Z OSTATNIEJ CHWILI

Wzrost niemieckiej gospodarki o połowę mniejszy

Wzrost niemieckiej gospodarki zmniejszył się w drugim kwartale 2014 roku więcej aniżeli o połowę. Produkt krajowy brutto w okresie od kwietnia do czerwca wzrósł już tylko o +0,3%. Na początku roku odnotowano plus 0,8 punktów. Szczególnie inwestycje mogą się rozwijać zaledwie na poziomie umiarkowanym, co ma związek z niepewnością i kryzysem na Ukrainie.

©finanzamt.pl

Sieć drogerii Rossmann z rekordowym obrotem

Sieć drogerii Rossmann dąży do osiągnięcia rekordowych obrotów, tj. ponad siedem miliardów Euro. Według wstępnych danych przedstawionych przez firmę, w 2014 roku oczekuje się  obrotów w kwocie 7,2 miliardów Euro. Drugi największy gracz rynku, firma DM, już na początku roku liczył na wzrost o +8 % oraz prognozował osiągnięcie 7 miliardów w tym roku.

©finanzamt.pl

Niemcy znów chętniej kupują

Po miesiącach stagnacji na wysokim poziomie poprawiają się nastroje konsumentów w Niemczech. Wskaźnik nastrojów konsumenckich na czerwiec wzrósł z 8,6 do 8,9 punktów. Decydujące impulsy dotarły z EBC, który nałożył karne odsetki na banki, które przetrzymywały u siebie pieniądze oraz obniżył stopę procentową. Przez to chęć do oszczędzania zmalała u obywateli, którzy obecnie znów chętniej kupują.

©finanzamt.pl

System SEPA w normie

Europejski system płatności SEPA powoli przechodzi do codzienności. System przyjął się w Niemczech z sukcesem. Po 4 miesiącach od wprowadzenia w Niemczech SEPA nowy proces wykorzystano przy 90% przelewów. Od 1 sierpnia 2014 roku firmy będą mogły dokonywać płatności już tylko w formacie SEPA.

©finanzamt.pl

Ceny na stacjach paliw bez zmian

Mimo działańw Iraku ceny za benzynę i diesla nie wzrosły. Po odczuwalnym wzroście w minionym tygodniu ceny paliw zatrzymały się na jednym poziomie. Litr diesla kosztuje średnio 1,394. Z kolei litr benzyny Super E10 kosztuje średnio w całym kraju 1,571 EUR.

©finanzamt.pl

900.000 emerytów potrzebuje zabezpieczenia

Liczba osób pobierających podstawowe świadczenia emerytalne po osiągnięciu wieku emerytalnego lub ze względu na stan zdrowia uniemożliwiający dalszą pracę, podwoił się w ciągu ostatnich dziewięciu lat. Najczęściej chodzi o osoby, które ze względu na chorobę lub upośledzenie nie mogą wykonywać pracy zarobkowej. Dzięki takiemu stanowi rzeczy w Niemczech potrzeba znacznej ilości opiekunek.

©finanzamt.pl