Z OSTATNIEJ CHWILI

Rekordowa nadwyżka w niemieckiej gospodarce!

W Niemczech odnotowano największą nadwyżkę od czasów zjednoczenia (1991), co świadczy o znakomitej sytuacji w gospodarce. Największą nadwyżkę odnotowały rządowe, państwowe i gminne fundusze socjalne, bo około 19,4 miliarda euro więcej niż się spodziewano. Pod względem całkowitej produkcji gospodarczej spadek był niższy niż zakładano. Na styczeń szacuje się go na 0,5 punktu procentowego, o czym poinformował Federalny Urząd Statystyczny. W ubiegłym roku największa gospodarka w Europie korzystała z dobrej sytuacji na rynku pracy i bardzo dobrych nastrojów konsumentów. Podatki i składki na ubezpieczenie społeczne energicznie wypełniły kasy publiczne. Konsumpcja i uchodźcy są gospodarczym podparciem. Wzrost w październiku i grudniu był głównie na rynku krajowym. Z powodu niskich stóp procentowych wielu konsumentów mogło zaoszczędzić więcej pieniędzy. Tankowanie i ogrzewanie jest stosunkowo tanie ze względu na niskie ceny ropy, a co za tym idzie pozwoliło to konsumentom na przeznaczenie zaoszczędzonych pieniędzy na zakup innych towarów i usług. W czwartym kwartale wydatki konsumentów gwałtownie wzrosły, a imigracja ludzi z Syrii, Iraku czy Afganistanu, uważana jest jako pakiet stymulujący dla całego roku 2016. Rząd Federalny wraz z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) spodziewa się wzrostu PKB na poziomie 1,7 proc. Tak dobry wynik oznacza stabilne miejsca pracy, a także możliwość dalszej ekspansji niemieckich przedsiębiorstw.

©finanzamt.pl

5.000 EUR za zakup auta elektrycznego

Od 1 lipca 2016 roku każdy zakup samochodu napędzanego prądem będzie dotowany kwotą 5.000 EUR, co czym poinformował niemiecki magazyn Spiegel powołując się na koncepcję Rządu Federalnego dotyczącą wsparcia przyspieszenia rynku pojazdów elektrycznych. Owe 5.000 EUR ma otrzymać każdy nabywca, który kupi samochód prywatnie. Zakupy aut elektrycznych na firmę będą dotowane kwotą 3.000 EUR. Program został przewidziany na lata 2016 – 2020, jednak wspomniane kwoty będą co roku zmniejszane o 500 EUR. Z tego powodu najbardziej samochód o napędzie elektrycznym będzie się opłacało kupić w 2016 roku. Koszt programu to wg szacunków 1,3 miliarda EUR. Polacy pracujący w Niemczech także będą mogli skorzystać z dofinansowania, ale zakupione w Republice Federalnej Niemiec auto elektryczne musi zostać także tam zarejestrowane!

©finanzamt.pl

Kontrole graniczne wewnątrz Europy oznaczają miliardowe koszty gospodarcze całej Europy!

Wprowadzenie kontroli na granicach grozi niemieckiej gospodarce stratami rzędu aż 235 miliardów euro. Trwały powrót do kontroli granicznych wewnątrz Europy byłby poważnym ciosem dla wzrostu gospodarczego. Przede wszystkim przywrócenie kontroli doprowadzi do drastycznego wzrostu kosztów i cen produktów oraz usług. O analizę pokusiła się spółka Prognos AG, która wykonała ją na zlecenie fundacji Bertelsmanna. Nawet w scenariuszu optymistycznym, który zakłada umiarkowany wzrost cen towarów importowanych o jeden procent, spadek wzrostu byłyby znaczny. Dla UE jako całości spadek produktu krajowego brutto (PKB) w ciągu dziesięciu lat wyniósłby 470 miliardów euro. W bardzo pesymistycznym scenariuszu zakłada się wzrost cen importowych na poziomie 3 %. Tutaj spadek PKB w Niemczech wyniósłby do 235 miliardów euro. We Francji byłoby to około 244 miliardów euro, a dla całej Unii Europejskiej straty byłyby na poziomie 1,4 biliona euro. Ekonomiści biją na alarm, ponieważ to w końcowym rozrachunku za wszystko zapłacą i tak klienci. Ceny wzrosną w handlu online, w którym to akurat czas odgrywa rolę najważniejszą. Klient czeka na dostarczenie paczki z dnia na dzień. Przy kontrolach granic dostarczenie międzynarodowej paczki na czas może okazać się wręcz niemożliwe. Wielu z dostawców swoje magazyny ma poza granicami własnego kraju, co sprawia, że czas oczekiwania znacznie się wydłuży. Wiele niemieckich firm ulokowało swoje centra logistyczne w Polsce w okolicach granicy i stamtąd dostarcza towary do niemieckich odbiorców. Dłuższy czas oczekiwania daje wyższe koszty pracy dla przedsiębiorców, co odbije się na cenach.

©finanzamt.pl

Liczba pasażerów na niemieckich lotniskach rośnie

Na niemieckich lotniskach w roku 2015 przybyło 7,5 miliona pasażerów. Na koniec roku całkowita liczba wyniosła 193,9 miliona. Stanowi to wzrost o 4 procent w stosunku do roku poprzedniego. Zgodnie z tym co przedstawił Federalny Urząd Statystyczny wzrost o 4,4 procenta przypada na pasażerów podróżujących do krajów europejskich. Ruch krajowy wzrósł o 1,5 punkt procentowy do 23,1 miliona pasażerów. Coraz więcej obywateli niemieckich wybiera wygodną i szybką podróż samolotem. Nie inaczej ma się sytuacja z naszymi rodakami pracującymi w Niemczech, którzy to coraz częściej wybierają właśnie ten środek transportu. Najczęściej pracownicy zatrudnieni w Niemczech wylatują z Polski w niedzielę wieczorem, a wracają w piątek popołudniu na weekend do domu. Nic dziwnego, gdyż w dzisiejszych czasach można tanio kupić bilety, a podróżuje się komfortowo, szybko i wygodnie.

©finanzamt.pl

 

Niemiecki handel zagraniczny na rekordowo wysokim poziomie!

Mimo słabego ostatniego miesiąca roku 2015, cały rok uzyskał rekordowo wysoki wzrost niemieckiego handlu zagranicznego. W 2015 roku eksport zwiększył się o 6,4 procenta, a import o 4,2 procenta w porównaniu do roku 2014. Jak podaje Federalny Urząd Statystyczny, niemieckie produkty wywożone za granicę w roku 2015 uzyskały równowartość 1,196 biliona euro. Import wzrósł do 948 miliardów euro. Bilans handlowy eksportu i importu, zamknął się rekordową nadwyżką 247,8 miliardów euro. Po mimo dość słabej końcówki roku, cały rok 2015 okazał się bardzo dobry dla niemieckiego eksportu i importu. Zarówno eksport, jak i import, spadł w grudniu o 1,6 procenta w porównaniu do miesiąca poprzedniego. Według prognoz ekonomistów rok 2016 dla eksportu i importu ma wyglądać imponująco.

©finanzamt.pl

Aż 11,92 miliarda zagranicznych aut ciężarowych na niemieckich drogach!

Zagraniczne ciężarówki zalewają Niemcy. Ogromna liczba obcych samochodów ciężarowych na niemieckich autostradach i głównych drogach to coraz większy problem w kraju nad Renem. Według Federalnego Urzędu Transportu Towarowego w roku 2015 po drogach niemieckich przewinęło się aż 11,92 miliarda obcych samochodów ciężarowych. Tak dużo jak nigdy dotąd w historii! Ogólnie rzecz biorąc Federalny Urząd zarejestrował w ubiegłym roku około 29,73 miliarda płatnych kilometrów przejechanych przez zagraniczne ciężarówki. Ich ilość stale rośnie, a to głównie za sprawą ciężarówek z Europy Wschodniej – w tym ciężarówek z Polski. To właśnie one swoje główne trasy wykonują po niemieckich drogach. Jak obliczył Federalnu Urząd Transportu Towarowego na pierwszym miejscu wśród cudzoziemców są ciężarówki z Polski z wynikiem około 4 miliarda kilometrów. Na drugim miejscu są pojazdy z Czech z wynikiem „zaledwie” 1,26 miliarda kilometrów. Warto podkreślić, że polskie ciężarówki przejeżdżają po niemieckich autostradach ponad 3 razy wiecej kilometrów niż uplasowane na drugiej pozycji ciężarówki z Czech. Inne kraje Europy Wschodniej mają dużo mniej rzeczywiście przejechanych płatnych kilometrów, ale ich liczba sukcesywnie wzrasta.  Przykładowe to: Chorwacja z liczbą 105 milionów płatnych kilometrów, Rumunia to 853 miliona, Bułgaria to 388 miliona, a Słowacja ma 333 miliona przejechanych płatnych kilometrów. Przyczynami tak dużego natężenia zagranicznych przewoźników na niemieckich drogach jest to, że płacą swoim pracownikom dużo mniejsze płace. A to z kolei sprawia, że dużo bardziej atrakcyjny i znacznie tańszy jest zagraniczny przewoźnik niż niemiecka konkurencja. Znajduje to bardzo duże odzwierciedlenie w statystykach. Na niemieckich drogach tylko ciężarówki holenderskich przewoźników mają silny udział w ruchu.

©finanzamt.pl

Plany wycofania z obrotu nominału 500 euro!

Europejski Bank Centralny analizuje możliwosć wycofania z obrotu banknotu o nominale 500 euro, o czym informuje prezydent banku Mario Draghi. Chociaż władze nie podjęły jeszcze żadnej wiążącej decyzji co do wycofanie najwyższego banknotu w strefie euro, to plany takowe są i mają się ziścić w najbliższej przyszłości. W tej chwili jest dużo wątpliwości co do wdrożenia decyzji w życie, gdyż musi być stworzony bardzo dobry plan techniczny z jasnymi wytycznymi. Zmiany są niezbędne, ale muszą one nastąpić w sposób uporządkowany. O zniesieniu banknotu 500 euro muszą zdecydować prezesowie wszystkich 19 banków centralnych krajów strefy euro. Wycofanie służyć ma walce z przestępczością. Przede wszystkim przestępcy ukrywający zyski z nielegalnych źródeł dochodu lubią ukrywać pieniądze w najwyższym nominale. Drugim problemem jest podrabianie banknotu o nominale 500 euro. Podrabianie banknotów stało się trudne w ostatnich latach, ale nie niemożliwe. W Niemczech płatności gotówkowe nadal odgrywają znacznie większą rolę niż w wielu innych krajach europejskich. Po przeprowadzonych przez Bundesbank badaniach zachowań płatniczych w roku 2014 wyniki są jednoznaczne. Prawie 80 procent wszystkich płatności w Niemczech nadal wykonywana jest w formie płatności gotówkowej.

©finanzamt.pl

Podróże niemieckimi kolejami będą dłuższe

W tym roku podróżujący pociągami w Niemczech będą musieli przy planowaniu swoich podróży wziąć pod uwagę następujący aspekt: dłuższy czas przejazdu! Powodem opóźnień są duże modernizacje istniejących linii, jak również tworzenie nowych połączeń kolejowych. Jak informuje Federalne Ministerstwo Ruchu na rok 2016 zaplanowano wymianę 3200 km torów, 2,9 mln podkładów oraz 150 mostów. Koszt całej modernizacji przewidzianej na lata 2015-2019 wyniesie 28 miliarda Euro, co daje o 200 miliona więcej, niż było planowane w 2015. Kto zatem będzie korzystał w najbliższym okresie z pociągów w Niemczech, ten powinien wkalkulować w podróż opóźnienia wynikające z modernizacji infrastruktury kolejowej.

©finanzamt.pl

 

Liczba pracujących w Niemczech wynosi 43,3 mln osób

Sytuacja na niemieckim rynku pracy jest nadal bardzo dobra. Jednak trzeba przyznać, że liczba pracowników spadła na koniec 2015 roku. Według wstępnych obliczeń Federalnego Urzędu Statystycznego liczba osób zatrudnionych spadła w grudniu do około 43,3 milionów. Liczba ta tyczy się osób zamieszkałych na terenie Republiki Federalnej Niemiec. W porównaniu do listopada 2015 spadek był o 173 tys. osób, co stanowi 0,4 procenta. Federalny Urząd Statystyczny jednak uspokaja. Spadek był niższy niż średni w ciągu całych pięciu ostatnich lat. Wpływ na nieznaczny spadek mogła mieć zima. W porównaniu do grudnia ubiegłego roku liczba zatrudnionych osób wzrosła o 441 tys. (daje to wzrost około 1%). Samo bezrobocie w grudniu było na poziomie około 1,9 mln osób, co daje 6.000 mniej bezrobotnych niż w roku wcześniejszym.

©finanzamt.pl

EDEKA przejmuje 450 oddziałów Kaiser Tengelmann

Pomimo pewnych trudności przejęcie sieci sklepów branżowych „Kaiser Tengelmann” przez koncern EDEKA jest już pewne. Jak informuje Handelsblatt, minister gospodarki Niemiec p. Sigmar Gabriel został poproszony o podpisanie specjalnego zezwolenia dotyczącego przejęcia jednej sieci sklepów przez drugą na ściśle określonych warunkach. Edeka chce jak najszybciej dokonać przejęcia 450 oddziałów Kaiser Tengelmann, musi jednak spełnić pewne warunki. Koncern Edeka został wezwany do utrzymania 16 tys. miejsc pracy przez co najmniej pięć lat po przejęciu, a także zawiązania umów zbiorowych ze związkiem zawodowym Verdi. Grupa Tengelmann postanowiła zbyć sieć swoich supermarketów, ponieważ od 15 lat przynosiły same straty. Jednak Federalny Urząd Kartelowy zabronił w kwietniu 2015 przejęcia sieci sklepów przez inny koncern. Tłumaczył to możliwością znacznego pogorszenia się warunków konkurencji w niektórych regionach kraju. Odpowiedź przedsiębiorstwa była natychmiastowa. Zgłoszono się do ministra gospodarki o podpisanie specjalnego zezwolenia na przejęcie.

©finanzamt.pl

Powszechne obawy przed niewłaściwym wykorzystaniem danych w Niemczech

70 procent ludzi w Niemczech boi się konsekwencji jakie mogą nastąpić po kradzieży danych. Badania na ten temat przeprowadził GfK Verein. To z nich wynika, że obawy opierają się przede wszystkim o ewentualne straty finansowe, co zadeklarowało 65 procent badanych przez GfK Verein. Pozostałe wątpliwości to naużywanie własnej tożsamości przez osoby trzecie (53 procent) i naruszenie prywatności (48 procent). Większość obywateli przekonana jest, że rząd federalny robi zbyt mało, aby chronić dane swoich obywateli. W ostatni czwartek stycznia we Frankfurcie odbyło się spotkanie z inspektorem ochrony danych rządu federalnego i krajów związkowych. W 2006 zostały ogłoszone przez Radę Europy „Europejskie Dni Ochrony Danych”. Mają one na celu podniesienie świadomości na temat obchodzenia się z danymi osobowymi. Plan na najbliższe lata to stworzenie i zastosowanie jednolitego prawa ochrony danych na całą Unię Europejską.

©finanzamt.pl

Deutsche Bank redukuje liczbę oddziałów w Niemczech

Jeden z liderów w niemieckim sektorze bankowym redukuje na niższy bieg i przygotowuje wszystko do reorganizacji swoich niemieckich oddziałów. Zmiany związane są ze zmniejszeniem ilości oddziałów w ciągu najbliższych 24 miesięcy. Zgodnie z zapowiedzią banku, już w trzecim kwartale tego roku rozpocznie się zmniejszanie sieci oddziałów na terenie całego kraju. Pod koniec 2017 roku Deutsche Bank zamierza w całych Niemczech zmniejszyć liczbę swoich lokalizacji z 700 do zaledwie 200. Zgodnie z wypowiedziami władz banku, pozostałe sieci oddziałów nadal będą miały bardzo duże znaczenie lokalne. Deutsche Bank nie będzie zaniedbywał obszarów pozostawionych bez bezpośredniej placówki. Pozostałe placówki przejmą obowiązki i klientów z likwidowanych lokalizacji, najbliższych sobie regionem. Szykują się masowe zwolnienia. W zaplanowanej reorganizacji grupa około 9 tys. pracowników Deutsche Bank pozostanie bez miejsca pracy.

©finanzamt.pl

Deutsche Bank tnie premie nawet o 30 procent!

Mniejsze premie dla wszystkich. Tak zadecydował nowy prezes Deutsche Banku pan John Cryan. W niektórych przypadkach jest to obcięcie premii nawet o 30 procent mniej niż to miało miejsce w roku poprzednim.  Już w grudniu kierownicy działów zostali zobligowani do rozmów z podwładnymi, że tylko ich wydajność będzie miała wpływ na gratyfikacje finansowe. Dla wszystkich pracowników banku jest to z pewnością jeden z najgorszych okresów. Finalnie premie będą przyznawane indywidualnie i można je będzie otrzymać na początku marca. Do tego czasu przydzielona pula na ten cel może zostać skorygowana w dół. Należy pamiętać, że ostatnio Deutsche Bank jako jeden z liderów w branży bankowej na rynku niemieckim, przeżywa duży i poważny kryzys.

©finanzamt.pl

Mniej biurokracji w Job Center

Po latach dyskusji rząd federalny chce zmniejszyć biurokrację w niemieckim Job Center. Ma to na celu nie tylko usprawnić pomoc przy poszukiwaniu pracy dla uchodźców, ale także dla pozostałych osób zarejestrowanych jako bezrobotne ma być to duże udogodnienie. Planowane zmiany dotyczą usprawnienia procesów administracyjnych i ułatwienie przy wyliczaniu funduszy społecznych. W grudniu Federalna Agencja Pracy miała zarejestrowanych około 2.680.000 bezrobotnych. Daje to najniższy poziom bezrobocia od 24 lat. Jednak druga strona medalu pokazuje, że w tej najniższej od lat stopie bezrobocia jest prawie 1 milion osób długotrwale bezrobotnych. Znaczące zwiększenie pracy urzędników w postaci dodatkowych bezrobotnych będzie miało miejsce w połowie roku – a to ze względu na rejestrację uchodźców.  Azylanci mogą się zarejestrować w biurach pracy dopiero po zakończeniu całej procedury azylowej, dlatego tak odległy termin. Według wstępnych kalkulacji oczekuje się 200 tys. bezrobotnych uchodźców. Z tego powodu nie tylko dla samych bezrobotnych zmniejszenie biurokracji będzie korzystne. Także urzędnicy dzięki temu będą mogli skupić się na doradztwie i pośrednictwie pracy, a nie na przerzucaniu papierków.

©finanzamt.pl

Tak wiele fałszywych banknotów EUR w obiegu jak nigdy dotąd!

Od momentu wprowadzenia banknotów i monet Euro w 2002 roku, nie było tak wiele wycofanych fałszywek z rynku jak w roku ubiegłym. Według wyliczeń Europejskiego Banku Centralnego (EBC) ilość fałszywych banknotów osiągnęła poziom aż 899.000. Dużą część z fałszywek wprowadzonych do obiegu odkryto w bankowości i handlu. Walka z fałszywkami stała się możliwa min. dzięki skutecznym działaniom Policji. Jak wynika z raportu niemieckiego Banku Federalnego, poziom fałszywek jest najwyższy od momentu wprowadzenia wspólnej waluty. W Niemczech liczba fałszywek wzrosła o 51 %. Jest to bardzo drastyczny i niepokojący wzrost. Szkody wywołane tak wysokim wzrostem powiększyły się z 3,3 mln do 4,4 mln euro. W 2004 roku szkody były na poziomie 6,1 mln euro. W 2005 roku było to 4,9 mln euro. Straty jednak mogły być jeszcze wyższe.  Na całym świecie straty z wpuszczonych do obiegu fałszywych euro osiągnęły poziom wyższy niż 39 mln euro.

©finanzamt.pl

Długie oczekiwanie w nowych punktach serwisowych

Według założeń nowe centra serwisowe, powołane przez regionalne stowarzyszenie lekarskie, miały na celu umawianie ubezpieczonych pacjentów do specjalistów w czasie nie dłuższym niż 4 tygodnie. Brzmi nieźle, ale realizacja już nie jest tak łatwa. Pomimo jasnych i klarownych przepisów zadanie trudne do wprowadzenia. Jak informuje Fundacja Ochrony Pacjenta, problemów w sprawnym funkcjonowaniu centrum jest kilka. Do najważniejszych należą: nie ma jednolitego numeru telefonu z podziałem na landy, zasady powołania centrum różnią sią w poszczególnych landach, brak jednolitej koordynacji całego procesu od rejestracji do końcowej wizyty u specjalisty, odległość do specjalisty jest określona inaczej, pacjenci mają problem z godzinami, w których czynne są centra serwisowe, a także mieszkańcy domów opieki nie otrzymują pomocy. Dodatkowo centra nie przekazują informacji dotyczących specjalistów, którzy przyjmują pacjentów w ramach wizyt domowych. To wszystko powoduje chaos.

©finanzamt.pl

 

Zamówienia w branży budowy maszyn stale rosną!

Bardzo dobra wiadomość dla Polaków pracujących w niemieckiej branży budowy maszyn. Sytuacja zamówień w branży cały czas jest dobra, a to oznacza dla zatrudnionych w tym sektorze stałą i pewną pracę w najbliższym czasie. Jak podał niemiecki Urząd Statystyczny, w końcówce roku branża budowy maszyn odnotowała kolejny wzrost. W porównaniu do miesięcy wcześniejszych końcówka roku wykazała 6-procentowy wzrost w sektorze nowych zamówień. Światowy popyt na maszyny i urządzenia przemysłowe odnotowuje coraz to większe tendencje wzrostowe. Branża krajowa odnotowała 9-procentowy wzrost miejsc zatrudnienia, gdzie w tym samym czasie w innych krajach wzrost był tylko 4-procentowy. Wcześniejsze chwilowe osłabienie miało związek z kiepską kondycją na rynku chińskim, od którego niemieccy producenci są nieco uzależnieni. Jednak w pozostałych krajach poza strefą euro, popyt na zamówienia zagraniczne wzrósł do 4 procent.

©finanzamt.pl

Ceny na niemieckich stacjach benzynowych nadal idą w dół

Coraz lepsze wieści dla Polaków tankujących swoje samochody w Niemczech. W ostatni weekend cena benzyny spadła do 1,129 euro, a oleju napędowego do 0,86 euro za litr. Cena ropy spada i spada. W ostatnim tygodniu koszt baryłki wynosił 29 euro. Niesamowite, ale mamy do czynienia w Niemczech z najniższym wynikiem od 12 lat!!! Według obliczeń, to dzięki wciąż spadającej cenie, kierowcy w Niemczech zaoszczędzą ponad 10 miliardów euro. Kwota niebywała. Jak podaje w swoich statystykach ADAC, to na stacjach benzynowych w zeszłym tygodniu można było zatankować diesla już za 0,879 centów za litr. Jest to duża różnica, gdyż benzyna kosztowała 1,149  euro za litr. Cena oleju opałowego też spada i to do 39,26 euro-centów za 100 litrów. Sytuacja sprawia, że przy zbiorniku o pojemności 3000 litrów zaoszczędzimy około 420 euro w porównaniu do roku poprzedniego. Dzięki spadkowi cen ropy także ceny za bilety lotnicze są obecnie o 2,8 procenta tańsze niż rok temu.

©finanzamt.pl

Plus 1,7% wzrostu niemieckiej gospodarki

Produkt Krajowy Brutto (PKB) wzrósł o 1,7 procenta. Daje to drugi rok z rzędu wzrost powyżej średniej w ostatnich dziesięciu latach, co ogłosił Federalny Urząd Statystyczny w Berlinie. Niewiele osób martwi się obecnie o swoje miejsca pracy, co niezwykle cieszy. Na rynku pracy w Niemczech mamy do czynienia z pewnym precedensem. Otóż od 24 lat nie było w Niemczech tak niskiego poziomu bezrobocia. W grudniu 2015 bezrobocie wynosiło zaledwie 2.681.000 osób. Konsumpcja jest motorem napędowym niemieckiej gospodarki i to pomimo przyjęcia wielu uchodźców oraz wydania na integrację setek tysięcy euro (a w związku z zaistniałymi problemami koszty przyjęcia uchodźców mogą być jeszcze większe). Wielu ekonomistów ocenia imigrację z Syrii, Iraku czy Afganistanu jako program stymulacyjny także w odniesieniu do 2016 roku. Tanie ceny ropy oraz słabe euro przyczyniły się do zwiększenia usług eksportowych. Tak więc w roku 2016 pomimo kryzysu związanego z uchodźcami, zagrożenia terrorystycznego i słabnącej gospodarki Chin wszyscy patrzą na najbliższe miesiące z wielkim optymizmem. Prawie wszystkie przedstawione prognozy przewidują wzrost gospodarczy na mniejszym lub większym poziomie. W Republice Federalnej Niemiec władze lokalne i społeczne generują drugi rok z rzędu nadwyżki. W ten oto sposób Niemcy są po raz kolejny dalecy od przekroczenia limitu deficytowego na poziomie 3,0 procenta PKB.

©finanzamt.pl

Zmiana kart kredytowych

Wiele instytucji bankowych w Niemczech będzie zmieniało karty do kredytowe z uwagi na stosunkowo dużą przestępczość związaną z możliwością uzyskania przez przestępców danych zawartych na karcie. Okazuje się bowiem, że karty kredytowe będące aktualnie w obiegu, mogły zawierać błąd umożliwiający przestępcom dostęp do danych. Karty chcą zmienić min. Commerzbank, Postbank oraz ING Diba. Klienci tych instytucji bankowych mogą spodziewać się za jakiś czas listów, w których sprawa zostanie precyzyjniej przedstawiona, a do listu załączona będzie nowa karta.

©finanzamt.pl

 

Ponad dziesięć miliardów euro nadwyżki w budżecie federalnym!

Gospodarka Niemiec ciągle stabilna. Mimo dużych zawirowań na rynkach światowych to właśnie Niemcy wychodzą na prowadzenie we wszystkich rankingach - jak ogłosił „Spiegel” powołując się na wstępne obliczenia Federalnego Ministerstwa Finansów. Nadwyżka budżetowa jest dwukrotnie wyższa niż to obliczono jesienią 2015 roku. Według raportu ogłoszonego przez niemiecki rząd federalny nadwyżka za rok 2015 wynosi ponad dziesięć miliardów euro. Wysoka stabilność gospodarcza Niemiec daje dużo spokoju naszym rodakom pracującym w Niemczech, a taki stan rzeczy powinien ich cieszyć.

©finanzamt.pl

2016 rok nadal trudny dla rolników

Zgodnie z wypowiedzią jaką udzielił niemiecki minister rolnictwa Christian Schmidt dla „Passauer Neue Presse” nie spodziewa się on poprawy sytuacji dochodowej rolników w Niemczech. Ceny produkcji przemysłowej nie spadły drastycznie w roku 2015. Rozwój na rynku światowym utrzymuje się na oczekiwanym poziomie. Jak powiedział Schmidt na kilka dni przed rozpoczęciem „Internationale Grüne Woche“ w Berlinie, to patrzy z pewnym niepokojem w nowy rok. W średnim okresie sytuacja z punktu widzenia niemieckich polityków ma się poprawić. Komisja Europejska oczekuje, że w najbliższej przyszłości ceny mleka uplasują się na poziomie 35 centów za litr. Warto podkreślić, że istnieją różne sposoby lepszego monitorowania rynku, celem szybszego reagowania na zmiany i tłumienia wahań cenowych.

©finanzamt.pl

Pierwszy strajk w nowym roku Amazon w Bad Hersfeld

W pierwszym strajku w nowym roku w największej na świecie firmie wysyłkowej kontynuowany jest spór zbiorowy. Związek zawodowy wezwał na stronie Amazon do strajku i wyznaczył zeszły poniedziałek na dzień jego ponownego rozpoczęcia. W godzinach porannych 300 uczestników zaangażowanych było w strajk, w ciągu całego dnia do strajku dołączyło 450 pracowników. Pomimo strajku w ciągu całego ubiegłego tygodnia nie było przestojów w pracy w pozostałych lokalizacjach. Zgodnie z wypowiedzią sekretarza Mechthild Middeke, to w nowym roku pracownicy Amazon będą gotowi do strajków. Czy to oznacza, że na tym pierwszym nie poprzestają? Strajki mają na celu przeforsowanie dla ponad 10 tysięcy pracowników amerykańskiej firmy zatrudnionych w Niemczech, umów taryfowych na poziomie sprzedaży detalicznej i wysyłkowej.

©finanzamt.pl

Sprzedaż BMW w 2015r. lepsza niż Mercedesa i Audi

Nowy rok sprzyja podsumowaniom, nie inaczej ma się sprawa z koncernem samochodowym marki BMW. W roku 2015 bawarski koncern odnotował sprzedaż na poziomie 2,25 miliona samochodów. Tym samym BMW utrzymało pozycję lidera w sektorze samochodów luksusowych, bijąc tym samym konkurencję w postaci Mercedesa i Audi. Pomimo przeciwności na niektórych rynkach, sprzedaż samochodów BMW wzrosła o 6,1 procent, co jest świetnym wynikiem! Jak powiedział na pokazie samochodów w Detroit dyrektor sprzedaży Ian Robettson, to management BMW spodziewa się dalej wielu wyzwań w roku 2016. Z tego powody ważne jest, by nadal elastycznie reagować na aktualne warunki rynkowe, co ma doprowadzić do utrzymania się na drodze do sukcesu. Mimo spadku sprzedaży w grudniu 2015 o 0,8 procenta, zarząd jest pewien, że nastąpi dalsz rozwój koncernu. Sprzedaż BMW wzrosła w Europie. To na starym kontynencie grupa z Monachium sprzedała milion samochodów, co odpowiada 9,4 procentowemu wzrostowi. W Chinach sprzedano około 464 tysiące samochodów, czyli o 1,7 procenta więcej w odniesieniu do poprzedniego roku. W USA sprzedaż osiągnęła podobny poziom wzrostu około 2,2 procenta, co dało  405 tysięcy sprzedanych samochodów. Najwięksi rywale byli nieco gorsi niż BMW. Mercedes sprzedał 1,99 miliona aut, natomiast Audi odnotowała sprzedaż na poziomie 1,8 mln aut. Większość ze sprzedanych samochodów wyszło z pod ręki naszych rodaków. Musimy pamiętać, że to właśnie w koncernie BMW pracuje jedna z najliczniejszych grup polskich migrantów zarobkowych. W zakładach w Monachium czy też w Dingolfing można na taśmie bardzo usłyszeć polski język.

©finanzamt.pl

 

Rekord w liczbie osób pracujących w Niemczech!

W Republice Federalnej Niemiec w roku 2015 średnio było 43 miliony zatrudnionych osób, co wynika z danych opublikowanych przez niemiecki Urząd Statystyczny w Wiesbaden. Tak wielu czynnych zawodowo osób w Niemczech jeszcze nie było! Według danych Urzędu Statystycznego liczba ta wynosiła o około 324.000 lub 0,8 procenta więcej niż rok wcześniej. W ten sposób kontynuowany jest stały trend wzrostowy, jaki na niemieckim rynku pracy ma miejsce już od lat. Liczba pracujących osiągnęła najwyższy poziom od zjednoczenia Niemiec. Miał na to wpływ niewątpliwie fakt, że migracja pracowników zagranicznych skompensowała negatywne skutki demograficzne. Sporą grupę migrantów zarobkowych stanowią polscy pracownicy.

©finanzamt.pl

Stopa bezrobocia wzrosła do 2.681 miliona

Według danych podanych przez Federalną Agencję Pracy w Norymberdze, liczba osób bezrobotnych w Niemczech wzrosła do 2.681 miliona. W samy grudniu 2015 liczba ta wzrosła o 48 tysięcy nowo zarejestrowanych osób. W porównaniu do roku poprzedniego jest to o 82 tys. osób bezrobotnych mniej. Stopa bezrobocia wzrosła o 0,1 punktu procentowego, uzyskując końcowo 6,1 procent.

©finanzamt.pl

W jakich zawodach stażyści zarabiają najwięcej?

Wynagrodzenie za pracę dla stażystów wzrosło w zeszłym roku po raz czwarty z rzędu. Musimy pamiętać, że stażyści to nie tylko młodzi ludzie, którzy ukończyli szkołę. Ale także osoby, które ukończyły serię szkoleń i muszą odbyć obowiązkowy staż. Zgodnie z danymi podanymi przez niemiecką gazetę „Süddeutsche Zeitung”, w której to powołuje się na analizy wykonane przez Federalny Instytut Kształcenia Zawodowego (BIBB). W Niemczech Zachodnich stażyści zarabiali średnio 832 euro brutto miesięcznie, co stanowi wzrost o 3,7 procenta w porównaniu do ubiegłego roku. W Niemczech wschodnich wynagrodzenie poprawiło się o 4,3 procenta i wyniosło średnio 769 euro brutto miesięcznie. Kwoty różnią się od zawodu oraz od regionu, w którym wykonywana jest praca. Największe wynagrodzenie otrzymywali stażyści w branży budowlanej, natomiast najmniej otrzymywali fryzjerzy.

Przegląd popularnych zawodów pod kątem zarobków stażystów z podziałem na Niemcy zachodnie i wschodnie (za SZ):

Zawód/Branża

Niemcy Zachodnie

Niemcy Wschodnie

Murarz

1057 €

861 €

Mechanik

998 €

976 €

Mechanik przemysłowy

992 €

947 €

Ubezpieczenia i finanse

986 €

986 €

Przemysł

960 €

894 €

Asystent administracyjny

895 €

895 €

Handel

827 €

740 €

Sprzątanie

765 €

688 €

Medycyna/asystent medyczny

743 €

743 €

Szef kuchni/kucharz

735 €

612 €

Mechanik samochodowy

733 €

614 €

Pracownik biurowy

721 €

667 €

Malarz

600 €

600 €

Piekarz

600 €

600 €

Fryzjer

494 €

269 €

Powyższa tabela może być cenną wskazówką dla osób szukających w Niemczech stażu. Jednak mimo wszystko potencjalni stażyści powinni indywidualnie sprawdzać poziom wynagradzania w firmach oferujących staże. Generalnie większość dużych firm w Niemczech prowadzi okresowe nabory dla stażystów.

©finanzamt.pl

Dynamicznie rozwijający się rynek samochodowy w Niemczech!

Rynek samochodów w Niemczech nie śpi. W grudniu odnotowano 8 procentowy wzrost w ujęciu rocznym nowych samochodów, które wyjechały na niemieckie drogi. Dane ogłoszono przez Stowarzyszenie Przemysłu Motoryzacyjnego VDA. W całym ubiegłym roku zostało zakupionych 3,2 mln nowych samochodów, co daje o 6 procent więcej niż w roku 2014. Na naszym rynku większy wzrost odnotowały jednak marki zagraniczne. Eksport rodzimych marek do innych krajów odnotował zaledwie o 3 procent. Tak mały wzrost szef Matthias Wissmann VDA tłumaczy tym, iż konkurencja na rynkach międzynarodowych jest coraz trudniejsza i bardziej wymagająca.

©finanzamt.pl

 

Strona 9 z 23

«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»
Copyright © 2009-2017 Finanzamt.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zakaz kopiowania. Wykorzystywanie tekstów wymaga opłacenia licencji.