Szwajcarski system podatkowy należy do jednych z najbardziej skomplikowanych na świecie. Powodem takiego stanu rzeczy są zróżnicowane stawki podatkowe w różnych częściach kraju. Z drugiej strony Szwajcaria zachęca wielu zagranicznych podatników, gdyż niektóre z obowiązujących stawek podatkowych są niezwykle atrakcyjne.
W Szwajcarii występują 3 rodzaje podatku dochodowego:
- komunalny
- kantonalny
- federalny
Każdy z 26 szwajcarskich kantonów ustala swoją stawkę podatku obowiązującą w kantonie. Dokładnie tak samo czynią szwajcarskie gminy, które na swoim obszarze również wprowadzają określoną przez siebie wysokość należnego do zapłacenia podatku i co gmina jest on zróżnicowany. Od 2001 roku obowiązuje w Szwajcarii ustawa o harmonizacji podatków (StHG), której celem było formalne zharmonizowanie podatków obowiązujących we wszystkich kantonach. Jednak do dnia dzisiejszego w Szwajcarii istnieją różne stawki podatkowe i różne wysokości świadczeń socjalnych. Każdy z kantonów ma swoją własną ustawę podatkową, która obciąża dochody i majątek. Federalny system podatkowy w Szwajcarii wpływa na konkurowanie pomiędzy różnymi kantonami.
Szwajcarska konstytucja federalna w artykule 127 określa podstawy opodatkowania według następujących zasad:
A) Zasada legalności, wg której ustawa podatkowa musi zdefiniować:
– przedmiot opodatkowania,
– krąg podatników objętych obowiązkiem podatkowym,
– wymiar opodatkowania.
B) Zasada równości wobec prawa, wg której przepisy podatkowe muszą określić:
– ogół opodatkowania,
– jednolitość opodatkowania,
– opodatkowanie według potencjału gospodarczego.
C) Zakaz podwójnego opodatkowania pomiędzy kantonami.
W Szwajcarii występują zarówno podatki bezpośrednie, jak i pośrednie. Podatki bezpośrednie pobierane są przez kantony, gminy oraz federację (państwo szwajcarskie).
Podatki bezpośrednie pobiera się od:
• dochodu osób fizycznych
• majątku osób fizycznych
• zysku firm
• kapitału firm
Rodzaje podatków bezpośrednich:
• podatek dochodowy
• podatek od zysku
• podatek obrachunkowy
• opłaty skarbowe
Podatek od dochodu i majątku nakłada się w Szwajcarii w pierwszej kolejności jak nazwa wskazuje na osiągane dochody i zdobyty majątek, ale także nakłada się go na osoby i gospodarstwa domowe, na nieruchomości i zyski z nich czerpane, na darowizny, na spadki, na reklamę, na wygrane w loteriach i na rozrywkę, na kupno i sprzedaż, na samochody, psy i budowle wodne.
Opracowanie własne na podstawie przepisów podatkowych.