Z OSTATNIEJ CHWILI

Szturm podatników na Urzędy Skarbowe w Niemczech

Urzędy Skarbowe w Niemczech spodziewają się w kolejnych dniach po Świętach Bożonarodzeniowych oraz wraz z końcem roku zwiększenia nakładu pracy. Wzrost pracy będzie znacznie zauważalny w dużych i regionalnych miastach. Powodem napływu pracy będzie między innymi koniec terminu składania zeznań podatkowych za ubiegły rok podatkowy, który dla wielu podatników wyznaczony jest z datą 31 grudnia. Z tego powodu szef Niemieckiego Związku Podatkowego prosił obywateli, by udali się do Urzędów Skarbowych jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia w celu rozliczenia się z podatku za poprzedni rok.

©finanzamt.pl

Bundesbank postrzega niemiecką gospodarkę w dobrej kondycji

Bundesbank (Niemiecki Bank Federalny) prognozuje stabilny wzrost gospodarczy na przełomie 2014 i 2015 roku. Mimo, iż ze statystyk oraz z opinii ekonomistów wynikają mniej optymistyczne rokowania gospodarcze, to nie ma jednak powodu, by sądzić, iż obecne spowolnienie gospodarcze będzie długotrwałe. Okazuje się, że obecne wahania ekonomiczne oraz gospodarcze są jedynie przejściowe. Wraz z nowym rokiem centralny bank Niemiec przewiduje jednak tendencję wzrostową oraz gospodarcze ożywienie w pierwszych dwóch kwartałach 2015 roku.

©finanzamt.pl

Problem z wykwalifikowanymi pracownikami w Niemczech

Z ostatnich przeprowadzonych badań na rynku pracy jednoznacznie wynika, iż jeden na sześciu pracowników zatrudnionych w Niemczech posiada zbyt wysokie kwalifikacje oraz wiedzę do wykonywania swojego zawodu. W większości przypadków sprawa dotyczy głównie terenów po dawnym NRD, w którym zatrudnionym pracownikom wystarczyłoby odbycie jedynie kursu lub szkolenia do wykonywania swojej profesji. Jak podaje w swoim raporcie Instytut Badań Pracy (IAB), jednym z powodów zaistniałej sytuacji jest fakt, iż po zjednoczeniu Niemiec w wielu miejscach zadecydowano o wycofaniu miejsc pracy, w których wymagana była specjalistyczna wiedza oraz ukierunkowane wykształcenie. Ponadto w dawnym NRD znaczna część zatrudnionych stanowiła dobrze wykwalifikowaną grupę społeczną, jednakże z czasem stało się oczywiste, iż nabyta wiedza nie została w pełni wykorzystana do objętych popularnych i zwykłych stanowisk pracy.

©finanzamt.pl

Zmiana szefa BMW

Obecny prezes Norbert Reithofer zadeklarował odstąpienie pełnienia funkcji szefa słynnej na całym świecie marki samochodowej BMW. Na corocznym spotkaniu podjęto decyzję o nominacji byłego szefa odpowiedzialnego za produkcję samochodów Haralda Krügera na nowego prezesa. Zmiana w składzie zarządu ma nastąpić wraz z rokiem 2015.

©finanzamt.pl

Lufthansa szacuje szkody strajków

Długi słynnej niemieckiej linii lotniczej Lufthansy wciąż rosną. Powodem zadłużenia stały się nagminne strajki pilotów, którzy w ten sposób dochodzą swoich praw, min. żądając podwyżek za wykonywanie swojej profesji. Zeszłotygodniowe sumowanie strat dało wynik zbliżony do kwoty 200 mln euro, o czym powiadomił jeden z przedstawicieli Lufthansy na konferencji prasowej we Frankfurcie nad Menem. Ekonomiści natomiast wstępnie oszacowali starty na kwotę od 160 mln euro do 170 mln euro, jednak po bardziej wnikliwych badaniach, okazało się, iż kwota zadłużenia jest o wiele wyższa niż zakładano.

©finanzamt.pl

Niemieccy eksporterzy biją co roku nowy rekord

Niemiecki eksport po raz trzeci ustanowił nowy rekord pomimo trudnej i przejściowej sytuacji w gospodarce ekonomicznej kraju. Ze sprzedaży produktów udało się osiągnąć dochód w wysokości ponad 100 miliardów euro! Firmom prosperującym w Niemczech powiodła się sprzedaż towarów zagranicę o wartości przekraczającej 103,9 miliarda euro. Zatem maksymalna wartość dochodowa we wrześniu przekroczyła kwotę 1,4 miliarda euro!, o czym poinformował Federalny Urząd Statystyczny Niemiec. Eksport wzrósł o 4,9%, podczas gdy w październiku 2013 roku utrzymywał się kryzys na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie.

©finanzamt.pl

Nowy pomysł na walkę z brakiem uczniów i wykwalifikowanych pracowników w Niemczech

Szef niemieckiego rzemiosła wyszedł z propozycją zaoferowania szczegółowych programów szkoleniowych dla osób szukających zatrudnienia, a w szczególności uchodźcom i osobom ubiegającym się o azyl w Niemczech. Nowym programem wspomagający uchodźców w znalezieniu pracy w Niemczech mają być objęci w szczególności Syryjczycy oraz Islamiści, którzy decydując się na ucieczkę z rodzimego kraju przed wojną domową oraz terrorem. Zdaniem przewodniczącego rzemieślników należałoby w szczególny sposób objąć pakietem programów szkoleniowych emigrantów w celu stworzenia im szansy nie tylko podjęcia pracy, ale również zaklimatyzowania się w obcym dla nich kraju. Niemiecki Związek Rzemiosła jest zdania, że uchodźcy chcący podjąć zatrudnienie w zakresie kształcenia zawodowego będą mile widziani nad Renem. W związku z tym Niemiecki Związek Rzemiosła apeluje oraz wzywa polityków do stworzenia optymalnych warunków dla uchodźców. Muszą być podjęte odpowiednie kroki prawne oraz ustawowe, które pociągną za sobą możliwość szkolenia się oraz odbycia dokładnego kursu językowego, by ludność napływowa do Niemiec była w stanie wystarczająco dobrze komunikować się w miejscu pracy. Dla młodych ludzi będących w okresie wzmożonej aktywności zawodowej, ustawa o pobycie, pracy zarobkowej oraz integracji obcokrajowców w Niemczech, musi zawierać skrupulatny program dualnego kształcenia, który umożliwi lepszy start w przyszłość oraz pozwoli na lepszą integrację językową oraz kulturową. Zakłady zatrudniające z kolei obcokrajowców muszą mieć gwarancję, iż prawo legalnego pobytu uchodźców w Niemczech będzie objęte przez cały okres kształcenia.

©finanzamt.pl

Coraz mniej pustych mieszkań w Niemczech

W Niemczech odnotowuję się coraz mniej pustych mieszkań oraz domów. Z bazy danych (wskaźnik pustostanów nieruchomości CBRE, a także prognoz ekonomicznych i społecznych firm konsultingowych) wynika, iż z końcem 2013 roku odnotowano tylko 653 000 wolnych mieszkań (3,1 %), czyli o 35.000 mniej ofert mieszkaniowych niż w roku poprzednim. Z przeprowadzonych badań wynika, iż wskaźnik pustostanów oraz wolnych mieszkań wykazał siódmy rok z rzędu wyraźny spadek. Wakat w blokach mieszkalnych jest zróżnicowany w zestawieniu z wschodnią częścią Niemiec z wynikiem dodatnim na poziomie: 6,1% (za wyjątkiem Berlina), z wynikiem: 2,5% różniący się wskaźnik na zachodzie Niemiec. Najniższy indeks występujących pustostanów do zamieszkania odnotowano w Monachium (0,4 %), Hamburg, Münster, Darmstadt oraz we Frankfurcie nad Menem (ok. 0,7%). Na drugim końcu skali, czyli z wynikiem największej ilości występujących mieszkań i lokum do zamieszkania uplasowały się takie miasta jak: Salzgitter (11.0%) oraz Chemnitz (9,5%).

©finanzamt.pl

Ostatni wyprodukowany Opel w Bochum zjechał z taśmy produkcyjnej

Po 52 latach w przemyśle motoryzacyjnym zadecydowano, iż z linii produkcyjnej w Bochum w fabryce Opla zjedzie ostatni model samochodu: Opel Zafira. Informacja została zgłoszona przez pracowników producenta do niemieckiej Agencji Prasowej. Popularna niemiecka gazeta zamieściła na pierwszych stronach gazety artykuł z wymownym tytułem: „Serce Opla przestało bić”. Powodem zamknięcia fabryki Opla jest nadmierna zdolność produkcyjna; Model Opla: Zafira-Compact-Van nie będzie już w regularnej sprzedaży, lecz będzie produkowany wyłącznie z przeznaczeniem do celów społecznych. Niestety decyzja zarządu Opla odbije się na ok. 3 000 zatrudnionych pracownikach w Bochum, którzy będą musieli zmierzyć się z obliczem niepewnej przyszłości zawodowej. Pocieszający jest fakt, iż o miejsce pracy nie powinni obawiać się pracownicy zatrudnieni w magazynie części zapasowych (ok. 700 osób), ponieważ ten dział będzie nadal funcjonował w fabryce w Bochum.

©finanzamt.pl

Czekoladowe Mikołaje hitem eksportu

Mikołaje, Panie Mikołajowe oraz inne figurki świąteczne z czekolady pozostają bez wątpienia niemieckim hitem produkcyjnym. Wylicza się, że nieco ponad 1/3 produkcji jest sprawnie eksportowana zagranicę. W bieżącym roku wyprodukowano łącznie 146 mln czekoladowych mikołajów, o czym poinformował Federalny Związek Niemieckiego Przemysłu Cukierniczego. To dwa miliony więcej wyprodukowanych świątecznych mikołajów niż w ubiegłym roku. Z zewnątrz tradycyjny biało – czerwony ubiór mikołaja, który od lat nie ulega zmianie oraz zawartość, czyli apetyczna mleczna czekolada, tworzą idealny przepis nie tylko na kultowy hit upominkowy, ale również na opłacalny biznes.

©finanzamt.pl