Z OSTATNIEJ CHWILI

Polska firma bierze szturmem niemiecki rynek

Jak zgodnie informują największe media w Niemczech, polska firma z siedzibą we Wrocławiu ma przejąć na niemieckim rynku 144 oddziały największej na świecie sieci kawiarni. To nie pierwszy taki przypadek w ostatnich miesiącach, że polska firma szturmem bierze rynek w Niemczech. Jak pokazują ostatnie tendencje rynkowe, polskie przedsiębiorstwa coraz śmielej poczyniają sobie na wymagającym rynku w Niemczech. Przede wszystkim kupują już istniejące przedsiębiorstwa, a następnie rozwijają je. Ten model działa z powodzeniem w wielu branżach.


Chcesz uzyskać sukces w biznesie w Niemczech? Wejdź na portal: www.zollamt.pl

 

Bayern blisko wielkiego sukces finansowego

Bardzo dobre wieści finansowe napłynęły od najbardziej utytułowanego klubu piłkarskiego w Niemczech. Jak poinformował FC Bayern München oraz UEFA, za udział Bawarczyków w półfinałach Ligi Mistrzów od Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA) niemiecki klub otrzyma gratyfikację finansową w wysokości 7 milionów euro. Dotychczasowe premie za udział w Champions League aktualnego mistrza Niemiec wzrastają do 38 milionów euro. Łączne przychody klubu w tej edycji Ligi Mistrzów wyniosły już 90 milionów euro. Zdobycie tytułu w dniu 28 maja w Mediolanie będzie dla bawarskiego klubu potwierdzeniem kolejnych 15 milionów euro dochodu. Jako przegrani otrzymaliby 10,5 miliona euro. W ubiegłym sezonie Bayern, jako półfinalista otrzymał 49.865 milionów euro premii z UEFA. W sezonie 2015/2016 rozkłady zysków znacznie wzrosły, a startowe 32 uczestników fazy grupowej wzrosło do dwunastu milionów euro.

©finanzamt.pl

Inflacja w Niemczech wyższa niż oczekiwano

Kupujecie Państwo w Niemczech produkty, usługi lub korzystacie z możliwości zakupu papierów wartościowych?  Złe informacje napływają z Niemiec dla konsumentów i oszczędzających. Wyższe niż oczekiwano dane na temat inflacji niemieckiej zwiększyły ceny niemieckich obligacji skarbowych. Rentowność obligacji dziesięcioletnich była na poziomie 0,16 procenta. Niemieckie ceny konsumpcyjne wzrosły zaskakująco silnie w marcu. Sytuacja roczna inflacji wyniosła 0,3 procent. Jednak oczekuje się, że inflacja utrzyma się w najbliższych miesiącach na tym samym poziomie, co przewidują specjaliści na podstawie danych niemieckiego Urzędu Statystycznego.

©finanzamt.pl

Pracownicy call center Telekom zapowiadają strajk

Polacy korzystający w Niemczech z operatora jakim jest Telekom, mogą mieć przejściowe kłopoty z obsługą w wybranych punktach operatora w Bawarii.  Związek zawodowy Verdi poinformował, że wezwał pracowników Telekom z całej Bawarii do rozpoczęcia strajku zbiorowego. Około 380 pracowników obsługi klienta i sprzedaży chce przez cały dzień strajkować. Są to według Verdi zwłaszcza lokalizacje Schweinfurt, Norymberga, Augsburg i Weiden. Tego samego dnia w Bonn mają się rozpocząć rozmowy zbiorowe w nowej rundzie negocjacji.  Związek zawodowy domaga się od Telekom między innymi wzrostu płac o pięć procent i wykluczenia umownego przymusowych zwolnień. Telekom w ostatnich negocjacjach oferował podniesienie płac w dwóch etapach o 2,8 procenta.

©finanzamt.pl

Zmiany opłat abonamentowych za radio i telewizję

Dobra informacja dla osób, które mają w Niemczech telewizor lub odbiornik radiowy. Opłata radiowo-telewizyjna będzie wkrótce mniejsza. Plan jest taki, by od pierwszego stycznia 2017 roku gospodarstwa płaciły o 30 centów miesięcznie mniej niż dotychczas. Według obecnego projektu opłata miesięczna będzie wtedy wynosiła 17,20 euro. Komisji określająca potrzeby finansowe nadawców poinformowała opinię publiczną, że jest za ustanowieniem nowych cen na okres czterech lat. Może się jednak okazać, że zmiany mające wejść w życie z dniem 1 stycznia 2017 nie zostaną wcale wdrożone. Wtedy nowe rozporządzenia wejdą w życie z dniem 1 kwietnia 2017. Na odłożenie w czasie mogą mieć wpływ parlamentarne procedury ratyfikacji.

©finanzamt.pl

 

Planowane zmiany w kwestii wypłacania emerytur

Bardzo ważna informacja dla osób, które już otrzymują bądź w przyszłości będą otrzymywały emeryturę za pracę wykonywaną w Niemczech. Pojawiły się nowe plany zmian emerytalnych, które to docelowo mają wejść w życie z końcem 2017 roku, a obejmą także Polaków pracujących legalnie w Niemczech. Chodzi o zwiększenie wysokości wypłacanych świadczeń.  Jako zgodnie informuje niemiecka prasa powołując się na źródła rządowe, powodem konieczności wprowadzenia zmian jest coraz większa liczba pracowników kończących pracę zawodową w wieku emerytalnym z emeryturą w wysokości ok. 800 euro. To niewiele, aby starczyło emerytowi na utrzymanie się w Niemczech, gdzie jak wiemy są np. bardzo drogie mieszkania. Obecnie takim stanem rzeczy dotkniętych jest 28 % mężczyzn i 70 % kobiet będących na emeryturze. W tej sytuacji poziom emerytur spadnie z obecnego 47,6% od wynagrodzenia do poziomu 44%. Świadczenia emerytalne są w Niemczech opodatkowane. Podatek od emerytur pogarsza już w tej chwili sytuację około 3,8 miliona emerytów. Dla przykładu: emeryci musieli w roku 2011 zapłacić niemieckiemu fiskusowi średnio około 724 euro rocznie! Spekuluje się, że zostanie obniżony podatek od emerytur, a tym samym podwyższy się poziom emerytur do 56%. Niestety pociągnie to za sobą istotną zmianę – składka emerytalna wzrośnie z 18,7% aż do 26 %, co w rezultacie odczuje na własnej kieszeni każda osoba zatrudniona w Niemczech i odprowadzająca tam składki ubezpieczeniowe. Tym samym Polak pracujący legalnie w Niemczech i tam odprowadzający podatki oraz składki ubezpieczeniowe musi liczyć się z większymi obciążeniami finansowymi, ale za to jego emerytura po nabyciu do niej prawa będzie wyższa.

©finanzamt.pl

Nieznaczny wzrost cen w Niemczech

Uwaga osoby robiące w Niemczech zakupy: poziom cen w ostatnim czasie nieznacznie wzrósł. Miały na nie niego wpływ niedawno obchodzone święta wielkanocne. Ceny konsumpcyjne wzrosły o 0,3 procent w marcu w porównaniu do poprzedniego miesiąca jak podał do wiadomości Federalny Urząd Statystyczny. Tak wczesny tegoroczny termin świąt nie wywindował zbyt drastycznie cen w tym roku. Jedynie ceny imprez turystycznych znacząco wzrosły. W miesiącu lutym inflacja stała na poziomie zero, stawki były w stagnacji. W marcu koszty utrzymania były wyższe o 0,8 procenta w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Podobnie jak w ostatnich miesiącach, niskie ceny energii znacząco przyczyniły się do niskiej inflacji. Ceny za energię w marcu były o 8,9 procenta niższe niż przed rokiem, co wynika przede wszystkim z gwałtownego spadku cen ropy naftowej.

©finanzamt.pl

Rekord przejęć i fuzji w Niemczech

W ubiegłym roku w Niemczech na rynku M&A było tak wiele fuzji i przejęć przedsiębiorstw jak nigdy wcześniej. Liczba transakcji wzrosła w 2015 roku o niesamowite 57 procent!!! Statystycy z PWC doszukali się w roku 2015 ponad 2.500 transakcji dotyczących przedsiębiorstw, o czym opinię publiczną w Niemczech poinformował FAZ. Daje to o 400 więcej transakcji niż w dotychczas rekordowym pod względem fuzji i przejęć roku 2007. Jak mówią eksperci, Niemcy to najbardziej atrakcyjny kraj w Europie do dokonywania fuzji i przejęć na najbliższe lata. Przede wszystkim stabilny rynek w Niemczech powoduje, iż łatwiej niż w innych krajach można dokonać analiz gospodarczych. Co ciekawe, obecnie to zagraniczni inwestorzy są coraz bardziej aktywni na niemieckim rynku przejęć i fuzji. Ich udział wzrósł do 54 procent. Głównym powodem takiego stanu rzeczy są korzystne warunki finansowania. Ponadto niemiecki krajobraz korporacyjny jest interesujący dla nabywców, ponieważ wielu światowych liderów już teraz ma swoje siedziby na terenie Niemiec. Według prognoz rok 2016 ma być równie silny pod względem ilości fuzji i przejęć jak rok 2015. Tutaj rodzi się szansa dla polskich firm działających lub zamierzających podjąć działalność na terenie Niemiec. Przejęcie niemieckiego przedsiębiorstwa jest opcją dla wielu polskich inwestorów pragnących rozwinąć swoje interesy między Odrą a Renem.

©finanzamt.pl

Sprzedaż w firmie Henkel na poziomie poniżej 20 miliardów euro

Jak pokazują prognozy koncernu Henkel, to znane przedsiębiorstwo działające w branży chemicznej z całym prawdopodobieństwem w roku 2016 nie osiągnie swojego celu rocznej sprzedaży generując roczny wynik sprzedażowy na poziomie 20 miliardów euro. W roku 2015 Henkel był bliski osiągnięcia tego celu. Rok ubiegły został zakończony z wynikiem sprzedażowym 18,1 miliarda euro. Natomiast prognozy są pewne co do osiągnięcia celu zarobkowego u producenta Henkel. Przewidziany wzrost skorygowany o zysk na akcje uprzywilejowane wynosi średnio 10 procent rocznie. To pokazuje, że prognozy dla niemieckiego koncernu chemicznego są jak najlepsze. To powinno ucieszyć Polaków pracujących w zakładach Henkel. Dla przypomnienia – koncert Henkel produkuje środki piorące, środki czystości, kosmetyki pielęgnacyjne, kosmetyki zapachowe, kleje konsumenckie, chemię budowlaną, a także specjalizuje się w technologiach i usługach przemysłowych. Polacy znają koncern Henkel głównie za sprawą bardzo popularnego proszku do prania o nazwie Persil.

©finanzamt.pl

BOSCH zmniejsza zatrudnienie

Spółka zależna Boscha – Bosch AS – w pogoni za nowymi technologiami chce ostro obciąć koszty. Ma to się odbić na pracownikach zatrudnionych w tej spółce. Jeżeli produkcja pomp hydraulicznych do pojazdów użytkowych w Bietigheim-Bissingen rzeczywiście przeniesie się do Berlina, wtedy w niemieckiej spółce straci pracę 300 osób z obecnie 480 pracujących. O takim scenariuszu informują dwie gazety ze Stuttgartu, tj. „Stuttgarter Zeitung“ oraz „Stuttgarter Nachrichten“. Rzecznika spółki sukcesywnie odmawia komentarza na temat planowanego przenoszenia miejsc pracy.  W poniedziałek 11.04.2016 nastąpiły pierwsze negocjacje z Unią (związkami zawodowymi). Kto pracuje w zakładach Boscha w Bietigheim-Bissingen powinien mieć się na baczności, gdyż może zostać objęty redukcją etatów. Z drugiej zaś strony Polacy czasowo zatrudnieni w Niemczech mogą skorzystać na przeprowadzce do Berlina, gdyż w przypadku podjęcia zatrudnienia w nowej fabryce, będą mieli o wiele bliżej do domu w Polsce.

©finanzamt.pl

Apteczno-Kosmetyczny gigant Rossmann rośnie w siłę

Sieć sklepów Rossmann powiększa swoją siłę za granicą dwa razy szybciej niż w Niemczech. Podczas gdy wzrost sprzedaży odnotował trzeci rok z rzędu mniejszą dynamikę na rynku krajowym, to poza granicami Niemiec obrót znów ostro poszedł w górę. Sprzedaż zagraniczna wzrosła w 2015 roku o 14 procent, prawie dwa razy szybciej niż dochody w Niemczech. Jak podała sieć, obroty Rossmanna w Niemczech to ponad dwa miliardy euro, co stanowi prawie jedną czwartą całkowitych obrotów z 7,9 miliarda euro, jakie osiągają sklepy za granicą. Polska to kraj, w którym Rossmann osiąga poza granicami Niemiec największy obrót. Na terenie Polski znajduje się 1.264 sklepy samoobsługowe. Drogerie Rossmann są także w Czechach, na Węgrzech, w Albanii oraz w Turcji.

©finanzamt.pl

Niemiecka produkcja odnotowała mniejszy spadek

Manufacturing produkcji spadł w Niemczech w lutym z powodu słabego popytu na dobra inwestycyjne i konsumpcyjne. Na tak mały spadek miała wpływ łagodna pogoda, zwłaszcza w sektorze budownictwa. Ogólnie rzecz ujmując produkcja przemysłowa w lutym spadła o 0,5 procenta w porównaniu do stycznia, co ogłosił Federalny Urząd Statystyczny. Eksperci prognozowali aż 1,8 procentowy spadek. Jednakże w porównaniu do roku ubiegłego poziom produkcji wzrósł w luty o 1,3 procenta. W przemyśle produkcja dóbr inwestycyjnych i konsumpcyjnych spadła o jeden procent. Natomiast produkcja dóbr pośrednich podniosła się lekko. Produkcja energii zmniejszyła swój poziom, a produkcja budowlano-montażowa wzrosła.

©finanzamt.pl

Nokia likwiduje tysiące miejsc pracy

Koncern Nokia wprowadza ogromny program oszczędnościowy, w którym głównym punktem jest zlikwidowanie wielu tysięcy miejsc pracy w okresie przejściowym. Sytuacja jest konsekwencją przejęcia konkurencyjnej marki Alcatel-Lucent. W Niemczech do końca 2018 roku ma być zlikwidowanych w sumie 1.400 miejsc pracy, w Finlandii zaś 1.300, co ogłosili przedstawiciele koncernu Nokia. Koszty jakie mają być zmniejszone do 2018 roku to aż 900 milionów euro. Około 1.250 miejsc pracy powinno być usuniętych do końca 2017 roku. To właśnie te oszczędności mają mieć wpływ na badania i rozwój w firmie Nokia. Jak mówią jej przedstawiciele, firma musi się skupić na przyszłych technologiach.

©finanzamt.pl

 

W niemieckich firmach budowlanych trwa ożywienie

Silny popyt i niskie oprocentowanie kredytów hipotecznych w 2015 roku pobudziły branżę budownictwa mieszkaniowego w Niemczech. Według Federalnego Urzędu Statystycznego aż 300.000 nowych mieszkań zostało wprowadzonych na rynek. Jest to pierwszy raz tak duża Ilość począwaszy od 2000 roku. Ogólnie rzecz biorąc liczba ta wzrosła o 8,4 procent do około 309.000 domów. Rozpoczęte w 2009 roku pozytywne zmiany w budownictwie mieszkaniowym mają swoje odzwierciedlenie na rynku budowlanym właśnie teraz. Szczególnie wyraźny wzrost był w pozwoleniach na budowę budynków mieszkalnych, bo aż o 6,9 procent. W przypadku domów jednorodzinnych to wzrost o 8,1 procent. Zezwolenia dla domów dwurodzinnych wzrosły o 5,3 procent.

©finanzamt.pl

Premie dla pracowników zatrudnionych w Porsche

Świetna wiadomość dla osób zatrudnionych w fabrykach Porsche w Niemczech. Pracownicy zakładów Porsche otrzymają premie, które to zawdzięczają bardzo dobremu wynikowi finansowemu w 2015 roku. Porsche osiągnęło w 2015 roku dużo lepszy wynik, niż w roku 2014. Prawie 20 tys. osób, które pracowały przy samochodach sportowych i terenowych w Stuttgarcie i Lipsku dostaną premię za swoją dobrą pracę wykonaną w ubiegłym roku. Przewidziane premie wynoszą 8.911 euro na głowę, co daje o 311 euro więcej niż w roku poprzednim. Bonus podzielony jest na nagrody pieniężne (8.211 euro) oraz zasiłek emerytalny (700 euro). Pracownicy zatrudnieni w niepełnym wymiarze czasu pracy otrzymają kwoty odpowiednio niższe. Kwota 8.911 euro jest nawiązaniem do sportowego modelu Porsche 911. Korzyści w Porsche AG w Stuttgarcie otrzyma około 15.600 pracowników, natomiast w spółce zależnej Porsche w Lipsku z premii skorzysta około 3.800 osób. Porsche ma najlepszy rok finansowy w historii firmy. Sprzedaż wzrosła o jedną czwartą do 21,5 miliarda euro, zysk po opodatkowaniu wzrósł o sześć procent do 2.335 miliarda euro. Spółka dominująca VW do niedawna nagradzała swoich pracowników bonusem 5.900 euro na osobę. Ze względu na skandal z emisją spalin spółka odniosła straty. Jednak VW i Rada zgodziły się na pewnego rodzaju dowód uznania dla pracowników w formie pieniężnej, jednakże dokładna kwota wypłacana poszczególnym pracownikom nie jest jeszcze ustalona.

©finanzamt.pl

Niemiecka koleje ze znaczną stratą w roku 2015

Straty jakie odnotowały niemieckie koleje osiągnęły poziom 1,3 miliarda euro, co ogłosiło Deutsche Bahn. Jest to pierwszy deficyty od dwunastu lat. Rok wcześniej grupa osiągnęła zysk w wysokości 988 milionów euro. Przyczyny strat to koszty specjalnej amortyzacji w kolejowych przewozach towarowych i specjalnych opłat z tytułu restrukturyzacji koncernu. Przychody grupy wzrosły o 1,9 procent do rekordowego poziomu 40,5 miliarda euro. Już teraz koncern zainicjował restrukturyzację oraz program Kolej Przyszłości.

©finanzamt.pl

Wzrost sprzedaży w branży hotelarskiej

Branża hotelarska w Niemczech ogłosiła wzrost sprzedaży w roku 2016. Restauratorzy i hotelarze w styczniu 2016 roku pod uwzględnieniu inflacji odnotowali wzrost o +1,7 procenta w stosunku do miesiąca poprzedniego. Z wyjątkiem zmian cen wzrost wyniósł 4 procent. Hotele zarejestrowały silny wzrost o 3,3 procenta w ujęciu realnym. Obroty w gastronomii wzrosły realnie o +0,9 proc. Badanie Urzędu Statystycznego w Wiesbaden obejmowało przedsiębiorstwa o obrotach co najmniej 150.000 EUR rocznie. W roku ubiegłym wzrost wydatków w sektorze był największy od 1994 roku. A to daje całej branży hotelarskiej i restauratorskiej bardzo dobre widoki na cały rok 2016.

©finanzamt.pl

Niemiecka branża sprzedaży detaliczna z zyskiem

Wyraźny wzrost sprzedaży w miesiącu lutym odnotował sektor sprzedaży detalicznej. Jednym z powodów był dłuższy miesiąc (o jeden dzień w porównaniu do trzech poprzednich lat). W roku przestępnym lutowy wynik sprzedaży wzrósł w porównaniu do lutego 2015. W podsumowaniu tegoroczny luty osiągnął wzrost sprzedaży na poziomie 5,4 procenta, co podał do publicznej wiadomości Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden. Tak korzystna wartość wynikła zarówno w ujęciu nominalnym, jak i w skorygowanej cenie sprzedaży. W styczniu kupcy ponieśli nawet straty sprzedażowe. Po skorygowaniu cen sprzedaży w pierwszych dwóch miesiącach roku, doprowadziło jedynie do 2% wzrostu. Szczególnie wyraźne zwiększenie zysków z przychodów odnotowały branże meblowe i żywnościowe. Natomiast internetowa sprzedaż wysyłkowa osiągnęła wyższe niż średnie tempo wzrostu cen skorygowanych. Było to aż 10 procent.

©finanzamt.pl

Będą budowane nowe mieszkania dla uchodźców

Instytut Badawczy Federalnej Agencji Pracy ostrzega przed nadmiernym wsparciem dla projektu uznania uchodźców za rezydenta i innych planów związanych z ustawą o integracji. Mobilność na rynku pracy jest jednym z najważniejszych warunków dla integracji uchodźców na rynku pracy. Minister Spraw Wewnętrznych Niemiec Thomas de Maizière (CDU) ogłosił projekt ustawy, która powinna obejmować między innymi wsparcie budownictwa dla uchodźców. Zapobiegnie to niekontrolowanemu przenoszeniu się azylantów i zakładaniu w dużych miastach obozowisk. Dodatkowo pozwoli na kontrolowanie przemieszczających się azylantów.

©finanzamt.pl

Niemieccy pracodawcy chcą bardziej elastycznych godzin pracy

Niemieccy pracodawcy wymagają większej elastyczności w ustawowych przepisach dotyczących czasu pracy. Według niemieckiego Związku Pracodawców przepisy czasu pracy powinny być zmienione z maksymalnej codziennej na maksymalną tygodniową liczbę godzin pracy. Nie chodzi o to, aby przedłużyć dzienne godziny pracy, ale by móc elastycznie manewrować nimi w dni powszednie. Każda ze stron ma swoją wizję zmian. Niemiecka Federacja Związków Zawodowych jest zgodna, że większa elastyczność godzin pracy nie powinna być wprowadzona kosztem pracowników.

©finanzamt.pl

Uwaga na płatności dokonywane kartą

Wielu klientów banków może być zaskoczonych widząc historię swoich transakcji. W środę 23 marca 2016 roku karty płatnicze obsługiwane prze firmę TeleCash, obciążały konta klientów dwukrotnie. Pierwsze doniesienia prasowe w Niemczech mówiły tyko o klientach Sparkasse Bochum. Jednakże poszkodowanych jest więcej i to z różnych banków. Rzeczniczka operatora kart „TeleCash” wyjaśniła sytuację mówiąc, że „ przez błąd systemu pliki płatności były przetwarzań dwa razy między TeleCash, a bankami. To z kolei doprowadziło do podwójnego zbierania płatność z kont klientów. Szkody wyrządzone przez podwójne obciążenia mają być automatycznie wypłacane. Warto zatem przeanalizować swoje transakcje płatnicze.

©finanzamt.pl

 

Od 2017 wzrastają składki na ubezpieczenie społeczne!

Wszystkie osoby pracujące w Niemczech i odprowadzające tam podatki i ubezpieczenia, muszą być przygotowane na wyższe składki ubezpieczenia społecznego. Składki te wzrosną nawet do 13 euro miesięcznie. Wzrost składki uzależniony będzie od wysokości miesięcznych dochodów brutto. Im wyższy zarobek, tym wyższa składka. Jak informuje NOZ już wzrosła stawka ubezpieczenia opiekuńczego o 0,2 pkt do 2,55 % (dla osób bezdzietnych 2,8%). Ponadto te większe firmy ubezpieczeniowe podniosły także składkę dodatkową średnio o 0,2 punkta. Na wygranej pozycji stoją polskie firmy delegujące pracowników do pracy w Niemczech, ponieważ przez pierwsze 24 miesiące składki ubezpieczenia społecznego mogą opłacać za swoich pracowników w Polsce, a tym samym wzrost składek w Niemczech nie będzie wiązał się dla nich z większymi kosztami wykonywanej pracy. Z kolei firmy odprowadzające składki ubezpieczeniowe za pracowników w Niemczech muszą liczyć się z większymi kosztami, gdyż wzrost składek spowoduje wyższe kwoty obowiązkowego ubezpieczenia.

Więcej na temat pracy w Niemczech i delegowania pracowników do Niemiec przeczytacie Państwo na portalu www.arbeitsamt.pl

©finanzamt.pl

W niemieckim Siemensie jest zagrożonych 2.000 miejsc pracy

Pracujecie Państwo w Siemensie? Uwaga! Siemens planuje restrukturyzację i zmiany z powodu mniejszego popytu ze strony przemysłu wydobywczego ropy. Jak informuje niemiecki koncern, zlikwidowanych ma zostać w Niemczech aż 1.000 miejsc pracy, a kolejne 1.000 miejsc pracy ma zostać przeniesionych do innych fabryk znajdujących się w Europie Wschodniej i Azji. Oznaczo to utratę 2.000 miejsc pracy w Niemczech. We wszystkich fabrykach Siemensa na całym świecie ryzykiem utraty pracy jest zagrożonych około 2500 osób. Jak wypowiadają się reprezentanci grupy Siemens, powodem takiego stanu rzeczy jest załamanie na rynku surowców. To w konsekwencji doprowadziło do znacznego nasilenia się konkurencji, zwłaszcza z Azji. W związku z tym grupa będzie zmuszona zmniejszyć liczbę miejsc produkcyjnych. Najbardziej odczuwalne zmiany będą miały miejsce w kraju zwiazkowym Bawaria. To tutaj zgodnie z informacjami ze związków zawodowych poszkodowanych ma być aż 1.800 pracowników, którzy mogą utracić zatrudnienie. W Siemensie przy produkcji pracuje spora grupa pracowników z Polski, głównie wypożyczana przez agencje pracy. Pracownicy zatrudniani przez pośrednika (Leihfirma) w pierwszej kolejności są narażeni na utratę pracy.

©finanzamt.pl

Rozpoczęcie negocjacji w/s wynagrodzenia w przemyśle metalowym i elektrotechnicznym

W Nadrenii Północnej-Westfalii w poniedziałek 14.03.2016 rozpoczęły się negocjacje zbiorowe w przemyśle metalowym i elektrotechnicznym dotyczące nowej stawki wynagrodzenia minimalnego, która miałaby obowiązywać począwszy od 1 stycznia 2017 roku. Pracodawcy Krefeld i ID Metall rozpoczynają pierwsze rundy negocjacji, które to dotyczą 700 tys. pracowników. Unia żąda 5 procent więcej pieniędzy dla każdego z nich. Tak duży wzrost płac podpierają bardzo stabilnym wykorzystaniem mocy produkcyjnej oraz dobrą sytuacją na rynku pracy w gospodarstwach rolnych. Kontra pracodawców mówi o irracjonalnym popycie. Ostatecznego wyniku negocjacji startowych nie da się jeszcze przewidzieć. Jedno jest jednak pewne – pracownicy zatrudnieni w przemyśle metalowym i elektrotechnicznym od 01.01.2017r. muszą otrzymać wyższą stawkę wynagrodzenia minimalnego. Jak wysok będie to stawka, przekonamy się dopiero za jakiś czas.

©finanzamt.pl

NRW Bank w 2015 roku osiągnął rekordowy wynik finansowania

NRW Bank w ubiegłym roku miał tak wiele środków finansowych na projekty infrastrukturalne, mieszkania socjalne i rozpoczynanie działalności gospodarczej, niż kiedykolwiek wcześniej. Ogólnie rzecz biorąc, Krajowy Bank Rozwoju zatwierdził 36.000 wniosków o łącznej wartości 9,7 miliarda euro. Zobowiązania wzrosły o 9 procent w stosunku do roku poprzedniego. Sfinansowane projekty infrastrukturalne w najludniejszej część Niemiec wyniosły 2,1 miliarda euro. Daje to 23 procent więcej niż przed rokiem. Wchodzi w to wsparcie dla rozbudowy dużych przedsięwzięć oraz renowacji zabytków. Zobowiązania do nowo wynajętych zakwaterowań wzrosły o 17 procent do 460 milionów euro. Dla ustanowienia ośrodków i mieszkań dla uchodźców, NRW Bank przekazał fundusze na sumę 240 milionów euro. Wydatki na wspieranie nowych firmy, ale także małych i średnich przedsiębiorstw wzrosły o 5 procent do 3,3 miliarda euro. W sumie NRW Bank osiągnął zysk netto w wysokości 13,8 mln euro, o łącznej wartości aktywów ponad 141 miliardów euro.

©finanzamt.pl

 

Duży popyt na niemieckie produkty

Wraz z początkiem roku 2016 odnotowano solidny popyt zagranicą na niemieckie produkty, co znajduje odzwierciedlenie w aktualnych danych statystycznych. Według Federalnego Urzędu Statystycznego suma rzeczywistych nowych zamówień w styczniu 2016 roku była o 0,1 procent niższa niż w grudniu 2015 roku. Jednakże zamówienia z zagranicy wzrosły o 1,0 procent. Natomiast popyt krajowy spadł o 1,6 procent, wpływając tym samym na ogólny wynik w całej branży przemysłowej. Wynik w grudniu spadł poniżej wstępnie ustalonego poziomu. Statystycy skorygowali wstępne wyliczenia z 0,7 do 0,2 procenta. Powodem tak dużej korekty były zbyt późne zgłoszenia znaczących umów. Federalne Ministerstwo Gospodarki skomentowało stan branży przemysłowej w styczniu i grudniu jako dość stabilny. Ogólnie dość silny popyt z zagranicy odzwierciedla wysoką konkurencyjność przemysłu niemieckiego z kruchym środowiskiem zewnętrznym. Niemniej jednak oczekiwania w przemyśle ostatnio znacznie się pogorszyły. Wysoki popyt zagraniczny przyszedł w styczniu głównie za sprawą krajów należących do strefy euro. Zlecenia z pozostałych krajów o dziwo zmniejszyły się i to o 2,7 procenta. Zamawiano głównie dobra konsumpcyjne i inwestycyjne, podczas gdy na towary pośrednie był mniejszy popyt. Można się spodziewać w najbliższej przyszłości dobrej perspektywy dla branży przemysłowej w Niemczech, a to oznacza stabilne miejsca pracy, co z kolei powinno ucieszyć polskich pracowników zarobkujących w Republice Federalnej Niemiec. Póki co o brak miejsc pracy w przemyśle specjalnie nie trzeba się martwić.

©finanzamt.pl

Liczba bezrobotnych uchodźców gwałtownie wzrosła

W samym tylko lutym 2016 roku aż 103 tysiące azylantów zostało zarejestrowanych jako osoby bezrobotne w niemieckich Urzędach Pracy. Jak pokazują statystyki prowadzone przez Federalną Agencję Pracy, było to więcej o prawie 42 tys. lub 68 procent niż w roku ubiegłym. Prognozy pokazują, że liczba zarejestrowanych azylantów będzie stale wzrastać w pozostałych kwartałach 2016 roku. Dużo większy wzrost spodziewany jest dopiero w trzecim i czwartym kwartale roku. Biura Job Center (niemiecki Urząd Pracy) są dostatecznie przygotowane na spodziewany wzrost liczby bezrobotnych, bowiem został wprowadzony pakiet szkoleń przygotowujący urzędników na przewidywany wzrost. Stworzono także nowe miejsca pracy, które były potrzebne do sprawnej obsługi nie tylko nowo rejestrujących się bezrobotnych. Pomyślano także o obsłudze osób bezrobotnych, które to rejestrowały się już jakiś czas temu i także potrzebują opieki urzędnika. Na tym z kolei mogą skorzystać Polacy pracujący min. 1 rok w Niemczech i noszący się z zamiarem uzyskania świadczenia w postaci niemieckiego zasiłku dla bezrobotnych.

©finanzamt.pl

Wzrost składek w DKV

W drugiej co do wielkości prywatnej ubezpieczalni zdrowotnej rosną składki miesięcznego ubezpieczenia. Zgodnie z tym co pisze Berliński „Tagesspiegel” miesięczne opłaty wzrosną do 130 euro. Jak informuje DKV, opłata wzrośnie aż o 7,8 procenta. Dotyczy to około 59,2 % ubezpieczonych, co w liczbach daje 880 tysięcy osób. Jednak wzrost będzie ograniczony do 129,90 euro miesięcznie, a dla osób starszych powyżej 65 roku życia składka wzrośnie maksymalnie do 79,90 euro. Ubezpieczyciel celem zmniejszenia dalszego wzrostu składek ustanowił zabezpieczenia dla ubezpieczenia w wysokości 439 miliona euro. Środki te pochodzą z własnych zasobów. Powodem podwyżki składek są niskie stopy procentowe.

©finanzamt.pl

Dostawcy gazu obniżają w Niemczech ceny

Około 5,5 miliona gospodarstw domowych w Niemczech skorzysta na obniżkach jakie zapowiedziało wielu dostawców gazu. Jest to dobra wiadomość dla Polaków mieszkających w Niemczech, a będących jednocześnie odbiorcami gazu. Co trzeci dostawca zmniejszył ceny już z początkiem tego roku, a pozostali mają to zrobić najwcześniej na przełomie kwietnia i maja. Zgodnie z obliczeniami Check24 średnia obniżka to około 4,6 procent (za zużycie 20 000 kWh/rok). W górnej części tabel wagowych obniżka cen wynosi nawet 15%. Jak mówią znawcy branży, nigdy w Niemczech jak do tej pory nie było aż tak dużych obniżek ceny, jak to ma miejsce właśnie teraz.  W samym lutym konsumenci płacili za taryfy od alternatywnego dostawcy średnio o około 36 procent mniej. Daje to bardzo duże oszczędności w skali roku, dzięki czemu konsumenci odczują to swoich portfelach.

©finanzamt.pl

 

Bezrobocie w Niemczech dalej spada

Liczba bezrobotnych w Niemczech spadła w lutym o 9.000 osób i wynosi obecnie 2,911 miliona osób bez pracy. Daje nam to 106 tysięcy bezrobotnych mniej niż rok temu. Wyniki ogłosiła Federalna Agencja Pracy w Norymberdze. Stopa bezrobocia spadła o 0,1 pkt do 6,6 procent. Po korekcie sezonowej w lutym było 2,723 miliona osób bez pracy w Niemczech. To daje 10 tys. mniej niż w styczniu. W Niemczech nadal brakuje rąk do pracy, w szczególności fachowców. Dla polskich pracowników jest to duża szansa na dobry zarobek. Należy jednak pamiętać, że aby dyplomy i uprawnienia zawodowe naszych rodaków były brane po uwagę, muszą zostać uznane w Niemczech. Dzięki temu na pracy w Niemczech można zarobić dużo więcej i doprowadzić do sytuacji, że to pracodawcy zaczną się bić o nas. Jak widać po wielu przykładach, dzięki uznaniu polskiego dyplomu dużo łatwiej o dobrze płatną pracę u niemieckich pracodawców.

Więcej o uznaniu polskich dyplomów w Niemczech na www.arbeitsamt.pl

©finanzamt.pl

Wzrost sprzedaży niemieckich samochodów na rynku chińskim

Niemiecki przemysł samochody zwiększył swoje prognozy dotyczące wzrostu na rynku chińskim. Od października 2015 roku na rynku było dość spokojnie, za to w styczniu 2016 zakończył się sprzedażą 2,2 miliona nowych samochodów. To dało 11 % wzrost w stosunku do miesiąca poprzedniego. W związku z tym prognozy na cały 2016 roku zostały przez niemiecki Związek Przemysłu Samochodowego podniesione i prognozuje się wzrost o 6 % do 21,3 mln sprzedanych samochodów. Warto zaznaczyć, że rynek zbytu w Chinach jest dla niemieckich producentów samochodów kluczowy. W ubiegłym roku koncern samochodowy VW sprzedał 3,4 mln samochodów w Chinach, co pokazuje że mimo ogromnego skandalu koncern ma się dobrze. Największa konkurencja Volkswagena sprzedała dużo mniej: BMW 464 tys., a Mercedes 373 tys. sprzedanych samochodów.

©finanzamt.pl

Silny wzrost w niemieckim przemyśle meblarskim

Niemiecki przemysł meblowy odnotował niespodziewanie silniejszy wzrost niż prognozowano z początkiem ubiegłego roku. Sprzedaż w branży wzrosła o 6,2 % do 17,4 miliarda euro, jak poinformowało Stowarzyszenie Niemieckiego Przemysłu Meblowego. Wzrost leży znacznie powyżej oczekiwań branży. Wzrost sprzedaży wynika między innymi z dużego sukcesu w działalności eksportowej, co pokazało silną pozycję niemieckich produktów w Europie. Jednak wyzwania są nadal duże. By sprostać wymaganiom w branży należy zmierzyć się z coraz większym importem, presją ceny i trudnych strukturach handlowych w Niemczech. W bieżącym roku stowarzyszenie oczekuje tylko umiarkowanego wzrost o wysokości 1 procenta. Niemiecki przemysł meblowy zatrudniał w zeszłym roku około 83,747 ludzi w 499 firmach.

©finanzamt.pl

Problemy w branży turystycznej w Niemczech

Niemieckie firmy turystyczne odnotowały w ostatnich tygodniach tylko niewielki wzrost zainteresowania wśród turystów zakupem wycieczek. Jak podaje DRV trudno w tej chwili pokusić się o jakąkolwiek prognozę na 2016 rok. Powodem takiego stanu rzeczy jest zagrożenie zamachami. Widać wyraźnie, że w roku 2016 o wiele mniej osób rezerwuje wycieczki niż rok temu o tej samej porze. Czas jest niepewny. Szczególnie wśród niemieckich turystów spadło zainteresowanie wyjazdami do Turcji, bo aż o minus 40%!!! Warto dodać, że Turcja jeszcze w 2015 roku była na 3 miejscu wśród ulubionych celów turystycznych niemieckich turystów. Podobnie ma się rzecz z wyjazdami do połnocnej Afryki. W przeszłości popularnymi celami podróży urlopwej był Egipt i Tunezja. Niestety w tej chwili wielu ludzi boi się latać w tamtym kierunku z uwagi na zamachy terrorystyczne. Jak podaje GfK liczba zarezerwowanych urlopów spadła w Niemczech o prawie 1 milion w porównaniu do roku ubiegłego. Szacuje się, że niemieccy turyści w 2016 roku o wiele chętniej będą decydowali się na odpoczynek we własnym kraju. Jeżeli chodzi o wyjazdy zagraniczne, to Włochy i Hiszpania nadal powinny się cieszyć wśród Niemców dużym zainteresowaniem.

©finanzamt.pl

 

Strona 8 z 23

«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»
Copyright © 2009-2017 Finanzamt.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zakaz kopiowania. Wykorzystywanie tekstów wymaga opłacenia licencji.