Z OSTATNIEJ CHWILI 16

Nowy banknot 10 Euro

Europejski Bank Centralny (EBC) wyda jesienią 2014r. nowo zaprojektowany banknot 10 Euro. Banknot stanie się prawnym środkiem płatniczym w dniu 23. września w 18 krajach Unii walutowej. Nowy banknot, podobnie jak poprzedni, wydany będzie również w kolorze czerwonym i pokaże przykład architektury romańskiej. Następnie EBC wyda nowy banknot o nominale 20 Euro, a później o nominałach 50 Euro, 100 Euro, 200 Euro oraz 500 Euro.

© finanzamt.pl

Potwierdzenie zdolności kredytowej Niemiec

Bardzo dobre wiadomości dla polskich inwestorów w Niemczech ! Agencja ratingowa Standard & Poors (S & P) potwierdziła zdolność kredytową Niemiec. S & P stwierdziła, że dla długoterminowych zobowiązań można nadać ocenę „AAA”. Eksperci ocenili perspektywy dla zdolności kredytowej jako stabilne. Konkurencyjność niemieckiej gospodarki jest wysoka, zaś polityka fiskalna rządu federalnego jest ostrożna. Niemiecka gospodarka wykazała, że może poradzić sobie z dużymi wstrząsami gospodarczymi i finansowymi.

© finanzamt.pl

Wzrost sprzedaży dla niemieckiego przemysłu

Niemiecki przemysł zwiększył sprzedaż w listopadzie dzięki dynamicznie rozwijającemu się przemysłowi samochodowemu. Sektor produkcji zarobił o 3,0% więcej niż w poprzednim miesiącu. Jeszcze większy wzrost od momentu rozpoczęcia statystyki w 1991 r. odnotowano jeden raz we wrześniu 2009 r. – 3,8%. Obecny PLUS to przede wszystkim wynik genialnej działalności w branży motoryzacyjnej (+13,2%). Tak więc pojawia się coraz więcej dowodów na to, że niemiecka gospodarka w czwartym kwartale 2013 roku wyraźnie nabrała rozpędu.

© finanzamt.pl

Hochtief planuje likwidację 1000 miejsc pracy

Złe prognozy dla pracowników budowlanych zatrudnionych w koncernie Hochtief. Największy niemiecki koncern budowlany planuje likwidację od 800 do prawie 1000 miejsc pracy. Cięcia te są związane z restrukturyzacją działalności w Europie. Choć rzecznik Hochtief odmówił potwierdzenia podanych liczb, to jednak z nieoficjalnych źródeł wynika, że koncern dokona takich cięć. Skutki tej reorganizacji odczuje około 5000 pracowników w całych Niemczech.

© finanzamt.pl

Zasiłek socjalny dla bezrobotnych obcokrajowców

Komisja Europejska uważa niemiecki system społeczny za bezprawny. Biedni imigranci powinni mieć łatwiejszy dostęp do świadczeń społecznych. Cudzoziemcy, którzy przyjeżdżają do Niemiec bez pracy nie powinni pozostawać bez pomocy . Komisja Europejska stawia pod znakiem zapytania kluczowy przepis kodeksu zabezpieczenia społecznego o wykluczeniu imigrantów UE jeśli chodzi o prawo do świadczeń Hartz IV. Zarzuca w szczególności ogólne odcięcie wielu obcokrajowców od pomocy społecznych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami świadczenie Hartz IV przysługuje pracownikom lub osobom samozatrudnionym, ale nie migrantom przybywającym do kraju z innych powodów. Opinia Komisji UE może pobudzić debatę polityczną na temat imigrantów z Rumunii i Bułgarii. Według danych Federalnego Ministerstwa Pracy na wszystkich odbiorców Hartz IV przypada niewielka część Rumunów i Bułgarów – 0,6 %.

© finanzamt.pl

Większe koszty za zieloną energię

Niemieccy odbiorcy energii elektrycznej wydali w zeszłym roku tyle pieniędzy na odnawialne źródła energii, jak nigdy dotąd. Koszty poniesione przez gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa wyniosły 21,8 mld euro. W tym roku operatorzy sieci spodziewają się dalszego wzrostu do 23,4 mld euro. Ze względu na to, że zielona energia była warta na giełdzie tylko 2 mld euro, ceny energii elektrycznej osiągnęły w ramach ustawy o odnawialnych źródłach energii ( EEG ) nowy rekord – 19,4 mld euro. Obliczeniowo każdy obywatel zapłacił 240 euro w minionym roku za energię elektryczną –jest to 20 euro miesięcznie. W porównaniu z rokiem poprzednim opłata wzrosła o ponad jedną trzecią.

© finanzamt.pl

Więcej zamówień na maszyny

Branża maszynowa nabrała w Niemczech sporego tempa pod koniec 2013 roku. W listopadzie ilość zleceń wzrosła o 7% w stosunku do roku poprzedniego, ogłosiło stowarzyszenie przemysłu VDMA we Frankfurcie. Ilość międzynarodowych zamówień wzrosła o 12%, natomiast zmniejszył się popyt w kraju o 1%.

© finanzamt.pl