Z OSTATNIEJ CHWILI

Niemiecki przemysł chce 40.000 miejsc pracy

Niemiecki przemysł chce w tym roku stworzyć 40.000 nowych miejsc pracy. W związku z tym większość niemieckich firm bardziej optymistycznie patrzy w przyszłość, niż  miało to miejsce jeszcze rok temu. Co trzecia firma liczy na lepsze interesy. Tylko w 10% firm odnotowano gorszą sytuację. Przemysł może być w 2014 roku głównym napędem koniunktury niemieckiej.

© finanzamt.pl

Największe ryzyko Hartz IV występuje w miastach

Ludzie w dużych niemieckich miastach – zwłaszcza w zagłębiu Ruhry – są częściej i dłużej, niż gdzie indziej, zależni od świadczeń socjalnych Hartz IV. Jeśli chodzi o wypłatę świadczenia socjalnego, to w ujęciu statystycznym za ostatnie lata okazuje się, że główne zapotrzebowanie występuje właśnie na zachodzie Niemiec.  Co ciekawe, biorąc pod uwagę 20 dużych miast w zachodnich Niemczech z ponadprzeciętnymi kwotami pomocy, to w liczbie tej większość miast znajduje się przede wszystkim w Nadrenii Północnej-Westfalii. Osobami pobierającym Hartz IV są najczęściej osoby młode, wywodzące się z zachodnich Niemiec i o usposobieniu wielkomiejskim. Właśnie wśród tej grupy kryje się ponadprzeciętne ryzyko na Hartz IV. Coraz częściej o świadczenie socjalne wnioskują także przybysze z Europy wschodniej i południowej, a więc Polacy, Słowacy, Rumuni i Bułgarzy.

© finanzamt.pl

BMW nadal zwiększa sprzedaż

Koncern samochodowy BMW po raz kolejny sprzedał więcej samochodów w pierwszych dwóch miesiącach roku. Światowa sprzedaż całej grupy wzrosła o 6,5%. W styczniu sprzedaż wzrosła o 7,8%.  W BMW w Monachium w ciągu pierwszych dwóch miesięcy sprzedano 9% więcej. Sprzedaż w 2014 r. ma nadal wzrosnąć. W 2013 roku producent najwyższej klasy przekazał klientom 1.960.000 samochodów marki BMW, MINI i Rolls-Royce. W fabrykach BMW pracuje bardzo wielu pracowników  pochodzących z Polski. Głównie w München i Regensburg.

© finanzamt.pl

Popyt na pracę w Niemczech jest nadal wysoki

W ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku, na tzw. pierwszym rynku pracy w całych Niemczech odnotowano ponad milion wolnych miejsc pracy. Tak ogłosił Instytut Badań Rynku Pracy i Zatrudnienia. To o 20.000 punktów więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Pierwszy  rynek pracy odnosi się do wolnej pracy i zatrudnienia, bez subsydiów i innych aktywnych polityk rynku pracy.

© finanzamt.pl

Coraz mniej uczniów w zawodzie

Rząd federalny obawia się, że niemiecka gospodarka będzie coraz częściej natrafiała na problemy przy zapełnianiu wolnych miejsc na praktyki zawodowe. Może być bardzo ciężko dopasować ofertę zakładową do zapotrzebowania młodych ludzi według zawodu, regionu i w taki sposób, aby spełniać określone wymagania. W ubiegłym roku było 33.534 wolnych miejsc na staże, które nie zostały zajęte. Był to nowy rekord. W tym samym czasie 21.000 kandydatów pozostało bez praktyki

© finanzamt.pl

 

Porsche rozszerza swoją siedzibę

Producent samochodów sportowych Porsche  zainwestuje do 2016 roku około 300 milionów Euro w siedzibę znajdującą się pod Stuttgartem w Zuffenhausen. Powierzchnia podstawowa siedziby została  powiększona od 2011 roku do 614.000 metrów kwadratowych. W tym miejscu powstaje nowa fabryka silników, centrum szkoleń i inne budynki biurowe. Do 2018 roku planowane są także inwestycje w kwocie 1 miliarda Euro w dwóch miejscach Zuffenhausen i Weissach. Producent samochodów sportowych niedawno rozszerzył zakład w Lipsku.

© finanzamt.pl

 

Niemiecki przemysł dobrze rozpoczyna 2014 rok

Niemiecki przemysł  zaskakująco dobrze rozpoczął nowy rok – wszystko dzięki dużej ilości zamówień. Według skorygowanych danych, spółki przemysłowe otrzymały 1,2% więcej zleceń w styczniu niż w poprzednim miesiącu. Ekonomiści spodziewali się nieco słabszego wzrostu o 0,9 %. Ponadto spadek odnotowany w grudniu został zmieniony z 0,5% do zaledwie 0,2%. W porównaniu okresu z mniejszymi wahaniami (okres dwóch miesięcy – grudzień / styczeń) i w porównaniu (październik / listopad) widoczny jest plus o 1,7%. Dla porównania odnotowano wzrost nowych zamówień o 8,4%. Ekonomiści spodziewali się wzrostu o 7,5%.

© finanzamt.pl

 

Szał motocyklowy pozwala zarobić

Dobra pogoda i nowe kategorie prawa jazdy pozwalają zarobić dealerom motocyklowym sporo gotówki. W styczniu i lutym sprzedaż motocykli i skuterów wzrosła z 125 kubików o 45% do prawie 13.000 maszyn.  Już 2013 rok dał tej branży wzrost 2,7% ciężkich maszyn i 31% lekkich motocykli z 125 kubikami. Powodami są głównie nowe ustalenia licencyjne ze wzrostem klasy początkujących od 34 do 48 KM i uchylenia ograniczenia tempa do 80 dla klasy 125 kubików.

© finanzamt.pl

 

Popyt na niemieckie produkty rolne

Eksport niemieckich produktów rolnych wciąż rośnie. W ubiegłym roku odnotowano w porównaniu do poprzedniego roku wzrost o 4,3%. Niemieckie Ministerstwo Rolnictwa liczy na eksport o wartości 66 miliardów Euro. Do wzrostu przyczynił się głównie wywóz mleka i przetworów mlecznych o 13,3% do 9,3 mld Euro.

© finanzamt.pl

 

Ostrzeżenie przed niedoborem gazu ziemnego w Niemczech

Zrzeszenie Niemieckich Izb Przemysłowo-Handlowych ostrzega przed konsekwencjami gospodarczymi długotrwałej przerwy dostaw ropy i gazu z Rosji. Niemcy mogą skompensować na jakiś czas zatrzymanie gazu, jednak przy dłuższych przerwach będzie to niemożliwe. Rosja jest najważniejszym dostawcą ropy i gazu w Niemczech. W 2013 roku co trzecia tona ropy i 40% gazu pochodziła z Rosji.

© finanzamt.pl

 

Już 11 000 zamówień na elektryczny samochód i3

BMW ledwo nadąża z produkcją nowych samochodów elektrycznych i3. Do tej pory odnotowano 11.000 zamówień na ten samochód. Zbudowany z węgla, aluminium i tworzyw sztucznych samochód produkowany jest w fabryce w Lipsku. Obecnie BMW  buduje sztuk i3 na dzień. Klienci muszą się przygotować na półroczny czas oczekiwania.

© finanzamt.pl

 

Pełne listy zamówień u niemieckich producentów maszyn

Po słabym poprzednim roku, listy zamówień niemieckich konstruktorów maszyn wypełniły się ponownie w styczniu. Wpływ zamówień był o 6% wyższy niż w roku ubiegłym. Chociaż lepszy klimat inwestycyjny w strefie euro i popyt z krajów spoza strefy euro pozytywnie wpłynęły na branżę, to biorąc pod uwagę złe wiadomości z niektórych krajów wschodzących i krymski kryzys, lepiej być ostrożnym.

© finanzamt.pl

 

Beiersdorf idzie do przodu

Producent Nivea,  koncern Beiersdorf prezentuje w Hamburgu bilans za poprzedni rok obrotowy. Według tymczasowych danych sprzedaż producenta wzrosła o 1,7%, do 6,1 mld Euro. Jeśli Euro nie jest tak silne, wzrost będzie nawet większy niż 7%. Oczekuje się, że zysk ze sprzedaży przed odsetkami i opodatkowaniem (EBIT) osiągnie 13%.

© finanzamt.pl

 

RWE ma 2,8 mld Euro strat

Firma energetyczna RWE odnotowała w ubiegłym roku stratę netto w wysokości 2,8 mld Euro. Zostało to oficjalnie ogłoszone przez firmę. Wynika to głównie z korekt wartości na konwencjonalne elektrownie.

© finanzamt.pl

 

Niemki nadrabiają w życiu zawodowym

Pozycja kobiet na niemieckim rynku pracy w dalszym ciągu się polepsza. W porównaniu z 27 krajami Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, Niemcy znalazły się na ósmym miejscu i poprawiają w ten sposób swój wynik o jeden stopień, jak wynika z badania PwC. Kobiety w Niemczech w ten sposób nadgoniły, jeśli chodzi o równouprawnienie, w zakresie udziału w życiu zawodowym. Pierwsze miejsce od 2000 r. należy nadal do Norwegii. Niestety tego samego nie można powiedzieć o pracownicach z Polski wyjeżdżających do pracy w Niemczech. W większości przypadków wykonują one najcięższe prace (opieka, sprzątanie, rolnictwo, ogrodnictwo) za niezbyt rewelacyjną stawkę godzinową.

© finanzamt.pl