Z OSTATNIEJ CHWILI

Zmniejszenie podatku i podwyżka Kindergeld w Niemczech!!!

Rząd Federalny opracowuje przedstawiony przez Ministerstwo Finansów projekt pakietu ulg podatkowych oraz propozycję nowych i wyższych stawek zasiłku rodzinnego. Obecna propozycja, którą opisuje na swoich łamach niemiecka prasa, to przede wszystkim zwiększenie kwoty wolnej od podatku w styczniu 2017 roku o 168 euro, a w styczniu 2018 roku o kolejne 180 euro. To całkiem rozsądna propozycja dla podatników. Dzięki wyższej kwocie wolnej od podatku osoby rozliczające się mogą liczyć na wyższe zwroty. Nieco gorzej wygląda propozycja dla rodziców pobierających Kindergeld, gdyż zwiększenie niemieckiego zasiłku rodzinnego w 2017 roku ma wynieść zaledwie 2 euro miesięcznie na dziecko. To samo czeka na rodziców w 2018 roku, kiedy Kindergeld ma wzrosnąć o kolejne dwa euro. W tej sytuacji Kindergeld dla pierwszego i drugiego dziecka wynosiłby od stycznia 2017 roku 192 euro, dla trzeciego dziecka wzrósłby do 198 euro, a dla czwartego i każdego kolejnego dziecka wynosiłby 223 euro. W tej sytuacji od roku 2018 dodając następne dwa euro pierwsze i drugie dziecko wiązałoby się z zasiłkiem rodzinnym w wysokości 194 euro za 1 dziecko. Trzecie dziecko to 200 euro. Kindergeld dla czwartego i każdego kolejnego dziecko wynosiłby od stycznia 2018 roku 225 euro. Planowana podwyżka nie jest duża, ale projekt przewiduje coś jeszcze. Dodatek dla rodzin o niskich dochodach zostanie zgodnie z zapowiedzią podniesiony od stycznia 2017 roku z 160 euro do 170 euro na dziecko.

Więcej o niemieckich zasiłkach rodzinnych na www.familienkasse.pl

©finanzamt.pl

Zasiłek Hartz IV  wzrośnie w 2018 roku o 1,3 procent!!!

Odbiorcy Hartz IV mogą oczekiwać więcej pieniędzy nie tylko w 2017 roku, ale także i w kolejnym roku. Miesięczna średnia stawka dla jednej osoby ma wzrosnąć do kwoty 414 euro w roku 2018. Z kolei w roku 2017 świadczeniobiorcy będą otrzymywali 409 euro miesięcznie zasiłku Hartz IV. Ponowny wzrost zasiłku stał się możliwy po opublikowaniu wyników raportu bieżącego poziomu minimum egzystencji w Niemczech. Wzrost jest na poziomie standardowej stawki w 2018 roku dopasowanej do prognozy na podstawie wcześniejszych założeń dotyczących rozwoju cen i płac netto. Na początku 2017 roku zwiększy się stawka dla tych, którzy nie mogą zarobić na własne utrzymanie. Standardowa stawka za jedną osobę wzrośnie z 404 euro do 409 euro miesięcznie. Podwyżka przewidziana od 01.01.2017 wyniesie zatem 5 euro. Również 5 euro wyniesie wspomniana podwyżka planowana na okres od 01.01.2018. Podstawa dla dzieci od 6 do 13 lat zwiększy się o 21 euro do 291 euro. Zgodnie z nowymi badaniami dochodów i konsumpcji Federalnego Urzędu Statystycznego, wzrost w tym przedziale w 2018 roku może być do 295 euro. Standardowa stawka dla dzieci do szóstego roku życia w 2017 roku to 237 euro miesięcznie, a w 2018 może być nawet skok do 239 euro. Począwszy od przyszłego roku nastolatki do 18 lat dostaną 311 euro, natomiast w 2018 roku ma to być już 315 euro.

©finanzamt.pl

Przyśpieszył wzrost gospodarczy w Niemczech

Wzrost gospodarczy w Niemczech przyśpieszył, co potwierdził Niemiecki Instytutu Badań Gospodarczych. W czwartym kwartale 2016 roku ekonomiści spodziewają się wzrostu produktu krajowego brutto o 0,4 procenta w porównaniu do poprzedniego kwartału. W trzecim kwartale 2016 roku było to 0,3 procenta. Gospodarka niemiecka jest na stabilnym poziomie i to pomimo zawahań  na rynkach europejskich i światowych spowodowanych takimi wydarzeniami jak proponowane referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej i pasjonujący wyścig pomiędzy kandydatami na prezydenta USA o wybór na stanowisko. Niemiecka gospodarka jest wprawdzie uzależniona od amerykańskiej, gdyż w Ameryce Północnej ma doskonały rynek zbytu, ale póki co wśród kupujących niemieckie produkty cieszą się dużą popularnością i uznaniem.

©finanzamt.pl

Około 40 procent pracowników czuje się źle opłacanymi w pracy

Zgodnie z przeprowadzonym sondażem przez rozgłośnię radiową kraju związkowego Saarland (Saara) aż 41 procent osób pracujących w Niemczech nie jest zadowolonych ze swoich zarobków. W przypadku robotników fizycznych jest to więcej niż połowa, bo aż 51 procent respondentów uważa swoją zapłatę za wykonaną pracę za nie wystarczającą. Zgodnie z badaniami 44 procent respondentów stwierdziło, że awans społeczny jest teraz dużo trudniejszy, niż to było jeszcze 20 czy 30 lat temu. Tylko 25 procent twierdzi, że wcześniej było łatwiej o awans społeczny. Ogólnie rzecz biorąc, według przeprowadzonych badań zdecydowana większość Niemców uważa, że dochody w Niemczech są niesprawiedliwie rozdzielone. Aż 85 procent respondentów stwierdziło, że różnice pomiędzy zarabiającymi najwięcej i najmniej są zbyt duże. Mimo takiego przedstawienia sprawy, niemieckie zarobki wcale nie odstraszają Polaków, którzy chętnie podejmują pracę w Niemczech. W roku 2015 do Niemiec za pracą pojechało ponad 190.00 obywateli polskich.

©finanzamt.pl

Hugo Boss zanotował kolejny słaby kwartał

Dom mody Hugo Boss poinformował opinię publiczną o aktualnych danych ekonomicznych. Niemiecki potentat świata mody musiał walczyć w trzecim kwartale 2016 roku z dalszym spadkiem obrotów. Szczególnie w Europie sytuacja gospodarcza pogorszyła się po raz kolejny, co miała bardzo duży wpływ na ogólną sytuację koncernu Hugo Bossa. Przychody netto zmniejszył się o 6 procent do 703 milionów euro. W Niemczech sprzedaż spadła nawet z wynikiem dwucyfrowym. Wynik operacyjny spadł o 14 procent do 144,5 mln euro, ale sam wynik był powyżej oczekiwań analityków rynku. Hugo Boss stara się zniwelować koszty, by mieć jak najmniejsze straty. Pomimo tego zysk spadł o 9 procent do 80,6 miliona euro. To trudny okres dla marki Hugo Boss, która oferuje ubrania w segmencie produktów luksusowych. Mimo, iż koncern przeprowadził rozległą rekonstrukcję całego segmentu i rozbudował sieć sklepów, to jednak działania te nie wpłynęły na poprawę kondycji finansowej przedsiębiorstwa. Duże problemy Hugo Bossa, jak i większości luksusowych marek odzieżowych wynikają z tego, iż konserwatywna polityka i wysokie ceny nie do końca odpowiadają trendom współczesnego rynku. W dzisiejszych czasach liczy się innowacyjność, szybkie reagowanie na zmieniające się trendy i odpowiedni balast pomiędzy ceną a jakością. Tacy giganci rynku odzieżowego jak Zara oraz H&M zdobywają rzesze klientów, gdyż są tańsi oraz szybciej reagują na zmieniającą się modę.

©finanzamt.pl