen za mieszkania i domy w wielu miejscach. Mieszkania własnościowe podrożały w okresie od lipca 2016 do czerwca 2017 średnio o 6,5%, o czym poinformował Związek Nieruchomości IVD. Przy badaniu rok temu podano stan mieszkań z normalnym wyposażeniem na plusie 6%. Ceny domów jednorodzinnych podniosły się w całym kraju średnio o 5,4%, a więc bardziej niż w roku ubiegłym, gdzie wzrost wyniósł 4,3%.

©finanzamt.pl

Konsumenci pozostaną optymistyczni

Zgodnie z badaniem konsumenci w Neimczech patrzą obecnie tak optymistycznie w przyszłość jak nigdy dotąd. To wynika z indeksu ufności konsumentów Instytutu Analiz Gospodarczych Nielsen. Dobry nastrój dotyczy zarówno perspektywy zatrudnienia jak i osobistych sytuacji finansowych. W indeksie Nielsen wzrosła łączna wartość Niemiec w porównywalnym roku o 7 punktów na 103 punkty. Było to 18 punktów więcej niż europejska średnia wartość (85 punktów). Liderem indeksu jest Dania z 115 punktami przed Turcją mającą 107 punktów.

©finanzamt.pl

Niski poziom pożyczek federalnych

Władza monetarna Europejskiego Banku Centralnego (EZB) zakupiła w poprzednim miesiącu w ramach swojego programu kupna obligacji tak mało niemieckich państwowych obligacji jak nigdy dotąd.  W sumie w sierpniu  2017 roku dokonała zakupów na kwotę 9,8 miliardów euro. To wynika z danych, które opublikował Europejski Centralny Bank. To jest najsłabszy miesiąc od czasu rozpoczęcia zakup państwowych obligacji z państw euro przez EZB, co ma miejsce od 2015 roku.

©finanzamt.pl

Sklepy dyskontowe podnoszą znacznie ceny masła

Ceny masła ponownie znacznie wzrosły. Sklep Aldi Nord i Aldi Süd zwiększyły na początku miesiąca cenę niemieckich marek masła o 20 centów na 1,99 euro za 250 gramowe opakowanie. O podwyżce poinformowała opinię publiczną gazeta Bild. Oznacza to, że także dla Polaków pracujących w Niemczech wzrosły tam koszty życia.  Zdaniem Aldi Süd była to najwyższa cena od wprowadzenia w 2002 roku waluty euro. Przyczyną wzrostu cen były wyższe ceny zakupu, przede wszystkim tłuszczu.

©finanzamt.pl

Zwolnienie z powodu prywatnego wykorzystania internetu nie jest zgodne z prawem

Europejski Trybunał praw człowieka uregulował prawa pracowników i wydał orzeczenie, w którym stwierdził, iż zatrudnieni nie mogą zostać zwolnieni tak po prostu z powodu prywatnego korzystania z internetu. Oskarżony został rumuński inżynier, który skorzystał prywatnie ze swojego służbowego adresu E-Mail i dlatego został zwolniony z pracy. Niższe instancje nie zrównoważyły wystarczająco interesów przedsiębiorstwa i prawa pracowników w sferze prywatnej. Taki są wydał Europejski Trybunał Praw Człowieka.

©finanzamt.pl

Wzrasta eksport przemysłu elektrycznego

Wyraźny wskaźnik na plusie eksportu w pierwszej połowie roku ożywia ufność dla niemieckiego przemysłu elektrycznego. W pierwszych sześciu miesiącach roku branża eksportowała towary o łącznej wartości 97,5 mld. euro, o czym poinformowało Centralne Stowarzyszenie Przemysłu Elektrotechniki i Elektroniki (ZVEI) we Frankfurcie nad Menem. Były to 10,4% więcej niż w roku ubiegłym. Głównymi odbiorcami niemieckich towarów były w pierwszej połowie roku w dalszym ciągu Chiny (9,1 mld, euro / +17,9%) , USA (8,6 mld./+8,5%) oraz Francja (6,1 mld./+6,7%).

©finanzamt.pl

Stabilna liczba uczniów w określonym zawodzie

Średniej wielkości przedsiębiorstwa biorą na swoje barki przeważającą część wykształcenia zawodowego w Niemczech. Według danych państwowego banku Kfw wspierającego małe i średnie przedsiębiorstwa, firmy  od 2012 roku niezmiennie kształcą około 1,2 milionów młodych ludzi. Liczba uczniów w określonym zawodzie w niemieckiej gospodarce zmniejszyła się w sumie w zeszłym roku na rekordowo niskie 1,32 milionów. W 3,76 milionach średnich przedsiębiorstw w całym kraju pracuje według danych banku około 90 procent wszystkich uczniów.

©finanzamt.pl

Znaczny wzrost wynagrodzenia taryfowego

Zarobki niemieckich pracowników taryfowych znacznie wzrosły w drugim kwartale 2017 roku. Łącznie z premią pracownicy otrzymali według danych Federalnego Urzędu Statystycznego 3,8 procent więcej pieniędzy niż rok temu. Bez premii wzrosły pensje o 3,4 procent. Zostało to zrekompensowane wzrostem o tylko 1,7 procent. Jednakże kwartalna wartość niektórych szczególnych wydarzeń zostanie zniekształcona. Poza podwyżką taryfową, pracownicy landów i gmin otrzymali również solidne wyrównanie pensji za poprzednie miesiące.

©finanzamt.pl

Znowu więcej pasażerów w autobusach i pociągach

Coraz więcej osób w Niemczech korzysta z autobusów i pociągów publicznej komunikacji miejskiej. Liczba pasażerów wzrosła w pierwszej połowie 2017 roku na 5,2 miliardy. Jest to o 1,5 procent więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Informacji te pochodzą od Stowarzyszenia Niemieckich Firm Transportowych. Zauważalnie więcej odnotowano klientów przede wszystkim miejskiej szybkiej kolei, metra, tramwajów oraz pociągów regionalnych. Z kolei w transporcie autobusowym liczba pasażerów wzrosła jedynie poniżej średniej w wyniku słabego obciążenia na wsi. Wpływy z biletów wzrosły według danych o 4 procent na poziom około 6,4 miliarda euro.

©finanzamt.pl

Rezerwy finansowe kas chorych wzrosły a 17,5 miliardy

Rekordowe zatrudnienie i dobra koniunktura napełniają kasy ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego i pozwalają członkom oszczędzać na razie przed wzrostem składek. Ustawowe kasy chorych osiągnęły w pierwszej połowie 2017 roku zysk w wysokości 1,4 miliarda euro. Finansowe rezerwy ustawowych kas chorych wzrosły przez to do połowy roku na około 17,5 miliardów euro.  To wynika z wstępnych raportów kas. W całym roku 2016 zostały osiągnięte dochody w wysokości 1,6 miliardów.

©finanzamt.pl

Producenci maszyn eksportują co raz więcej

Wzrost gospodarki światowej rozkręca transakcję eksportową niemieckich producentów maszyn. W pierwszych sześciu miesiącach eksportowano branże ukierunkowane na eksport maszyn i urządzeń o wartości 82,4 miliarda euro. To był wzrost o nominalne 5,9 procent w przeciwieństwie do roku ubiegłego. O danych poinformowała organizacja międzybranżowa VDMA.

©finanzamt.pl

Gospodarska niemiecka wzrasta o 0,6 procent

Gospodarka niemiecka pozostaje na ścieżce wzrostu. W drugim kwartale 2017 roku wzrósł produkt krajowy brutto w porównaniu do poprzedniego kwartału o 0,6%, jak poinformował w pierwszej ocenie Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden. Na początku roku gospodarka wzrosła według najnowszych obliczeń o 0,7%, nieco bardziej niż na początku ustalano. Wzrost został umiarkowany od kwietnia do czerwca wraz ze wzrostem inwestycji przedsiębiorstw i konsumpcji w kraju.

©finanzamt.pl

 

Duży wzrost obrotów w przemyśle budowlanym

Branża budowlana rozwija się w Niemczech w niesamowitym tempie. Znaczny wzrost obrotów jest najlepszym dowodem na to, iż polskie firmy budowlane mogą na niemieckim rynku budowlanym zdobyć wiele zleceń. Najnowsze dane statystyczne, które zostały podliczone dla miesiąca maja 2017 dowodzą, iż w miesiącu tym obroty w głównym przemyśle budowlanym były  o 12,8% wyższe niż w maju roku 2016. Jak informuje Federalny Urząd Statystyczny, w maju 2017 roku w głównym przemyśle budowniczym było o 3,1 % więcej osób zatrudnionych niż w roku ubiegłym o tej samej porze. Na podstawie tych danych widać, jak dobrze prosperuje w tej chwili budowlanka w Niemczech. Silny wzrost obrotów z dwucyfrową stopą wzrostu ukazał się w prawie wszystkich obszarach głównego przemysłu budowlanego. To odnosiło się również do obydwu ważnych działów gospodarki przemysłu budowlanego, tj. budownictwa podziemnego, gdzie wzrost obrotów wzrósł o +13,7% w stosunku do maja 2016 oraz budownictwa naziemnego, które w tym samym okresie odnotowało wzrost o +13,3%. Na dzień dzisiejszy nie są jeszcze znane dane z miesięcy letnich, tj. czerwca, lipca i sierpnia. W tych miesiącach budowlanka notuje wysokie obroty z uwagi na szczyt sezonu.

©finanzamt.pl

Ochrona środowiska wypracowała 66 miliardów euro obrotu

Działania na rzecz ochrony środowiska są w Niemczech ważnym czynnikiem gospodarczym, który napędza koniunkturę. Jak informuje Federalny Urząd Statystyczny, w roku 2015 zakłady produkcyjne firm jednoosobowych i sektory usług w Niemczech osiągnęły 66 miliardów euro obrotu w zakresie towarów, robót i usług na rzecz środowiska. Do najważniejszych składników zaliczały się środki mające na celu polepszenie zarówno wydajności, jak i oszczędzanie energii (19,8 miliardów euro) oraz środki służące do użytkowania energii odnawialnej (16,5 miliardów euro). To są aktualnie najważniejsze trendy w zakresie ochrony środowiska.  Gospodarka ochrony środowiska jest nastawiona w Niemczech w głównej mierze na rynek krajowy, co stanowi odzwierciedlenie w danych Federalnego Urzędu Statystycznego. W ten sposób osiągnięto w roku 2015 aż 41,4 miliardy euro obrotu (w przeliczeniu 62,7%), co stanowi prawie dwie trzecie obrotów całej branży ochrony środowiska. Jedynie 24,6 miliardów euro przypadło na eksport towarów, robót i usług w zakresie ochrony środowiska. Tylko niewiele sektorów składających się na ochronę środowiska wykazało wyższy udział obrotów z eksportu. W tym wąskim gronie są przykładowo dobra i usługi w zakresie energii wodnej i morskiej, gdyż w w tych sektorach aż 87,5 % obrotów stanowił eksport. Produkcja towarów, robót i usług dla ochrony środowiska wpływa również na zatrudnienie i tym samym jest ważnym czynnikiem odbijającym się na rynku pracy. W roku 2015 było w Niemczech 260.000 osób zatrudnionych w gospodarce ochrony środowiska. 174.000 osób w branży, a więc ponad dwie trzecie z ogółu zatrudnionych, pracowało w lokalnych jednostkach produkcyjnych. W przemyśle budowlanym było zatrudnionych nieco ponad 45.000 osób, w sektorze usługowym około 37.000, a w pozostałych branżach zatrudnionych było 2.000 osób. W Niemczech jest sporo ofert pracy dla specjalistów z zakresu ochrony środowiska. Niemiecki rynek pracy jest w stanie przyjąć polskich pracowników, którzy wykazują chęć podjęcia zatrudnienia nad Renem. Branża ochrony środowiska jest na tyle perspektywiczna, że stwarza potencjalnym pracownikom duże możliwości rozwoju.

©finanzamt.pl

Niewielki spadek produkcji

Produkcja w przemyśle wytwórczym obniżyła się według wstępnych danych Federalnego Urzędu Statystycznego o 1,1% pod względem czynników takich jak ceny, sezon i dzienna praca. Dane te dotyczą czerwca 2017 roku w stosunku do poprzedniego miesiąca. Z kolei w maju 2017 odnotowano wzrost o 1,2% w stosunku do kwietnia 2017. Produkcja przemysłowa w czerwcu 2017 spadła na tle poprzedniego miesiąca o 1,4 %. W obrębie przemysłu zmniejszyła się produkcja dóbr inwestycyjnych o 1,9 %, a produkcja dóbr pośrednich o 1,2%. Biorąc pod uwagę dobra konsumpcyjne spadła produkcja w porównaniu do ubiegłego miesiąca o 0,7%. Poza przemysłem wytwarzanie energii było w czerwcu 2017 o 1,4% wyższe niż w maju 2017, natomiast produkcja budowlana spadła o 1,0%. Mimo drobnego spadku sytuacja jest bardzo stabilna.

©finanzamt.pl

Prawie co czwarty pracownik jest zatrudniony na zasadzie Minijob

Polacy pracujący w Niemczech niechętnie podejmują prace, za które płaci się 450 euro. Dane z niemieckiego rynku pracy pokazują jednak, iż 23% pracowników najemnych zatrudnionych w Niemczech pracowało na koniec roku 2016 na zasadzie Minijob. To aż 7.630.000 pracowników! Wynika to z danych Federalnej Agencji Pracy, która oblicza nie tylko liczbę zatrudnionych, ale także rodzaj świadczonej pracy. Według tych samych danych 22% osób zatrudnionych było starszych niż 60 lat. Ich udział zwiększył się od roku 2006 aż o 48%. Sama liczba osób zatrudnionych na zasadzie Minijob dla grupy wiekowej powyżej 65 roku życia wzrosła w ostatnich dziesięciu latach aż o 38% do liczby ponad jednego miliona.

©finanzamt.pl

Wzrost w niemieckim eksporcie

W czerwcu 2017 wyesportowano z Niemiec towary o łącznej wartości 107,2 miliarda euro, natomiast wartość importowanych towarów była na poziomie 84,9 miliarda euro. Jak na podstawie wstępnych wyników informuje Federalny Urząd Statystyczny, niemiecki eksport był w czerwcu 2017 roku o 0,7% wyższy niż w czerwcu 2016 roku. Z kolei import zwiększył się w tym czasie aż o 3,6%. Biorąc pod uwagę miesiąc maj 2017 roku, zmniejszył się o 2,8% eksport dostosowany do sezonu i kalendarza. Trzeba także zauważyć, że ciągu tego samego okresu 12 miesięcy import obniżył się o 4,5%. Bilans handlu zagranicznego zakończył nadwyżkę w czerwcu 2017 roku w wysokości 22,3 miliardów euro. W czerwcu 2016 saldo bilansu handlu zagranicznego wynosiło +24,5 miliarda euro. Uzależniona od kalendarza i sezonu nadwyżka tego bilansu wynosiła w czerwcu 2017 aż 21,2 miliardów euro. Biorąc pod uwagę bilans handlu towarami łącznie z uzupełnieniem do handlu zagranicznego (+24,1 miliarda euro), usług (-1,5 miliarda euro), podstawowych dochodów (+4,6 miliarda euro) i drugorzędnych dochodów ( -3,6 miliarda euro) według wstępnych obliczeń Niemieckiego Banku Federalnego ukończono bilans handlowy w czerwcu 2017 z nadwyżką w wysokości 23,6 miliarda euro. W czerwcu 2016 niemiecki bilans handlowy wykazał saldo aktywne w wysokości 24 miliardów euro. W państwach członkowskich Unii Europejskiej w czerwcu 2017 eksportowane towary wyniosły wartość 63,9 miliarda euro, a importowano towary o wartości 56,1 miliarda euro. Eksport towarów poza UE wyniósł w czerwcu 2017 wartość 43,3 miliarda euro, natomiast import z krajów spoza Unii Europejskiej wyniósł 28,8 miliarda euro. W przeciwieństwie do czerwca roku 2016 zmniejszył się eksport do krajów spoza Unii Europejskiej i to o 1,7%. Import spoza UE wzrósł z kolei aż o 7,5%.

©finanzamt.pl

Deutsche Bank zarabia coraz więcej

Czołowy niemiecki bank - Deutsche Bank - zarabia coraz więcej pieniędzy na transakcjach pieniężnych i to pomimo spadku transakcji na głównych rynkach kapitałowych. W drugim kwartale 2017 roku wynik przed opodatkowaniem podwoił się i wskoczył na poziom 822 miliona euro, o czym opinię publiczną poinformował bank. Zyski Deutsche Bank za ten sam okres wyniosły 466 miliona euro, a wynik ten trzeba uznać za naprawdę dobry. Do końca 2017 roku Deutsche Bank może osiągnąć obrót w wysokości nawet 9 miliardów euro, a wypracowany zysk około 200 milionów euro. Ta prognoza powoduje, że Deutsche Bank wiele zyskał w oczach inwestorów i kapitałodawców.

©finanzamt.pl

Audi planuje zaoszczędzić miliardy

Audi chce obniżyć koszty rozwoju aż o kwotę 10 miliardów euro. Wszystko za sprawą  programu ,,Strategia 2025”, która przewiduje przestawienie części produkcji na auta napędzane prądem. O sprawie opinię publiczną poinformował ,,Handelsblatt”. Rozwój nowych pojazdów powinien kosztować w przyszłości tylko połowę, a tym samym zwiekszą się zyski producenta samochodów. Cel ten zostanie osiągnięty dzięki wspólnej platformie z Porsche w ramach produkcji nowych samochodów elektrycznych.

©finanzamt.pl

W Niemczech spada sprzedaż piwa

Sprzedaż piwa spadła w pierwszej połowie roku 2017 w porównaniu do roku ubiegłego o 2,1%, co stanowi 1 milion hektolitrów. Jak informuje Federalny Urząd Statystyczny, istniejące w Niemczech browarstwo i składy piwa sprzedały w pierwszej połowie roku 2017 około 46,8 milionów hektolitrów piwa. W liczbach tych nie zostały zawarte ceny piwa bezalkoholowego, napojów słodowych, jak i importowanych piw z krajów nienależących do Unii Europejskiej. Piwo w miksie z lemoniadą, colą i sokami owocowymi oraz innymi bezalkoholowymi dodatkami  stanowiły w pierwszej połowie roku 2017 roku 4,5% całej sprzedaży piwa, co daje 2,1 mln hektolitrów napojów. 81,7% całego zbytu piwa było przeznaczone na konsumpcję krajową i zostało opodatkowane. Sprzedaż krajowa spadła w porównaniu do pierwszej połowy roku 2016 o 1,2% na poziom 38,8 mln hektolitrów.

©finanzamt.pl

Redukcja etatów w Commerzbank spowodowała stratę

Redukcja tysiąca stanowisk pracy odbijała się stratami w Commerzbank w drugim kwartale 2017 roku. Straty są dużo większe niż się tego spodziewano. Generalnie rzecz biorąc powstała strata w wysokości 637 miliona euro, gdyż zysk wyniósł 2015 milionów euro w tym samym okresie roku poprzedniego. Commerzbank zapowiedział, do 2020 roku zostanie w sumie zlikwidowanych 9600 miejsc pracy na pełnym etacie.

©finanzamt.pl

Wakacje w Uni Europejskiej

W ubiegłych latach wczasowicze mogli w korzystnej cenie spędzić urlop w Bułgarii. Według aktualnych danych Eurostat ceny za nocleg i restauracje w Bułgarii w 2016 były o 50% niższe niż w Niemczech. Podobnie przedstawia się sytuacja w Rumunii, gdzie ceny są o -52% niższe. Poza tym urlopowicze mogli zaoszczędzić w Chorwacji i Portugalii, gdzie w roku 2016 za gościńce i hotele płacono 34% do 31% miej niż w Republice Federalnej Niemiec. Jednak w wielu miastach Unii Europejskiej noclegi i restauracje są droższe niż w Niemczech. Sytuacja taka jest między innymi we Francji (+7%) i Irlandii (+10%). Największe koszty turyści odczują w północnej Europie, gdzie poziom cen noclegów w Danii jest o 38% wyższy niż w Niemczech, a w Szwecji o 32%. W całej Europie najdrożej można było spędzić urlop w Szwajcarii (+53%) i Islandii (+49%).

©finanzamt.pl

Skutki wysokich składek ubezpieczeń społecznych

Pracodawcy ostrzegają przed utratą pracy przez rosnące składki na ubezpieczenie społeczne. Każdy dodatkowy punkt składki będzie według szacunkowych obliczeń kosztował długoterminowo aż do roku 2040 około 90.000 miejsc pracy! Dane te przedstawiła Konfederacja Stowarzyszeń Niemieckich Pracodawców, powołując się na swoje badania prognozowe. Całkowita wysokość składki na kluczowych czterech ubezpieczeniach socjalnych nie może jednak przekroczyć pułapu 40 procent wynagrodzenia brutto pracowników.

©finanzamt.pl

Większe zyski Deutsche Bahn

W pierwszej połowie roku nastąpił wzrost sprzedaży i zysków Deutsche Bahn (niemiecka kolej). Rekord osiągnięto w liczbie pasażerów na trasach długodystansowych. Według danych podanych przez państwowy koncern w Berlinie, w porównaniu z tym samym okresem z 2016 roku sprzedaż wzrosła o 5,2 procent w liczbie 21,1 miliarda euro na dzień. W ruchu dalekobieżnym kolej osiągnęła nowy rekord w liczbie pasażerów. W pierwszych sześciu miesiącach przetransportowano 68 milionów podróżnych, co stanowiło o 2,4 procent więcej, niż w pierwszej połowie roku 2016. Od ubiegłego roku Deutsche Bahn znów jest rentowna.

©finanzamt.pl

Wzrost liczby zatrudnionych w przemyśle

Pod koniec maja 2017 w Niemczech w jednostkach produkcyjnych zatrudniających od 50 osób w wzwyż zatrudnionych było prawie 5,5 miliona osób. Jak wstępnie podaje Federalny Urząd  Statystyczny była to liczba około 78.000 pracowników, większa o 1.4% niż w maju ubiegłego roku. Tym wynikiem sektor produkcyjny osiągnął w maju 2017 najwyższy poziom zatrudnienia od stycznia 2005 roku. W maju 2017 w porównaniu z majem 2016 najbardziej wzrosła liczba pracowników zatrudnionych w produkcji wyrobów spożywczych, bo aż o 3,4%. Znacznie wyżej niż przeciętnie podwyższyła się również liczba pracowników w produkcji urządzeń elektrycznych ( +3,0%), jak również w produkcji nośników pamięci i wszelkiego rodzaju wyrobów elektronicznych oraz optycznych (+0,2%). Nieco powyżej średniej, bo z wynikiem + 1,8% wzrosła liczba pracujących zarówno w produkcji wyrobów z gumy i tworzywa sztucznego, jak i w produkcji wyrobów metalowych. W produkcji metali w porównaniu do tego samego miesiąca roku ubiegłego nastąpił spadek pracowników (-0,3%).  Porównując  z  tym samym miesiącem roku ubiegłego liczba godzin przepracowanych w maju 2017 wzrosła o 10,7% do 721 milionów godzin. Należy również uwzględnić, że zależnie od landu doszło do dwóch dodatkowych dni roboczych w roku 2017 w porównaniu z rokiem 2016. Płace dla pracujących w sektorze produkcyjnym wyniosły około 24,7 miliardów euro, a w porównaniu z poprzednim miesiącem stanowi to wzrost o 3,1%.

©finanzamt.pl

Dochody zajazdów gościnnych z maja 2017 skorygowane i są wyższe o 1,4% niż w roku 2016

Przemysł hotelarski w Niemczech po uwzględnieniu inflacji przyniósł zyski o 1,4% większe niż w maju 2016. Jak podaje Federalny Urząd Statystyczny dochód wzrasta nominalnie (bez uwzględnienia inflacji) o 3,1 %. Noclegownie wykazały  w porównaniu maja 2017 do maja roku 2016 obroty wyższe o 5,0%  (realnie) i 6,7% (nominalnie). W ujęciu realnym sprzedaż w gastronomii spadła w maju 2017 o 1,0% i wzrosła nominalnie o 0,8% w porównaniu z majem 2016. W sektorze gastronomii i cateringu sprzedaż wyniosła realnie 5,5%, a nominalnie 7,5% w porównaniu z wartością z maja roku 2016. Od stycznia do maja 2017 przychód w przemyśle restauracyjnym wzrósł w porównaniu do poprzedniego sezonu realnie o 0,1 % i nominalnie o 1,9%. Według kalendarza i sezonowej korekty (Verfahren Census X-12-ARIMA) przychód w maju 2017 wzrósł w porównaniu z kwietniem 2017 o 0,5% realnie oraz o 0,7% nominalnie. Jak widać na podstawie przytoczonych danych branża hotelowa i gastronomiczna funkcjonuje w Niemczech na dobrym poziomie.

©finanzamt.pl

Pracownicy na urlopie są dostępni dla swoich pracodawców

71 procent pracowników w Niemczech pozostaje także w trakcie urlopu do dyspozycji pracodawcy. Wynika to z aktualnej ankiety Bitkom Research. Jednak w trakcie wakacji maile służbowe odczytuje tylko czterech na dziesięciu pracowników (38 procent), 58- względnie, a  59 procent jest dostępnych przez Messenger’a bądź też Whatsapp’a . Najwyższy stopień dostępności notuje się u osób w wieku od 30 do 49 lat. Do badań przystąpiło 1000 osób, z czego 346 osób to osoby zatrudnione, które w czasie wakacji wyjadą na urlop.

©finanzamt.pl

Konzern VW sprzedaje więcej samochodów

W pierwszej połowie roku 2017 koncern Volkswagen zwiększył nieznacznie sprzedaż swoich samochodów. Do połowy czerwca VW sprzedał 5,2 miliona samochodów swoim klientom. Jest to liczba o 0,8 % większa w porównaniu z rokiem 2016. W porównaniu z czerwcem ubiegłego roku tegoroczna dostawa wzrosła o 4,2 procent do liczby 921.000 nowych samochodów, co wynika z danych przedstawionych przez koncern. Warto dodać, że samochody Volkswagena stanowią jedne z ulubionych pojazdów wśród Polaków.

©finanzamt.pl

 

Strona 1 z 23

«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»
Copyright © 2009-2017 Finanzamt.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zakaz kopiowania. Wykorzystywanie tekstów wymaga opłacenia licencji.