Z OSTATNIEJ CHWILI

Więcej pieniędzy w 2016 roku!

Większość osób pracujących w Niemczech w 2016 roku z radością będzie zaglądać do swoich portfeli. Według prognoz RWI (Reńsko-Westfalski Instytut Badania Gospodarki) w nowym 2016 roku na jednego mieszkańca Niemiec przypadnie około 430 euro więcej. Jak wynika z prognoz, siła nabywcza w 2016 roku wzrośnie w sumie o około dwa punkty procentowe i ma ona oscylować w całych Niemczech na poziomie 1776 miliarda euro. Różnica w rozkładzie siły nabywczej jest także w podziale na regiony Niemiec. Podczas gdy dla mieszkańców Starnberg na Bawarii siła nabywcza to około 31.850 euro, to w przygranicznym Görlitz w Saksonii jest na poziomie 17.194 euro. Porównując wszystkie miasta w Niemczech na samym czele plasuje się München. Hamburg jako drugie najbardziej zaludnione miasto w Niemczech, uplasowało się dopiero na 8 miejscu pod względem największej ilości siły nabywczej.

©finanzamt.pl

Ceny za energię elektryczną w Niemczech wzrastają, a gaz tanieje

Niestety nie za dobre wieści płyną dla konsumentów. Jak podaje niemiecka prasa, cena energii elektrycznej w Niemczech będzie w roku 2016 rosła. Spadną natomiast ceny gazu. W nowym roku będą one tańsze niż w roku 2015. Obniżenie ceny za gaz w pierwszym kwartale roku 2016 średnio o 4,5 procenta będzie bardzo sprzyjające dla 3,9 mln gospodarstw domowych w Niemczech. Ceny oleju opałowego spadły już w ciągu 2015 roku o 23 procent. Przewiduje się, iż  cena za energię elektryczną w styczniu i lutym 2016 wzrośnie średnio o 2,8 procenta. Wzrost ceny energii dotknie około 6,7 miliona gospodarstw domowych w Niemczech.

©finanzamt.pl

Najnowsze wyniki finansowe w niemieckiej branży budowlanej

Mimo mniejszej liczby zleceń w branży budowlanej w miesiącu październiku 2015 roku, branża ta nie przechodzi kryzysu, a wręcz przeciwnie ma się kwitnąco. Wpływ na niższą ilość zleceń miało przyjęcie wyjątkowo dużo zamówień w miesiącu wrześniu. Jak podaje niemiecki Urząd Statystyczny przyjęte zlecenia w miesiącu październiku 2015 przekroczyły poziom o 2,6 procenta, niż to miało miejsce w październiku 2014 roku. W pierwszych dziesięciu miesiącach 2015 roku branża odnotowała wzrost o 1,2 procenta analogicznie do tego okresu w roku 2014. Branża budowlana zapowiada na rok 2016 nowe wolne miejsca pracy. Przełom roku branża będzie miała także dobry, gdyż pogoda sprzyja budowlańcom.

©finanzamt.pl

Rekordowy wzrost płac w Niemczech!

Siła nabywcza pracowników niemieckich w 2015 roku wzrosła w rekordowym tempie, co pokazują dane statystyczne. W pierwszych trzech kwartałach 2015 płaca realna była średnio wyższa o 2,5 procent, niż w tym samym okresie 2014 roku. Powodami trendu wzrostowego są m. in.: wzrost płacy od stycznia do września średnio o 2,8 procenta (w porównaniu do roku 2014) oraz niska inflacja. Stopa inflacji w III kwartale 2015 roku to zaledwie 0,1 procenta. Innym powodem jest także wprowadzenie płacy minimalnej w Niemczech, co według ekonomistów przyczyniło się do znacznego wzrostu zysków. Odnotowane szczególnie znaczący wzrost płac w przedziale pracowników otrzymujących za swą pracę przeciętne wynagrodzenie. Pracownicy niewykwalifikowani tylko w III kwartale 2015 mieli aż 3,9 procenta więcej w kieszeni. Łącznie we wszystkich kwartałach grupa ta odnotowała 2,6 procent wzrostu płac.

©finanzamt.pl

Zabezpieczanie miejsc pracy w firmie Stihl w Niemczech do 2020 roku

Największy producent pił - firma Stihl -  gwarantuje do 2020 roku w swoich zakładach na terenie Niemiec pracę dla 4.200 pracowników. Firma ogłosiła także plany, że do roku 2018 ma zamiar zainwestować 300 milionów euro w rynek krajowy. Firma Stihl do tej pory inwestuje ponad 50 milionów euro w Ludwigsburg w logistyce i dystrybucji. W swojej siedzibie w Waiblingen zakończy wkrótce rozbudowę nowej sieci logistyczno-produkcyjnej. Ale plany nie kończą się tylko na rynku niemieckim. Do 2018 roku Firma Stihl ma plany inwestycji obejmujące cały świat. Na inwestycje ma przypaść około 1 miliarda euro. Głównie chodzi o to, by poszerzyć swoją produkcję (m.in. w Szwajcarii). Na Filipinach ma powstać nowa fabryka gaźników. Sthil posiada 14.300 tysięcy pracowników na całym świecie. Spółka w roku 2015 najprawdopodobnie pobiła rekord sprzedaży. W 2014 roku Stiehl odnotował 2,98 miliarda przychodu.

©finanzamt.pl

Sprzedaż samochodów w Europie wzrasta

Monachium ma znacznie więcej sprzedanych samochodów w Unii Europejskiej w listopadzie 2015 roku, niż miało to miejsce rok wcześniej. Stowarzyszenie producentów Acea ogłosiło, że w porównaniu do poprzedniego miesiąca liczba ta wzrosła o 13,7 procenta. Prawie 1,1 miliona pojazdów zostało sprzedanych. W ten sposób od początku roku mamy 12,6 mln nowych samochodów na drogach w całej Europie, co przyniosło wzrost o 8,7 procenta w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym. Skandal, który wstrząsnął koncernem Volkswagen, uplasował VW znacznie niżej niż konkurencję. Udział koncernu w rynku spadł w listopadzie o 2,3 punktu procentowego do 24,3 procent.

©finanzamt.pl

Ceny oleju napędowego i benzyny nadal na niskim poziomie

Ceny na stacjach benzynowych w Niemczech mogą się wahać w ciągu dnia nawet o dziesięć centów. Dobra wiadomość dla posiadaczy pojazdów jest taka, że cena paliwa nadal będzie bardzo niska. Jak podaje gazeta Bild kierowcy wybierają na tankowanie godziny między 18:00 a 20:00, bo to właśnie w tych godzinach tankowanie się najbardziej opłaca. Najdrożej zatankujemy nocą i w południe. Ceny w samo południe mogą podskoczyć średnio nawet o trzy centy za litr. W niektórych przypadkach nawet do pięciu centów za litr. Wczesnym rankiem, tj. ok. 4 nad ranem, ceny na stacjach w całych Niemczech są najdroższe. Następnie ceny spadają po troszku przez cały dzień, aby w godzinach między 17:00 a 20:00 być najbardziej korzystne. Średnio benzyna jest w nocy droższa o około 13 centów za litr. W niektórych przypadkach nawet i 23 centy na litrze. Daje to wszystkim naszym rodakom wracającym na święta do domu już mały prezent na samej stacji benzynowej. Tankując wszyscy płacimy mniej.

©finanzamt.pl

 

Dzięki uldze podatkowej wzrost płac w grudniu dla samotnych rodziców

Kwota ulgi podatkowej dla osób samotnie wychowujące dzieci została w 2015 roku zwiększona o 600 Euro za pierwsze dziecko, a na kolejne  o 240 Euro. W grudniu 2015 rodzice samotnie wychowujący dziecko mogą otrzymać zatem 600 Euro więcej do wynagrodzenia. Z tej ulgi mogą skorzystać wszystkie samotne matki i ojcowie mający na swoich barkach dużo większy ciężar związany z utrzymywaniem. Z tego tytułu rząd przyznaje im specjalną ulgę podatkową. Do tej pory mogli odliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym 1.308 Euro ryczałtu. Od 2015 roku, kwota ta wzrosła do 1.908 Euro. Ponadto liczba dzieci odgrywa teraz też dużą rolę. Od drugie i kolejnego dziecka możemy odliczyć bowiem dodatkowo 240 Euro. Rodzic rzeczywiście samotnie sprawujący opiekę nad dziekiem jest uprawniony do tej ulgi podatkowej. Jednak należy uważać, gdyż jeśli tylko we wspólnym gospodarstwie domowym pojawi się nowy członek, który do niego się zalicza lub jeśli starsze rodzeństwo jest pełnoletnie, to nie jest już on uprawiony do ulgi podatkowej dla jednego z rodziców tego dziecka. Kwota ulgi nie jest kwotą, którą samotny rodzic otrzyma bezpośrednio jako przelew pieniędzy z niemieckiego Urzędu Skarbowego. Jest to kwota, która zostanie zsumowana wraz z pozostałymi ulgami podatkowymi i odejmowana od rocznego wynagrodzenia brutto. W przypadku płatności do grudniowego wynagrodzenia będzie to miało miejsce tylko na pierwsze dziecko. Ulga podatkowa dla większej liczby dzieci może być pobierana tylko z rocznej deklaracji podatkowej przez Urząd Skarbowy. O tą ulgę, jak również inne dodatki, można starać się na dwa lata do przodu, czyli do 31 grudnia 2017. Wnioskować o nowe dwuletnie ulgi można od października 2015 roku. Dla samotnych rodziców z jednym dzieckiem nowa ulga wpływa na płace w grudniu 2015 roku. Tylko wtedy pracodawca może rozważyć dodatkowe 600 euro. Niestety samotni rodzice nie mogą liczyć na ulgę, jeśli dziecko w 2015 roku ukończyło szkołę i nie ma prawa do zasiłku rodzinnego. Należy wtedy ubiegać się w rocznym rozliczeniu podatkowym o ulgę na dziecko i zostanie ona obliczona proporcjonalnie.

©finanzamt.pl

Wydłużenie urlopu macierzyńskiego!

Niemiecki Minister Spraw Rodzinnych Manuela Schwesig chce rozszerzyć przepisy ochrony kobiet przebywających na urlopie macierzyńskim na inne grupy. W związku z przewidzianymi zmianami, prawo dla wszystkich grup kobiet ma być jednolite. W przyszłości także uczniowie,  studenci i stażyści mają skorzystać na zmianach w ustawie. W Niemczech zabrania się zatrudniania kobiet w ciąży w ostatnich sześciu tygodniach przed porodem, a także zwykle do ośmiu tygodni po porodzie. Ponadto, kobiety w ciąży nie powinny być przydzielane na nocne zmiany. Muszą być chronione także przed potencjalnymi zagrożeniami, takimi jak praca z niektórymi chemilkaliami. Różne przepisy odnoszą się do tej pory tylko do kobiet pracujacych czynnie lub wykonywujących prace domowe. Nie istnieją regulacje dla uczniów, studentów i stażystów. I to właśnie dla tej grupy zmiany będą miały największe znaczenie.

©finanzamt.pl

Uchodźcy nie są obciążeniem dla Federalnej Agencji Pracy

Według szefa Federalnej Agencji Pracy - Franka-Jürgena Weise - pomimo rosnącej liczby uchodźców nie grozi w Niemczech dyskryminacja bezrobotnych, o czym wypowiadał się w wywiadzie dla gazety „Deutsche Presse-Agentur” oraz „Bild”. Szef Federalnej Agencji Pracy zaznaczył także, że dzięki szybkiej reakcji Federalnego Ministra Pracy Andrea Nahles możemy zatrudnić dodatkowe osoby do opieki nad bezrobotnymi uchodźcami. Dzięki temu opieka nad pozostałymi bezrobotnymi nie ucierpi.  Również Ministerstwo Pracy zatwierdziło więcej pieniędzy na dodatkowe zadania, dzięki czemu nie będzie konkurencji między bezrobotnymi, a uchodźcami. W wywiadzie dla gazety „Bild” padły również słowa, że nie będzie podziału na uchodźców i pozostałych.  Frank-Jürgen Weise powiedział, że chodzi o szkolenia i podejście do pracy wszystkich bezrobotnych. Niestety nie każdy z nich jest tak zmotywowany jak większość uchodzców.

©finanzamt.pl

Coroczny wzrost składki na ubezpieczenie w Techniker Krankenkasse

Największy zakład ubezpieczeń zdrowotnych w Niemczech Techniker Krankenkasse, wysyła sygnały o wzroście wysokości składki w 2016 roku o 0,2 punktu procentowego. Prezez TK Jens Baas chciał zaproponować Radzie Nadzorczej projekt wzrostu składek. Dodatkowy wkład funduszu wynosiłby wtedy 1,0 punkt procentowy, o łącznym wkładzie do 15,6 proc. Z tego co pokazuje rynek ubezpieczeń zdrowotnych wzrost składek w 2016 roku może dojść nawet do 30 procent. Zakłady ubezpieczeń tłumaczą to zwiększeniem wydatków na leki, opłaty medyczne i szpitale. Czy składki zostaną faktycznie podwyższone, to okaże się z początkiem roku 2016.

©finanzamt.pl

 

Ceny diesla spadają poniżej 1 euro!

Bardzo dobra wiadomość dla wszystkich kierowców tankujących diesla. Cena za litr ropy spadła i jest na najniższym poziomie od 6 lat. Na wielu stacjach można zatankować paliwo napędowe za mniej niż jedno euro za litr. Za 99 centów/litr można zatankować w Berlinie, Hamburgu i Rostocku. Natomiast w Kiel (Schleswig-Holstein) cena dochodziła nawet do 98 centów/litr. To duża oszczędność dla wszystkich kierowców. Kierowcy tankujący bezynę także odczuli zmiany. Ceny na niektórych stacjach spadły nawet do 1,009 euro/litr za benzynę E10. Miejmy nadzieję, że taki stan rzeczy utrzyma się długo, co będzie miało dobre korzyści dla naszych rodaków tankujących swoje samochody w Niemczech. W ten sposób droga do Polski (i nie tylko) będzie tańsza!

©finanzamt.pl

Podsumowanie zmian dla ubezpieczonych w Niemczech

Warto dokonać podsumowania zmian, które weszły w życie pierwszego stycznia 2015. Z początkiem roku ubezpieczalnie mogły zmniejszyć wkład jednostkowy z 15,5 do 14,6 procenta dochodu brutto lub podjąć dodatkowe składki. Wszyscy zastaniawiali się wtedy jak zmiany wpłyną na niektóre z świadczeń zdrowotnych, między innymi takich jak: profesjonalne czyszczenie zębów, sztuczne zapłodnienie itp. Badaniu przeprowadzonemu przez gazetę Bild zostało poddanych 78 publicznych placówek. Wyniki pokazały, że w niektórych wyraźnie się coś zmieniło od 2014 roku. Zmiany są zarówno pozytywne jak i negatywne!

Techniker Krankenkasse ma 5 zmian w porównaniu do 2014: - pięć biur więcej (obecnie jest 215), - zmiejszenie dofinansowania do terapii związanej z osteopatią z 360 do 120 euro rocznie, - brak dofinansowania dla profesjonalnego czyszczenia zębów, - zmniejszenie premii za zachowanie dbających o zdrowie.

Barmer GEK ma 3 znaczące zmiany: - 106 biur zamknięto (obecnie jest 694), - zmniejszono dotację dla położnych na wezwanie z 250 do 200 euro rocznie, - usunięto dotacje na osteopatię i czyszczenie dentystyczne.

DAK-Gesundheit także ma 3 zmiany: - zamknięto 122 biura (obecnie 520), - koszty sztucznego zapłodnienia są refundowane w całości (oboje małżonkowie muszą podlegać ubezpieczeniu zdrowotnemu na terenie Niemiec), - bez dofinansowania są osteopatia, czyszczenie zębów i skóry, badania przesiewowe raka skóry i szczepienia podróżne.

W AOK Bayern zmiany są następujące: - do 100 euro więcej dotacji na szczepienia podróżne, - 30 euro dotacji dla alternatywnych środków, - 40 euro dotacji do czyszczenia stomatologicznego dla osób ubezpieczonych w wieku 25 lat.

W AOK Baden-Württember zmiany obejmują: - zamknięcie 20 oddziałów (obecnie 230), - 50 euro do szczepień podróżniczych, 80 euro dotacji dla alternatywnych środków, - 150 euro dotacji na położną na wezwanie, - 120 euro dotacji na osteopatię (dla wszystkich osób ubezpieczonych, nie tylko dla dzieci). Ale na wszystko razem maksymalnie 150 euro rocznie na jednego ubezpieczonego, dla kobiet w ciąży jest to 250 euro.

Członkowie ubezpieczalni, którzy czują się w niekorzystnej sytuacji wywołanej przez te zmiany, mogą pomyśleć o zmianie ubezpieczyciela. W przypadku polskich pracowników zatrudnionych w Niemczech warto przeanalizować ubezpieczyciela pod kątem wysokości wkładu własnego (wysokość składek), możliwości skorzystania z dodatkowych usług, a także dysponowania bogatym pakietem usług ogólnych.  Polski pracownik podejmujący pracę w Niemczech powinien zapytać ubezpieczyciela o interesujące go wszelkie dodatkowe usługi. Często ubezpieczyciel wydaje pozytywną opinię na prośbę ubezpieczonego, gdyż chce zachować nas jako swoich klientów. To powoduje, że także niemieckie ubezpieczalnie walczą o ubezpieczonych, na czym mogą skorzystać również polscy pracownicy.

©finanzamt.pl

Łatwiejszy, szybszy i bez papierków zwrot podatku już od stycznia 2017!

Jak co roku w zbliżającym się nowym roku czeka na podatników obowiązek złożenia nowego zeznania podatkowego. Wiąże się to często z bałaganem w papierach i może nas kosztować sporo nerwów. Ale w niemieckim prawie mają nastąpić zmiany ukierunkowane na szybsze załatwianie spraw przez urzedników. Jeśli Bundestag i Bundesrat w pierwszej połowie przyszłego roku dadzą zielone światło dla nowych przepisów, to powinny one wejść w życie 1 stycznia 2017. W pełni powinny zostać wdrożone do 2022 roku. Podatnicy w najbliższej przyszłości mają składać swoje deklaracje do Urzędu Skarbowego tylko drogą elektroniczną, bez zbędnej papierologi. Dowody na darowizny, dochody z zysków kapitałowych, potwierdzenia przejazdów lub dowody na inne wykazane ulgi w zeznaniu mają być przekazywane do urzędu w poszczególnych przypadakach tylko na żądanie urzędnika. Celem całej nowej ustawy jest to, by w przyszłości większość podatników swoje roczne zeznania podatkowe wysyłała tylko drogą elektroniczną. To powinno złagodzić napięcia i nerwy związane z corocznym zeznanie podatkowym. Urzędnikowi pozwoli to skupić się na bardziej skomplikowanych przypadkach podatkowych, co z kolei spowoduje szybsze rozpatrywanie spraw. Nowością ma być decyzja podatkowa wysyłana drogą elektroniczną, a nie jak teraz – tradycyjną drogą pocztową.

©finanzamt.pl

Bezpłatny Wi-Fi w Berlinie

Parokrotnie przekładana i opóźniona decyzja o bezpłatnym dostępie do internetu na terenie Berlina została w końcu podpisana!  Wicemarszałek Senatu Bernhard Schodrowski potwierdził taki stan rzeczy. W sumie ma zostać zainstalowanych 650 hotspotów w całym mieście, w tym w Roten Rathaus (Czerwony Ratusz), przy Bramie Brandenburskiej, na Gendarmenmarkt, Filharmonii oraz przy Theater des Westens. Pierwszy rozruch szacuje się na początek roku 2016. Już wtedy turyści i mieszkańcy Berlina będą mogli darmowo serwować na swoich smartfonach będąc w tym mieście. Wszystie punkty w liczbie 650 mają być dostępne do lata 2016. Senat dofinansował projekt ze środków państwowych w wyskości 170 tys. euro w pierwszych dwóch latach działalności. Pozostałe jak i dodatkowe koszty mają być pozyskane od partnerów reklamowych.

©finanzamt.pl

 

Więcej pieniędzy dla 75.000 pracowników!

Doskonałe informacje dla pracowników zatrudnionych w Niemczech w przemyśle stalowym. 75.000 pracowników pracujących w Nadrenii-Westfalii, Bremie i Dolnej Saksonii otrzyma od przyszłego roku 2,3 ​​procent więcej pieniędzy. Wzrost zarobków jest niższy, niż początkowo założył związek zawodowy przystępując do negocjacji. W trzeciej rundzie negocjacji zbiorowych pracodawcy i IG Metall zawarli kompromis korzystny dla obu stron. Za miesiąc listopad i grudzień 2015r. pracownicy otrzymają jednorazową wypłatę w wysokości 200 euro, a dla stażystów wypłata wynosi po 80 euro. Ze względu na trudną sytuację gospodarczą w przemyśle stalowym, strony chciały uniknąć długotrawałego sporu i przestojów w pracy, gdyż to mogłoby mieć fatalne konsekwencje dla kondycji całego przemysłu. Rynek stali w Niemczech także nie ustrzegł się przed kryzysem w ostanich miesiącach. W trzecim kwartale tego roku ilość zamówień w przemyśle stalowym w Niemczech spadła aż o 11 procent w porównaniu do ubiegłego roku. Przyczyna leży w zalewającej rynek niemiecki taniej stali z Chin, która jest oferowana po cenach niższych niż krajowe. Związek podkreśla, że bezpieczne miejsca pracy i godziwe dochody będą możliwe w momencie równych szans dla wszystkich w branży.

©finanzamt.pl

Planowane zwolnienia w Deutsche Bank!

Duże zmiany w Niemieckim Deutsche Banku. Jak donosi „Handelsblatt”, mówi się w kuluarach, że co czwarty pracownik banku ma stracić pracę, a to oznacza prawdziwe trzęsienie ziemi we frankfurckim banku! Nowy prezes banku John Cryan ogłosił radykalne i ścisłe oszczędności we wszystkich sektorach Deutsche Banku. Przeprowadzany program oszczędnościowy zlikwiduje bowiem około 25.000 miejsc pracy we wszystkich oddziałach banku. W samych Niemczech pracę straci około 4.000 pracowników placówek banku. Warto przypomnieć, że Deutsche Bank zatrudnia w Niemczech ponad 12.000 pracowników. Największy potentat w branży bankowej ma także w planach co do zamknięcia 200 oddziałów do 2017 roku. Prezes wraz z zarządem uspokajają jednak, że wprowadzane zmiany nie będą miały wpływu na jakość usług bankowych. Dzięki czemu klienci banku, w tym nasi rodacy, którzy tworzą liczną grupę korzystającą w Niemczech z usług tej instytucji finansowej, mogą spać spokojnie i nie bać się o swoje pieniądze ulokowane na kontach Deutsche Bank.

©finanzamt.pl

Lepsza opieka dla przewlekle chorych

Niemiecka BKK (Betriebskrankenkasse) zapowiada dużo lepszą opiekę dla przewlekle chorych. Z punkut widzenia spółki chorzy w Niemczech, którzy borykają się z chorobami przewlekłymi, powinni być pod większą opieką ubezpieczalni. W zeszłym tygodniu ubezpieczalnia BKK ogłosiła dane dotyczące pacjentów przewlekle chorych. Z danych tych wynika, że prawie połowa przypadków nieobecności pracowników w pracy jest efektem chorób długoterminiowych. Najczęstsze z nich to nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, rak, zaburzenia psychiczne, zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego (takie jak ból pleców). Niestety na przestrzeni ostatnich lat liczba pacjentów cierpiących na takie schorzenia wzrosła. Według BKK największym priorytetem na nadchodzący czas jest zmiana w leczeniu tego typu chorób w starzejącym się niemieckim społeczeństwie.

©finanzamt.pl

Od 25 listopada aż 4,3 miliarda nowych banknotów o nominale 20 euro

Europejski Bank Centralny wprowadził do obieku aż 4,3 miliarda nowych banknotów o nominale 20 euro. Wprowadzono szereg nowych zabezpieczeń, co ma skomplikować i zasadniczo zminimalizować najczęściej podrabiany banknot w Niemczech. Każdy z nowych banknotów posiada hologram. Jeśli poddamy banknot pod światło, to hologram staje się przeźroczysty i uwidoczni się portret mitologicznej postaci Europy. Ponadto przy przechyleniu banknotu, liczba 20 drukowana w lewym dolnym roku, jest błyszcząca i mieni się zmiennie 20 kolorami. Wprowadzenie nowego bankntotu w obieg nie powoduje konieczności wymiany starego na nowy. Starymi dwudziestkami można w dalszym ciągu płacić. Bank Centralny wycofuje je z rynku powoli w momencie mocnego zabrudzenia lub uszkodzenia. Od roku 2013 stopniowo wymieniane są wszystkie banknoty w Niemczech. Na pierwszy rzut poszły banknoty o nominale 5 euro. W wrześniu 2014 wprowadzono nowe 10-tki. W następnej kolejności mają być wymienione wszytkie 50-tki (co do tego jednak Bank Centaralny nie ustalalił jeszcze daty finalnej). Bank Centralny i Bundesbank dodatkowo uspokajają, że sytuacja wynikła w 2013 roku co do płatności nowymi banknotami w automatach biletowych i parkomatach nie będzie miała miejsca. Operatorzy tych urządzeń zostali już wiosną zobligowani do przystosawnia ich do nowo obowiązujących banknotów.

©finanzamt.pl

 

Do 2029 wzrost o 39 % renty w Niemczech

Bardzo dobra nowina dla Polaków, którzy już otrzymują bądź będą otrzymywać niemiecką rentę bądź emeryturę. Według najnowszych doniesień Rząd Federalny Niemiec zamierza przyjąć nowe rozwiązania, które będą korzystne dla 20 milionów niemieckich emerytów. Według nich wynika, że emerytury do 2029 roku będą sukcesywnie wzrastać o 39%. Standardowa, średnia emerytura po 45 przepracowanych latach będzie wtedy wynosiła 1894 euro brutto, w roku 2015 wyniosła ona 1314 euro. Różnica będzie także z podziałem na Niemcy wschodnie i zachodnie. Przeciętna emerytura wypłacana na zachodzie dla mężczyzn wzrośnie w ciągu najbliższych czterech lat z 1.132,57 euro o 123,28 euro. Na wschodzie wzrost będzie większy do 1.239,22 euro, a emeryci dostaną średnio o 144,18 euro więcej. Natomiast emerytury dla kobiet odpowiednio na zachodzie (805,57 euro) wzrosną o 87,66 euro, a na wschodzie do 1.116,40 euro. Doliczone zostanie 129,29 euro.

©finanzamt.pl

Aż 70.000 emerytów i rencistów dopłaci do podatku w 2016 roku

Silny wzrost emerytur w Niemczech ma przykre konsekwencje w kwestii podatkowej. Podwyżka oznacza bowiem dla wielu rencistów i emerytów dodatkowy wydatek wynikający z dopłaty do podatku. Niektórzy z nich po raz pierwszy będą podlegali opodatkowaniu. Około 70.000 rencistów i emertytów będzie zmuszonych zapłacić podatek od otrzymywanego świadczenia emerytalnego.  Ministerstwo wyliczyło, że tylko z samych podatków, które będą musieli zapłacić seniorzy w Niemczech, wpłata do budżet powiększy się o ok 310 milionów euro. W sumie Republika Federalna Niemiec posiada już 3,9 milionów rencistów i emerytów (w 2011 roku było ich 3,5 miliona). Oznacza to, że co piąty senior będzie musiał zapłacić podatek od swoich rent i emerytur. Warto także przypomnieć, że rozliczenie podatkowe, z którego wynika dopłata do podatku, jest w Niemczech obowiązkowe.

©finanzamt.pl

Coraz lepsze widoki dla niemieckiego klubu BVB

Świetne wiadomości dla akcjonariuszy spółki akcyjnej klubu piłkarskiego z Dortmundu. Spłacone długi klubu oraz tworzące się rezerwy - to dzięki temu klub zaczyna wychodzić na prostą. Dzięki takiemu stanowi rzeczy właśnie planem na najbliższy czas jest ulokowanie nadwyżek w zespole, co polegać będzie na zakupie nowych piłkarzy, a także przedłużeniu kontraktów z kluczowymi zawodnikami. W ten sposób niemiecki klub chce powrócić na szczyt tabeli. Według dyrektora generalnego Hansa-Joachima Watzke celem nadrzędnym jest ciągłe uczestnictwo w gronie 20 najlepszych drużyn w Europie. Passa niemieckiego zespołu trwa. W ostatnim roku obrotowym BVB miał 5,5 miliona euro zysku. Dochód ze sprzedaży wyniósł 276 milionów euro. Prognozy są jeszcze lepsze na rok 2018. Wykazują, że niemiecki klub osiągnie dochody ze sprzedaży na poziomie przekraczającym 300 milionów euro.

©finanzamt.pl

Dwie trzecie niemieckich firm zadowolona z pracowników pracujących na Ein-Euro-Job

Wiele niemieckich firm widzi w Ein-Euro-Job nie tylko okazję dla bezrobotnych, ale także dużo korzyści dla ich własnych firm. Prawie 2/3 z nich mówi o zadowoleniu, jakie wynika z takiej formy zatrudnienia i pomocy osobom bezrobotny. 23% jest nawet bardzo zadowolonych. To wynik badań opublikowanych przez Instytut Badań Rynku Pracy i Rynku Zawodowego (IAB) oparty na badaniach przeprowadzonych w ponad 600 placówkach w latach 2011-2013. Opinię "raczej niezadowolony" wyraziło w badaniu aż 13 % respondentów. 1% z niech to nawet "bardzo niezadowolony". 9 % firm uważa, że ​​osoby zatrudnione przez nie wykazują zainteresowania taką pracą. Na rzekomy brak wiarygodności takich pracowników narzeka 7% firm. 6% uważa, że personel  posiada niewystarczające kwalifikacje. Może być to dobra alternatywa dla Polaków przebywających na zasiłku dla bezrobotnych w Niemczech, aby dzięki pracy na zasadzie Ein-Euro-Job powrócić na niemiecki rynek pracy.

©finanzamt.pl

Koszty emerytur dla urzędników UE wzrastają do gigantycznych wysokości

Według podliczeń Komisji Europejskiej wraz z końcem 2014 roku, koszty emerytur dla urzędników Unii Europejskiej wyniosły ok. 58,6 miliarda euro. Jest to o 12 miliarda euro więcej w porównaniu z wydatkami z końcem 2013 roku. Nowy kosztorys przedstawia się w rocznych sprawozdaniach Komisji Europejskiej za ubiegły rok. Zawiera on wszystkie koszty emerytur (w tym wydatki dotyczące ubezpieczenia na wypadek choroby) oraz wciąż aktywnych zawodowo osób, będących na emeryturze. Wylicza się m.in. dochód emerytalny w wysokości 52,2 miliarda euro oraz koszty opieki medycznej w wysokości ok. 6,3 miliarda euro. Powodem wzrostu są nowe, szacunkowe wyliczenia rewaloryzacji emerytur na najbliższe dziesięciolecia, które uwzględniają niższe oprocentowanie. Niskie stopy procentowe doprowadziły do znacznych strat matematyczno – ubezpieczeniowych  ok. 9,2 miliarda euro, jak wylicza i podaje w swym raporcie Komisja Europejska.
©finanzamt.pl

540 tys. silników VW do wymiany

Opierając się na najnowszych informacjach popularnej, niemieckiej gazety ,,Bildˮ, ze względu na wybuch skandalu w fabryce Volkswagena, zdecydowano o natychmiastowej wymianie kompletnych silników VW. Mówi się o potrzebie wymiany ok. 540 tys. silników aut z 2,4 mln dotkniętych problemem pojazdów. Polegając na danych z Federalnego Urzędu Pojazdów Silnikowych (Kraftfahrt-Bundesamts) konieczność wymiany silników może się znacznie zwiększyć, poinformowało Federalne Ministerstwo Transportu (Bundesverkehrsministerium). Do tej pory nie pojawiła się żadna informacja na temat liczby felernych pojazdów VW w Niemczech. Zarząd Volkswagena jest pod presją, gdyż musi również odnowić technologię oprogramowania silników (Software) przy trzech milionach silników 1,6-litrowych.
©finanzamt.pl

Wznowienie strajku w Lufthansie

Niemieckie media ponownie informują obywateli o wznowieniu strajku w popularnej, niemieckiej linii lotniczej Lufthansa. Strajk załogi lotniczej, czyli głównie stewardes i stewardów Lufthansy, obejmuje póki co trzy największe lotniska w Niemczech: Frankfurt am Main, Düsseldorf oraz München. Załoga Lufthansy deklaruje anulowanie ok. 929 lotów, co odbije się negatywnie na pasażerach, ok. 113 tys. klientów. Zdaniem gazety ,,Bildˮ ma to być najdłuższy strajk w historii największego niemieckiego przewoźnika. Należące do spółki Lufthansy pozostałe firmy: Swiss, Germanwings, Eurowings i AUA pracują zgodnie z planem, strajk dotyczy macierzystej firmy Lufthansa. Cały spór dotyczy umowy zbiorowej (Tarifvertrag), który trwa już od prawie dwóch lat. Załoga Lufthansy walczy między innymi o wyższe wynagrodzenia dla ok. 19 tys. pracowników oraz z wadliwym systemem przechodzenia na wcześniejszą emeryturę. Kierownictwo Lufthansy oferuje nowo zatrudnianym pracownikom dużo gorsze warunki rentowo - emerytalne w porównaniu do tych pracowników, którzy wypracowali sobie pewien staż pracy.
©finanzamt.pl

 

Polacy emigrujący do Niemiec nie chcą wracać do Polski

Polacy decydujący się na wyjazd na stałe do stolicy Niemiec są zazwyczaj młodzi, wykształceni i nie wykazują zamiaru wracać do macierzystego kraju w przeciwieństwie do przedstawicieli innych nacji. Dane pochodzą z raportu Instytutu Minor dla berlińskiego ministerstwa pracy i integracji (Ministerium für Arbeit und Integration). Z przeprowadzonych badań wynika, iż prawie 47% Polaków zadeklarowało, że przyjechali do Berlina na stałe, kolejne 40% Polaków nie potrafiło zdefiniować, jak długo chcą zostać w Niemczech. Następne 6% chce mieszkać w Berlinie ponad pięć lat, kolejne 6% określa pobyt w Niemczech przez okres od 2 do 5 lat. Znacznie niewielki odsetek naszych rodaków deklaruje krótszy pobyt. Najliczniejszą grupę wiekową wymienia się wśród imigrantów z Polski, bo aż 66,4%  młodych ludzi będących w wieku od 18 do 35 lat. Następne 23,3% mieści się w przedziale 36-45 lat, a jedynie 8,2% w grupie wiekowej 46-55 lat. Z raportu końcowego można dostrzec również pewną zależność. Otóż do Berlina emigruje zdecydowanie więcej kobiet (69,3%) w porównaniu do mężczyzn (30,7%). Niemal połowa przebadanych Polaków (47,6% ) osiedlających się w Berlinie posiada wykształcenie wyższe. Doszukując się przyczyn wyjazdu z kraju, Polacy najczęściej padają takie powody jak: poszukiwania zatrudnienia na lepszych warunkach oraz zapewnienie godziwej przyszłości dzieciom, zaznaczając jednocześnie chęć i wolę nauki języka.
©finanzamt.pl

Co czwarty Niemiec wieczorami nadrabia zaległości z pracy w domu

Nie tylko Polacy bywają bardzo pracowici. Najnowsze badania pokazują, że także spora liczba Niemców okazuje się bardzo pracowita, ponieważ wychodząc z pracy nie kończą od razu z życiem zawodowym. Opierając się na statystykach od 1992 około 15% Niemców nadrabiało zaległości z pracy po godzinie 18:00. Nowe badania w tym zakresie wskazują znaczny wzrost, bo aż 26% badanych przyznaje się do pracy w godzinach wieczornych w domu. Analizując badania wnioskuje się, iż nie tylko praca w godzinach wieczornch znacznie wzrosła, ale także praca w weekendy oraz w nocy. Wzrost pracy w czasie wolnym zauważa się coraz częściej w branży pielęgniarstwa, m.in. w szpitalach oraz u osób wykonujących zawód stóża nocnego. Dane pochodzą z aktualnego raportu na temat jakości pracy przeprowadzonego przez Federalny Urząd Statystyczy. Szczególnie często do pracy w biurze po godzinach przyznaje się około 37% osób mających samozatrudnienie. Pozostali pracownicy przyjęci na umowę o pracę pracują w godzinach wieczornych w domowym zaciszu (około 24%). W porównaniu do roku 1992 praca wieczorem po ustalonych godzinach pracy ogromnie wzrosła. Tendencja wzrostowa będzie się w najbliższym czasie utrzymywać, a wraz z upływem lat ponownie wzbierać. W latach 90-tych do nadrabiania zaległości z pracy wieczorami w domu przyznawało się około 13% zatrudnionych. Aktualnie pracujących do późnych godzin wieczornych oraz w dni wolne od pracy szacuje się prawie dwa razy tyle pracowników w różnych branżach zawodowych. Do pracy w dni świateczne przyznaje się około 14% pracowników. Według statystyki prawdopodobnie do tego stanu przyczyniła się liberalizacja w projekcie ustawy o godzinach otwarcia sklepów w weekendy, święta oraz dni wolne od pracy. W tym zakresie jednak Polska wyprzedza zdecydowanie pracowitych Niemców.
©finanzamt.pl

Niemcy deklarują chęć utrzymania stosunków partnerskich z Polską

Dobre stosunki polsko-niemieckie są bardzo ważne dla pracujących w Niemczech Polaków i ich rodzin, a także dla polskich przedsiębiorstw handlujących z niemieckimi przedsiębiorstwami. Zdaniem niemieckiego rzecznika rządu Steffena Seibert zmiana rządzących w Polsce spowoduje nową reorganizację państwa polskiego. W swych słowach wyraża również gotowość Berlina do kontynuowania bliskich, przyjaznych i partnerskich kontaktów z nowym polskim rządem, tak jak miało to miejsce z rządem Ewy Kopacz. Słusznie zauważa również fakt, iż Niemcy i Polska stały się bliskimi sobie partnerami nie tylko w aspekcie współpracy politycznej, ale przede wszystkim w sferze kontaktów międzyludzkich, które stały się wraz z upływem czasu bardzo intensywne. Podkreślił również, iż dowodem na to jest chociażby fakt dużej liczby Polaków mieszkających i pracujących na stałe w Niemczech. Niemiecki rzecznik rządu jest przekonany, iż  Polacy przebywający w Niemczech najwidoczniej dobrze się tutaj czują oraz integrują się w życie społeczne i polityczne Niemiec.
©finanzamt.pl

Kondycja gospodarcza Polski i Niemiec

Już tylko 10 miejsc dzieli Polskę od Niemiec w międzynarodowym rankingu gospodarczym. To naprawdę bardzo niewiele. W najnowszym rankingu opublikowanym przez Doing Business polski rynek pracy zajął 25 miejsce. Polscy przedsiębiorcy są coraz lepiej oceniani w zakresie otwartości, jakości i współdziałania na rynku pracy, doceniania jest również m.in.: sprawność administracyjna, polityka zarządzania i kierowania mniejszych i większych firm, łatwości dochodzenia należności. Niemcy, które w tym roku zajęły 15 miejsce, są tylko 10 miejsc przed Polską, co wydaje się wynikiem zaskakującym, sczególnie zważywszy na fakt, że bardzo duża liczba polskich pracowników jest zatrudniona zarówno na stałe, jak i czasowo, w niemieckich przedsiębiorstwach. ©finanzamt.pl

 

Strona 10 z 23

«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»
Copyright © 2009-2017 Finanzamt.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zakaz kopiowania. Wykorzystywanie tekstów wymaga opłacenia licencji.