Wysokość czynszu w austriackich miastach

Ceny wynajmu lokali nie są aż tak duże w Austrii, jak przykładowo w innych krajach. Weźmy za przykład chociażby austriacką stolicę Wiedeń. Ceny czynszu lokali biurowych we Wiedniu są tańsze niż w Warszawie ! Wydawałoby się to na pierwszy rzut oka absurdem, jednak Europa Wschodnia jest generalnie droga. Wiedeń jest w Europie tym miastem, w którym jest najwyższy standard życia. A do tego ceny lokali wcale nie są przerażająco duże.

Średnia cena najmu lokalu biurowego we Wiedniu kosztuje rocznie w przeliczeniu na jeden metr kwadratowy 332 Euro. Tańszą stolicą w Europie jest wprawdzie Berlin, gdzie 1 m2 kosztuje średnio w ciągu roku zaledwie 294 Euro. Dla przykładu jeden metr kwadratowy lokalu biurowego kosztuje rocznie w Warszawie średnio 413 Euro. To porównanie Wiednia, Berlina i Warszawy obrazuje nam dokładnie relację cenową w Austrii, Niemczech i Polsce w branży nieruchomości.

Koszty najmu powierzchni biurowej w Austrii kształtują się pomiędzy 7 Euro a 20 Euro za jeden metr kwadratowy miesięcznie. Cena tak naprawdę zależy od położenia lokalu.

Średnia cena 1m2 powierzchni biurowej w austriackich miastach :

Wien                          20 Euro

Salzburg                     11,40 Euro

Graz                           10,60 Euro

Innsbruck                   10,60 Euro

Linz                            90,20 Euro

Bregenz                      8,90 Euro

Eisenstadt                   8,70 Euro

Klagenfurt                   7,90 Euro

St. Pölten                   7,60 Euro

W tym porównaniu najdroższa jest stolica kraju Wiedeń. Przy tej okazji warto przypomnieć, że nie koniecznie w każdym kraju ceny najmu lokali są największe akurat w stolicy. Najlepszym dowodem na poparcie tej tezy są Niemcy, gdzie przykładowo ceny najmu lokali we Frankfurcie i Monachium są dużo droższe niż w Berlinie. Ale akurat na austriackim rynku nieruchomości prym wiedzie Wiedeń i to z dużą przewagą nad kolejnymi miastami ujętymi w rankingu.

Źródło: WKO Fachverband Immobilien.