Wypłacanie holenderskiego zasiłku rodzinnego

Niemal każdy Polak zatrudniony legalnie w Holandii, a posiadający dzieci, ma prawo otrzymać holenderski zasiłek rodzinny. Pieniądze z wypłacanego zasiłku rodzinnego nie wpływają jednak co miesiąc na konto wnioskodawcy.

Wielu rodziców zarobkujących w Holandii zadaje sobie pytanie, kiedy następuje wypłata zasiłku rodzinnego ? Oto odpowiedź: zasiłek rodzinny w Holandii jest wypłacany co trzy miesiące. Zasiłek rodzinny wpływa na konto bankowe rodziców po upływie każdego kwartału. Samo zrealizowanie przelewu może potrwać kilka dni zanim kwota pieniędzy pojawi się na rachunku bankowym rodzica.  Czas jaki jest potrzebny do zaksięgowania operacji przelewu bankowego może być  różny, a tak naprawdę to operacja  zależy tylko od samej instytucji wypłacającej oraz od banku przyjmującego przelew.

Dni wypłacania świadczenia rodzinnego w Holandii :

Pierwszy kwartał: wypłata około 5-go kwietnia

Drugi kwartał: wypłata około  5-go lipca

Trzeci kwartał: wypłata około 5-go października

Czwarty kwartał: wypłata około 3-go stycznia

Aby ustalić ostatecznie, czy i w jakiej wysokości rodzice otrzymają za dany kwartał zasiłek rodzinny, instytucja zajmująca się wypłatą holenderskiego świadczenia sprawdza dokładnie sytuację rodzinną wnioskodawcy przypadającą w pierwszym dniu właściwego kwartału.

Jeżeli dziecko urodziło się przykładowo w marcu, a więc w pierwszym kwartale roku, to w tym przypadku rodzice dostaną zasiłek rodzinny po raz pierwszy za drugi kwartał. Instytucja wypłaci zasiłek rodzinny po upływie danego kwartału, a więc około 5-go lipca.

Jeżeli dziecko urodziło się przykładowo w dniu 1 lipiec, a więc w pierwszym dniu trzeciego kwartału, to wtedy rodzice tego dziecka otrzymają pierwszy raz zasiłek rodzinny za trzeci kwartał. Wypłata zasiłku rodzinnego nastąpi około 5-go października.

Holenderski zasiłek rodzinny automatycznie wzrasta, kiedy dziecko kończy 6 lat. Jeśli dziecko ma urodziny 1-go lipca, to uprawnieni rodzice dostaną wyższy zasiłek rodzinny począwszy od trzeciego kwartału. Jeśli dziecko ma urodziny przykładowo 15 lipca, to jego rodzice otrzymają wyższą kwotę począwszy od czwartego kwartału.

Opracowanie własne. Wszystkie prawa do artykułu zastrzeżone. © finanzamt.pl