Z OSTATNIEJ CHWILI

Liczba osób składających samodonosy w Bawarii wzrosła aż czterokrotnie !

Efekt skazania na więzienie byłego już prezydenta FC Bayern München Uli  Hoeness’a zatacza wśród innych nieuczciwych podatników coraz większe koło, gdyż coraz większa liczba osób przyznaje się przed fiskusem do uchylania się od płacenia podatków. W kwietniu ubiegłego roku została wykryta afera podatkowa, z którą powiązany był długoletni szef Bayernu. Uli Hoeness usłyszał wyrok pozbawienia wolności na okres 3 lat i 9 miesięcy. Ten fakt przyczynił się do wzrostu samodonosów na terenie Bawarii. Od stycznia do marca doliczono się 2030 samodonosów od osób, które zgłaszały zysk z kapitału ulokowanego w Szwajcarii. To cztery razy więcej osób niż w tym samym czasie poprzedniego roku (530 samodonosów). Suma szacowanych dodatkowych dochodów z podatków wzrosła w porównaniu rocznym z 23 do 80 milionów Euro co stanowi wzrost aż o +350%.

©finanzamt.pl

Lidl i Kaufland nadal na szczycie

Grupa Schwarz, do której należą takie marki jak Lidl oraz Kaufland, nadal utrzymuje się na pozycji lidera w handlu. Zysk wzrósł w ostatnim roku gospodarczym o 10% do 74 mld Euro. Powodem tego miała być miedzy innymi przebudowa istniejących oddziałów. Do tego doszedł wzrastający zysk w Lidl ze sprzedaży świeżego pieczywa. Liczba pracowników w grupie Schwarz wzrosła o 15.000 i wynosi aktualnie 335.000 zatrudnionych. Lidl ma w Niemczech 3300 oddziałów, zaś Kaufland ma ich 635.

©finanzamt.pl

Eon łączy konwencjonalne wytwarzanie energii z energią odnawialną

Koncern energetyczny Eon planuje połączyć tradycyjny sposób wytwarzania energii z energiami odnawialnymi.  W „Next Generation” połączonych zostanie zgoła 8000 współpracowników z tradycyjnych elektrowni z 1000 pracowników z energii odnawialnej. W ten sposób wytwarzanie energii ma być bardziej wydajne, zaś pracownicy z elektrowni węglowych oraz gazowych mają możliwość odkrycia nowych perspektyw.

©finanzamt.pl

Niemiecki RWE dostarcza gaz dla Ukrainy

Znajdujący się w Essen koncern energetyczny RWE rozpoczyna, jako pierwszy europejski dostawca gazu dostawy do Ukrainy. Podstawą jest umowa ramowa – RWE z ukraińskim przedsiębiorstwem państwowym Naftogaz z opcją rocznej dostawy do 10 mld m3 gazu.  Dostawy kształtują się według europejskich cen rynkowych łącznie z kosztami dostawy do Ukrainy. Gaz popłynie przez Polskę. Rosja podniosła ceny za dostawę gazu dla Ukrainy.

©finanzamt.pl

Jajka tańsze niż przed rokiem

W marcu 2014 roku konsumenci płacili 7,6% mniej za jajka niż rok wcześniej. Statystyczny Urząd Federalny ogłosił, że ceny jajek wzrastały od marca 2013 roku do grudnia 2013 roku z + 1,1% wolno, jednak między grudniem 2013, a marcem tego roku ceny spadły gwałtownie o -8,6%. Mimo to jajka w marcu tego roku były znacznie droższe niż przed dziesięcioma laty (+ 13,8%).

©finanzamt.pl

Producenci objawiają się zbyt tanich jajek

Niemieccy producenci jajek obawiają się napływu tanich jajek z Ukrainy przez niskie opłaty celne. Fala importu mogłaby doprowadzić do dalej spadających cen. Przez to miejscowi producenci jajek będą postawieni pod ścianą. Na Ukrainie nadal jest dozwolone konwencjonalne trzymanie kur niosek w klatkach. UE ustaliła jednak ulgi na cło dla Ukrainy.

©finanzamt.pl

Import węgla kamiennego wzrósł o 15,2%

W 2013 roku importowano do Niemiec  50,6 milionów ton węgla kamiennego o wartości 4,1 mld Euro. Według Statystycznego Urzędu Federalnego odnotowano plus w formie 15,2% w porównaniu do 2012 roku. Jednocześnie spadła cena za tonę z 105 Euro w 2012 roku do 82 Euro w 2013 roku. 10 lat temu importowano do Niemiec 28,9 mln ton o wartości 1,1 mld Euro. Średnia cena za tonę wynosiła 38 Euro.

©finanzamt.pl

Inflacja w krajach UE pozostaje na niskim poziomie

Uwaga konsumenci oraz inwestorzy – w całej Unii Europejskiej inflacja nie jest aż taka duża jak mogłoby się wydawać. Roczny wskaźnik inflacji był w marcu na poziomie 0,5%. Tym samym zostały potwierdzone pierwsze szacowania z końca marca. W lutym stopa wynosiła jeszcze 0,7%. Tak małe ożywienie cen z 0,5% odnotowano ostatnio w listopadzie 2009 roku. Stopa inflacji pozostaje nadal poniżej wartości docelowej Europejskiego Banku Centralnego. Władza monetarna widzi jednak dbałość o stabilność cen na poziomie 2%. Bardzo cieszy, że inflacja w krajach UE znajduje się wciąż na niskim poziomie.

©finanzamt.pl

Przemysł hotelarski i turystyczny ma większe zyski

Niemieccy hotelarze i gospodarze odnotowali w lutym większy zysk. Zysk wyniósł nominalnie +3,5%, a „na czysto“ +1,1% więcej niż rok wcześniej.  Po słabym roku to drugi miesiąc z rzędu z większym zyskiem. Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, iż  interes lepiej się kręcił w knajpach i restauracjach, aniżeli  w hotelach i pensjonatach. Zysk w hotelarstwie wzrósł o +2,9% w porównaniu rocznym, zaś gastronomia odnotowała wzrost o +3,7%.

©finanzamt.pl

Większy zbyt kawy

86% dorosłych Niemców dziennie pije kawę. Sprzedaż kawy rośnie szczególnie przed świętami. Przed Wielkanocą sprzedaje się 30% więcej kawy niż średnio w pozostałych okresach. Sprzedaż kawy przed Wielkanocą wzrastała przez ostatnie trzy lata zawsze o około 30% ponad średnią pozostałego okresu w całym roku. Jest tylko jeden tydzień w całym roku, w którym odnotowuje się jeszcze większą sprzedaż kawy – to tydzień przed Świętami Bożego Narodzenia.

©finanzamt.pl